Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Pitanje za sve: šta je vaša preferenca po tom pitanju?

Ja sam pravio PCB sa flex cutom oko svakog switcha i meni je bas dobra prica, osecaj kucanja je neverovatan, kao da kucas po oblaku. Ne moze na prvu loptu to da se oseti ali posle nedelju dana koriscenja shvatis koliko je dobar osecaj. Posle mi je bilo tesko da se vratim na klasican PCB. Ima dosta i u plate-u, koristio sam ga u kombinaciji sa PC i PP plate-om. Bitno je da je plate dobar da ti switch-evi ne ispadaju. Sto se tice "cirenja" zvuka mislim da nema jer koristim drveno kuciste sa mesinganim tegom po celoj povrsini dna. Do sada sam koristio PCB sa 1.6mm debljine, uskoro stize PCB koji je 1.2mm, kapiram da ce da bude jos veci flex. I da napomenem koristim top mount kacenje! Ko hoce da proba moja preporuka, ali opet treba kombinovati sa dobrim plate-om i dobrim kucistem sa sto manje pena i ostalih gluposti.
 

Prilozi

  • IMG_20230405_163848.jpg
    IMG_20230405_163848.jpg
    298.3 KB · Pregleda: 64
Meni je osećaj pri kucanju na gasket mount sa flex cutovima ok, ali mi se više sviđa top mount bez cutova( mada nisam probao flex sa top mountom).
Što se zvuka tiče, tu ne pratim trend uopšte. Mnogo više volim tihe, thocky tastature sa što više damping-a. :)

@jurodivi
Naručio sa monsgeek.com, sa ovim switchevima i ostalim troškovima, izašla ~220e.
 
220@? Bez keycapova? Koliko je izašla samo dostava?
Opet je nekako mnogo...sama tastatura je 110$, switchevi samo 15$ za 90 (džabalesku)...ispada jeftinije da je naručiš sa Akko/Monsgeek ranje na Aliju ili s nekog drugog mesta, bezveze.
Definitivno je trebalo da nabaviš Leobog onda, on je po tvom ukusu više no Monsgeek, heh.

BTW, Leobog ima i Hi98 verziju, nisam ni znao, ima je na Aliju na samo jednom mestu...

@kizanbg123

Čekaj, "pravio" si PCB? Sam? Ili sam ja loše protumačio...
Koje to kućište imaš? Taj PCB je Arisu layout.
Definitivno će biti još veći flex sa 1.2mm PCB-jem, lol. Top mount sa tankim PCB-jem i flex cutovima...to bi trebalo da ima dobar flex na sredini i slabiji okolo gde su tačke za montiranje. Ja bih radije neki mekši mount, gasketi i šta već, i deblji PCB i ploče bez cutova jer mi deluje da bi onda cela skalamerija imala ravnomerni bounce svuda...

Naleteo sam na hrpicu zanimljivih keycapova na Aliju ovih dana, možda okačim linkove kad se nakanim.
Ovih dana sam uzeo ove:
https://www.aliexpress.com/item/1005006768268766.html - plavi set, Aifei R2 doubleshot ABS, već imam njihove WOB i BOW i dobri su. Uzeću i crvene nekad.
https://www.aliexpress.com/item/1005004521918465.html - dye sub XDA, toliko su mi se dopali da sam morao da ih uzmem
https://www.aliexpress.com/item/1005005012839233.html - 198 key ISA profile WOB...deluju mi prilično dobro. Dvoumio sam se između WOB i sivo-plavih ("concrete") ali mi kontrast između svetloplavih znakova na sivoj podlozi deluje slabiji no što volim...
 
Poslednja izmena:
@kizanbg123
Čekaj, "pravio" si PCB? Sam? Ili sam ja loše protumačio...
Koje to kućište imaš? Taj PCB je Arisu layout.
Da, pravim sa drugarom već neko vreme. Pre dve godine smo napravili prvi model
Sad završavamo novi moderl
trk2.jpg
Priča je da gotivimo drvo, super je zvuk i typing, radimo nek naš "Arisu" foramt. Istražujemo. Probali smo mnogo vrsta drveta, razne mount opcije (trye, top, gasket), skoro sve plate-ove (alu, FR4, PP, PC, POM, CF), radili smo 4 verzije PCV-a (no cut, row i switch cut), poron pene, mesingano i bakarno dno... Istraživali smo to skoro dve godine da bi našli za nas najbolje rešenje.

