Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Jel su razlike između ovih silnih Redragon tastatura samo u veličini/dizajnu ili su neke kvalitetnije od drugih?
Realno ne isplati ti se da uzimas Redragon imo,bolje dodas jos par hiljada i kupis HyperX tastaturu makar i neki stariji model.Razlika se vidi u switchevima,buildu,stabs itd...Ovo govorim iz iskustva jer sam imao i Redragon i HyperX tastaturu.
 
Realno ne isplati ti se da uzimas Redragon imo,bolje dodas jos par hiljada i kupis HyperX tastaturu makar i neki stariji model.Razlika se vidi u switchevima,buildu,stabs itd...Ovo govorim iz iskustva jer sam imao i Redragon i HyperX tastaturu.
Kad kažeš stariji model, jel misliš na polovnu tastaturu? Razmišljao sam se i o toj opciji iskreno
 
Kad kažeš stariji model, jel misliš na polovnu tastaturu? Razmišljao sam se i o toj opciji iskreno
Mozes i polovnu uzmes na kupujemprodajem, imas ove starije modele bez rgb-a i nekih nebitnih stvari.
Upravo sam pogledao i nasao HyperX Alloy FPS za 5000 din sto je super cena a imas i Alloy FPS RGB za 8000 din recimo
Kako god ti se vise isplati da uzmes polovnu HyperX tastaturu nego novu Redragon.Outemu Blue switchevi su mnogo pingy i uzasno zvuce,stabs na redragon tastaturama su nedaj boze.
Mada i ovi najnoviji modeli Alloy Origins i Origins core nisu nesto skupi.
 
Koju god gledao tastaturu obavezno prvo probaj negde, bitno je da tebi licno odgovara.
Meni na primer deluje da vise odgovara drugarova Redragon Kumara 2 nego moj Logi G513 a razlika u ceni je takva ja mogu da uzmem 3 Redragona za moju jednu..
 
ima onaj redragon valjda kala 2 koji ima izmenljive switch-eve, mozda je to dobra opcija?

ja sam porucio keychron c2, izasla me 90 usd sa slanjem sa aliexpressa. dobro platio sam 95, ali rekao je da ce da mi skine 5 usd, ako ne skine nije ni bitno, samo da stigne. model sa rgb svetlom i izmenljivim gateron brown svicevima. ima sve sto treba (meni). jos 20 usd ulaganja u one pbt double shot keycapsove koji imaju side "print" i to je to. stavicu i silikonske gumice i trebalo bi da bude prilicno tiha (dosta tisa od ove koju sad imam - ttc blue svic). ako koji svic rikne, zamenim samo taj jedan bez lemljenja i cimanja i cega sve ne... takodje kad ispratim zenu na par meseci negde stavim blue sviceve i uzivancija :D konacno sam se vratio skroz na zicu sa njom i cooler master mm711 misem. wireless jednostavno - ne radi.

btw sadasnja tastatura mi dva puta kuca slovo m. mislio sam da je do wireless-a (posto i gubi signal, prekida, pre je dva puta kucala h, pa je sad pocela m, i tako dalje - brljavi), medjutim citam nesto da je to "cest" problem na mehanickim tastaturama. kazem "cest" jer nije stvarno cest, nego se desava jednostavno, nisam ja jedini... probacu kompresovanim vazduhom da izduvam svic, to jest da pritisnem na dole pa da izduvam. takodje cu probati i etanolom da kapnem u svic i da pritiskam puno puta i ostavim da se osusi. mozda resim time - pojedinci na netu su resili. da li se ovde to nekome desilo i kako je resio?
 
ima onaj redragon valjda kala 2 koji ima izmenljive switch-eve, mozda je to dobra opcija?

ja sam porucio keychron c2, izasla me 90 usd sa slanjem sa aliexpressa. dobro platio sam 95, ali rekao je da ce da mi skine 5 usd, ako ne skine nije ni bitno, samo da stigne. model sa rgb svetlom i izmenljivim gateron brown svicevima. ima sve sto treba (meni). jos 20 usd ulaganja u one pbt double shot keycapsove koji imaju side "print" i to je to. stavicu i silikonske gumice i trebalo bi da bude prilicno tiha (dosta tisa od ove koju sad imam - ttc blue svic). ako koji svic rikne, zamenim samo taj jedan bez lemljenja i cimanja i cega sve ne... takodje kad ispratim zenu na par meseci negde stavim blue sviceve i uzivancija :D konacno sam se vratio skroz na zicu sa njom i cooler master mm711 misem. wireless jednostavno - ne radi.

