Šta je novo?

Mašine za sušenje veša

Može li neko iskustvo ili predlog šta izabrati, Bosch 24500by ili 24590by? Po specifikaciji jako slične, jedna ima neku paru koja kao pomaže da bude lakše peglanje i valjda svetlo u bubnju (ovo drugo nije nešto značajno). Da li ima neka treća za isto ili manje para (ove su oko 85-90k) da će raditi posao slično? Koristiće se verovatno u proseku jedan ciklus dnevno (zapravo žena kad krene da pere, pusti 3-4 ciklusa jedan za drugim ali ne svaki dan, pa će tako i sušara raditi, dakle retko po jeftinoj tarifi).
To su ti iste mašine. Jedna exclusive druga ne. Kao u exclusive idu kvalitetniji delovi.
 
Za taj rang Electrolux EW8H258B iki Aeg TR718L4E.

Misliš da su bolje nego ove Bosch? Manji kapacitet imaju, malo veća potrošnja struje, a i ostatak tehnike mi je Bosch, ako nema neke razlike uzeo bih Bosch iskreno.

@Djilkosh_Ns onda bih uzeo ovu exclusive, samo ako nema neku manu u odnosu na ovu ne-exclusive.
 
O tome ja pričam od početka teme...
I svako malo neko napise "samo" treba da se očisti računajući da je to neka prosta intervencija a kada ima samočišćenje misli da je to skroz rešeno.

Mašine za sušenje (svi tipovi) prave jako puno prašine i đubreta, i to mora da bude jednostavno i dostupno za čišćenje a TP su noćna mora za to, i kad se detaljno rasklopi ima da se usere od posla da očisti.
 
Poslednja izmena:
Mašine za sušenje bez TP polako postaju prošlost. U ponudi kod nas uglavnom Vox, Candy i poneki Beko.
Bez obzira što imaju i svojih prednosti (lakše održavanje), praktično nemoguće je kupiti išta kvalitetnije.
Ako se sve drugo zanemari i pogleda samo jedna stavka - cena struje koja je u Evropi u proseku skoro 30 centi za kWh, jasno je da će proizvođači raditi samo na modelima sa TP.
 
O tome ja pričam od početka teme...
I svako malo neko napise "samo" treba da se očisti računajući da je to neka prosta intervencija a kada ima samočišćenje misli da je to skroz rešeno.

Mašine za sušenje (svi tipovi) prave jako puno prašine i đubreta, i to mora da bude jednostavno i dostupno za čišćenje a TP su noćna mora za to, i kad se detaljno rasklopi ima da se usere od posla da očisti.
Upravo.
Zato će svako da se vodi sistemom - kupi novu, jer zašto serviseru dati 150-200 eura za čišćenje kada posle 5-10 godina je isplativije baciti staru.
Čist kapitalizam, pardon - konzumerizam.
 
  • Like
Reagovanja: Ira
Nekoliko stranica ranije.

Ja to ni u ludilu ne bih dao.
 
Kada se omasove sušare sa TP, i cena čišćenja će da padne. Biće neoficijelnih servisa i majstora za to.
 
^^ da, to deluje sasvim logicno da tu stvarno nema previse posla i sati rada oko ciscenja.
Mislite da ce to bude jeftinije, sa sve skupljim majstorima...?
ne verujem ni da bi se oficijelni servis prihvatio tog glupog posla osim ako je u garanciji, mada to i ne potpada pod garanciju.

Ko je imao prilike da rasturi TP zna da ti video klipovi sa YT nemogu dovoljno da docaraju nepotrebnu komplikovanost tog sistema i bukvalno je nemoguce napraviti da se to ocisti na jednostavan nacin kada se kondenzer nalazi ispod samog bubnja bez totalnog rasturanja svega...

cak i ja koji imam uslove i znanje to da uradim sam, opet to ne mogu jer to ne moze da se uradi u stanu, vec celu masinu moram izneti negde u neku radionicu i onda kada to sve rasklopim moram izneti sve napolje i oprati peracem pod pritiskom (kojeg nemam), i posle sve to osusiti (kompresorom kojeg nemam) i sklopiti ponovo i vratiti nazad u stan... ja licno nemam uslove za sve to, i to iziskuje vreme... nije to klima otvoris i operes sve jer je dostupno, cak ni kad je ne operes nije strasno. I koliko to sve da naplatis?

