Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Apple je kralj pravljena cenovnih stepenica i rangova. Koliko god se trudio, uvek je teško da pazariš najosnovniji model bilo čega, jer te jednostavno ili brine da neće biti dovoljno dobro, ili želiš da budeš PRO pa srljaš u apgrejdovanje (imam živ primer kolege koji je pazario M1 Max sa 64GB i 4TB, a bavi se internet marketingom - primarno sredstvo rada Chrome).

Što se prostora na hardu tiče, mislim da je sve preko 1TB potrebno samo osobama koje rade video produkciju prvenstveno, jer danas snimanjem sa nekim prosečnim kodekom u 4K sa 25FPS vrlo brzo napuni 100GB prostora. Što se ram memorije tiče, 64GB je po svim testovima koje sam gledao overkill za sve korisnike sem one koji koriste After Effects, a to je problem Aftera, jer mu i 64 nije dovoljno u većini situacija.

A još JEDAN IPO tejk za sve vezano za Apple Mekbukove. Ako je primarno i jedino sredstvo rada, onda ne treba žaliti pare (meni je sekundarno i bekap pa non stop većam koji konfig da uzmem). Takođe, nema ni apgrejda, tako da je taknuto-maknuto. I onaj IPO deo, ako ne znaš da li ti nešto treba tipa MAX u odnosu na PRO - uglavnom ti ne treba.
 
Poslednja izmena:
Ja koristim skoro godinu dana Air za posao i meni je najveca mana velicina ekrana (uslovno i to sto moze samo jedan externi monitor), 14” bi bilo odlicno (i odgovarajuca rezolucija). Performanse su odlicne i baterija. Lagan je pa je dobar i za putovanja.
 
...osim sto je Air sve samo ne gadget za surf i filmove. Zapravo, jedina mana Aira iz perspektive developera je cinjenica da ne moze se poveze vise od jednog monitora.
Naravno. Nisam bukvalno mislio, već više kao metaforu, stavio sam smajli. ;)
Definitivno za moje potrebe postoji problem koji mnogi navode kao veliku manu,
Imamo u firmi M1 Air i greju se k'o blesavi pri radu sa našim software-om (baziran na Angular-u), a samim tim srču i uništavaju baterije, pa je Pro svakako bolja varijanta zbog hlađenja.
što @dulenator spomenu, zato sam ga i odbacio. Ne bih da rizikujem.
Što ne znači da nije fenomenalan laptop za većinu ljudi i njihovih potreba.
Na početku sam rekao da se ćerka prvo za njega uhvatila, jer joj se sviđa izgled i zgodniji joj za nošenje, jer je lakši.:)

Apple je kralj pravljena cenovnih stepenica i rangova. Koliko god se trudio, uvek je teško da pazariš najosnovniji model bilo čega, jer te jednostavno ili brine da neće biti dovoljno dobro, ili želiš da budeš PRO pa srljaš u apgrejdovanje (imam živ primer kolege koji je pazario M1 Max sa 64GB i 4TB, a bavi se internet marketingom - primarno sredstvo rada Chrome).

Što se prostora na hardu tiče, mislim da je sve preko 1TB potrebno samo osobama koje rade video produkciju prvenstveno, jer danas snimanjem sa nekim prosečnim kodekom u 4K sa 25FPS vrlo brzo napuni 100GB prostora. Što se ram memorije tiče, 64GB je po svim testovima koje sam gledao overkill za sve korisnike sem one koji koriste After Effects, a to je problem Aftera, jer mu i 64 nije dovoljno u većini situacija.

A još JEDAN IPO tejk za sve vezano za Apple Mekbukove. Ako je primarno i jedino sredstvo rada, onda ne treba žaliti pare (meni je sekundarno i bekap pa non stop većam koji konfig da uzmem). Takođe, nema ni apgrejda, tako da je taknuto-maknuto. I onaj IPO deo, ako ne znaš da li ti nešto treba tipa MAX u odnosu na PRO - uglavnom ti ne treba.
Baš tako, vrtim se u krug već nedelju dana.:unsure:
Lepo si rekao, taknuto-maknuto, zato i tražim mišljenje, prvenstveno ljudi sa iskustvom.
Većam i pokušavam da tri puta izmerim, pre nego što presečem.:)
Velike su pare u pitanju, a bojim se da ne dođem do 4000 eura i na kraju shvatim da nije bilo potrebe. U suprotnom bi verovatno pljusnuo 4000-5000e i ubrzo počeo da njačem.:ROFLMAO:
 
Kao što smo pisali, neka ima 32GB RAM-a, i nek je 1TB storage-a, svaki M procesor će raditi posao. Ako ne žalite novac, Max, ako bi da uštedite, Pro će raditi identično kao i Max, uz bolju autonomiju.

