Šta je novo?

Mac - Kako da...?

Dvoklik = ne otvara fajlove (PDF, JPG...), otvori program ali bez tog fajla.

Otvorim Acrobat ili PDF Expert ili Preview i odem na File/Open i uredno otvori dokument/fotografiju.

Kako ovo rešiti?
 
Dvoklik = ne otvara fajlove (PDF, JPG...), otvori program ali bez tog fajla.

Otvorim Acrobat ili PDF Expert ili Preview i odem na File/Open i uredno otvori dokument/fotografiju.

Kako ovo rešiti?
Da ti nije brzina duplog klika podešena na veliku brzinu?

System Preferences-Accessibility-Pointer Control pa smanji brzinu.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Nije, sada sam pogledao.

Kada uradim dvoklik on otvori program (na primer Acrobat) ali ne i taj dokument i zato moram u tom programu da odem na File Open i tada otvori kako treba.

Kada uradim dvoklik ovako prikaže:

Screenshot 2023-04-08 at 19.26.30.png
 
Jesi li probao da zadas podrazumevani program za tu ekstenzija? Mada I pored toga bi trebao da ti bilo koji program otvori fajl.
 
Jesam.

Još nešto sam se setio u međuvremenu. Ovih dana sam skidao svašta nešto sa interneta u PDF-u pošto sam kupio CISS štampač pa sam možda pokupio nešto usput. Skinuo sam Kaspersky Total Serurity probnu verziju i ništa nije našao. Pomislio sam na ransomver (imam backup tako da ne brinem) ali fajlovi nisu zaključani, svi mogu da se otvore, probao sam iste fajlove da otvorim na drugom kompu na kome je Windows i tamo sve radi kako treba.
 
Da li si probao da obrišeš te programe pa da ih ponovi instaliraš, možda su oni nešto poremetili.
 
Samo sam skidao PDF datoteke (knjige), neke audio knjige ali ne i programe.

Sada sam video da sve što sam skidao u folder Downloads otvara kako treba a da brljavi u Google Drive-u (neke datoteke u GD otvara kako treba, neke ne). Možda da reinstaliram Google Drive ili macOS?
 
Da li može da se napravi Viber backup na macOS-u?

Nisam imao uključen auto backup i imao sam obrisanu aplikaciju na mobilnom mesecima (dopisivao se preko laptopa jer je 100x lakše zato što sam u nekim grupama gde se pišu kilometarski postovi) i sada kada sam kupio iPhone ne nudi da uradi sync najnovijih podataka sa desktopa već nudi neki stari backup iz 2022 sa par poruka.
 
Iz Vibera ne može , ali imaš program Backuptrans. Kad sam prelazio sa Androida na iPhone sam upravo uradio transfer cele Viber istorije is desktop aplikacije na telefon.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Ekipo, treba mi info da li je iko uspeo da potera neku virtualizaciju sa GUI modom na M1/M2... vidim da VirtualBox ima experimentalni build za ARM koji doslovno ne radi. (ne radi ni meni)

Osim Paralles-a, koliko sam iscitao zadnjih mesec dana ni jedan emulator ne radi na Mac-u, da li gresim? :(

P.S. Obzirom da mi povremeno treba virtualizacija za sada mi nije opcija da kupujem komercijalno Paralles/vmware player, resenje vec da probam sa nekim besplatnim resenjem.
 
UTM? Nema podršku za grafičku akceleraciju, ali ostalo radi posao, potpuno besplatan.
Vmware Fusion Player je besplatan za ne komercijalne upotrebu, takođe nema podršku za grafičku akceleraciju.
 
Uf.... UTM sam bukmarkovao al sad da me pitas zasto sam ga eliminisao nisam siguran, u svakom slucaju tnx na podsecanju probacu ga vec danas.

Akcelerator mi ne igra neku bitnu ulogu, bitno da samo dobijem neki UI i da mogu da otvorim terminal u njemu da se ne zezam sa WSL for MAC workaround-om.
 
