Šta je novo?

Lumia 950 , 950 XL

to niko ne kaze, barem ne ja.
hoces da kazes da imas osnovno znanje o fotografiji? ako ga imas onda ga ne pokazujes ni malo.

algoritam za snimanje u jpg na 950 je ocaj zivi. od tamne slike napravi svetlu sa gomilom suma. zato samo raw + lightroom.

Besmislen je bilo koji komentar.
 
Iphone 7 ima lepe fotografije, ali... Meni redosled počinje ovako...
L1020, L950, pa ostali.
Gledaću jedan dan, da slikam isto iphone 7 plus i Lumie, mada više nemam 1020.
 
Vjeciti rat oko toga koja je kamera bolja :) A sto ako vec polemisete oko toga ne ubacite malo i druge faktore vezane za kameru. Kao naprimer auto fokus tj brzina. Kao i koliko je koja dobra u lowlight video snimanju...
Tu 1020 u koju se kunete nije nizasta drugo bez za fotkanje prirode. Interval od 3 i jace sekunde izmedju fotke je totalno neupotrebljivo za vecinu slucajeva. Video je katastrofalan u uslovima smanjene vidljivosti sa tolikim sumom da bode oci.
 
true to that :)

za pejzase 808 je nenormalno dobra. na nivou crop dslr-a.
 
To da. I tu nema niko sta da trazi. Imao sam je i imam gomilu fotki napravljenu sa njom. Da je imala bolji autofokus nikada je nebih prodao. Da zanemarim to sto nije imala manuelna podesavanja.
 
To da. I tu nema niko sta da trazi. Imao sam je i imam gomilu fotki napravljenu sa njom. Da je imala bolji autofokus nikada je nebih prodao. Da zanemarim to sto nije imala manuelna podesavanja.

Hunder legenda.

Sa cime se sad igras? Samo pro dslr?

Sent from Kin :(
 
da, autofokus je raspad na 808. isto tako nedostatak punog manual moda. shutter speed može da se kontroliše preko exposure compensation, ali to je toliko loše implementirano da reči nemam, desi mi se da produži ekspoziciju i slika nenormalno svetlu sliku kad mu oteram exposure compensation u minus. totalno šizofrena kamera :D isto tako makro mod je treš. ali neke fotke kad ubode ubode. takođe fajl je zahvalan za obradu, trpi obradu mnogo bolje od 1020, o 950 i ostalim telefonima da ne pričam, ali to je vrv posledica ogromnog senzora.

hunder je sad koliko vidim na sony kropu. šteta, makro slike koje je napravio sa 6d i stotkom (ili beše 150?) makro su za svaki respekt i mogu da se koriste kao udžbenički materijal za makro fotografiju :)
 
Poslednja izmena:
Sto jesam nesto slagao? Sa canona 6D sam presao na sony a6500 i to je za moju dusu. Od mobilnog fotkanja sa cim sa bio fasciniran je samsung s7. Od brzine fokusa kao i kasnijom obradom raw fajla. Iako je bila na 12mp meni je bila vise nego odlicna. Sad sam trenutno na meizo mx4 i radi mi posao. Cekam neki preokret u mobilnoj industriji :D
 
nisi, ko kaže da si slagao, ti skoro uvek objektivno pišeš.
 
Sto jesam nesto slagao? Sa canona 6D sam presao na sony a6500 i to je za moju dusu. Od mobilnog fotkanja sa cim sa bio fasciniran je samsung s7. Od brzine fokusa kao i kasnijom obradom raw fajla. Iako je bila na 12mp meni je bila vise nego odlicna. Sad sam trenutno na meizo mx4 i radi mi posao. Cekam neki preokret u mobilnoj industriji :D

Treba mi tvoje misljenje u vezi ovog blogera , pogledaj sta radi sa konkurenciom XD jedno vreme sam mislio da ga placa Nokia a potom MS...

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/22289_Camera_head_to_head_Lumia_950_.php

Imas nesto da dodas?

Sent from Kin :(
 
Vjeciti rat oko toga koja je kamera bolja :) A sto ako vec polemisete oko toga ne ubacite malo i druge faktore vezane za kameru. Kao naprimer auto fokus tj brzina. Kao i koliko je koja dobra u lowlight video snimanju...
Tu 1020 u koju se kunete nije nizasta drugo bez za fotkanje prirode. Interval od 3 i jace sekunde izmedju fotke je totalno neupotrebljivo za vecinu slucajeva. Video je katastrofalan u uslovima smanjene vidljivosti sa tolikim sumom da bode oci.

