Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Da budem precizniji - bilo je konkretno pitanje za 3700x v 5600x i za gaming, rekao je da je 8core bolja opcija jer ce na duze staze igre bolje upotrebiti 8 jezgra.
A onda je rekao da ce morati da vidi testove i uporedi 5600x u igrama jer jos nema primerak, ali fazon "8 core any day"- bio je neki Q&A klip, nakon iskakanja 5000 serije...
I tu me je poslednji put tiltovalo njegovo vadjenje informacija iz g*zice, pri cemu je i sam rekao da nije video testove (pritom su GN i HU izbacili svoje benchove).
Kapiram da je kasnije povukao rucnu i korigovao se (kada je video rezultate), verovatno naglasio da 5600x nije dobra kupovina po trenutnoj ceni i da je 3700x "star" i preskup, ili jos neka jaca fora da preporuci Intel, kao neki ovde na forumu.
Kako god da okrenes 5600x je bolja opcija za gaming i bice brzi od 3700x (osim u nekim specificnim programima i situacijama gde je potrebno za stream) zbog veceg IPC-a i to se nece promeniti.
 
Poslednja izmena:
Jel može neko da me uputi kako da overklokujem RAM na Ryzen-u 3600xt i MSI B550 Tomahawk?


Beše bio neki kalkulator ako se dobro sećam, ali ne mogu da ga nađem.

RAM je Crucial Ballistix 2x8gb 3600mhz CL16, ali radi na 2666 (po difoltu), pa bih da ga doteram na deklarisanu brzinu i utegnem tajminge. Konfiguracija je iz potpisa.
Nisam do sada to radio, pa je svaki savet dobrodošao.
 
Poslednja izmena:
na toj ploci je bar lako. izaberi xmp profil i radice ti na 3600/16

kad je to stabilno, posle zatezi tajminge kako ti volja
 
Jel može neko da me uputi kako da overklokujem RAM na Ryzen-u 3600xt i MSI B550 Tomahawk?


Beše bio neki kalkulator ako se dobro sećam, ali ne mogu da ga nađem.

RAM je Crucial Ballistix 2x8gb 3600mhz CL16, ali radi na 2666 (po difoltu), pa bih da ga doteram na deklarisanu brzinu i utegnem tajminge. Konfiguracija je iz potpisa.
Nisam do sada to radio, pa je svaki savet dobrodošao.
Misliš na ovo https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/ ?
 
E to!
Hvala ti!

Znam da se tu unese memorija i on predloži podešanja.
Pokušaću kako je predloženo iznad, pa ću onda probati ovaj kalkulator. Hvala obojici :)
 
Pokušao sam da ubacim na svoju Gigabyte X570 Aorus Elite + Ryzen 7 3700X konfiguraciju Patriot Viper Steel 32GB 3600MHz (jedan štap). Odabrao u Biosu (koga sam apdejtovao na F31q) XMP profil, a zatim poterao sistem. Nakon par treptaja desktopa i mojih pokušaja da bilo šta uradim (kliknem tamo-amo) moj verni drug mi je podario - plavi ekran. Nakon restarta, Bios se vratio na fabrička podešavanja, sistem se normalno startovao, ali Viper radi na 2667MHz. Nakon toga sam pokušavao da sa dva softverska alata (gorepomenuta) ručno izračunam i unesem vrednosti u Biosu, ali tako sistem odbija da se startuje (sa Auto vrednostima se makar na kratko startovao). Ima li neke vudu magije za ovu memoriju i moju ploču ili da je vraćam/menjam? Ovog modela nema na listi podržane memorije, postoji samo Patriot 8GB 3600MHZ. Hvala unapred.
 
Ako nisi vec uvek moras prvo napon da povecas pre nego sto bilo sta drugo radis sa memorijom (ima izuzetaka naravno). minimum 1.4V za RAM, ili po potrebi 1.41V, 1.42V, 1.43V, 1.44V eventualno proveri.

Takodje moras da proveris da tvoja ploca i trenutni bios nisu cudni po pitanju SoC voltage, ako jesu i nju moras malkice da podignes, samo oprezno sa njom za razliku od napona za memoriju (koji ne moze nista da osteti do 1.5v dok testiras, lako je ostetiti procesor sa prevelikom SoC voltazom.
 
Poslednja izmena:
Ako nisi vec uvek moras prvo napon da povecas pre nego sto bilo sta drugo radis sa memorijom (ima izuzetaka naravno). minimum 1.4V za RAM, ili po potrebi 1.41V, 1.42V, 1.43V, 1.44V eventualno proveri.

Takodje moras da proveris da tvoja ploca i trenutni bios nisu cudni po pitanju SoC voltage, ako jesu i nju moras malkice da podignes, samo oprezno sa njom za razliku od napona za memoriju (koji ne moze nista da osteti do 1.5v dok testiras, lako je ostetiti procesor sa prevelikom SoC voltazom.