Ekipo, treba mi info da li je iko uspeo da potera neku virtualizaciju sa GUI modom na M1/M2... vidim da VirtualBox ima experimentalni build za ARM koji doslovno ne radi. (ne radi ni meni)

Osim Paralles-a, koliko sam iscitao zadnjih mesec dana ni jedan emulator ne radi na Mac-u, da li gresim? :(

P.S. Obzirom da mi povremeno treba virtualizacija za sada mi nije opcija da kupujem komercijalno Paralles/vmware player, resenje vec da probam sa nekim besplatnim resenjem.

Vidi, malo cu da skrenem sa tvog primarnog problema, imam Parallels i mislio to ce da radi...konkretno mi trebalo najvise za citac kartice (eporezi i ostalo), medjutim to sa M1 ne radi (pretpostavljam ni sa M2). Ne bi bilo lose da proveris da li ti radi to sto treba pre nego sto bacis pare (u mom slucaju bacene pare :) )
 
Koliko je odlican ovaj M1 toliko ima i problema za nestandardni rad ali dobro kapiram da ce u narednom periodu da se ispeglaju kompatabilnosti :)

Da, radi mi sa UTM-om... doduse morao sam da instaliram ARM verziju Ubuntu-a a ona postoji samo u serverskoj ediciji (sto meni svakako ne predstavlja problem osim sto sam imao dodatni korak da instaliram desktop okruzenje, ali...) za divno cudo sve radi, cak mi radi copy/paste sa MacOS na UTM Ubuntu i obratno, zgodno da ne moram da kopiram.

Sto se tice e-poreza i sertifikata/citaca... davno sam digao ruke od toga pa za takve stvari koristim zenin Lenovo na kome je vindoza.... :)
 
Da li sme da se obriše folder packs u Documents, zna li neko čemu služi?
Screenshot 2023-05-08 at 18.18.04.png
 
Ovo nisu sistemski fajlovi, ili si nesto skinuo ili si nesto instalirao a nalazi ti se root u Documents-u.

Nikad doduse nisam imao taj folder na Mac-u za poslednjih 7 godina.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Da ne otvaram temu. Komsija je skidao neki film preko torenta, i prilikom prebacivanja filma sa hdd na usb disk doslo je do greske . Film je prebacen na usb ali je usb sada samo read , ne moze nista da se obrise sa njega, tj nema uopste ono move to trash opcija. Pokusao sam format preko disk utilitija, izbaci gresku. Pokusao sam i preko terminala i izbaci error -69877. Pa sam onda pronasao na netu da moze preko recoveri moda isto preko terminala, ali isti problem ista greska. Da li postoji neki tool ili nesto neki nacin da se formatira takav USB? Hvala
 
jesi li probao da promeniš preko: desni klik na ikonicu fleša pa "get info"

Screenshot 2023-09-07 at 10.47.40 PM.png

ili ako imaš windows pri ruci

 
Probao sam , ali mi neda da promenim, kaze da nemam ovlascenja, Pokusat cu sutra preko windowsa, kod sestre. Nemam windows
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-09-07 at 11.08.49 PM.png
    Screenshot 2023-09-07 at 11.08.49 PM.png
    17.2 KB · Pregleda: 12
  • Screenshot 2023-09-07 at 11.09.11 PM.png
    Screenshot 2023-09-07 at 11.09.11 PM.png
    122.9 KB · Pregleda: 13
Poz,kako da na mac-u otvorim m3u url iptv listu i pobrisem nepotrebne kanale i bukete?
 
@CR77 VLC plejer, otvoriš listu, pobrišeš šta ne radi ili ne želiš i sačuvaj je kao novi m3u fajl.
 
Probao sam,ali nece vlc da ucita listu.A lista radi kad se ubaci u tivimate.Ja imam samo url,nemam fajl.
 
Poslednja izmena:
Ne znam šta ti je to tivimate, kod mene VLC otvara sve m3u fajlove.
 
Otvoriš taj link u browseru i skineš .m3u fajl. Posle edituješ u nekom text editoru ili VLCu.
 
Nazad
Vrh Dno