Dodje hunder i utisa pomahnitale (ex) Lumi-Nokijase :)

Ja i dalje ne mogu da verujem da se, evo toliko godina kasnije, o Nokia/Lumia kamerama sa 1/2.3'' senzorima govori kao o sveCkim cudima, zamenama za DSLR i slicno dok su sve ''ostale ocajne''. To postaje zabrinjavajuce.

L950 kamere ocigledno predstavljaju primer najbolje softverske iskoriscenosti 1/2.3'' senzora ( uz Nexuse/Pixele, tu mislim na kolicino detalja, dinamiku) ali je ipak stock post-processing malo previse agresivan u smislu saturacije, kontrasta i warm WB-a (mada ovo postaje opsti trend u smarfon fotografiji a tu je i raw)

Dakle, u pitanju je jedna od najboljih kamera (foto/pure view, sto se af-a, kamkordera i ostalih stvari tice naravno da ima i boljih) i uopste nema veze to sto je iz 2015. godine jer i dalje 95% smartfona nema toliki senzor u kombinaciji sa idealnim post-processingom., pa G6 je izbacen na trziste sa cenom od 700e i 1/3'' senzorcicem primarne kamere ciji softver semplove provlaci kroz zilete (a medj' foto neznalicama preostrena fotka = vrhunska fotka :d)

A cuveni Steva je sve samo ne objektivan, znanje poseduje ali je jednostavno frustrirani fanboj sto se vidi po njegovoj vecitoj kuknjavi po netu (fala bogu, konacno je poceo da priznaje zasto 1020 nije skupila vise poena u dxo testu) a jos pre nekoliko godina je postavljao neke klipove gde dozivljava nekakve emo napade i facijalne grceve dok prica o Nokijama, jednostavno mislim da nije bas ''cist'', nazalost.

Njegova poredjenja kamera ne uzimam za ozbiljno jer semplovi sa ostalih smartfona deluju ubedljivo losije od vecina ''sa neta'', evo sada htc 10 vs 950 poredjenje - htc ima hdr+ i u svim ostalim testovima se odlicno pokazao samo kod cuvenog Steve ima tolike brljotine, manje detalja i dinamiku u rangu 1/3'' senzora, jasno je da to nisu bas cista posla :)

Da se razumemo - u smislu cistog foto kvaliteta (detalja, dinamike) L950/XL ce jos dugo moci na crtu svim flagship ios/android uredjajima, godine nisu limit jer nijedan uredjaj nece imati bolju kameru u tom smislu sve dok se ne predje na vece senzore, verovatno na 1/1.7'' a to se nece desiti jos 2-3 godine a razlike ce i tada biti male. Sa te strane moze da se kaze da je L950 jedna od najboljih futureproof kamera (foto) iako se pojavila 2015 ali ce svakako gubit (vec gubi)i na polju brzine, AF, kamkordera itd.

Zato moderni smartfoni dobijaju ''combo'' tj. hardver kamera koji pruza ekstremno brzo i precizno (pametno) fokusiranje, napredne hdr algoritme (po uzoru na hdr+), sve bolje OIS mehanizme i EIS softvere, napredne kamkordere, senzore sa DRAM memorijom i ozbiljnim burst-ovima (240/960 fps za sada, ocekuje se povecanje rezolucija tih ultra slo-mo na 1080p i 4k) itd. Da ne pricam o dual kamera sistemima (kombinacija razlicitih sociva) koji vec sada znacajno povecavaju upotrebljivost kamera na uredjajima koji se nose u dzepu. Prednje kamere ne bih mnogo da komentarisem, to je tek poseban ''fenomen'' koji ne razumem ali je cinjenica da su i one sve bitniji faktor.

Sve to iznad, u kombinaciji sa modernim SOC i najboljim OS/marketima na trzistu (ios/android) prodaje uredjaje i prodavace ih jos 100 godina a ne nekakve bajke o Lumijama koje menjaju DSLR :)
A Steva ce uskoro ostati bez posla ili ce odlepiti nacisto ziveci u proslosti.
 
