Šta je novo?

Meet Mr. Bitcoin: The Man Who’s Got Bitcoin Under His Skin [split]

Vidim da su neki ovde u ovom fazonu :)

 
Pazi, moja tvrdnja je dakle - do zloupotrebe cipovanja ce IZVESNO doci, bilo kada, bilo gde! ...Slicno tvrdnji da ce do zemljotresa IZVESNO doci, bilo kada, bilo gde.
Mislim da bahati baš to i pokušava da ti kaže, da je takva tvrdnja besmislena i da joj nema mesta u civilizovanoj raspravi.

Tvoja tvrdnja je jednako validna kao i kada bi sada neki drugi član izjavio da do zloupotrebe NECE DOCI. Ergo, tvoja tvrdnja je potpuno nepotrebna i beznačajna za ovu raspravu kao i ova druga.
 
Potpuno si u pravu. Problem je medjutim taj sto ja bivam kaznjavan i vredjan zbog iznosenja takvog svog stava a ti ili neko drugi ko zagovara cipovanje ne bivate kaznjavani.

Nadam se da uvidjas razliku te da neces dati moderatoru za pravo da na taj nacin, siledzijski i omalovazavajuci sagovornike nadalje moderise diskusiju.
 
Mislim da smo otišli previše od teme...Kolege koje su ZA navodili su pozitivne primere i benificije ugradjivanjem čipa. Nekoliko nas je spomenulo da nismo protiv inovacija ali da postoji mogućnost zloupotrebe istog i da smo protiv dok se to ne reguliše (pravno, tehnički i sl.) da bi se to sprečilo i da ne treba trčati pred rudu zato što je to COOL i moderno. Naravno filozofsko nadmudrivanje i mlaćenje prazne slame je oduvek prisutno na forumima tako da o tome ne bih, samo ću citirati jednog kolegu :d
avatar16583_11_zps8ac18865.gif
 
Poslednja izmena:
@marxista, lažovu, n'umeš logično da razmišljaš, skoro beskoristan si na jednom forumu.

Ipak, za sada, nijedan post ti nije izbrisan, pa služiš samo kao primer da sloboda govora, iako na prvi pogled uzvišen cilj, kao i mnogi drugi koji se kroz ovaj tred provlače, nije praktičan bez određenih granica. Ne vredi trošiti previše vremena na ljude koji taj koncept zloupotrebljavaju, lažima i demonstriranom nesposobnošću da diskutuju na logičan i razuman način. Ili pokušavaju da, protiv zakona, vrše govor mržnje, za šta si dobio poen.

I čisto zbog drugih učesnika u diskusiji:
I pre nego sto me banujes hocu da ti objasnim jer treba da znas ;) ...ako se moja tvrdnja nalazi na spisku mogucih onda nema logicke greske. Pa cak iako sam decidan i navodim samo jedan od x mogucih ishoda. Dokazi suprotno, negiraj tacnost mog stava da ce do zloupotrebe cipovanja IZVESNO doci i ja cu ti se izviniti. Ali ako ne dokazes onda ZAHTEVAM IZVINJENJE i brisanje "poencica" kojima si se izivljavao.

Pazi, moja tvrdnja je dakle - do zloupotrebe cipovanja ce IZVESNO doci, bilo kada, bilo gde! ...Slicno tvrdnji da ce do zemljotresa IZVESNO doci, bilo kada, bilo gde.
Tvrditi da je nešto istina samo zato što nema dokaza za suprotno je logička greška: http://en.wikipedia.org/wiki/Argument_from_ignorance Tražiti od nekog da dokaže neistinitost tvrdnje, umesto da sam dokaže njenu istinitost je greška u rezonovanju: http://en.wikipedia.org/wiki/Philosophic_burden_of_proof Misliti da ako je nešto moguće onda je i neophodno je toliko elementarno pogrešno da mislim da ni nema posebno ime, već trivijalno proizilazi iz: http://en.wikipedia.org/wiki/Modal_logic Mis'im, ima narodsko ime, al' da ne bude posle da te neko vređa... Napraviti tri ozbiljne greške nakon "sad' ću da ti objasnim" i "tražim izvinjenje" nastupa: transfer blama...

Odakle nekom ko dokazano laže i nesposoban je da rezonuje samopouzdanje da nastavlja da javno iznosi svoje stavove - možemo da pogađamo. Možda http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger_effect?

Potpuno si u pravu. Problem je medjutim taj sto ja bivam kaznjavan i vredjan zbog iznosenja takvog svog stava a ti ili neko drugi ko zagovara cipovanje ne bivate kaznjavani.

Nadam se da uvidjas razliku te da neces dati moderatoru za pravo da na taj nacin, siledzijski i omalovazavajuci sagovornike nadalje moderise diskusiju.
Ne laži, kažnjen si zbog govora mržnje. A pikirao sam tebe i slične za diskusiju iz ličnih razloga, u skladu sa svojim diskrecijom. Smatram da oni koji se služe demagogijom i širenjem straha imaju lakši posao i nezaslužen uticaj u društvu, pa volim da im otežam. I ne omalovažava te niko, to bi podrazumevalo da te uvažava manje nego što zaslužuješ, a dopuštanjem da i dalje lažeš i pričaš gluposti uvažen si više nego što zaslužuješ.
 
Poslednja izmena:
Potpuno si u pravu. Problem je medjutim taj sto ja bivam kaznjavan i vredjan zbog iznosenja takvog svog stava a ti ili neko drugi ko zagovara cipovanje ne bivate kaznjavani.

