Šta je novo?

Laptop Lenovo T14S ili T480? Ili nešto treće?

Koji laptop kupiti?

Voltage Boy

Poštovan
Učlanjen(a)
04.01.2015
Poruke
38
Poena
65
Ćao ljudi, potreban mi je laptop za programiranje u .NET okruženju, tražim nešto sa 16GB RAM-a i solidnim procesorom. Ono što je bitno da se zna, jurim polovan laptop, naravno u što je boljem stanju moguće.
Znam da je razlika u ceni između T14S ili T480, ali zato postavljam ovo pitanje, da li vredi da se isprsim više?

Ako može neko da mi pojasni trade-off, manja cena za T480, ali noviji procesor i brži RAM kod T14S. Nisam u svetu thinkpadova pa ne znam koliko je koji modularan? Cena je do 700 eur, hvala unapred i odgovaram na pitanja ako imate za mene.
 
S sufiks su portabilnije verzije, sa najčešće zalemljenim RAM, daklem nema proširenja, kao X1 Carbon, Yoga i sl. pogledaj T480 i T490 ako tražiš deal, T14 su dosta skuplji. potonji su samo novija verzija iste platforme. T480 su Kaby-R (i5-8250u i i7-8650u) a T490 su Whiskeylake (i5-8265u i i7-8665u). svi bez S mogu da se šire do 64 GB.

ako nisi vezan za Thinkpad, imaš iz iste klase HP Elitebook 840 G5/6 kao i Dell Latitude 7490 i 7400. svi su okolo 300 eur pa naviše za base model (i5, 8 GB, 240 GB, 14" FHD IPS, dobra baterija), za ispod 400 možeš da prođeš sa i7, 16 GB, 500 GB NVMe i dobrom baterijom. pored cene HP ima ubedljivo najjeftiniju opremu, repro i održavanje (5e čardžer, 10e dock, itd) pa ako nisi gadljiv na faux silver plastikicu, eto.
 
ko hoće da psuje u monitor, može da se prošeta do USA lenovo outleta di prodaju refurb modele. nalete T490 pa i T14 za okruglo $300, mint kondišn sa garancijom; odem povremeno tamo da povraćam od zavisti. @Voltage Boy imaš i tred ovde gde se okuplja sekta pa možeš da dobiješ info iz prve ruke.
 
ko hoće da psuje u monitor, može da se prošeta do USA lenovo outleta di prodaju refurb modele. nalete T490 pa i T14 za okruglo $300, mint kondišn sa garancijom; odem povremeno tamo da povraćam od zavisti. @Voltage Boy imaš i tred ovde gde se okuplja sekta pa možeš da dobiješ info iz prve ruke.
Joj nemoj mi ovo, zaplakaću, treba mi domaće nešto..

Inače hvala za opširan odgovor gore, iskreno sam za thinkpad najviše, imam trenutno Dell Inspiron i voleo bih da taj sledeći laptop bude od stvarno dobrih materijala, ova plastika ne ide.

Nekako se dvoumim znači između T480(S), T14(S) ili X1 Carbon, e sad, kad uzmem sve u obzir, performanse kao što si mi rekao su slične, kasnije sam malo gledao i poređenja i sve je to manje više isto. Ja ću svakako da osetim znatnu promenu sa trenutnog laptopa.

Što se tiče modularnosti, baterija mi nije toliko presudna, pa to što T480 ima dodatnu bateriju koja može da se vadi i nije toliko bitno. I što se portova tiče, nije strašno, recimo čim razmatram X1 Carbon, može se reći da sam spreman na nekakav dongle (iako ethernet gotovo nikad ne koristim, ponekad bi mi zatrebao čitač MicroSD). Na ovim S modelima i X1 je znači RAM zalemljen na matičnu, ali gledajući da svakako jurim verzije od 16GB, nije mi bitna nadogradnja. Mislim da će da me 16GB služi dobro do sledeće kupovine.

Ekran, tastatura, tačped kažu u recenzijama da su manje više isti. Svakako bi to bio FHD u mom izboru.