Blagodarim. Pošto sam nov u ovome, samo još jedan kratak savet, pre nego što počnem da prčkam sa naponima: da li ostavljam opciju XMP Profile odabranu, pa onda ručno povećavam napon ili je isključujem? 1,35V je XMP napon, naravno. SoC voltažu ne diram, pre ću da zamenim memoriju za neku drugu kombinaciju :)
 
Probaj sa ryzen dram kalkulatorom,mozda pomogne.Mislim da se gasi xmp ako šteluješ ručno.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Može malo da se menja i pored XMP-a. Malo da se dotera jer obično se mnoga nameštanja podudaraju.
 
Mozes XMP da ostavis, pa onda RAM napon da povecas, pa onda bilo sta drugo posle toga da krenes da radis, trebalo da ostane isto, XMP je veoma glup, samo promeni nekoliko prvih podesavanja za latencije.
 
Da li neko zna sta od ove "konfekcije" od 2x8GB kitova po domacim radnjama moze da izgura 3600 c16 za svaki dan bez mnogo zezanja i cimanja? Mislim na HyperX Fury, Corsair Vengeance LPX i slicne kitove sa cenom od ~100-120eur.
 
Gro 3600 MHz kitova po našim radnjama su Kingstonovi sa Hynix C die...trebalo bi da može ako uzmeš neki CL 17-19-19 kit ali niko ne može da garantuje.
Bilo je nekih jeftinih Adata memorija sa Samsung B die ali mislim da ih više nema...
U svakom slučaju, ništa ne gubiš i ako radi na 3600 C17, nema potrebe za cimanjem.
 
Kakva je ova LC Power memorija, 2x16 GB ddr4 3200 MHz CL 16, kit za 125 evra, nova na KP, garancija? Valja li nesto za Tomahawk Max B450 i Ryzen 3600?
Edit: Jos ima i RGB koga to zanima :)
 
Poslednja izmena:
Ovaj Kingston je b-die
Thaiphoon1.JPG
Mada nije buš top bin ipak radi kako treba.
 
Da li su bese svi Patriot CL19 Samsung B Die? Koliko sam video, sve sto je 4000+ i zavrsava sa C9K bi trebalo da jesu, a i cena je taman ~120eur.
 
Ništa od kombinacije Aorus Elite + Viper Steel 32GB 3600, sve sam pokušao - dizao lagano napon, slušao DRAM kalkulator, jednostavno - ništa nije pomoglo! Pošto sam modul dobio, najpametnije je da ga dadnem za 100 zelembaća i nakrivim kapu...
 
Desava se, sta da se radi, to jedan od razloga zasto sam ja jurio Micron E-Die Crucial ballistix stick-ove (najbolji overclockeri za ryzen 3000).

Takodje napon nikad ne treba lagano/postepeno dizati, obrnuti pristup postenog spustanja je bolji, odnosno kad je ovakav problem uvek treba poceti od najveceg napona za koji si siguran da nije rizican.

Al ako nije hteo sa 1.44v da te pusti da izmenjas druga podesavanja, onda definitivno ne pasuju taj ram i procesor/ploca :(
 
Poslednja izmena:
@skankhunt42 prodato, sad je 140e najeftinija kombinacija, sve su 2x8GB u domacoj firmi.
 
Da, nije bilo na stanju modela 4000 MHz, a kraju sam se odlucio za tu od ~140, nadam se da ce uspeti da izgura 3600 cl16 :) U pitanju je model PVS416G413C9K, 4133MHz CL19. Kada stigne okacim rezultate.
 
Ako se vec juri neki best buy, zar nije logicnije kupiti neki ram sa Samsung B-die, 2x8GB 3200MHz za ~80e i ustedjeti finu sumu novca?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Pa ne juri se best buy.Nikako ne može da bude platiti duplo više npr 3200vs4000 gde je razlika par fps pod uslovom da imaš ostale komponente iz vrha ponude .
Jedino ako novac nije problem pa uzimati najbolje,to je ok.A ovako natezati se sa budzetom i uzimati ostalo best bay od komponenti nerazumem, platiti i više nego duplo da bi pisalo 4000mhz cl18/19.


Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Na zapadu imas izbora koliko hoces, kod nas bas i ne. Pikirao sam iz Nemacke kit da kompletiram racunar na duze vreme (g skill 3600mhz samsung b die 2x16gb) pa sam hteo ovde da prespojim necim dok to ne stigne. Na kraju sam od njega odustao zbog logistike, pa uzeh ovaj Patriot, realno mi je 16GB dovoljno, a par hiljada dinara gore dole mi stvarno ne igra veliku ulogu na cifru za ostale komponente koje sam uzeo u poslednje vreme (B550I, NR200P, SF750, RTX 3080).
 
sklopili smo skoro isti komp, b550i, sf750 :D
 
Ja pazario legendarni sirotinjski g.skill aegis kad ono samsung unutra masala .
 
Nazad
Vrh Dno