Poslednja izmena:
Pratio sam njegov rad i po meni ima objektivan prikaz testova ali ne i potpuno realno prikazan u nekim situacijama. Ali ja opet ukazujem na drugu stvar a to je brzina i autofokus kod kamere. Uglavnom fotkam porodicu i klince i bitno mi je da ubodem pravi momenat i dobar fokus.Sa vecinom mobilnih aparata je to naucna fantastika.Sa s7 sam bio najvise zadovoljan.Vidim da kod dosta njih je malo 12mp.Al ko ce da zumira i kropuje sliku na jednu cetvrtinu iste. Tako da ovi testovi koliko su mi smesni toliko su i objektivni da pokazu koja je kamera MINORNO bolja od druge.
 
Poslednja izmena:
12mpix kod s7 nije mana nego prednost - krupniji su pixeli.
 
Ljudi se zale ''na rezoluciju'' S7/E fotografija (12MP 4:3, 9MP 16:9) pre svega zbog stock post-processinga koji je krajnje diskutabilan, ubija detalje a urnise oci agresivnim ostrenjem, ja bukvalno ne mogu da gledam u vecinu stock semplova S7/E.

Hunder je napravio krace poredjenje (ima ih jos po netu, naravno) stock pp vs custom gde se vidi velika razlika i samo na taj nacin moze da se vidi pun potencijal S7 kamere koja je u tom slucaju mozda i najbolja na trzistu - detalji su na nivou L950, dinamika dosta bolja od stock samsung post-processinga, ubijeno ono nebulozno ostrenje a sve to uz najbrzi AF na trzsitu a ne treba zaboraviti ni odlican kamkorder.

Tako da S7/S8 i dalje predstavljaju jedno od najbolji resenja za foto/video entuzijaste (koji hoce da izvlace maksimum), uz LG V20, htc U11 npr. i naravno L950 s tim sto ona gubi na pomenutim poljima sto je i logicno s obzirom da je uredjaj iz 2015.
Pixeli su vise idealne kamere za full auto skljocanje uz hdr+, nemaju ni priblizno toliko podesavanja kao samsung/htc/lg/lumia ali su odlicni u smislu cistog foto (pa i video) kvaliteta, posebno Pixeli.

Tako da ovi testovi koliko su mi smesni toliko su i objektivni da pokazu koja je kamera MINORNO bolja od druge.

Lepo si napisao, razlike su uglavnom minorne ali se u ovom delu foruma predstavljaju kao ''kidanje'', ''dranje'' i sl. sto je apsolutno smesno a cesto je i posledica Stevine cuvene ''objektivnosti'' :)
 
Poslednja izmena:
12mpix kod s7 nije mana nego prednost - krupniji su pixeli.

Mozemo o tome do sutra, vidimo neke presli cak i u psiho dijagnostiku [emoji17]
I dalje nismo videli odgovor na Lumia PureView , loseless zoom npr, Samsung pokusao pa odustao, napravili par modela i nista.
S7 linija je odlicna ali sve ima svoje zasto i kako... Kako sto si i napisao , krupni pikseli.
Naravno hajde da relativizujemo sve sto je Nokia godinama radila i pokazala...

HsV kako to da ne pominjes Iphone, zapravo rasprava je pocela od toga a ne o Samsungu , Lgu , Sony...

Sent from Kin :(
 
Poslednja izmena:
Najgore je kad covek misli da ono sto trenutno ima je najbolje i spreman je da da zivot za to :)
Za sebe mogu da kazem da imam neko solidno znanje vezano za kamere uopste a imao sam i koristio vecinu koje su bile sam vrh trenutne ponude. Testirao sam sve zivo u svim uslovima tako da mogu do mile volje da diskutujem o tome. Treba samo razgraniciti studijsko testiranje od real time testiranja. I auto kad se testira nije isto u vazdusnom tunelu i na 101 racunar i kad ga probaju po realnom putu. ;)
 
HsV kako to da ne pominjes Iphone, zapravo rasprava je pocela od toga a ne o Samsungu

Sve to vazi i za iphone s tim sto je valjda odavno jasno da pomenuti ''top'' androidi i L950 nude bar malo bolje foto mogucnosti od svakog ajfona.

Apple je doktorirao softversko vadjenje maksimuma iz malih senzorcica (i dalje se vrte oko 1/3'') i u skladu sa tim teba ih pohvaliti (posebno dinamicki raspon koji je iznenadjujuce dobar za tako male senzore) ali nazalost tvrdoglavo ostaju pri tom stavu da ne povecavaju senzore (verovatno i stede, zasto i ne bi kada ce svejedno prodati na desetine miliona ajfona, nebitno da li je unutra 1/3'' ili najbolji 1/2.3'' senzor).