Nadam se da uvidjas razliku te da neces dati moderatoru za pravo da na taj nacin, siledzijski i omalovazavajuci sagovornike nadalje moderise diskusiju.
Ne laži, kažnjen si zbog govora mržnje. I ne omalovažava te niko, to bi podrazumevalo da te uvažava manje nego što zaslužuješ, a dopuštanjem da i dalje lažeš i pričaš gluposti uvažen si više nego što zaslužuješ.
 
Mislim da smo otišli previše od teme...Kolege koje su ZA navodili su pozitivne primere i benificije ugradjivanjem čipa. Nekoliko nas je spomenulo da nismo protiv inovacija ali da postoji mogućnost zloupotrebe istog i da smo protiv dok se to ne reguliše (pravno, tehnički i sl.) da bi se to sprečilo i da ne treba trčati pred rudu zato što je to COOL i moderno. Naravno filozofsko nadmudrivanje i mlaćenje prazne slame je oduvek prisutno na forumima tako da o tome ne bih, samo ću citirati jednog kolegu :d
Pa nije lepo da se sad praviš kao da nismo bili na putu da zaključimo da je skoro nemoguće da se garantuje izostanak zloupotrebe, ali i da bi bilo nekonzistentno postavljati taj uslov. Kažem "bili na putu", po mojoj proceni ostalo je samo da priznaš. :)

I ne znam šta imaš protiv "filozofskog nadmudrivanja" i šta tačno smatraš mlaćenjem prazne slame? Pa valjda je cilj zaključiti nešto, ne da laprdamo jedni mimo drugih, bez obaziranja na logiku i razum?
 
Ja sam još svojevremeno u srednjoj školi imao predmete "filozofija sa logikom" i "psihologiju" tako da mogu da prepoznam odredjene modele komunikacije ali me to ne interesuje niti želim u to da ulazim. U prvom delu prethodnog posta sam izneo najbitnije iz ove teme. ;)
 
Dakle ako se obrati pažnja na zaštitu od zloupotrebe, do nivoa drugih društvenih obaveza, što je, nadao bi se čovek, podrazumevano, nemaš ništa protiv obaveznog čipovanja, čak i ako se ne dokaže da je zloupotreba nemoguća? Odustaješ od stava koji si izneo ovde?
 
Poslednja izmena:
Upravo! Zato je priča o tome kako da se bolje zaštitimo od korumpirane države i zlih korporacija jalova. Treba da pričamo o tome kako da vratimo državu pod kontrolu naroda. I, naravno, o tome kakav narod treba da bude da bi to imalo smisla. Hint: da glavno obeležje kulture diskursa ne bude nadglašavanje demagogija. :d
Vidim obrisano mi je pitanje direktno upuceno tebi, jer zelim da znam kakav sociokulturni i edukativni background treba da imas da bi mogao da izjavis ovakvu notornu glupost! Vracanje drzave pod kontrolu naroda!? U kom to paralelnom univerzumu ti zivis!??
Gde i kada je u istoriji narod kontrolisao drzavu? Nikada, uvek i samo i iskljucivo vladajuca elita.
Inace tvoj nastup u ovoj temi je sve samo ne demokratski i moderatorski. Ovoliku kolicinu demagogije, agresivnosti, zamena teza i nlp-jevskih b.u.d.a.lestina ne videh odavno na Benchu a mislio sam da sam video sve!
A sad obrisi...
 
Poslednja izmena:
Inace tvoj nastup u ovoj temi je sve samo ne demokratski i moderatorski. Ovoliku kolicinu demagogije, agresivnosti, zamena teza i nlp-jevskih b.u.d.a.lestina ne videh odavno na Benchu a mislio sam da sam video sve!
A sad obrisi...
Bahatom je sve navedeno standardan modus operandi.
Privatno ne znam kakav je kao čovek, niti me to zanima.
Ali u svojstvu moderatora je milion puta provocirao flejm, delio kaznene poene šakom i kapom, vređao članove foruma itd, itd.. da ne nabrajam, dugačka je lista.
Biće da su davno prošla vremena kada je Peca skidao moderatorske privilegije onima koji zabrazde.

p.s.
Biće i ovaj komentar po svoj prilici obrisan, a ja počašćen sa poenima, ali neka.
 
Pratim temu odavno i na ivici sam zivaca da nekima odgovorim, ali necu. Ukljuciti se u ovako visoko tehnicku diskusiju bez potpore (a 99 % ucesnika iste je ne poseduje) je vrlo drsko ali vidim tolerise se. Nema gore stvari nego kad se barata poluistinama koje pokusavaju da se provuku ovde kao istina. Malo znanja je gore od neznanja. Ali drago mi je, posle ove teme pisanje nekih ljudi gledam jasnije i ne dajem ubuduce 5 para na ono sto ce napisati.
 
