Šta je novo?

Microsoft buys Nokia devices unit for $7.2 billion

Nije..i dalje je Nokijin
 
koliko ja znam nije, MS je uzeo samo lumia i asha, radnike, a here aplikacije nije, sto vrv znaci da nije ni navteq
 
uh dobro je da baš nešto nije. iako im je trebalo 5 godina da dodaju srbiju bar su je dodali na kraju, ms ko zna šta bi uradio.
 
koliko ja znam nije, MS je uzeo samo lumia i asha, radnike, a here aplikacije nije, sto vrv znaci da nije ni navteq

Bolje da su kupili sve pošto je Nokia brend i dalje jak i telefoni su im se u Evropi prodavali dobrim delom zbog tog brenda... Ovako, mislim da su obe kompanije loše prošle u svemu ovome
 
ne mora da znaci, ako ms-ova prva tura telefona bude dobro radila i ako ms podrava tetelefone kako je to nokia do sad radila onda nema raloga zasto ne bi uspeli, ali ako nesto zeznu onda su ga najebali :D
 
ne mora da znaci, ako ms-ova prva tura telefona bude dobro radila i ako ms podrava tetelefone kako je to nokia do sad radila onda nema raloga zasto ne bi uspeli, ali ako nesto zeznu onda su ga najebali :D

Pročitaj ovaj tekst zašto treba da stoji Nokia na telefonima, a ne Microsoft. Biće ti mnogo jasnije. ;) tako da džaba to sve...

 
Neverovatno mi je da tako nešto pročitam od čoveka koji je Android dev... jesi li ti uopšte koristio WP8 neko duže vreme? iOS7 jeste sustigao Android ubacivanjem nekih funkcija koje postoje već duže vreme na Androidu, ali WP8 još uvek debelo zaostaje.

Najvise sam koristio Android (za koga sam i radio aplikacije), ali jesam koristio dosta i iOS i WP8.
Ja izmedju samih OSova nema nekih krucijalnih razlika u funkcionalnoscu i jednostavno ne vidim da je sam OS u inzenjerskom smislu prepreka da se napise bilo koja aplikacija.
Razlozi zbog kojih neke aplikacije nedostaju na nekim platformama (khm khm, na WP8) nisu inzenjerske vec politicke/korporativne prirode (khm khm Youtube).

Ono sto sa inzenjerske strane primecujem jeste da WP8 UI na low-end hardware-u radi primetno bolje (prvenstveno mislim na fluidnost i responsiveness) nego Android UI. Medjutim, i Android je vec x verzija unazad ispeglan do nivoa gde to stvarno ne utice na upotrebljivost OSa (za razliku od ranih radova, npr<=v2.2).

Jos jednom, razlike u inzenjerskom smislu izmedju platforma nisu velike i mislim da nisu odlucujuci faktor prilikom kupovine telefona.
Druge stvari jesu: privrzenost Google servisima (mail, docs, drive....) ili MS servisima (SkyDrive, mail, ...), nedostatak YouTube-a ili bilo koje druge aplikacije na odredjenoj platformi, strascenost, itd...

A radikalni stavovi "Android jede iOS i WP8 za dorucak, dok za rucan iOS pojede ostatke WP8" i slicno su ostrasceni stavovi od kojih i Google/Samsung i Apple imaju puno koristi (tj $). U celoj toj prici trenutno je izvisio Microsoft, koji hoce po svaku cenu da se ugura u tu medijsko-marketinsku zavrzlamu.

Btw, poslednjih mesec dana koristim Geeksphone Keon i FirefoxOS je platforma koja ima ozbiljne nedostatke (logicno, jer je izuzetno zelena), sto po pitanju funkcionalnosti samog OSa, sto po pitanju kvalitetna dostupnih aplikacija :D Ali... da ne ubacujemo sad i FFOS u pricu...
 
Portovanje igara na WP8 nije jednostavan posao, jer WP8 ne podržava niti će podržavati OpenGL ES. Iscrtavanje se mora prepisati na dx9_3 ili da se u startu koristi neki middleware (npr. Unity).
Pošto je procenat korisnika WP platforme veoma mali, besplatne igre sa reklamama ne donose nikakvu zaradu pa su tvorci igara i aplikacija prinudjeni da naplaćuju svoje igre i aplikacije.
Da je Microsoft bio malo otvoreniji i ponudio ogles, situacija bi bila malo bolja.
 
Portovanje igara na WP8 nije jednostavan posao, jer WP8 ne podržava niti će podržavati OpenGL ES. Iscrtavanje se mora prepisati na dx9_3 ili da se u startu koristi neki middleware (npr. Unity).
Pošto je procenat korisnika WP platforme veoma mali, besplatne igre sa reklamama ne donose nikakvu zaradu pa su tvorci igara i aplikacija prinudjeni da naplaćuju svoje igre i aplikacije.
Da je Microsoft bio malo otvoreniji i ponudio ogles, situacija bi bila malo bolja.

Мајкрософт и отворени стандарди - никад није било, нити ће икад бити.
 
@yooyo
Sa jedne strane mogu da razumem forsiranje DirectXa. Jako dobra tehnologija nad kojom imaju potpunu kontrolu (i potencijalno moze da im donese neku prednost).
Sa druge strane je ovo sto kazes: ta odluka u startu poskupljuje portovanje igara, i time verovatno utice na kolicinu istih.

Takodje, nisam siguran koliko proizvodjaci GPUova u embedded svetu imaju razvijene drivere za DirectX, sto moze da utice na kvalitet i performanse, mada o tim driverima ne znam maltene nista. Ako neko zna, voleo bih procitati to...
 
Poslednja izmena:
@boza & jox:
Zatvoreni standardi nikada nisu dobra opcija. Koliko god da je veliki, Microsoft ne može preko noći da svu svoju tehnologiju prebaci na drugu platformu.
To zahteva ogromne resurse, potpuno nove ljude, koji treba da postojeći code spakuju da radi na novoj platformi. Sve što makar malo zavisi od x86 se ne može koristiti na novoj platformi.
 
Microsoft najavio novi Surface. Prezentacija će biti krajem meseca.
 
Velike su sanse da bi opet izabrali WP zbog finansijske podrske.
 
Sta pricas bre ti Hanteru :d Znas da pises budalastine al u zadnje vreme mu ga bas dajes :)

Nije ni Nokia Drive baš toliko sjajan iako je za besplatno rešenje više nego dobar
Dok sam bio van grada imao sam priliku da ga koristim i iako uglavnom fino radi, dešava se povremeno da se navigacija "zamrzne" i da se "zbuni" sa rutom - koliko videh u komentarima, još dosta ljudi se žalilo na ovo, a mogli bi i da ubace pedestrian mode koga nema ;)
Ko ne plati na mostu...
 
Poslednja izmena:
Nije jos prodat. A prodaja i nece biti realizovana ove godien, dok ne dobiju sve potrebne dozvole...

Do tada, Nokia funkcionise nezavisno (makar teoretski) od Microsofta.
 
To je bilo od samog starta dogovoreno, i očigledno izborom wp kao jedinog rešenja.
 
Uhh, kako bi voleo da upravlja Microsoftom kao sto je upravljao Nokiom.
 
^ Jeste, pa i da Microsoft predje na WP8..
:d
 
Nazad
Vrh Dno