btw sadasnja tastatura mi dva puta kuca slovo m. mislio sam da je do wireless-a (posto i gubi signal, prekida, pre je dva puta kucala h, pa je sad pocela m, i tako dalje - brljavi), medjutim citam nesto da je to "cest" problem na mehanickim tastaturama. kazem "cest" jer nije stvarno cest, nego se desava jednostavno, nisam ja jedini... probacu kompresovanim vazduhom da izduvam svic, to jest da pritisnem na dole pa da izduvam. takodje cu probati i etanolom da kapnem u svic i da pritiskam puno puta i ostavim da se osusi. mozda resim time - pojedinci na netu su resili. da li se ovde to nekome desilo i kako je resio?
Redragon tastature imaju samo Outemu switcheve pa taj hotswap je samo sa Outemu switchevima koji su sranje. Pa na Redragon tastature jednostavno ne gledaj. Probao sam dosta tastatura ali Outemu switchevi su jednostavno losi.

A da li imas silikonske gumice na ovoj tastaturi gde te zeza M i H? Moguce da one ne dozvoljavaju da ti keycap bottom out-uje. Probaj da ih skines i vidis da li i dalje imas taj problem.
 
Redragon tastature imaju samo Outemu switcheve pa taj hotswap je samo sa Outemu switchevima koji su sranje. Pa na Redragon tastature jednostavno ne gledaj. Probao sam dosta tastatura ali Outemu switchevi su jednostavno losi.

A da li imas silikonske gumice na ovoj tastaturi gde te zeza M i H? Moguce da one ne dozvoljavaju da ti keycap bottom out-uje. Probaj da ih skines i vidis da li i dalje imas taj problem.
ah da, one rade samo sa outemu... pa bzv, nisam znao... takodje nemam iskustva sa njima, ne znam kakvi su.

da, imam silikonske gumice na njoj. zapravo mislim da je zezala i pre toga. registrovanje se desava pre bottominga, tako da verovatno nije to, ali dobra ideja, probacu.

h vise ne zeza, sad je m :D pre kad je zezalo h, m je radilo kako treba :rolleyes: tako da mi je to dalo ideju da je problem do konekcije, pogotovu sto imam ceste prekide kad uopste ne radi tastatura.... ali probao sam i na drugom kompu i jednom je zezalo m cini mi se. ali uglavnom radi ok, bolje nego kod mene... ko ce ga znati na kraju... -.-
 
ah da, one rade samo sa outemu... pa bzv, nisam znao... takodje nemam iskustva sa njima, ne znam kakvi su.

da, imam silikonske gumice na njoj. zapravo mislim da je zezala i pre toga. registrovanje se desava pre bottominga, tako da verovatno nije to, ali dobra ideja, probacu.
Generalno te silikonske gumice mogu da imaju problem sa time, dosta ljudi ih ne voli jer se onda switchevi osecaju kao da su membranski.
Ako si uzeo hotswap C2 probaj mozda da stavis neke silent switcheve mislim da bi to bila bolja opcija umesto da stavljas silikonske gumice ali to je samo moje mislenje,naravno ukusi su razliciti. Takodje dobar izbor za C2 drug mi je uzeo istu i sigurno neces zazaliti.
 
e super, da vec ima iskustva sa ovom tastaturom... deluje mi kao ok izbor.

pa sta znam, ako ne mogu klik, hocu bar taktilni bump. svi silent svicevi su linearni kompletno (ili ja ne znam) i skupi su jako... tastatura vec dolazi sa brown, plus gumice i bice to ok. meni ne smetaju gumice toliko, ok mi je osecaj, drugaciji je od membranske... svakako planiram da probam razlicite sviceve, sad kad konacno uzimam hot swap tastaturu.
 
e super, da vec ima iskustva sa ovom tastaturom... deluje mi kao ok izbor.

pa sta znam, ako ne mogu klik, hocu bar taktilni bump. svi silent svicevi su linearni kompletno (ili ja ne znam) i skupi su jako... tastatura vec dolazi sa brown, plus gumice i bice to ok. meni ne smetaju gumice toliko, ok mi je osecaj, drugaciji je od membranske... svakako planiram da probam razlicite sviceve, sad kad konacno uzimam hot swap tastaturu.
Onda jedini tactile silent switch koji ti preporucujem je Zilent V2 ali je malo skup pa mozda ti je ovako sa gumicama najbolje
 
cuo sam, tj. citao sam o tom zilent switch-u, ali sam bio povrsan zbog cene i dostupnosti. nisam ni znao da ima taktilna varijanta, bas cu da procitam, mozda nekad i narucim, kao upgrade... generalno se ljudi zale na silent sviceve kako su kao da kucas na membranskoi tastaturi. ne znam kako se na topre niko ne zali da je kao membranska.
 
pa i highlander je kupio sa crnim svicevima?