Vidim obrisano mi je pitanje direktno upuceno tebi, jer zelim da znam kakav sociokulturni i edukativni background treba da imas da bi mogao da izjavis ovakvu notornu glupost! Vracanje drzave pod kontrolu naroda!? U kom to paralelnom univerzumu ti zivis!??
Gde i kada je u istoriji narod kontrolisao drzavu? Nikada, uvek i samo i iskljucivo vladajuca elita.
Inace tvoj nastup u ovoj temi je sve samo ne demokratski i moderatorski. Ovoliku kolicinu demagogije, agresivnosti, zamena teza i nlp-jevskih b.u.d.a.lestina ne videh odavno na Benchu a mislio sam da sam video sve!
A sad obrisi...
Dobro de, neka bude "stavimo" umesto "vratimo", nije mi bitno, a mislim da nije bitno ni za poentu. Ne znam kakvu obavezu misliš da imam kao moderator, ali pogađam da se ne slažem. Lupio si za demagogiju, agresivnost je tvoj vrednosni sud s kojim se ne slažem, dokaži da sam zamenio tezu, ne znam šta je nlp.

Post ti je obrisan zato što je bio offtopic, tj. lična pitanja upućena meni. Nije ti potrebno da znaš bilo šta o meni, samo se koncentriši na ono što pišem. Eto kako si umeo sa ovim vratiti/staviti, samo tako. Previše burno za moj ukus, neko bi rekao agresivno, s obzirom na malu važnost te razlike, al' ajde. Neću valjda da kukam sad zbog toga kao neka baba?! :d
 
Dakle ako se obrati pažnja na zaštitu od zloupotrebe, do nivoa drugih društvenih obaveza, što je, nadao bi se čovek, podrazumevano, nemaš ništa protiv obaveznog čipovanja, čak i ako se ne dokaže da je zloupotreba nemoguća? Odustaješ od stava koji si izneo ovde?

Ja smatram da je ugradnja mikrocipova u zdrave ljude, dakle ne radi lecenja neke bolesti ili zamena nedostajucih delova tela, apsolutno krsenje bioloskih principa... Obavezno cipovanje jeste krsenje necijeg prava na slobodu i isto je kao sto su Nacisti za vreme 2. Svetskog rata tetovirali zatvorenike brojevima...

Da ti neko dokaze kako bi ta tehnologija mogla da dovede do nekih zloupotreba ili losih radnji u buducnosti svakako da ne moze, ali moze na osnovu prethodnog iskustva sa slicnim tehnologijama u proslosti da izvede razne zakljucke i nagovestaje sta bi moglo da se desi..

Ja licno necu pristati ni na kakvo cipovanje i ubacivanje stranih tela u moj organizam bez moje volje, a ako vecina "ovaca" bude izglasala tako nesto vrlo rado cu preci u ilegalu i tada formirane razne pokrete otpora...

Ljudi su se borili protiv svakakve kontrole i porobljavanje covecanstva kroz istoriju, baci pogled malo na to umesto sto pokusavas da budes pametan previse za svoj uzrast..

A moje pitanje je zasto bi nekom trebao cip u kozi umesto cipa u plasticnoj kartici? Jel zivot zavisi od toga?
 
Bahatom je sve navedeno standardan modus operandi.
Privatno ne znam kakav je kao čovek, niti me to zanima.
Ali u svojstvu moderatora je milion puta provocirao flejm, delio kaznene poene šakom i kapom, vređao članove foruma itd, itd.. da ne nabrajam, dugačka je lista.
Biće da su davno prošla vremena kada je Peca skidao moderatorske privilegije onima koji zabrazde.

p.s.
Biće i ovaj komentar po svoj prilici obrisan, a ja počašćen sa poenima, ali neka.
Neću da kažem da lažeš, iako ne govoriš istinu, jer bi bilo nerazumno da od tebe tražim da sad kopaš po forumu u bezuspešnom pokušaju da nađeš dokaze. Al' u pravu si da postoji MO, koji sam donekle opisao ovde.

S razlogom pretpostavljaš da će ti post biti obrisan, nadam se zato što si svestan da je off topic, ali neka ga za sada. Imam tu neugodnu poziciju da sam ujedno i moderator i neko ko je lično zainterosovan za umanjenje gluposti i bezobrazluka u javnom diskursu, pa sam navikao da ljudi umesto da brane svoje stavove ili ih isprave kada se pokaže da su pogrešni kukaju na "silu", "vređanje" i šta sve ne, kad glupost i bezobrazluk zataje. C'est la vie...

I ne znam otkud taj utisak o masovnom brisanju, poenima i uopšte "zloupotrebi sile". Do sada sam podelio dva odvojena poena, jedan od njih za ovo:
Zato sto se drustvene norme na planeti zemlji ne kreiraju po volji horde maloumnih pedera nego po volji zdravih i pravih ljudi. Valjda? :D
i obrisao dva posta, oba kao off topic, jedan od njih ove sadržine:
Marti Misterija je napisao(la):
Bahati, koliko ti imas godina, kakav ti je obrazovni background? Cime se ti bavis u zivotu? Da li si ziveo u inostranstvu nekada?

Jel u redu? Jel imam tvoj amin, barem što se moderatorskog posla u ovom tredu tiče? Nije da mi treba, pitam onako, čovečanski.
 