Po ovim mojim komentarima, rekao bih i sam da sam se već odlučio na S verziju, a čak možda i najviše za X1 Carbon, jer nosam često laptop tamo vamo. Kupovina je planirana u narednih mesec/dva dana, pa ću da pratim redovno novije oglase i šta bude najbolja ponuda u tom momentu uzimam. Svakako znam da se neću pokajati.
 
Svojevremeno sam gledao i citao recenzije T480/S i T580 modela
Ne mogu da se setim gde sam citao, ali napomenuto kao mana "S" modela je vece zagrevanje, posto je tanji od obicnog hladjenje mu nije tako efikasno. Nije da ce da izgori, ali me to odvratilo od S-a....mada na kraju uzeh T580 zbog numericke tastature koja mi je ipak vazna, inace bih isao na T480 obican.
Nisam video pomenuto zagrevanje kao manu za X1
 
Iskusno si se uhvatio za najskuplje!...ne znam samo kakav karbon očekuješ za 700e?! Imaš onaj elitebook 840 G8 na Kp za nešto više od te sume, mislim da za te novce nema konkurenciju; isti hardver kao moj karbon a gotovo duplo jeftiniji; još 36m garancija
 
Iskusno si se uhvatio za najskuplje!...ne znam samo kakav karbon očekuješ za 700e?! Imaš onaj elitebook 840 G8 na Kp za nešto više od te sume, mislim da za te novce nema konkurenciju; isti hardver kao moj karbon a gotovo duplo jeftiniji; još 36m garancija
Ovaj koji sam naleteo na oglasima je X1 Carbon 6gen i5-8350u, 16GB RAM, 256GB SSD, FHD IPS (Touch) za 580€
 
600e nije malo da uzimaš laptop star par godina bez garancije gde je popravka bilo čega skuplja otprilke od novog laptopa low kategorije.
Sa druge strane, za te novce od lenova u toj kategoriji, teško da ćeš šta bolje navatati (kod nas).
 
600e nije malo da uzimaš laptop star par godina bez garancije gde je popravka bilo čega skuplja otprilke od novog laptopa low kategorije.
Sa druge strane, za te novce od lenova u toj kategoriji, teško da ćeš šta bolje navatati (kod nas).
Misliš da je sve to kupovina mačke u džaku? Šta se kvari kod njih? Na šta da obratim pažnju? Nešto sam se isprimao da to bude thinkpad, mada kad vidim neraspakovan elitebook koji pritom ima bang&olufsen (što je fin detalj) ozvučenje i procesorima novije generacije, ozbiljno sam u dilemi
 
Ako se odlučiš za Elitebook, obrati pažnju na panel, uglavnom su sa tragično lošim panelima kod nas.
Pa kažem bacio me u rebus, ali sad ne znam kakva je tastatura i ekran kod elitebooka, postoje opet i neki sajtovi gde se prodaju refurbished thinkpadovi po iskreno malo većoj ceni, ali bar od njih ima godinu dana garancije. Ako uzmem recimo laptop sa procesorom 8. generacija, kontam neće biti previše strašno jer ću za par godina ponovo menjati ....

Baš sam ono na tri stolice što se izbora tiče, i da uzmem T480 (na primer) biće mi svakako pojam u odnosu na to šta sad imam
 
meni je gornji limit za laptop 200e, a slabo koji se približi tom limitu. kao i fon, to je nešto što može da se izgubi, ukrade, polomi, upije sokić, neko ga nabode laktom u busu, crkne sam od sebe, itede... usvoj dobru bekap/restor proceduru i teraj.

elem, za te pare sada mogu da dobijem super očuvan elitebook G3/4 sa i5-6300/7300u, 8 GB DDR4, 240 GB SSD, 14" FHD IPS, nova baterija. dodaš 8 GB za dual channel, ta mašina pokriva 90% primena 90% korisnika i šanse su da nikad nećeš lupati glavom o plafon glede performansi 2-3 godine a da će taj laptop biti nekome upotrebljiv barem 3x toliko (videti pod: tezejev brod). uz džaba jeftin repro i servis, ovo je trenutno najbolji deal za skoro sve primene a definitivno bolji od plastikanera koji je "na akciji" u gigamaniji (spojler: nije na akciji).