Nasuprot nje imamo obicnu susaru sa grejacom koja je prosto savrsena i prosta, i bacite u razmisljanje zasto je ono tako komplikovano napravljeno samo da bi se ustedelo par stotina vati po ciklusu susenja?

Tacno je da sve manje ima klasicnih susara, ja vec prognoziram da ce i masine za ves da greju vodu sa kompresorom... totalni overkill
sto bi to bilo jednostavno kada i tu mogu da ustede 300 wati po ciklusu pranja, a cenu podignu za 200eur,
cak tu ne bi bilo nikakvih problema oko ciscenja i opadanja performansi za razliku od masina za susenje koja se gusi u prasini.
Eto im ideja gratis neka se obogate.
 
Poslednja izmena:
Не рачунајући део испод и око измењивача, сва остала прашина и брлог постоје и у каналима у класичној сушари. И она испумпава воду на исти начин као и ове са ТП. Успут увлачи далеко више прашине јер мора да хлади кондензатор спољним ваздухом.

Ево да се подсетимо још једном и колико се греје класична сушилица у прилично хладној перионици.
Screenshot_20180212-131732.png
 
Poslednja izmena:
Imamo Gorenje mašinu za sušenje, na princimu toplotne pumpe- takođe ne vidim razliku u potrošnji baš nešto.
A pratim potrošnju jer imam toplotnu pumpu za grejanje pa povremeno gvirnem da vidim kako ide potrošnja.
 
Imaš obe mašine za sušenje?
 
Ево да се подсетимо још једном и колико се греје класична сушилица у прилично хладној перионици.
To isijavanje toplote je i razlog što se stvara kondenz po zidovima kupatila/prostorije za veš mašine.
 
Не рачунајући део испод и око измењивача, сва остала прашина и брлог постоје и у каналима у класичној сушари. И она испумпава воду на исти начин као и ове са ТП. Успут увлачи далеко више прашине јер мора да хлади кондензатор спољним ваздухом.
Tacno tako, sve je isto,
ali sa razlikom sto je vazdusni kanal kod klasicne susare skoro 30cm i vadi se napolje, a kod TP pumpe 1mm i ne moze mu se prici.

Ova slika je interesantna i uzeo sam da premerim temperaturu i kod mene je oko 39-40c na samom bubnju, u samom bubnju je izmereno max 50c, mislio sam da je ta temperatura veca, a nije.
Interesantno ce biti da se uporedi temperatura sa TP, ta razlika ce opet biti neznatna jer i ona bubanj greje na 40-45 stepeni.

To isijavanje toplote je i razlog što se stvara kondenz po zidovima kupatila/prostorije za veš mašine.
Tesko da se 40 stepeni mozemo zvati "isijavanjem" toplote, i pitam se koliko treba biti hladno kupatilo da bi ona to zagrejala do kondenza....
ves masina u radu je znatno toplija od toga i duze radi pa nisam video da se neko zalio na njenu toplotu.
 
Ja baš merio sada :) Nije neki flir merač, ali poslužio. Na početku, tek što je krenula sa radom, temperatura oplate mašine bila 18-20C.
Nakon ~40minuta rada, temperatura 20-25C zavisno od dela mašine. Merio sam samo napred, gde je dostupno.
Na nekih 70cm iznad mašine je mali Xioami termometar. Pre početka rada temperatura je bila 21.3C, a 46% vlažnost vazduha 46%. Nakon tih 40 minuta rada temperatura 21.3C i vlažnost 49%.
Snimio sam... :)
Edit: Na samom kraju ciklusa; najviša temperatura koju sam pronašao je bila 28.5C. U donjem delu do 23C.
 
Poslednja izmena:
Misliš da su bolje nego ove Bosch? Manji kapacitet imaju, malo veća potrošnja struje, a i ostatak tehnike mi je Bosch, ako nema neke razlike uzeo bih Bosch iskreno.

@Djilkosh_Ns onda bih uzeo ovu exclusive, samo ako nema neku manu u odnosu na ovu ne-exclusive.
Kapacitet se gleda po zapremini bubnja u L.Ja bih uvek pre za susenje uzeo Aeg/Electrolux nego Bosch.Za pranje su dobre od oba proizvodjaca.
 
