Šta je novo?

Letnje gume

Ako je RAV4 MK2, taj model sam po sebi ima dobar pogon, a velika je šansa i da taj primerak ima LSD (šper dif.) pozadi, pa i to dosta utiče. Ako je noviji, onda je verovatno elektronika odradila posao.
Mada, ne verujem baš da nije ni proklizao u tim uslovima, ali nema veze.
Brate sreće mi i ja sam se iznenadio jer sam čitao da su za asfalt odlične,baš nisam imao predstavu kakve su što se tiče ovih zajebancija. Ruku na srce,ne idem bez na selo i ljeti samo ali evo prošle godine na istom mjestu nisam se spuštio recimo do kraja već da kažem do pola livade se spuštim,džabe mi je i 4x4 jer proklizavao je fino a na njemu su bile neke Nankang univerzalne koje su za asfalt bile odlične ali potrošnja je bila nenormalna,baš su se na oči trošile čini mi se. Nije sad trava bila tu vlažna od kiše već je skoro mrak bio,pred kraj dana pa je vlažna bila malo trava ali opet vlažna. Ne znam sad stv za blato i neki takav teren ali ono za te neke lagane stvari stv su se odlično pokazale. Univerzalne gume đe su blage zime, bolja su kupovina od klasičnih zimskih guma,bolje su po suvom i kiši od zimskih,za malo snijega biće dobre i to je to. Za mjesta đe je zima ozbiljna i dalje je bolje imati dva seta guma definitivno.
 
Evo testa all terain guma po snegu. Poredi ih i sa pravom zimskom gumom.
 
Neke gume za preporuciti LETNJE 225 55 R17 ? Da ne budu vise od 9 do 10 h po komadu! Sta vi koristite ?
 
Kleber Dynaxer HP4 oko 9000 prošle godine (205-60 / 16''), i ja gledam da ne predje 10k, a u tom opsegu mislim da nema boljih (gledajući recenzije, testove)...
 
Poskupele su gume, teško da će ispod 11-12k din. naći BFG ili Kleber u toj dimenziji. Za 9-10k jedino neke GT Radial, Matador, ako hoće da izbegne LL, Riken, Tigar i slične.
 
Pogledah sinoć Zoki PH na YT i 40 minuta ničega, mada je i Zoki malo preterao, tj. mogao je malo bolje da se spremi. Ovako "sa neba pa u rebra" i ništa konkretno.
 
Ja se razmišljam da li da prelazim sa 18" na 19" za zimu. Ako bih prelazio, guma ide na 235/40 R19, i onda bih ganjao ili Conti ili Hankook za zimu. Svakako su od 200 EUR pa na više gume...slatke muke.
 
For what it's worth, meni su fabričke letnje 19''(225/45), ali preporičene zimske 16'' i 17'' zato što je 45 nizak profil za zimu. Preporučene su 60/65.
 
Zavisi gde i kako se auto vozi zimi :). Ja recimo ispod 40 ne bih mogao da idem i ako na kolima ima DCC.
 
Pa i da voziš zimi samo po gradu i lokalnim bregovima, zimska guma treba da ima više ''mesa'' od letnje, a ne manje.
 
Od letnjih sam vozio Michelin Eco i polovne i dva seta novih na starom Picassu. Zatim Dunlop na Hondi Civic i sada nakon Taurus letnjih na Toyota Aurisu (nikada više ta guma), uzeo sam za oko 8.000 RSD (možda malo više) četiri nove Hankook u dimenzijama 205-55/16. Prezadovoljan.
od zimskih sam uvek imao Tigar Winteru i bio sam zadovoljan, ali sada na istoj Toyoti već 12 godina stara Sava Eskimo i ne bih je menjao ni za šta na svetu.
 
Pa provozaj taj auto nekada zimi... Dočekaćeš i 30 godina sa njima
 
Drugar treba da uzme AS za corsu c.

Teram ga da uzme kleber qudrex 2 ili fuldu multicontrol. Fulda je malo skuplja. Racunam bolje kleber od save, rikena, tigra...
 
Na koliko godina se menjaju gume? Presle 30k letnje, 16 cola, šare ima fore još 2 mm, stare 4 godine Continental. Zimske isto 4 godine Wintera Tigar, vožene po 5m u toku godine, ukupno 12k za 4 godine. Šara jako dobra.
Znači kriticnije su letnje za zamenu, uzeo bih all season, samo je pitanje da li posle ove zime ili mogu jos godinu dana.
 
Te letnje cim imaju saru 2 mm one su za zamenu.
 
Te letnje cim imaju saru 2 mm one su za zamenu.
Rekoh još 2mm do zamene, do jest do onog graničnika u šari mu treba da se izjednači, što znači 6 mm od maksimalnih 8mm kada su nove. Znači po šari mogu još, pitam zbog godišta da li smeju petu godinu da teraju ako je šara još dobra. :)
 
Može 5g bez problema, iskustveno 😉
Zimske posle prodas, a letnje ćeš verovatno potrošiti...
U principu savetujem All season, ja sam polako prešao i dosta je lakše. Samo što ćeš verovatno češće menjati na 3-4 godine.
 
Može 5g bez problema, iskustveno 😉
Zimske posle prodas, a letnje ćeš verovatno potrošiti...
U principu savetujem All season, ja sam polako prešao i dosta je lakše. Samo što ćeš verovatno češće menjati na 3-4 godine.
Pa tako sam nekako i ja razmišljao.
 
Preporuka za zamenu guma je posle 5 godina. Vulkanizeri obično dobro procene da li je guma dobra, pa se može voziti preko tog perioda, dok je procena dobra. Posle 10 godina bi trebalo obavezno zameniti gumu, čak iako ima dobru šaru.
 
Koji DOT-ovi dolaze na gumama narucenih preko Ananas-a? Ja gledam neke all season 185/60 R15. Na prethodnim kolima smo imali Michelin CC i odlicno su se pokazale. Trenutno je Fulda Multicontrol najpovoljnija preko Ananasa i deluje mi kao najbolji izbor.
 
Imam relativno nove zimske, a letnje starije, najradije bih prešao na all season, da vidim ako mogu da prodam zimske, da se ne akam po vulkanizerima svako malo.
 
Mozes sigurno, na drugoj temi o gumama sam pisao da sam greskom kupio nove zimske, ove stare sam okacio na KP i Polovni automobili, otisle su za dan.

Dva kupca, prvi, samo par sati nakon izlaska oglasa je kupio stariji par a sutradan se javio drugi kupac za novije gume.

Nisam zatezao sa cenom, bitnije mi je bilo da ih se resim, dobio sam negde oko polovine vrednosti novih guma. (2 gume su bile dot 2018, sara 7,3mm a druge dve 2022, prakticno nove)
 
Ja imam dobrih iskustava sa Michelin CrossClimate
 
Nazad
Vrh Dno