Biće sada 29.06, YugoMK meetup u Beogradu pa možeš da svratiš i da probaš

Definitivno će biti još veći flex sa 1.2mm PCB-jem, lol. Top mount sa tankim PCB-jem i flex cutovima...to bi trebalo da ima dobar flex na sredini i slabiji okolo gde su tačke za montiranje. Ja bih radije neki mekši mount, gasketi i šta već, i deblji PCB i ploče bez cutova jer mi deluje da bi onda cela skalamerija imala ravnomerni bounce svuda...
Gasket je isto super priča ali totalno drugačiji osecaj od top mount (u teoriji slično ali u praksi druga priča). A sa druge strane flex cut sa top mount ima bas izražaja jer ne radi ceo PCB/Plate kao na gasketu. Ali uvek napominjem sve je to subjektivna stvar!!!
 
Leobog Hi98, korektna cena za alu kuciste.
 
Pogledajte prilog 441454
Da se zahvalim fedexu i flying cargo doo za najskuplju M1W ikad. :)

Očekivao sam sličnu tastaturu leobog hi75 ali nema ni veze. Na ovoj ima manje flexa i mnogo manje "thock-a"
Nije tema, ali ja sam tako hteo neki Mini PC sa Alija, malo luksuzniji kada videh Fedex oladih se u sekundi.
Molim te napiši ko od prodavaca tastatura sa alija šalje brzim kuririma da izbegavam. Dovoljno je 32% na cenu, ne trebaju mi još i troškovi špedicije na to...

Trenutno jako slaba ponuda kineskih tastatura na Aliju, za ove malo bolje skupo slanje i sve brzi kuriri a i cene su jake.
 
Leobog i Monsgeek free shiping. Mozda je drugacije za Srbiju?
 
nema veze da li je free shipping, 220e ide carine i pdv, ako je yucargo radio spediciju to je jos 4-5000din troskovi speditera, ako nije poskupelo (totalno debilno za fizicko lice)
 
@Envoy
Ja sam ovu direktno sa Monsgeek.com naručio. FedEx shipping 30e. Na to su nakalemili špediciju 45e, plus carina i pdv. Jedina prednost što bi stigla za 4-5 dana da nije bilo praznika.

Nije je bilo tad na Aliju, osim možda nekih random radnji, ali izbegavam da naručujem od onih koje su ispod 95%. Positive feedback.
Kod mene je npr na Aliju cena za M1, 98$ + 42$ shipping

Hi75, 39$ + 45$ shipping.

To je kinezima standardna fora, kao cena manja, a onda se povade kroz shipping. Promeniš lokaciju i onda bude kontra, dođe na isto. :)

@jurodivi Stiže i Hi75 za neki dan.

FedEx se isplati jedino ako je nešto 1000+ eur
 


Bi ste li mi pomogli.Ima li ko da popravlja tastature.Spejs dugme je malo pošlo znači nije crkao onaj switch nego ono sa strane što ide na njega se slabije prima pa sam rastavio sam da napravim ali nijesam uspio.U Beograd koga god znate da popravlja u pitanju je CoolerMaster CK550.Sigurno treba da se odlemi onaj centralni dio i da se podesi onaj metalni dio što ulazi sa strane.Ako treba još slika slobodno kažite i javite se u DM
 
Da, pravim sa drugarom već neko vreme. Pre dve godine smo napravili prvi model
Sad završavamo novi moderl
Pogledajte prilog 441483
Baš mi je bilo čudno da nisam u temi, do sada, naleteo da neko spominje TR, i eto ga 😁 Odlična priča, trud i kvalitet se prepoznaju. Inače sarađivao sam sa drugom osobom koja stoji iza TR kada sam pravio za diplomski custom tastaturu uz pomoć mikrokontrolera (bez pcb-a)
 
Da, pravim sa drugarom već neko vreme. Pre dve godine smo napravili prvi model
Sad završavamo novi moderl
Pogledajte prilog 441483
Priča je da gotivimo drvo, super je zvuk i typing, radimo nek naš "Arisu" foramt. Istražujemo. Probali smo mnogo vrsta drveta, razne mount opcije (trye, top, gasket), skoro sve plate-ove (alu, FR4, PP, PC, POM, CF), radili smo 4 verzije PCV-a (no cut, row i switch cut), poron pene, mesingano i bakarno dno... Istraživali smo to skoro dve godine da bi našli za nas najbolje rešenje.