3800 je stvarno povoljno za mehanicku tastaturu
 
Radi fino, imao sam i skuplje CM, svaka preporuka za Philips, nisam ni znao da imaju mehanicke, slucajno naleteo i rekao ajd da probam.
 
Nakon isprobavanja par različitih tastatura sam shvatio da je meni sve to jako slično, tako da sam se odlučio za jeftiniju opciju i uzeo Redragon K580 Vata za 6700din u G. Hvala svima na savetima.
Prvi utisci su odlični, osećaj kuckanja je sjajan, a onaj skrol za podešavanje jačine zvuka bi trebao da postoji na svakoj tastaturi :D

Sve u svemu, za prvu mehaničku tastaturu mi je ovo i više nego dovoljno. Jedino će mi trebati vremena da se naviknem na glasnoću ovih plavih switch-eva.
 
Nakon isprobavanja par različitih tastatura sam shvatio da je meni sve to jako slično, tako da sam se odlučio za jeftiniju opciju i uzeo Redragon K580 Vata za 6700din u G. Hvala svima na savetima.
Prvi utisci su odlični, osećaj kuckanja je sjajan, a onaj skrol za podešavanje jačine zvuka bi trebao da postoji na svakoj tastaturi :D

Sve u svemu, za prvu mehaničku tastaturu mi je ovo i više nego dovoljno. Jedino će mi trebati vremena da se naviknem na glasnoću ovih plavih switch-eva.
pa ako si hteo jeftinu tastaturu, sto ne uze ovu philips koju ljudi pominju. 3800 dinara, razlika u ceni 3000 a sumnjam da je losiji kvalitet...

inace ja (licno moje misljenje) prezirem sve te volume knobove na tastaturama. bas mi nekako ne pripadaju tu...
Verovatno je već neko postavio ovo ovde, ali evo jedan test svičeva:

switch and click, to oni sa yt? tamo im je ona cura. a mozda i nisu ti lep je sajt, hvala za share, lepo citanje za uz kafu ujutru :)

evo jos jedan link sa tog sajta, prilicno korisno: https://switchandclick.com/how-to-lube-keyboard-switches-without-desoldering/

vec neko vreme se mislim da podmazem sviceve, ali mi se ne rastavlja svaki svic, plasim se da ih ne pokvarim :D
 
Poslednja izmena:
pa ako si hteo jeftinu tastaturu, sto ne uze ovu philips koju ljudi pominju. 3800 dinara, razlika u ceni 3000 a sumnjam da je losiji kvalitet...

inace ja (licno moje misljenje) prezirem sve te volume knobove na tastaturama. bas mi nekako ne pripadaju tu...
Nije mi bio cilj da idem na najjeftinije moguće, od početka sam merkao te Redragon tastature. Onda je neko ovde rekao da je bolje da ciljam poznatije brendove, pa sam apropo toga napisao da sam izabrao jefiniju varijantu, jer nisam osetio neku razliku u kvalitetu/ugođaju u odnosu na HyperX i Logitech. Tu Phillips nisam ni konstatovao jer je bele boje :D

Meni to za podešavanje zvuka dosta znači jer ga stalno pojačavam i smanjujem, baš je praktična stvar.
 
vratih ipak TKL tastaturu na glavnoj masini jer mi cesto trebaju strelice a nema sanse stalno da jurim i nabadam na ovoj maloj i drzim function key.
gotivna je mala huntsman ali nije za posao.
valjda ce se nekad pojaviti neka kvalitetna 65% tastatura kod madjara, to bi mi bilo idealno.
 
ja sam probao tkl, i odustao... treba mi numpad, navikao sam na normalnu tastaturu. nikako mi nije jasno kako ljudi koriste manje od tkl :) ali sam zapravo dosao do zakljucka da je godlike kombinacija tkl + odvojeni numpad desno od misa. za to treba veliki prostor, jednog dana cu da napravim takav setup. do tad - normalna tastatura kao od pre 40 godina :)
 
Vidim već 2 Philipsa na forumu, koju verziju ste uzimali, red, blue ili black? Vidim da stoji kao da sami prave switch-eve ali sve deluje kao tipičan kinez sa poznatom nalepnicom kako bi se prodao?
 
Da, ja takodjer imam sa crnim switchevima, valjda ima i sa braon i plavim, naravno u tom cenovnom rangu outemu...