Pratim temu odavno i na ivici sam zivaca da nekima odgovorim, ali necu. Ukljuciti se u ovako visoko tehnicku diskusiju bez potpore (a 99 % ucesnika iste je ne poseduje) je vrlo drsko ali vidim tolerise se. Nema gore stvari nego kad se barata poluistinama koje pokusavaju da se provuku ovde kao istina. Malo znanja je gore od neznanja. Ali drago mi je, posle ove teme pisanje nekih ljudi gledam jasnije i ne dajem ubuduce 5 para na ono sto ce napisati.
Hvala! Konačno! Malo se oseti čovek usamljeno kad je "sam protiv svih", sad mi je lakše kad imam potvrdu da nas ima još. :)
 
Super je sto vi mislite da za ovu diskusiju, kako neko rece visoko tehnolosku, treba da imam diplomu MIT-ja.
Cini mi se da je veci problem sto oni koji su ti strasni profi it-jevci nemaju ama bas niakvo znanje o drustvenom, kulturoloskom, bezbednosnom, civilizacijskom i svakom drugom ne-tehnickom kontekstu ove diskusije.
Zato Bahatog sise i dupe, ovo drugo mu bas i lezi, pitam sta je i ko je, gde je radio, koje mu je obrazovanjje, ko je? Vidim da pripada grupi IT jehovinih svedoka, njih ovde nije mali broj. Za njih, kao i za vecinu onih koji zavrse neki tehnicki fakultet, drustvene nauke ne postoje. Ne postoji bilo koji drugi kontekst osim tehnoloskog/tehnickog/strucnog. Jbt kao da ne zive u drustvu vec unutar kucista/ofisa. Zivot/svet/politika/ je nesto sasvim drugacije. Bahati je ovde jedino zrtva sopstvene arogancije, nista vise, a autotrip o tome da si zrtva je veoma mocan, wishful thinking dize do nebesa, sto se ovde i vidi.
 
Neću da kažem da lažeš, iako ne govoriš istinu, jer bi bilo nerazumno da od tebe tražim da sad kopaš po forumu u bezuspešnom pokušaju da nađeš dokaze. Al' u pravu si da postoji MO, koji sam donekle opisao ovde.

S razlogom pretpostavljaš da će ti post biti obrisan, nadam se zato što si svestan da je off topic, ali neka ga za sada. Imam tu neugodnu poziciju da sam ujedno i moderator i neko ko je lično zainterosovan za umanjenje gluposti i bezobrazluka u javnom diskursu, pa sam navikao da ljudi umesto da brane svoje stavove ili ih isprave kada se pokaže da su pogrešni kukaju na "silu", "vređanje" i šta sve ne, kad glupost i bezobrazluk zataje. C'est la vie...

I ne znam otkud taj utisak o masovnom brisanju, poenima i uopšte "zloupotrebi sile". Do sada sam podelio dva odvojena poena, jedan od njih za ovo:

Naravno da je off topic, ali to je manje bitan razlog zasto ce biti obrisano.
Da se drzis pravila na koje se pozivas sam bi sebi udelio ban ali to je jelte nemoguce.
Ako pazljivo ponovo procitas komentar videces da se spominjanih (figurativnih) milion a nista manje zalosna cifra stvarnih primera odnosi na tvoje ucesce u raznim temama za zadnih dve godine koliko sam clan.
Ni ovo tema nije izuzetak, kao sto sam vec napomenuo Peca je ranije skidao privilegije moderatorima koji trajno preteruju.
Sva je prilika da to nije vise slucaj pa imas priliku da ispunis pun potencijal svoje vizije kako moderator treba da radi svoj posao.

Bahatom je sve navedeno standardan modus operandi.
Privatno ne znam kakav je kao čovek, niti me to zanima.
Ali u svojstvu moderatora je milion puta provocirao flejm, delio kaznene poene šakom i kapom, vređao članove foruma itd, itd.. da ne nabrajam, dugačka je lista.
Biće da su davno prošla vremena kada je Peca skidao moderatorske privilegije onima koji zabrazde.

p.s.
Biće i ovaj komentar po svoj prilici obrisan, a ja počašćen sa poenima, ali neka.
 
Nego da se vratimo cipovanju...evo ja se malo tehnicki potkovao na brzinu..ako neko ima ili je vec postavljao relevantnije linkove ovde u temi nek naglasi...

http://www.businessinsider.com/microchip-implants-in-healthy-people-2014-7

British researcher Mark Gasson had a chip injected under the skin of his hand. The chip, a slightly more advanced version of the tags used to track pets, turned Gasson into a walking swipe-card. With a wave of his wrist, he could open security doors at the University of Reading laboratory, where his experiment was being conducted, and he could unlock his cell phone just by cradling it.

A onda:

A year later, Gasson infected his own implant with a computer virus, one that he could pass on to other computer systems if the building's networks were programmed to read his chip. As Gasson breezed around the the workplace, spreading the virus and corrupting computer systems, certain areas of the building became inaccessible to his colleagues.

Gasson's research in human microchips parallels the work of a growing community of people, so-called biohackers, who view microchipping as the next form of human evolution.
- Apsolutno se ne slazem, a blago nama ako neki veruju da cemo evoluciju postici pretvaranjem kako neko rece u Borgove

The failure of VeriChip, later rebranded as PositiveID, highlights the legal issues of microchipping people. Since 2009, at least nine states have either passed laws or proposed bills to prohibit the enforced implantation of chips.

A o VeriChipu:

http://www.rense.com/general75/dane.htm

"Potential investors should be told how a hacker can simply walk by a chipped person and clone his or her VeriChip signal, a threat demonstrated by security researcher Jonathan Westhues months ago,"

Verichip also failed to disclose to investors and the SEC that patients' VeriChip implants might not be readable in ambulances. VeriChip's chipping kit literature cautions that ambient radio waves, like those in ambulances, can interfere with the equipment that reads the implanted tags, but this important fact somehow didn't make its way into the SEC filing.