Biće sada 29.06, YugoMK meetup u Beogradu pa možeš da svratiš i da probaš


Gasket je isto super priča ali totalno drugačiji osecaj od top mount (u teoriji slično ali u praksi druga priča). A sa druge strane flex cut sa top mount ima bas izražaja jer ne radi ceo PCB/Plate kao na gasketu. Ali uvek napominjem sve je to subjektivna stvar!!!
Mašala, srećno s projektima!

Danas su mi stigli ovi keycapovi:
https://www.aliexpress.com/item/1005006642436203.html
Stavio sam ih i jako mi se sviđaju, fancy i minimalistički...

@sh0rax
Nije mi najjasnije šta nije u redu...?
Ako nije sam switch, to sa strane je stabilizator, izgleda, ali mi izgleda čudno...ne znam kako je CM to sklepao.
 
Koliko vidim, zalemljeni su stabs na tom CM modelu.
 
Restockovali su one gradient caps, uzeh iako je moja tastatura komplet na carini već neko vrijeme. :D
 
ovaj put dve :)



 
1000001578.jpg
Mene izgleda poterao neki maler sa ovim tastaturama. Od 90 Leobog juggle switcheva, 11-12 imaju dupli klik ili su u kratkom spoju.
Mislio sam da je tastatura neispravna...
Osim ovoga, nisu loši switchevi. Srednje tvrdi, sa izraženom grbom i solidno tihi.
 
kako nisu losi, vise 10% ne valja
 
Ma mislim na ove koji su ispravni :)
Ne znam kako su uspeli da imaju ovoliko škarta, jedino ako ih nisu podmazivali nekom mašću koja nije baš dielektrična.

Sa drugim switchevima, ne znam da li sam ikad imao više od jednog neispravnog.
 
znam na sta si mislio, samo se nekako potrefilo :)

switchevi se podmazuju sa 205g (krytox)
 
Kako koji, taktilne je bolje podmazivati ređim mazivom jer gušće poput 205G smanjuje taktilnost...
 
 
Je l ima neka fora da se stabilizatori moduju da budu silelnt, osim podmazivanja? Ne čuju se toliko na pritiskanju, ali rebound se zvoni.

Malo sam opet eksperimentisao sa silent switchevima. Stavio sam outemu silent peach na keychron v3, umesto cream yellow. Ako ovo nisu najtiši switchevi ikad, ne znam koji su...

Što se taktilnih tiče. Outemu Cream Yellow pro su ubedljivo najtiši od ovih koje sam probao, blizu su i Outemu Lemon i TOM.
Wuque WS Silent Tactile su blago razočarenje. Nisu toliko tihi, a ni taktilni. A i dalje imaju malo mekši bottom out od običnih.

TTC Bluish White su ubedljivi favorit za silent tactile. Kratka izražena grba na početku hoda, a opet nisu preteški, plus je bottom out osetno tvrđi nego na Outemu i Wuque.
Sve u svemu najpribližnije kucanju na klasičnim taktilnim a nisu mnogo bučniji od Outemu.
 
TTC i Kalih Deep Sea su slično sklepani...još uvek čekam da mi stigne Kailh.
WS bi trebalo da imaju bottom out najpribližniji normalnim switchevima s obzirom da nemaju gumene umetke u sebi kao ostali, čudi me da su ti TTC bili tvrđi? A da nisu tihi kao drugi, to stoji...svejedno tiši od standardnih.
Razmišljao sam da naručim TTC jer sam video da ih hvale ali nisam hteo jer sam već naručio Kailh. A čekam i Skyloong Glacier silent koji bi trebalo da budu skoro isti kao WS pa ću da uporedim sa ostalim tihim taktilnim koje imam.
Došle su mi danas i 2-stage 18mm 62g opruge koje planiram da ubacim u Durock Shrimp, da vidim kako će se ponašati...