Evo da se javim i zahvalim za predloge povodom odabira mašine za sušenje (par strana unazad). Odluka je ipak pala za toplotnu pumpu, zbog samog mesta instalacije. Prostorno i finansijki se izbor sveo na Beko b5t68243 ili Bosch wqg233d1by. Kako prve nije bilo na stanju, odluka je pala na Bosch. Navodno je bila na nekoj popriličnoj akciji u jednom web shop-u, mada mislim da je to realna cena. Konstrukcijski mašina deluje jako, a što se tiče performansi, evo par detalja (mereno uređajem za potrošnju).

Oko 2kg debljih i tanjih dečijih stvari (vuna, pamuk, vrlo malo sintetike) na programu za mešani veš (3kg, 1h 34 min) mašina odradila za 1h i 20 min. Potrošnja 0.528kWh.

Oko 3kg dečijeg pamučnog veša (peškiri, pelene, donji veš) na programu za pamuk (half load opcija, 4kg, 2h i 9 min) mašina odradila za 1h i 30 min. Potrošnja 0.676kWh.

Mašina je naravno bučnija od veš mašine i kompresor ima specifičan zvuk, kao da imate frižider u kupatilu. Naravno, ništa strašno. Mašina ne greje puno i ne stvara kondenz, tako da prozori mogu da budu zatvoreni.

Jedan savet za one koji gledaju da kupe mašinu. Obavezno gledajte da li mašina ima sunđerasti filter na izmenjivaču. Beko model koji sam gledao nema, sto mi je bilo neverovatno, a sad kad vidim koliko se vlakana nakupi u filteru bubnja, ne bih se usudio da kupim mašinu bez istog.
 
Da li se striktno pridrzavate "Not tumble dry"?

whatistumbledry01a.png
 
Не би ни користили машину онда. Малтене све се суши у машини, чак и вуна.
 
Striktno se ne pridrzavam 😁
 
Moj ortak ima vox bez toplotne pumpe PREZADOVOLJAN je. Njegov otac ima takodje vox isti model sa TP i on je prezadovoljan. Negde sam na forumu napisao momak je imucan i mogao je da uzme i mnogo skuplju masinu.Ovu Vox bez tp je dobio na poklon kada se uselio u nov stan i ima je oko 2 godine.100 puta sam ga pitao za tu masinu i uvek mi je odgovorio da je prezadovoljan i da ne vidi zasto bi menjao za neku skuplju kada mu i ova vox odlicno vrsi posao.Bitno je da se filteri ciste i to je to.Ja evo mesec dana bijem glavu sta da uzmem i jos nisam odlucio.Mada kako ide stvar uzecu neku jeftiniju Vox ,gorenje ,beko ili candy(Candy bez TP ne znam nekoga da se zalio a one sa TP svaki treci se zali) sa 5 godina garancije i to je to..Ako si uzela neku masinu napisi nam tvoja iskustva .
 
Jok mori sve susimo, samo ne smem 2 para pantalona i 2 kosulje koje koristim za slavlja ionako jedva ulazim u njih ako ih osusim bice kao Pavle Vujisic u Povratak Otpisanih Pucice sve na meni :)
 
To, to. Ok, dakle "taj par" ne dam zeni i pracu na ruke ako treba. 🍻
 
Upravo tako, to i farmerice 2 para u koje ulazim, operem ih na 40, dezuram pored masine njih vadim i stavljam posebno da se suse ostalo u susaru.
Brdo majci sam tako napravio na topice, mislim i jedenjem, novu majcu negde mi sestra narucila sa stampom, lagana majca , tanka, i nisam je video ubacim u susaru, obucem je i kad podignem ruke ispada stomacina, gledam o cemu se radi, znam da mi bila ok. Od tada pazim tako nove stvari koje su mi dobre prvo idu na rpanje vise puta pa na susenje.
Dobra stvar na primet majce u Waikikiu sam narucio online i velike mi malo bile svve se posle 2 susenja doterale na odgovarajucu duzinu
 
I ja kupim malo duže majice kako bi se skupile posle sušenja. Primetio sam tren da se sve skuplji po dužini, a širi po širini... I sve više modela prave tako da je razlika između brojeva više u širinu, a manje u dužinu...
 
Квалитетне мајице не мењају ни облик нити се скупљају у машини. Проблем је што је немогуће наћи сигурну куповину, све се прави на 1000 места, па квалитет зависи од куповине до куповине...
 
Ove sto sam kupio onlne za smesne pare, su u ramenima cudne, dao sam sestri da ona da zaovi koja je krojacica jednu majcu, ona da je malo skrati i samo je rekla ne mzoe nista da uradi jer je kroj takav.
 
Nazad
Vrh Dno