Other risks identified in the VeriChip filing could also scare investors away. These include anticipation of ongoing multi-million dollar loses, the "modest" number of people willing to get chipped, public opposition, and the risk that the microchip may be found to damage a person's health.

Itd...ja jedinu pozitivnu stvar koju ovde vidim je to da osoba nece morati da nosi druga dokumenta i kreditne kartice vec ce moci da sve to drzi u cipu...super, onda mi i ne treba cip, jer ako zaboravim licnu kartu, vraticu se po nju ili necu, pa nek mi pisu kaznu..seticu se onda sledeci put...

Ja licno bih pre pristao na ubacivanje nanobota u telo u vidu lecenja bolesti, zamene istroesnih celija novim i produzenjem ljudskog zivota ili pak priblizavanje besmrtnosti, a ovo cipovanje ko kera, to mi stvarno ne treba...
 
@a c a: Hvala! Konačno! Malo se oseti čovek usamljeno kad je "sam protiv svih", sad mi je lakše kad imam potvrdu da nas ima još. :)

@zechs: Jel si siguran da ne praviš: http://en.wikipedia.org/wiki/Appeal_to_nature ? Jel si siguran da postoji neograničeno pravo na slobodu i da uopšte može postojati u društvu? Moja je teza da ne može, osim u tim emotivno demogoškim proklamacijama, pa ako je već ograničeno moramo da utvrdimo da li bi obavezno čipovanje prešlo tu granicu. Drugačije rečeno, reći da je nešto kršenje prava na slobodu je kao da ništa nisi rekao.

Moguća zloupotreba se vrlo lako dokaže, prostim primerom. Obrnuto je skoro nemoguće, a svakako nepraktično. A već smo, nadam se, apsolvirali da mogućnost zloupotrebe nije validan argument. Za iskustvo se apsolutno slažem, to treba uzeti u obzir. Ali pažljivo i razumno! Ne uopšteno, tipa: "ništa ne znaju lekari, nešto je čas zdravo, čas nije", pa uopšte ne slušaju lekare. :)

E vidiš! To da ćeš odbiti, "ovce", ilegala, borba protiv kontrole... To je taj "mi protiv njih" mentalitet. Ne kažem da je potpuno nerazuman, ali uglavnom je nekoherentan. Kad ti se već "oni" tol'ko ne dopadaju i misliš da ih odbiješ ako budu hteli da te čipuju, zašto ih ne odbiješ skroz? Za sve? Zašto ih ne odbijemo svi? Zato o tome drvim već neko vreme, al' su svi zapenili oko čipovanja. Ajde da vidimo prvo za tu demokratsku republiku, pa ćemo lako da vidimo za čipovanje. Razmišljaćemo "mi, za nas". Ili ne moramo, možemo da preskočimo, da podrazumevamo da živimo u demokratskoj republici i ćaskamo. Ako ti nešto znači: čipovanje u Srbiji danas teško da ima smisla. Ali ne bune se u ovom tredu ljudi zbog toga, to može da se pretpostavi i po rezultatima izbora, nego principijelno. Ili bar ja nisam video nikog da kaže, "ok je čipovanje, al' ne u ovakvoj državi".

umesto sto pokusavas da budes pametan previse za svoj uzrast..

A moje pitanje je zasto bi nekom trebao cip u kozi umesto cipa u plasticnoj kartici? Jel zivot zavisi od toga?
Ne znam šta ti je ovo trebalo i kakvom se ishodu nadaš...

Ne znam ni zašto čipovanje, nisam se udubljivao, npr.: sigurnija/brža identifikacija? Kakve veze ima da li život zavisi od toga?
 
Poslednja izmena:
@a c a: Hvala! Konačno! Malo se oseti čovek usamljeno kad je "sam protiv svih", sad mi je lakše kad imam potvrdu da nas ima još. :)

@zechs: Jel si siguran da ne praviš: http://en.wikipedia.org/wiki/Appeal_to_nature ? Jel si siguran da postoji neograničeno pravo na slobodu i da uopšte može postojati u društvu? Moja je teza da ne može, osim u tim emotivno demogoškim proklamacijama, pa ako je već ograničeno moramo da utvrdimo da li bi obavezno čipovanje prešlo tu granicu. Drugačije rečeno, reći da je nešto kršenje prava na slobodu je kao da ništa nisi rekao.

Moguća zloupotreba se vrlo lako dokaže, prostim primerom. Obrnuto je skoro nemoguće, a svakako nepraktično. A već smo, nadam se, apsolvirali da mogućnost zloupotrebe nije validan argument. Za iskustvo se apsolutno slažem, to treba uzeti u obzir. Ali pažljivo i razumno! Ne uopšteno, tipa: "ništa ne znaju lekari, nešto je čas zdravo, čas nije", pa uopšte ne slušaju lekare. :)

E vidiš! To da ćeš odbiti, "ovce", ilegala, borba protiv kontrole... To je taj "mi protiv njih" mentalitet. Ne kažem da je potpuno nerazuman, ali uglavnom je nekoherentan. Kad ti se već "oni" tol'ko ne dopadaju i misliš da ih odbiješ ako budu hteli da te čipuju, zašto ih ne odbiješ skroz? Za sve? Zašto ih ne odbijemo svi? Zato o tome drvim već neko vreme, al' su svi zapenili oko čipovanja. Ajde da vidimo prvo za tu demokratsku republiku, pa ćemo lako da vidimo za čipovanje. Razmišljaćemo "mi, za nas". Ili ne moramo, možemo da preskočimo, da podrazumevamo da živimo u demokratskoj republici i ćaskamo. Ako ti nešto znači: čipovanje u Srbiji danas teško da ima smisla. Ali ne bune se u ovom tredu ljudi zbog toga, to može da se pretpostavi i po rezultatima izbora, nego principijelno. Ili bar ja nisam video nikog da kaže, "ok je čipovanje, al' ne u ovakvoj državi".