Za stabilizatore možeš da poskidaš žice, vidiš da li su ravne i ako nisu da ih poravnaš...
Meš da probaš i tzv. "holee mod" kao i da zalepiš nešto oko rupa/ureza na PCB-ju ili ploču gde se ubadaju stabilizatori, da lepo nalegnu.
 
Je l ima neka fora da se stabilizatori moduju da budu silelnt, osim podmazivanja? Ne čuju se toliko na pritiskanju, ali rebound se zvoni.

Malo sam opet eksperimentisao sa silent switchevima. Stavio sam outemu silent peach na keychron v3, umesto cream yellow. Ako ovo nisu najtiši switchevi ikad, ne znam koji su...

Što se taktilnih tiče. Outemu Cream Yellow pro su ubedljivo najtiši od ovih koje sam probao, blizu su i Outemu Lemon i TOM.
Wuque WS Silent Tactile su blago razočarenje. Nisu toliko tihi, a ni taktilni. A i dalje imaju malo mekši bottom out od običnih.

TTC Bluish White su ubedljivi favorit za silent tactile. Kratka izražena grba na početku hoda, a opet nisu preteški, plus je bottom out osetno tvrđi nego na Outemu i Wuque.
Sve u svemu najpribližnije kucanju na klasičnim taktilnim a nisu mnogo bučniji od Outemu.

 
WS bi trebalo da imaju bottom out najpribližniji normalnim switchevima s obzirom da nemaju gumene umetke u sebi kao ostali, čudi me da su ti TTC bili tvrđi?
Pa ja sam ih zbog toga i naručio, ali na kraju nisu ni preterano tihi, a ni tvrdi. Videću još na Haimu x Geon silent koje čekam, ali ne verujem da će biti bolji od TTC-a
TTC za poslednjih pola mm moraš da legneš na njega, na Outemu, malo jači pritisak samo. Verovatno je ttc koristio neki baš tvrd silikon.

@qryak Hvala, znam za ove modove. Al reokh da nema još nešto, ubacivanje nekog dampera kao na ovim silent switchevima ili tako nešto...

Već su ravne žice i stabs su screw in, tako da jedino što je ostalo je da ih udavim u masti. :)
 
Pa ja sam ih zbog toga i naručio, ali na kraju nisu ni preterano tihi, a ni tvrdi. Videću još na Haimu x Geon silent koje čekam, ali ne verujem da će biti bolji od TTC-a
TTC za poslednjih pola mm moraš da legneš na njega, na Outemu, malo jači pritisak samo. Verovatno je ttc koristio neki baš tvrd silikon.

@qryak Hvala, znam za ove modove. Al reokh da nema još nešto, ubacivanje nekog dampera kao na ovim silent switchevima ili tako nešto...

Već su ravne žice i stabs su screw in, tako da jedino što je ostalo je da ih udavim u masti. :)
Ovaj plumber mod se sastoji u tome da onaj deo žice koji ide u plastiku obmotaš teflonskom trakom i tako je sprečiš da mrda, onda je povrh toga još udaviš u masti.
 
I onda pitate što juridivi naručuje toliko switcheva - nema leba dok sam ne probaš sve. :D
 
1000001657.jpg
Jedan mini mod za k68. Plate urađen od PLA plastike na štampaču.
Cilj mi je bio da malo utišam tastaturu, ali i dalje je solidno glasna, jedino malo manje odzvanja u odnosu na metalni plate.
 
Pogledajte prilog 442605
Jedan mini mod za k68. Plate urađen od PLA plastike na štampaču.
Cilj mi je bio da malo utišam tastaturu, ali i dalje je solidno glasna, jedino malo manje odzvanja u odnosu na metalni plate.
Možda da probaš da ubaciš i ove gumice ispod svakog sviča i nekako da nabudžiš neke gumice između štampane ploče i plastike kućišta tastature.

 
@qryak Pipkavo mnogo. :) Za neku drugu tastaturu možda ima smisla, za ovu me mrzi da se cimam.
Možda promenim switcheve, ovi mmd su baš baš glasni.
 
Vrh Dno