Zaista dobra kupovina za taj novac, posebno kome treba full size tastatura..

Inace danas mi je stiglo sa alija set jeftinih belih keycapova koje sam montirao na redragon kumaru (prva verzija, samo crveno osvetljenje)..
Naime na toj tastaturi sam podmazao sve tastere K2 Sil silikonskim sprejom, jednostavno prsnuo po malo u svaki switch, razlika je ogromna u odnosu na stock, hod tastera je ravnomeran, linearan, silikon popuni prostor unutar swithca pa kontaktne povrsine imaju manje lufta, druga tastatura, nema vise onog metalnog prizvuka pri kucanju..
Takodje smanji se i ono coktanje i postane malo dublje, tj odsecnije i prijatnije uhu.

Ovih dana cu da ubacim filc unutar kucista, ima slobodnog prostora a mislio sam i da montiram gumice pa da vidim kako to funkcionise, jednostavno ta tastatura mi sluzi za eksperimentisanje..
Odradicu i stabilizator modove...

Inace ko zeli ipak malo vise, imate na kupujem prodajem ducky tastature za nekih 90 95 eura.. po meni je to najbolja kupovina ko zeli da moduje, gateron switchevi, dobra izrada...
 
Poslednja izmena:
Da, ja takodjer imam sa crnim switchevima, valjda ima i sa braon i plavim, naravno u tom cenovnom rangu outemu...

Zaista dobra kupovina za taj novac, posebno kome treba full size tastatura..

Inace danas mi je stiglo sa alija set jeftinih belih keycapova koje sam montirao na redragon kumaru (prva verzija, samo crveno osvetljenje)..
Naime na toj tastaturi sam podmazao sve tastere K2 Sil silikonskim sprejom, jednostavno prsnuo po malo u svaki switch, razlika je ogromna u odnosu na stock, hod tastera je ravnomeran, linearan, silikon popuni prostor unutar swithca pa kontaktne povrsine imaju manje lufta, druga tastatura, nema vise onog metalnog prizvuka pri kucanju..
Takodje smanji se i ono coktanje i postane malo dublje, tj odsecnije i prijatnije uhu.

Ovih dana cu da ubacim filc unutar kucista, ima slobodnog prostora a mislio sam i da montiram gumice pa da vidim kako to funkcionise, jednostavno ta tastatura mi sluzi za eksperimentisanje..
Odradicu i stabilizator modove...

Inace ko zeli ipak malo vise, imate na kupujem prodajem ducky tastature za nekih 90 95 eura.. po meni je to najbolja kupovina ko zeli da moduje, gateron switchevi, dobra izrada...
Ducky tastature u 2021 ne vrede imo,nisu ni hotswap,nemaju softver ni nista zanimljivo za tih 90-100 eura koliko kostaju.
Za te pare ili jos i jeftinije imas full 5 pin hotswap tastature i bluetooth na njima, a i ducky tastature vecinom imaju Cherry switcheve (ima i modela sa Gateron ali sa Cherry ima mnogo vise). Ne kazem da su lose tastature ovako ali za modovanje imas definitivno bolje za tu ili jos nizu cenu.
 
Kakvi su ti black kada je buka u pitanju? Zamenio bih klasicnu Logitech Deluxe membransku, voleo bih nesto u tom rangu ili nesto tise. Stavljao si o-ringove na Philipsa? Zao mi je sto kod nas nema onog G400 modela, crna boja sa belim osvetljenjem, to mi deluje kao prava kombinacija.
 
zvuk je mekan, tup, nema ostrinu i meni to odgovara posebno nocu, o ringovi ce na kumaru, nemaju mi nesto smisla na linearnim swithcevima..
 
Da li negde kod nas može da se kupi tiha mehanička tastatura koja ima media keys?
 
Redragon K599 - gde bih mogao da nabavim ovu tastaturu kod nas? Ne vidim je nigde.
 
Da li negde kod nas može da se kupi tiha mehanička tastatura koja ima media keys?
Preporucujem HyperX Elite 2 ili stariji model HyperX Elite RGB sa crvenim switchevima,ja sam imao Elite RGB i mnogo je dobra tastatura,crveni switchevi su tihi,media buttons su extra,imas i USB 2.0 pass-through. Elite 2 ima pudding switcheve bolje za RGB efekte i HyperX switcheve a Elite RGB ima i dodatni wrist rest koji je koristan kao i 1234 i WASD dodatne keycaps
Ako te vise zanima RGB idi Elite 2 ako oces wrist rest i ove keycaps i polovna Elite RGB na kupujemprodajem moze da posluzi.
 
Nazad
Vrh Dno