Zar neko nije postavio link ka deklaraciji UN o ljudskim pravima..tu koliko sam procitao pise da svako ima pravo na neogranicenu slobodu ili ne pise?

Evo da citiram prva tri clana iz deklaracije:

  • All human beings are born free and equal in dignity and rights. They are endowed with reason and conscience and should act towards one another in a spirit of brotherhood.
  • Everyone is entitled to all the rights and freedoms set forth in this Declaration
  • Everyone has the right to life, liberty and security of person.

Cek ako kazem da se ti kao covek radjas bez ikakvog cipa i mehanickog dela u sebi, a posle tvrdim da na osnovu toga tebi kao bioloski zdravoj jedinki cip nije poteban, jel to moja logicka greska ili nije?

A ovo za "odbijanje" tih...iskreno valjda vidis u kakvom svetu, pa i drzavi zivimo.. Treba prvo biti svestan koliko je pismenih ljudi u okruzenju, koliko je ljudi koje imaju svoje "ja".. Demokratska republika je sjajna ideja, ali su ti potrebni ljudi koji ce je podrzati, a ja licno ne verujem da ima mnogo takvih ljudi.. A obrnutih primera imas koliko hoces pocev od 90ih pa na ovamo.. Istina je da ne zivimo u "prividnoj demokratskoj" republici, gde je i dalje kriminal na prvom mestu, pa onda sve ostalo.. Ne znam jel zelis da ti dam odgovor na pitanje kako stvoriti pravu demokratsku republiku, pravu vladavinu demosa? Ne znam kako to da uradis, kada kao sto rekoh imas gomilu nepismenih kojima su hleb i igra dovoljni da menjaju misljenje kako drugima odgovara.. Da bi to bilo kako ti mislis, ja mislim da svest samog coveka treba da se uzdigne, a to je sada izuzetno teska rabota jer svi razmisljaju o pukom prezivljavanju..

Ti si usao u sukob sa dosta ljudi ovde ukazujuci im na logicke greske u njihovom razmisljanju, a nisi obrazlozio svoje stavove o svemu tome, pa ces lako posle da drugima ukazujes na greske..

Evo samo jos jedan primer...ljudi sa diplomama fakulteta rade u Srbiji za plate od 200-500 EUR u zavisnosti od radnog mesta, a svi smo svesni da je sa trenutnim cenama skoro pa nemoguc zivot sa 200,300 EUR platom. Ali sta se desava, zasto se narod demokratski ne buni, zasto ne zahteva minimalnu platu od 500 EUR? Zasto se svi verbalno bune i pricaju o tome i teskom zivotu, a niko da uradi nista povodom toga? Odgovor je, po meni, u inertnosti, u identifikaciji sa drugima, po principu niko se ne buni pa necu ni ja i onda dobijas tu precutnu saglasnot da drugi mogu da rade sta hoce sa tobom i ti neces pruzati nikakav otpor.

Isto se moze primeniti i na cipovanje pod pretpostavkom da ce se uvesti i da ce svi cutke stati u red..
 
Poslednja izmena:
Pa ako su se ljudi potukli oko japanskih sadnica, moguce je da će i chipove lagano prihvatiti.
Zaštita je jednostavna.. Jedinstveni PIN code. Chip neće poslati nijednu informaciju dok vlasnik ne unese PIN code na čitaču.
 
Zar neko nije postavio link ka deklaraciji UN o ljudskim pravima..tu koliko sam procitao pise da svako ima pravo na neogranicenu slobodu ili ne pise?
Ne razumemo se... Ponavljam, sve je to lepo kad se tako opiše, grandiozno i velikodušno. Al', da ne zalazim previše, evo samo jedan kontra primer treće tačke: zatvorenicima je suspendovano pravo na slobodu kretanja. Evo još jedan: svima je ograničeno pravo na slobodu kada je u pitanju ubijanje ljudi. I što je još gore, ti imaš pravo na život, il' šta god, al' neko može da prekrši svoju obavezu da ga poštuje. I šta ćeš onda? Da ga tužiš što te ubio? Dakle to je moja poenta, prava su korisna fikcija koja kako-tako funkcioniše samo u tačno određenim uslovima i skoro uvek dolaze s ograničenjima, koja su neophodna da bi sve to funkcionisalo u društvu. Slobodan si, al' ne da kradeš, imaš slobodu govora, al' ne da klevetaš i dovodiš nekog u opasnost, pravo na dostojanstvo, al' moraš da legneš na ulicu kad te hapse i pustiš da te pipkaju na aerodromu... I možeš ti da kukaš o pravima i deklaracijama do sutra ako bi bilo loše za društvo da ti ih obeća. Nadam se da je sad ovo jasnije, pa da ne ponavljam ostatak.