Max je popriličan overkill za software engineering, to su procesori koji imaju sirovu grafičku snagu za izuzetno zahtevna renderovanja i okrenuti su kreativnoj industriji.
 
@Shomi22 Posle svega ovde napisanog, cini mi se da se izbor sveo na opciju jedan ili dva. Samo jos da prelomis da li ti M2 vredi doplate od 420 evra. :)

Inace, da ne bude zabune, ne bavim se programiranjem (ad ops), a ono za velicinu ekrana nije bila preporuka (zato i napisah nevezano od gornjeg pasusa), vec moja jadikovka dok se ne dokopam nekih pristojnih monitora. :) A, koliko vidim, u tvom slucaju tu nema da fali. :LOL:

I da se u potpunosti slozim oko Apple-ovog umeca pravljenja cenovnih rangova. Tako sam i ja krenuo od cetrnaestice i oko 2,5k evra, a na kraju zavrsio na sesnaestici i malo preko 3k evra. I opet sam morao da pravim kompromis i zrtvujem storage za dijagonalu i RAM (ona logika, kupicu eksterni ako zatreba), bez obzira sto sam prvobitno planirani budzet debelo presisao. :ROFLMAO:
 
Jesi li primetio usporenja pri tolikom swap-u?
Jesam, oseti se blago usporenje, ali iznenađujuće mi je da imam utisak da ipak ne uspori značajno, ili čak ni primetno ako se baš ne obrati pažnja

No i dalje mi ide na živce kad povremeno vidim baš toliki swap (inače prosečno bude 1-3gb), a toliko srkanje memorije je uglavnom posledica toga da pokrenem X docker containera, plus 3-4 ozbiljnija projekta/aplikacija u razvoju koje se vrte u IDE-vima raznim, plus Chrome/Brave, Slack i nakupi se vrlo brzo…
 
Ćerka završava programiranje ove godine u Holandiji, a već više od godinu radi kao Linked Data Scientist.
Radiće M1 čip odlično većinu Data Science taskova. Osim onih gde podataka ima toliko da ne može da se nagura u RAM. Uzeo bih M2 samo da se obezbedim na malo duže :)
 
Ja koristim skoro godinu dana Air za posao i meni je najveca mana velicina ekrana (uslovno i to sto moze samo jedan externi monitor), 14” bi bilo odlicno (i odgovarajuca rezolucija). Performanse su odlicne i baterija. Lagan je pa je dobar i za putovanja.

Dosta je to relativno izgleda, moze se navici na 13", meni apsolutno ne smeta za programiranje (koristim default scale). A i ne koristim eksterni monitor. Probao sam 16", jeste lep i vise prostora, ali mi smeta velicina laptop-a, ergonomija je mnogo losija, pa sam se vratio na 13". Ako m1 nekad uspori :), na 14" cu preci. (slicne su eksterne dimenzije)
 
Imamo u firmi M1 Air i greju se k'o blesavi pri radu sa našim software-om (baziran na Angular-u), a samim tim srču i uništavaju baterije, pa je Pro svakako bolja varijanta zbog hlađenja.
6 sati na bateriji pri full opteretjenju i nije loshe, koji x86 laptop mozhe da izvuche vishe od 2 sata tako?
Da se greju, greje se ali bash i ne tako puno, vishe je mlak, sa obzirom da nema vent. Tajna je u trotlovanju,
pro varijanta ne trotluje, pa ako hotjesh da vozish neshto tezhe ima vent da ga hladi...
 
Ovi se greju samo tako. Gornji deo bude vruć na dodir, a baterija traje 4 do 5 sati max. Dosta programera ih je vratilo ili koriste samo za određene stvari, a nabavili su sebi drugi laptop za posao.
Kad se koriste normalno, onda je sve ok i baterija traje duže, mada im je toplota već dosta skratila život.
Ja ga palim samo kad nestane struje i drugi laptop ostane bez baterije. :)
Pro je bolja varijanta za ozbiljan rad, ali kad firma kupuje za zaposlene, onda nije. :|
 
Ja sam osetio da se M1 Air greje samo kada sam koristio DiffusionBee.
 