Ajfon kamkorderi su takodje jedni od najboljih na trzistu ali i foto i video mogucnosti krecu da ''ispastaju'' kada svetlo postaje manje povoljno, to je zbog fizickih limita senzora i ostatka hardvera.

Ipak ni pored toga ne mogu da kazem da L950 ili S7, Pixel, U11, V20 ''deru, kidaju'' ip6s ili ip7 kamere, jednostavno su bolje, sposobnije i to je to :)
 
Poslednja izmena:
hsv, sve što si napisao za s7 se odnosi i na 950. post processing je užasan, i tek raw + lightroom daje dobre rezultate. pritom nije u redu da kažeš da s7 kada sam uradiš post processing je dobar kao 950 jer to jednostavno ne stoji, pošto pritom misliš da porediš s7 fajl koji si sam sredio sa fajlom koji 950 sama ispljune. uzmi dva raw-a i obradi ih od oba telefona videćeš i sam.

s7 je odlična kamera, ali da je po kvalitetu slike bolji od 950 - jednostavno nije :( u ostalim aspektima možda je i tačno to što pišete, ja to zaista nisam isprobavao niti me interesuje brzina fokusa i ostale stvari. kamkoder jesam probao na s7 i na s8 i odlični su (to su iste kamere ako mene pitate) lično imam full frame aparat koji ni nema live view (da gledaš na ekranu što slikaš), niti ima auto mod, samo full manuelni, niti može da snima video uopšte, prema tome prioriteti su mi jasni - picture quality.
 
hsv, sve što si napisao za s7 se odnosi i na 950. post processing je užasan, i tek raw + lightroom daje dobre rezultate. pritom nije u redu da kažeš da s7 kada sam uradiš post processing je dobar kao 950 jer to jednostavno ne stoji, pošto pritom misliš da porediš s7 fajl koji si sam sredio sa fajlom koji 950 sama ispljune. uzmi dva raw-a i obradi ih od oba telefona videćeš i sam.

s7 je odlična kamera, ali da je po kvalitetu slike bolji od 950 - jednostavno nije :( u ostalim aspektima možda je i tačno to što pišete, ja to zaista nisam isprobavao niti me interesuje brzina fokusa i ostale stvari. kamkoder jesam probao na s7 i na s8 i odlični su (to su iste kamere ako mene pitate) lično imam full frame aparat koji ni nema live view (da gledaš na ekranu što slikaš), niti ima auto mod, samo full manuelni, niti može da snima video uopšte, prema tome prioriteti su mi jasni - picture quality.

Slazem se raw vs raw pa da ga merimo.
Salim se malo, hsv nemoj da se najezis kada napisem Pokidao , ibjasnio itd... To znaci da je na tom testu ispao bolji ubtim uslovima, ja ne vidim zasto bi Steva (kako ga ti zoves) bio toliki fanboy sa toliko godina , sem toga ostavlja slike pa se moze uporediti lepo.

Steta sto vise ne pravi i ne uporedjuje raw sa oba aparata ili vise bez obrade!
Lumie su od pocetka ostale u mraku tako da me be cudi sto mnogi gledaju na njih kako na statisticku gresku cak i kada su kamere na njima u pitanju, nije to od juce ;)
Ali opet i dan danas prava je misterija koji senzor lumia 950 xl koristi, dal onaj od Sony-a ili ?! Nigde nisam nasao zvanicnu objavu po tom putanju.
A opet govorimo i porediti S7 i kazete brz je brzo okida , pa naravno kada je ispred 950 za citavu generaciju, ajmo malo realnosti :) a opet da li se moze reci da je S7 bolji od 950 u kamera testu.

Sent from Kin :(
 
Meni stock post-processing sa L950 uopste nije uzasan, jeste ''napucan'' kao i kod Samsunga ali jednostavno nema toliko neprirodnog ostrenja kao kod S7:
https://www.esato.com/phonephotos/cam/samsung/sm_g935f/201704101609u7XMr5.jpg
https://www.esato.com/phonephotos/cam/samsung/sm_g935f/201705231748739E38.jpg
Ovo je horor za oci.

Uz raw i custom obradu mislim da su to prilicno izjednacene kamere ali opet sve zavisi od korisnika. Imate negde u S7 temi hunderovo poredjenje S7 stock vs pro (raw/custom), razlika je primetna.
 