Cek ako kazem da se ti kao covek radjas bez ikakvog cipa i mehanickog dela u sebi, a posle tvrdim da na osnovu toga tebi kao bioloski zdravoj jedinki cip nije poteban, jel to moja logicka greska ili nije?
Ne, praviš grešku ako tvrdiš da je čipovanje pogrešno zato što nije "prirodno". Ako tvrdiš tačno ovo što si napisao moraš da pokažeš da je nešto potrebno samo ako od njega zavisi zdravlje. Verovatno i da definišeš "potrebno" i "zdravlje", pri čemu je ovo drugo notorno teško, a kol'ko se sećam i nemoguće definisati. I na kraju objasniš zašto nešto mora da bude "potrebno" da ti ne bi imao ništa protiv.

Ti si usao u sukob sa dosta ljudi ovde ukazujuci im na logicke greske u njihovom razmisljanju, a nisi obrazlozio svoje stavove o svemu tome, pa ces lako posle da drugima ukazujes na greske..
To i jeste problem, kad ljudi doživljavaju napad na njihov stav kao napad na njih same, pa proizvode (lični) sukob. To je ta kultura diskursa o kojoj pričam. Ne moram ja da imam stav, koristan sam učesnik diskusije i ako pomognem u analizi tuđih. A, ako uzmeš u obzir moj stav prema stavovima :)d), ne vidim problem ni da ljudi pričaju šta god im padne napamet, dokle god se ne ponašaju kao da im je stav dete i spremni su da ga koriguju pod teretom argumenata. Ono, brainstorming situacija.

zasto ne zahteva minimalnu platu od 500 EUR?
Od koga da zahteva? Pa upravo je to suština! Ako ima od koga da se zahteva i ko da da onda taj koji daje može da da i sebi ili da radi šta hoće! Opet imaš dve strane, narod i državu! Kada bi bila demokratska republika nema šta da zahtevaš. Znaš tačno zašto ti je plata takva, a ako imaš pameti i kako to da promeniš. Zahtevanje bi značilo da tražiš od svojih sugrađana da ti povećaju platu iz čista mira. E to je to! Otprilike ono što ti pričaš. Lako je kenj*ti po kafani, tražiti i kriviti drugog što nije dao. Teško je biti odgovoran sam sebi i svojim komšijama.
 
Poslednja izmena:
Ne razumemo se... Ponavljam, sve je to lepo kad se tako opiše, grandiozno i velikodušno. Al', da ne zalazim previše, evo samo jedan kontra primer treće tačke: zatvorenicima je suspendovano pravo na slobodu kretanja. Evo još jedan: svima je ograničeno pravo na slobodu kada je u pitanju ubijanje ljudi. I što je još gore, ti imaš pravo na život, il' šta god, al' neko može da prekrši svoju obavezu da ga poštuje. I šta ćeš onda? Da ga tužiš što te ubio? Dakle to je moja poenta, prava su korisna fikcija koja kako-tako funkcioniše samo u tačno određenim uslovima i skoro uvek dolaze s ograničenjima, koja su neophodna da bi sve to funkcionisalo u društvu. Slobodan si, al' ne da kradeš, imaš slobodu govora, al' ne da klevetaš i dovodiš nekog u opasnost, pravo na dostojanstvo, al' moraš da legneš na ulicu kad te hapse i pustiš da te pipkaju na aerodromu... I možeš ti da kukaš o pravima i deklaracijama do sutra ako bi bilo loše za društvo da ti ih obeća. Nadam se da je sad ovo jasnije, pa da ne ponavljam ostatak.

Bez da ulazim u diskusiju o pravnom tumacenju jer nisam pravnik, ako te taj neko ubije on je prekrsio pravo i samim tim odgovara za to.. A slobodan si dokle god se ponasas u skladu sa drustvenim normama, zar ne?

Ne, praviš grešku ako tvrdiš da je čipovanje pogrešno zato što nije "prirodno". Ako tvrdiš tačno ovo što si napisao moraš da pokažeš da je nešto potrebno samo ako od njega zavisi zdravlje. Verovatno i da definišeš "potrebno" i "zdravlje", pri čemu je ovo drugo notorno teško, a kol'ko se sećam i nemoguće definisati. I na kraju objasniš zašto nešto mora da bude "potrebno" da ti ne bi imao ništa protiv.

Zdravlje je odsustvo bolesti kao i potpuno fizicko, psihicko i drustveno blagostanje. (1)

Potreba jedan od važnih dinamičkih pojmova koji označava stanje fiziološkog, psihološkog ili socijalnog nedostatka neophodnog za funkcionisanje organizma, kao i težnja da se nezadovoljavajuće stanje prevaziđe dostizanjem odgovarajućeg cilja. (2)

Eto definisao sam ti zdravlje i potrebu... Sad valjda mogu da izvucem neki zakljucak na osnovu ove dve definicije i da iznesem tvrdnju da covek kao zdravo zivo bice rodjeno bez ikakvih psihicko/fizickih nedostataka nema potrebu za ugradnjom mikrocipa jer se nije sa istim rodio niti je bilo gde u telu predvidjen bioloski mehanizam spajanja bilo kakvog stranog neorganskog tela sa sopstvenim telom. (ovo sam ja dodao :D, a moze i bez toga) Ti reci jel sam i dalje napravio neku logicku gresku ili treba jos nesto definisati :)
 
Pa ako su se ljudi potukli oko japanskih sadnica, moguce je da će i chipove lagano prihvatiti.
Zaštita je jednostavna.. Jedinstveni PIN code. Chip neće poslati nijednu informaciju dok vlasnik ne unese PIN code na čitaču.

Ko će ukucati pin hitnoj službi kad dodje po tebe a ti u nesvesti...da li će u momentu očitavanja hitna imati i pristup bankovnim računima na čipu...ako će službe imati moj pin kako mi garantuju zaštitu podataka...?

@bahati, samo jedna napomena da država ne može biti korumpirana nego ljudi koji obavljaju poslove u državnim organima...
 
Poslednja izmena:
Pa ni sada ti ne gledaju LK niti kartice.
 
Pa ni sada ti ne gledaju LK niti kartice.

Ideje kao se čip može koristiti dao je kolega Nije besmisleno, samo treba da upotrebis mastu. Nudisticka plaza, hoces da kupis klopu ili pice npr. Ne mozes izgubiti cip nikako plus brdo mogucih primena pored toga... Zamisli da ti se vrata na gajbi otkljucavaju cim se uhvatis za kvaku, u startu elimises i potrebu za kljucevima. Ista prica je i za automobil. Corbu na pumpi sipas i odmah ti ocitava koliko si sipao dok vracas crevo i skida ti s racuna, ne moras da ides na kasu sl. Upotrebite mastu, primena ima koliko hocete. Ja sam za cip jer bi mi olaksao dosta stvari u zivotu, jednog dana. Za pocetak voleo bih da mogu bar da koristim fon za placanje.
Onaj ko ne moze da nadje primenu cipu reci da je besmislen, ja mogu da mu nadjem milion primena npr. u svakodnevnom zivotu.
U medicinu jos nisam previse zalazio jer to vec zahteva malo drugaciji cip ali s ovim bi ceo karton i istoriju bolesti mogao nositi sa sobom. Bespotrebno je pricati da to moze spasiti zivot u nekim situacijama. Kapiram ostale kako razmisljaju ali ja stvarno zelim jedan bolji svet za sve nas i nase potomke i zato sam za. Uvek sam za to da se stvari rade na laksi i brzi nacin a s cipom je to svakako moguce.[/QUOTE]"]@SAJ
izmedju ostalog da bi to olakšalo rad hitnoj službi jer bi odmah znali kako da ti pomognu na osnovu zdravstvenih podataka sa čipa, zato sam i postavio pitanja u prethodnom postu kad si spomenuo PIN...
 
Chip uopste ne mora da sadrzi nikakve informacije osim nekoliko serijskih brojeva i da postoji centralno mesto sa svim informacijama vezanim za te serijske brojeve.
Uredjaji koji ocitavaju taj broj salju key a chip na osnovu toga salje odgovarajuci serijski broj. Sistem dalje pita centralnu bazu o informacijama vezanim za taj broj. Ukoliko je potrebno saznati vise informacija, osoba mora uneti PIN code da odobri slanje tog broja.
Cela komunikacija izmedju chipa, citaca i centralne baze moze biti kriptovana tako da citac ne moze da kesira podatke niti da ih zapamti lokalno. Razmenom public kljuceva izmedju chipa i centralne baze moguce je ostvariti siguran protok informacija bez mogucnosti napada tipa man-in-the-middle.

Danas kamere i racunari prepoznaju lica, registarske oznake, oblike, itd. sistemi za nadzor saobracaja znaju kroz koje ste raskrsnice prosli zadnjih nekoliko godina, tajne sluzbe (bar u Srbiji) pristupaju bazama telekomunikacionih provajdera bez sudskog odobrenja, privatnost je ugrozena mnogo vise nego sto se misli.
 
Ok, ali isti taj broj mozes nositi na plocici oko vrata zar ne? Implantirati cip sa samo jednim 15-ocifrenim brojem je po meni suludo, ali dobro, to sam ja..mislim to je moje licno misljenje bez da ista dokazujem ;)
 
Taj cip moze nositi dosta informacija ali i ne mora. Mozes ga koristiti samo umesto kljuca na vratima a mozes koristiti kao licni dokument, za placanje, ceo medicinski karton i sl. Ja ne vidim nacin kako bi neko nekoga naterao da to koristi silom.
Isto tako, pasos, licna karta, kartice i sl. nece nestati. Sta ako idete u neku zemlju gde se cipovi ne koriste?
Znam da su neki protiv i razumem sve ali znam za sta bi sve koristio cip jer je meni tako lakse. Ja sam defitivno za buducnost.

-Sto se tice "borgova"... Nisam za to da se neko ko je zdrav poboljsava tim putem, barem ja to nebih radio ali zasto se ne bi omogucilo nekome ko je hendikepiran na bilo koji nacin da ima iole normalan zivot? Zasto da neko nema vestacku ruku ili kameru koja bi mu omogucila da vidi i krece se nesmetano? Bas me briga kako ce to da izgleda, ako je ta osoba srecna i ja sam. Danas, sutra bilo koga moze nesto da snadje pa ce ocas posla da promeni misljenje. Daleko bilo ali samo kazem da onaj ko nema muku o tome i ne razmislja a onaj drugi bi dao sve samo da ima ono svi ostali imaju po defaultu.

-Cip da ali ne u ovoj zemlji? Znam da mi supak sveta i da to nece skoro stici kod nas ali nemam nijedan razlog da budem protiv cipa u Srbiji. Cak bi mi i bilo drago kad bi jos sutra moglo da se primenjuje kod nas ali daleko smo od toga, predaleko.
 
Nazad
Vrh Dno