Da nisu to ovi m2? m1 se ne greje toliko... vozio sam WCG na njemu bez problema, samo mlak... a WCG ti je isto shto i prime95 :p
Jok, M1, 5 kupljeno polovinom 2021. i još 5 početkom 2022. Specifičan software, koji se na Win mašinama primetno sporije vrti, ali ih i ne upošljava 100%, dok Mac prži skroz.
Taj isti software radi bolje na M1 nego na mnogim x86 procesorima i kad se pokreće sve u Windows-u preko Parallels-a. :eek:
 
Zdravo svima,
do sada nikada nisam koristio MacBook računare, pa me zanima da li se
MacBook air m1 (8gb/256gb) može koristiti za frontend, photoshop i sve standarde aplikacije i da li je upotrebljiv bez eksternog monitora ili mu je mali ekran ipak ograničavajući faktor?
Pozdrav.
 
Sa akcentom na “bolji izbor”, sto ne znaci i da je osnovni neupotrebljiv. Sto se veličine ekrana tiče, to je stvar ličnih preferencija, svakako je udobnije korišćenje na eksternom ekranu (ovo važi za svaki laptop).

Samo imaj u vidu da si sa Air-om limitiran na samo jedan monitor.
 
Ljudi, interesuje me vaše iskustvo vezano za kupovinu Macbook-ova. Meni je trebalo dosta vremena da pokapiram da kada prodavci kažu US layout tastature da uglavnom misle na US International koji se jako (ako uopšte) malo razlikuje od UK layout-a. Pošto mi je (iako to smešno zvuči) kraći levi Shift presudan da ne uzmem laptop, kako mogu da izbegnem ovu grešku kada pazarim laptop? Da kažem da želim US English tastaturu a ne US International tastaturu. Znam da su ovo ANSI i ISO Layout, ali kapiram da to na kutijama ne piše.
 
Nznm koliko sam merodavan, s' obzirom da sam apsolutni Mac početnik. Za sad sam oduševljen.
 
Nema šta utisci, staviš 16GB uz M čip i bukvalno nema greške. Kad naprave da radi onda radi.
 
Mene više interesuju utisci Mac početnika, kao ono tipa jako mi je lako da se naviknem na ovo, super mi je ono, ovo mi nije baš najsrećnije, ne radi mi neki softver koji mi je trebao ili radi mnogo bolje nego što sam očekivao, pa npr Lightroom mi radi 8 puta bolje nego ranije, itd. :) Da su dobre mašine - jesu.
 
@muki85 Ja od nedavno koristim Macbook Air M1 16GB/256GB za posao, dok i dalje koristim Windows na desktopu i za posao i za privatne potrebe.

Šta mi se sviđa kod MacOS/Macbook-a:
  • Brzina rada i pokretanja programa (neki programi se pokreću mnogo brže nego na mom desktopu sa Ryzen 9 i NVMe PCIe 4.0 SSD-om)
  • Prečice na tastaturi koje značajno olakšavaju rad. Odlično je kada se navikneš.
  • Nativna podrška za iOS aplikacije (Shelly, Xiaomi Home,...)
  • Dostupnost aplikacija koje automatizuju rad i dobro se integrišu u sam sistem (provera i konverzija vremena po vremenskim zonama, kompresija kopiranih slika on-the-fly, jednostavno i napredno pravljenje screenshotova,...)
  • Autonomija od 10+ sati na jednom punjenju baterije
  • Kvalitet izrade Macbook-a
  • Mogućnost doplate AppleCare+ na 3 godine, koji pokriva i slučajna oštećenja

Šta mi se ne sviđa kod MacOS/Macbook-a:
  • Mnogo lošiji menadžment prozorima otvorenih programa, obavezna instalacija aplikacija koje to rešavaju, poput Rectangle, Magnet, Swish i sl.
  • Nemogućnost da prebacuješ zvuk na željeni izvor (npr. na zvučnike u monitoru), za to mora da se koristi (plaćena) aplikacija - SoundSource
  • Kreiranje fantomskih MacOS fajlova sa tačkom ispred (.DS_Store i sl.) na sve flash memorije koje uključiš ili NAS-u na kome browse-uješ
  • Iz nekog razloga, osetno sporije učitavanje fajlova sa NAS-a (SMB protokol, nekada su minuti u pitanju kada je 1000+ fajlova u folderu) u odnosu na Windows (sekunde)
  • Skupa doplata za više RAM ili storage :)

To je ono što mi odmah pada na pamet.
 
Zvuk mozes da prebacis u system preferences > sound ili kroz control center.
Za .DS_Store probaj Blueharvest app
 
@muki85 Ja od nedavno koristim Macbook Air M1 16GB/256GB za posao, dok i dalje koristim Windows na desktopu i za posao i za privatne potrebe.

Šta mi se sviđa kod MacOS/Macbook-a:
  • Brzina rada i pokretanja programa (neki programi se pokreću mnogo brže nego na mom desktopu sa Ryzen 9 i NVMe PCIe 4.0 SSD-om)
  • Prečice na tastaturi koje značajno olakšavaju rad. Odlično je kada se navikneš.
  • Nativna podrška za iOS aplikacije (Shelly, Xiaomi Home,...)
  • Dostupnost aplikacija koje automatizuju rad i dobro se integrišu u sam sistem (provera i konverzija vremena po vremenskim zonama, kompresija kopiranih slika on-the-fly, jednostavno i napredno pravljenje screenshotova,...)
  • Autonomija od 10+ sati na jednom punjenju baterije
  • Kvalitet izrade Macbook-a
  • Mogućnost doplate AppleCare+ na 3 godine, koji pokriva i slučajna oštećenja

Šta mi se ne sviđa kod MacOS/Macbook-a:
  • Mnogo lošiji menadžment prozorima otvorenih programa, obavezna instalacija aplikacija koje to rešavaju, poput Rectangle, Magnet, Swish i sl.
  • Nemogućnost da prebacuješ zvuk na željeni izvor (npr. na zvučnike u monitoru), za to mora da se koristi (plaćena) aplikacija - SoundSource
  • Kreiranje fantomskih MacOS fajlova sa tačkom ispred (.DS_Store i sl.) na sve flash memorije koje uključiš ili NAS-u na kome browse-uješ
  • Iz nekog razloga, osetno sporije učitavanje fajlova sa NAS-a (SMB protokol, nekada su minuti u pitanju kada je 1000+ fajlova u folderu) u odnosu na Windows (sekunde)
  • Skupa doplata za više RAM ili storage :)

To je ono što mi odmah pada na pamet.
Upravo sam ovako nešto i hteo da čujem i pročitam. I ja ću biti Cross-Platformer jer radim 3D na desktopu i tu nema poređenja. Ali za sve ostalo planiram da koristim Macbook. Ako se ja pitam pošto sam File Management Freak, kapiram da će mi DS Store najviše smetati od svega navedenog :LOL:
 
S obzirom da do sada nisam imao dodirne tačke sa Apple-ovim laptopovima potrebna mi je mala pomoć.

Ćerka završava programiranje ove godine u Holandiji, a već više od godinu radi kao Linked Data Scientist. Do sad je koristila Windows laptopove, ali želi da pređe naMac pošto će se od juna pridružiti timu za razvijanje aplikacija. Htela je da kupi Air 13,6" sam M2 čipom, 16GB, 1TB sviđa joj se veličina ekrana, težina i naravno boja. Pošto sam ja starog kova, ubedio sam je da ide na Pro varijantu, kako bi bar 4-5 godina bila mirna, a takođe da se u budućnosti ne susretne sa nečim gde će joj mašina zaštekovati. Naravno, može da iskoristi studentski popust, a takođe možemo vratiti i porez u celosti. Elem, dvoumimo se između sledećih modela.

1. Novi MacBook Pro 14", M2 Max, 12‑core CPU, 30‑core GPU, 16‑core Neural Engine, 32GB ram, 1TB, koji sa popustom košta 3389 eur i kad se skine porez izađe 2800 eura
2. Refurbished MacBook Pro 14", M1 Max-chip, 10‑core CPU, 32‑core GPU, 32GB ram, 1TB, nema studentski popust, ali košta 2879 eur i kad se skine porez izađe 2380 eura
3. Refurbished MacBook Pro 14", M1 Max-chip, 10‑core CPU, 24‑core GPU, 32GB ram, 2TB, nema studentski popust, ali košta 3059 eur i kad se skine porez izađe 2530 eura
4. Refurbished MacBook Pro 14", M1 Max-chip, 10‑core CPU, 32‑core GPU, 64GB ram, 1TB, nema studentski popust, ali košta 3229 eur i kad se skine porez izađe 2670 eura