Poslednja izmena:
Meni stock post-processing sa L950 uopste nije uzasan, jeste ''napucan'' kao i kod Samsunga ali jednostavno nema toliko neprirodnog ostrenja kao kod S7:
https://www.esato.com/phonephotos/cam/samsung/sm_g935f/201704101609u7XMr5.jpg
https://www.esato.com/phonephotos/cam/samsung/sm_g935f/201705231748739E38.jpg
Ovo je horor za oci.

Uz raw i custom obradu mislim da su to prilicno izjednacene kamere ali opet sve zavisi od korisnika.

Nisam ispratio s7 dovoljno da li puca uz raw i full res jpeg?
Kod 950 ima samo 8mpx jpeg i full res raw u toj kombinaciji.
I ja to isto kazem auto mod kod 950 je poprilicno bolji od onog na 1020 i ranijim lumiama ali ne bas u rangu sa ip... Manual je zakon ali vecina ne zna isti da koristi na zalost, dobro je da postoji izbor opcija, mene je posebno obradovao iso 50 kada sam pazario 950 xd na 1020 toga nije bilo :(

Sent from Kin :(
 
Poslednja izmena:
Ja sam kacio primer sa raw na s7. Razlika je nebo i zemlja koliko se moze izvuci iz raw fajla. Nazalost jpg je kriminalan al nista nije bolja situacija cak i na profi kamerama. Bonus je sto kamere imaju mogucnost raw snimanja a kao sto rekoh auto fokus i druge cake presudjuju koja kamera je bolja od koje. Nije isto okinuti 10 fotki i svaka u fokusu i okinuti 4 od toga 2 u fokusu :)
 
Ja sam kacio primer sa raw na s7. Razlika je nebo i zemlja koliko se moze izvuci iz raw fajla. Nazalost jpg je kriminalan al nista nije bolja situacija cak i na profi kamerama. Bonus je sto kamere imaju mogucnost raw snimanja a kao sto rekoh auto fokus i druge cake presudjuju koja kamera je bolja od koje. Nije isto okinuti 10 fotki i svaka u fokusu i okinuti 4 od toga 2 u fokusu :)

Ja sam ukapirao do sada da si ocaran sa S7 , lumia 950 nema pdaf :)

Samo ne znam ti non stop okidas po 10 slika uzastopno? Opet kapiram naprednom korisniku svaka mana je velika mana.
Nocu af na 950 gresi malte ne non stop bez lampe :d koja je cini mi se jaca nego xenon na 1020 [emoji33]

Sent from Kin :(
 
Poslednja izmena:
Pa ne fotkamo svi sumu,zgrade, cvece i ostale nepomicne objekte. Nekad moras i 10 puta da okines da uhvatia pravi momenat. Meni je tu bitan auto fokus. Kao sto i rekoh taj s7 mi je bio zadnji koji sam koristio,zato mozda ta i impresia prema njemu.
 
Jbt... I mi smo od telefona napravili čudo... Još malo pa će biti bolji od Nikon-a. :d
 
Što duže koristim 950XL, više mi se sviđa. Doduše, koristim ga za osnovnije stvari (za posao samo).
Ono što mi i dalje jako nedostaje je vibracija tastature prilikon kucanja teksta. Možda i zbog toga (a i malo manje širine telefona) ipak dosta brže unosim tekst na RN3Pro. To što ima plastični poklopac pozadi ne smatram nekom manom; na oba telefona imam plastičnu zaštitu, tako da mi dođe na isto.
Opet, zbog nekih ograničenja koje ima Windows, kao i zbog malo aplikacija, teško da bih se odlučio da mi to bude jedini telefon. Kamerom sam vrlo zadovoljan. Nije na nivou Canona 550D, ali može da posluži za neka škljocanja :)
 
Besan sam na MS :) pa ponekada preteram.
Iskreno ocekivao sam ovako nesto,
http://1.bp.blogspot.com/-SHh9jwQrPA8/Vasg3VMrBXI/AAAAAAAAGPk/kAV-zH4LPDU/s1600/9406.jpg
https://goo.gl/B2Argz
i ocekujem ali izgleda nista
Ma razumem te,vecina nas je ocekivala da se winp prica nastavi ali izgleda da se ms preracunao i nece da se zeza za male pare ;)
Trend je da se proizvodnja telefona za siroke mase prepusti Kinezima...a ko njima sa cenama moze da bude konkurentan?Kvalitet nestaje zbog toga.I ako bude neceg novog,nece ga raditi Kinez i bice preskupo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno