Šta je novo?

Macintosh LC

delboy

Čuven
Učlanjen(a)
03.08.2004
Poruke
1,363
Poena
535
Imam već nekoliko godina Macintosh LC koji nisam isprobao jer sam bio ubeđen da nemam tastaturu, ali sam danas gledao šta imam od starih komponenti i od negde se pojavila Apple ADB tastatura (sa srpskim slovima). Elem, nemam kabli za nju pa me interesuje da li ima kod nas da se kupi taj četvoropinski konektor da napravim kabli ili da li možda ima da se kupi taj kabli kod nas. Takođe nemam ni monitor, da li može da se koristi bilo koji PC monitor i da li kod nas neko prodaje adapter ili kabli DB-15 na VGA ili mora neki multysinc monitor ?
 
Kabli 😁😁
 
Imam već nekoliko godina Macintosh LC koji nisam isprobao jer sam bio ubeđen da nemam tastaturu, ali sam danas gledao šta imam od starih komponenti i od negde se pojavila Apple ADB tastatura (sa srpskim slovima). Elem, nemam kabli za nju pa me interesuje da li ima kod nas da se kupi taj četvoropinski konektor da napravim kabli ili da li možda ima da se kupi taj kabli kod nas. Takođe nemam ni monitor, da li može da se koristi bilo koji PC monitor i da li kod nas neko prodaje adapter ili kabli DB-15 na VGA ili mora neki multysinc monitor ?
ADB kabl je identičan S-Video kablu. Što će reći, kupiš bilo koji S-Video kabl (samo proveri da ima konektore kakvi tebi trebaju, pretpostavljam muški sa oba kraja) i to je to. Bar je tako radilo meni, nisam imao problema.

Što se monitora tiče, moraćeš ili da nabaviš adapter na VGA (mislim da je bio neki kod nas po oglasima par par meseci), ili da uzmeš neki VGA kabl, odsečeš jedan kraj i nalemiš DB15. Nemam šemu u ovom trenutku, ali jesam pravio i jedan takav kabl dosta davno, tako da znam da i to radi.
 
Nemam nijedan multisync, pa pretpostavljam da je običan VGA OK.
 
Možda bolje da ga ni ne uključuješ dok ne proveriš kakvo je stanje unutra. Velike su šanse da je baterija iscurela a i kondenzatori iz tog perioda su poznati po tome da vole da iscure. Plastika je takođe postala krta posle toliko godina pa pazi da nešto ne polomiš kada ga otvaraš.
 
Nemoj to da uzimaš. Odakle ti ideja za DVI na Macintosh LC ??? Taj je iz perioda 10 godina pre DVI. Tebi treba ovako nešto. Ako napraviš adapter prema svojoj shemi, imaćeš samo rezoluciju 640x480.
 
Ne znam da li se razumemo, sa jedne strane ima muski DB15 koji ide u LC, a sa zadnje ima DVI preko koga cu ili da ga prikljucim na stari LCD 4:3, mislim da je to izvodljivo.
Pa ne baš najbolje. Sve adaptere koje si ovde pomenuo i dao linkove su vga hd15 (tri reda pinova) na dvi? Koji ti imaš adapter?
 
Ovaj je DB15 sa dva reda pinova muški i on ide u Mac LC a sa druge strane je DVI ženski na koji ću da zakačim kabli od monitora. Nemam adapter, nisam išao da kupim ovaj, imam obilan dvi muški sa jedne strane i vga DB9 sa druge koji mogu da ubodem u ovaj.
vga db9??? A gde ima taj db15 na dvi ženski?
 
To je ovo.
I šta ćeš sa tim i Mac LC ?
Zato mi i nije jasno. A i izgleda ni tebi 😀
 
@delboy Treba da proveriš da li je taj DB15 na DVI kompatibilan sa Mac LC-om, pošto deluje kao mnogo novija stvar od LC-a. Odnosno, pitanje je da li su signali na novijim Mac-evima za koje je pravljen taj adapter isti kao za prastari LC. Nisam proveravao, možda i jesu, ali možda i nisu.
 
Pa meni upravo to i treba VGA 15 pina na DVI, u stvari vise bi mi odgovaralo VGA 15 pina na VGA 9 pina ali nema kod nas da se kupi.
Ne znam kako da ti objasnim... Da probam da nacrtam:
vga 15 pina je ovo
VGA-Connector-Pin-Configuration-300x270.jpg


Mac 15 pina je ovo
pinout_db15-Mac-Video.png


Primećuješ razliku?

A taj adapter za 360din je ovo:
2z7o9J5.gif
 
Razumeo sam te odmah o čemu pričaš, imam LC pa znam kakav je priključak za monitor a imao sam prilike da vidim i konektore sa 15 pina u tri reda, eno na ali expressu ima gomila i jednih i drugih. Poslao sam bio mejl u mg, rečeno mi je da je adapter na 15 pina u dva reda, nisam bio do prodavnice pa ne mogu da tvrdim 100% dok lično ne odem. Mislim, hvala na pojašnjenju, ali čak i da ne umem da napravim razliku između 2 konektora znam da ukucam u google :) Ovi što su mi poslali sliku adaptera nemaju slikano sa strane DB15 priključka, deluje na slici da je uži konektor ali se nadam da je onako kako su mi napisali, ako nije kupiću samo konektor pa ću da izlemim kabli.
 
Razumeo sam te odmah o čemu pričaš, imam LC pa znam kakav je priključak za monitor a imao sam prilike da vidim i konektore sa 15 pina u tri reda, eno na ali expressu ima gomila i jednih i drugih. Poslao sam bio mejl u mg, rečeno mi je da je adapter na 15 pina u dva reda, nisam bio do prodavnice pa ne mogu da tvrdim 100% dok lično ne odem. Mislim, hvala na pojašnjenju, ali čak i da ne umem da napravim razliku između 2 konektora znam da ukucam u google :) Ovi što su mi poslali sliku adaptera nemaju slikano sa strane DB15 priključka, deluje na slici da je uži konektor ali se nadam da je onako kako su mi napisali, ako nije kupiću samo konektor pa ću da izlemim kabli.
Ne gaji lažne nade. Taj adapter 100% nije u dva reda. Znači - konektor db15, pa lemilicu u šake. ;)
 
Nazad
Vrh Dno