Što se tiče refurbished Apple proizvoda, nemam problem sa tim, sve se dobije fabrički zapakovano i ne postoji razlika u odnosu na nov. Čak šta više u Apple Storu su nam potvrdili da je 80% tih proizvoda bilo 100% ispravno i vraćeno uglavnom u roku od nekoliko dana, jer masa ljudi odluči da zameni za neki drugi, ili su vratili iz ko zna kog razloga. Svakako, sve se detaljno testira u fabrici, eventualno sredi (ako postoji najsitnija ogrebotina, menja se kućište i slično) i fabrički zapakuje pre slanja u radnje. Naravno, važi standardna garancija kao i Apple Care. :)

Nije neka velika razlika u ceni (kad ode konj, nek ide i u uže:ROFLMAO:),
mada sam ja bliži tome da uzme najnoviju generaciju, ako ta konfiguracija opravdava razliku od skoro 500 eura.

Dakle, pitanje glasi šta izabrati od gore ponuđenog i zašto?
Da li postoji neka bitnija razlika sa najnovijom generacijom, što prethodna nema ili što će joj možda zatrebati u budućnosti?
Šta su prednosti i mane?
Svakako, iako novac nije presudan, zašto bih bacao pare.:)
Ako bi trebalo na nešto obratiti pažnju (ili izmeniti i dodati), a da je bitno za njen posao (koji će joj praviti pare), svaki predlog je dobrodošao.;)
Odluka je pala.:p

Ipak je kupljen novi MacBook Pro 14", M2 Max, 12‑core CPU, 30‑core GPU, 16‑core Neural Engine, 32GB ram, 1TB.

1.jpg3.jpg2.jpg4.jpg5.jpg


Hvala svima na savetima!:)
 
@muki85 Ja od nedavno koristim Macbook Air M1 16GB/256GB za posao, dok i dalje koristim Windows na desktopu i za posao i za privatne potrebe.

Šta mi se sviđa kod MacOS/Macbook-a:
  • Brzina rada i pokretanja programa (neki programi se pokreću mnogo brže nego na mom desktopu sa Ryzen 9 i NVMe PCIe 4.0 SSD-om)
  • Prečice na tastaturi koje značajno olakšavaju rad. Odlično je kada se navikneš.
  • Nativna podrška za iOS aplikacije (Shelly, Xiaomi Home,...)
  • Dostupnost aplikacija koje automatizuju rad i dobro se integrišu u sam sistem (provera i konverzija vremena po vremenskim zonama, kompresija kopiranih slika on-the-fly, jednostavno i napredno pravljenje screenshotova,...)
  • Autonomija od 10+ sati na jednom punjenju baterije
  • Kvalitet izrade Macbook-a
  • Mogućnost doplate AppleCare+ na 3 godine, koji pokriva i slučajna oštećenja

Šta mi se ne sviđa kod MacOS/Macbook-a:
  • Mnogo lošiji menadžment prozorima otvorenih programa, obavezna instalacija aplikacija koje to rešavaju, poput Rectangle, Magnet, Swish i sl.
  • Nemogućnost da prebacuješ zvuk na željeni izvor (npr. na zvučnike u monitoru), za to mora da se koristi (plaćena) aplikacija - SoundSource
  • Kreiranje fantomskih MacOS fajlova sa tačkom ispred (.DS_Store i sl.) na sve flash memorije koje uključiš ili NAS-u na kome browse-uješ
  • Iz nekog razloga, osetno sporije učitavanje fajlova sa NAS-a (SMB protokol, nekada su minuti u pitanju kada je 1000+ fajlova u folderu) u odnosu na Windows (sekunde)
  • Skupa doplata za više RAM ili storage :)

To je ono što mi odmah pada na pamet.
Da , taj menadžment sa prozorima je baš loš,loš...u odnosu na windows.
Nije mi jasno zašto to više ne "inoviraju" i da bude user frendly.

Ne mogu ni posle ovoliko godina da se snađem, nikada ne prebaci na odgovarajući word dokument ako ih imam više otovrenih, nikada ne znam da li mi je poseban desktop ili samo prozor.

Pre nekoliko meseci kad je stage manager uveden, gledao sam čak i youtube tutorial kako i zašto i na kraju opet ne znam :)
 
Nisam siguran da poptuno razumem problem ali da pitam. Koristis li 3-finger pokret ka gore? Pa rasiris sve aplikacije, meni je to prilicno dovoljno i vidim sve otvoreno. Ili to ili desni klik na ikonicu aplikacije. CMD+TAB ne koristim nikad.
 
Nazad
Vrh Dno