hovever, trenutno nam je tržište preplavljeno 8th gen i5/i7 biznis laptopima (4c/8t procesori) skinutih sa lizinga i povremeno nalete super prilike. videh pre neki dan Latitude i7-8650u, 16 GB, 500 GB NVMe, 90%+ battery health za okruglo 300e; kad uzmeš u obzir šta sve dobijaš ekstra u odnosu na gornji sky/kabylake, ovo je topčider deal i super povod da se pogazi gornji limit.

e sad, sve preko 300e a pogotovo te 700e+ vode, nisam fan. najpre, duplo skuplja mašina ne znači duplo bolja, skokići su skromno inkrementalni. drugo, tu već dopipkavaš M1 Air teritoriju, a u kojoj ove mukice nemaju šta da traže.

štostiče stavki pomenutih u tredu:
  • probuk, inspiron, ideapad i drugari nisu iz ove bajke; to su consumer class modeli koji nemaju dodirnih tačaka sa ovima i to ne treba uzimati polovno (po meni, ni novo)
  • gengbeng olafsen je pola centa sito štampe, slobodno ignoriši to kao stavku; nikakav tech niti know how ne može iz sve te plastikice da izvuče pristojan zvuk
  • tankoća kabrona i S sufikasa - ako prelaziš sa inspirona, svaki će ti biti super portabilan. dalje, memorija u soketu nije tu samo radzbog proširenja, crkavanje jednog memorijskog čipa baca celu ploču van upotrebe
  • ekrani su daleko od spektakularnih; jeste to IPS al to je nekih 250 nita max, na sRGB kaveridž i wide angles zaboravi. uloga ekrana je da si operativan na drumu i možeš da pratiš šefovu facijalnu mimiku dok te psuje preko zooma i to je to. postoje 500 nit QHD touch 14ice al to je a) retkost, b) ćao baterija i c) možeš da se kladiš da će domaći lerdi da te klepi ekstra za to
  • kad smo kod klepanja, tinkpedi su nekih 20-30% skuplji od ekvivalentnih elitebook i latitude modela jer su "legendarni" i ostale budibogsnamaštine; veštački hike, iste komponente unutra, isti kvalitet izrade u istoj fabrici. napolju ih koštaju isto a ti proceni jel ćeš to da platiš
  • turbobustovanje i trotlovanje, niti jedan model van wokrstation class modela (Thinkpad P-series, Dell Precision, itd.) nije pravljen za sustained load i višesatno oranje po svim korovima. multi-treding i turbo je tu da pogura kratkotrajne skokove, kao npr. programerski workflow, kratkotrajno kompajliranje/bildanje i onda bleji čekajuči tebe da nađeš gde fali semi-colon
  • garancija je za profesionalca praktično nebitna stavka, barem kako se kod nas to praktikuje. daj nam laptop na metar dana da se mi dodajemo po službama i prčkamo ti po podaci dok te kući sitna dečica vuku za nogavice "tajo a šta ćemo mi jesti dok si ti bez sredstva za rad" missim fuhggedaboutit. za cenu jednog jačeg plastikanera pod "garancijom" možeš da kupiš TRI polovna biznis klas laptopa i da ti preostane
  • obavezno pre kupovine proveri dobavljivost dobrih baterija za model koji te interesuje. to je potrošan materijal, praktikovao ili ne voodoo sa "pravilnim" punjenjem i pražnjenjem, to će jedared da odapne i ako si vlasnik neke egzotike koju niko ne donosi, eto tebi veselja
naposletku, nipošto ne kupuj polovan laptop preko kurira ako nisi to ranije radio. 90% modela su OK ali nalete neke aberacije tipa TN 768p ekran, sralje nove baterije krš kapaciteta, non-tandrbolt model a hoćeš posle dock, duhić ne smeta ništa (smeta) itede, sve nebitne stavke koje je diler zaboravio da pomene. to sve moraš da proveriš lično, ubuntu na flešku, kuc-kuc dobadan ja došao/la da pipkam.

jel sve ovo smaranje vs gospodine-ljubim-ruke-novo-u-radnji? pa jeste, zato i otklon - isplati se cimati oko svega za 200e (ajde, 300e za top model). za 700e, nisam siguran.

gud lak.
 
hovever, trenutno nam je tržište preplavljeno 8th gen i5/i7 biznis laptopima (4c/8t procesori) skinutih sa lizinga i povremeno nalete super prilike. videh pre neki dan Latitude i7-8650u, 16 GB, 500 GB NVMe, 90%+ battery health za okruglo 300e; kad uzmeš u obzir šta sve dobijaš ekstra u odnosu na gornji sky/kabylake, ovo je topčider deal i super povod da se pogazi gornji limit.
Ajoj, al je gadan sunce ti je*em
 
meni je gornji limit za laptop 200e, a slabo koji se približi tom limitu. kao i fon, to je nešto što može da se izgubi, ukrade, polomi, upije sokić, neko ga nabode laktom u busu, crkne sam od sebe, itede... usvoj dobru bekap/restor proceduru i teraj.

elem, za te pare sada mogu da dobijem super očuvan elitebook G3/4 sa i5-6300/7300u, 8 GB DDR4, 240 GB SSD, 14" FHD IPS, nova baterija. dodaš 8 GB za dual channel, ta mašina pokriva 90% primena 90% korisnika i šanse su da nikad nećeš lupati glavom o plafon glede performansi 2-3 godine a da će taj laptop biti nekome upotrebljiv barem 3x toliko (videti pod: tezejev brod). uz džaba jeftin repro i servis, ovo je trenutno najbolji deal za skoro sve primene a definitivno bolji od plastikanera koji je "na akciji" u gigamaniji (spojler: nije na akciji).

hovever, trenutno nam je tržište preplavljeno 8th gen i5/i7 biznis laptopima (4c/8t procesori) skinutih sa lizinga i povremeno nalete super prilike. videh pre neki dan Latitude i7-8650u, 16 GB, 500 GB NVMe, 90%+ battery health za okruglo 300e; kad uzmeš u obzir šta sve dobijaš ekstra u odnosu na gornji sky/kabylake, ovo je topčider deal i super povod da se pogazi gornji limit.

e sad, sve preko 300e a pogotovo te 700e+ vode, nisam fan. najpre, duplo skuplja mašina ne znači duplo bolja, skokići su skromno inkrementalni. drugo, tu već dopipkavaš M1 Air teritoriju, a u kojoj ove mukice nemaju šta da traže.

štostiče stavki pomenutih u tredu:
  • probuk, inspiron, ideapad i drugari nisu iz ove bajke; to su consumer class modeli koji nemaju dodirnih tačaka sa ovima i to ne treba uzimati polovno (po meni, ni novo)
  • gengbeng olafsen je pola centa sito štampe, slobodno ignoriši to kao stavku; nikakav tech niti know how ne može iz sve te plastikice da izvuče pristojan zvuk
  • tankoća kabrona i S sufikasa - ako prelaziš sa inspirona, svaki će ti biti super portabilan. dalje, memorija u soketu nije tu samo radzbog proširenja, crkavanje jednog memorijskog čipa baca celu ploču van upotrebe
  • ekrani su daleko od spektakularnih; jeste to IPS al to je nekih 250 nita max, na sRGB kaveridž i wide angles zaboravi. uloga ekrana je da si operativan na drumu i možeš da pratiš šefovu facijalnu mimiku dok te psuje preko zooma i to je to. postoje 500 nit QHD touch 14ice al to je a) retkost, b) ćao baterija i c) možeš da se kladiš da će domaći lerdi da te klepi ekstra za to
  • kad smo kod klepanja, tinkpedi su nekih 20-30% skuplji od ekvivalentnih elitebook i latitude modela jer su "legendarni" i ostale budibogsnamaštine; veštački hike, iste komponente unutra, isti kvalitet izrade u istoj fabrici. napolju ih koštaju isto a ti proceni jel ćeš to da platiš
  • turbobustovanje i trotlovanje, niti jedan model van wokrstation class modela (Thinkpad P-series, Dell Precision, itd.) nije pravljen za sustained load i višesatno oranje po svim korovima. multi-treding i turbo je tu da pogura kratkotrajne skokove, kao npr. programerski workflow, kratkotrajno kompajliranje/bildanje i onda bleji čekajuči tebe da nađeš gde fali semi-colon
  • garancija je za profesionalca praktično nebitna stavka, barem kako se kod nas to praktikuje. daj nam laptop na metar dana da se mi dodajemo po službama i prčkamo ti po podaci dok te kući sitna dečica vuku za nogavice "tajo a šta ćemo mi jesti dok si ti bez sredstva za rad" missim fuhggedaboutit. za cenu jednog jačeg plastikanera pod "garancijom" možeš da kupiš TRI polovna biznis klas laptopa i da ti preostane
  • obavezno pre kupovine proveri dobavljivost dobrih baterija za model koji te interesuje. to je potrošan materijal, praktikovao ili ne voodoo sa "pravilnim" punjenjem i pražnjenjem, to će jedared da odapne i ako si vlasnik neke egzotike koju niko ne donosi, eto tebi veselja
naposletku, nipošto ne kupuj polovan laptop preko kurira ako nisi to ranije radio. 90% modela su OK ali nalete neke aberacije tipa TN 768p ekran, sralje nove baterije krš kapaciteta, non-tandrbolt model a hoćeš posle dock, duhić ne smeta ništa (smeta) itede, sve nebitne stavke koje je diler zaboravio da pomene. to sve moraš da proveriš lično, ubuntu na flešku, kuc-kuc dobadan ja došao/la da pipkam.

jel sve ovo smaranje vs gospodine-ljubim-ruke-novo-u-radnji? pa jeste, zato i otklon - isplati se cimati oko svega za 200e (ajde, 300e za top model). za 700e, nisam siguran.

gud lak.
Hvala na odgovoru!
Ajde prvo da se uhvatim ove kupovine, laptop kupujem sigurno uživo, i biće od ovih lerdija sa trocifrenim+ brojem pozitivnih ocena, e sad, ovo što se tiče cene, da ti ne bi dao 700 eur za laptop, ja kapiram da je rizik, ali opet... treba mi vremena da smislim šta i kako hoću. Ovi bulletpointovi su baš pomogli da neke opcije izbacim... Svakako ostajem pri tome da ću da se cimam ako naleti neka dobra ponuda i da pazarim to
 
Izmedju ta dva ja bih uzeo T480 i upgrade-ovao ga koliko god novca imam.
To T14S djubre ne bih gledao, s zalemljenom svakom komponentom.

T480 je poslednji Thinkpad s aktivnim PowerBridge opcijom, hot swappable baterijom.
Sustinski ako nadjes dobar T480 s IPS ekranom, jedina prednost T14S je 2 jezgra vise i jednu gen brzi nVME kontroler.

Pri tom delovi za T480 nisu ni blizu skupi kao za T14S.
Pakovao jedan prosli mesec.
 
Da li se iz nekog posebnog razloga ogranicavas na T seriju ili moze i L da uskoci? Konkretno L480/L490/L14. I kod njih moze RAM da se upgrade-uje. Koristio sam veoma kratko i T480 i L480. Ja nisam video razliku. Trenutno imam Razer Book 13, ali ni posle par meseci se nisam navikao na touchpad i tastaturu. Iako, 95% vremena je povezan na dock i koristim bezicni mis i tastaturu. Zato sam sad uzeo L14 Gen1 (i5-10gen, 16/512GB), pa cu da vidim koji cu da zadrzim. Dok malo ne padnu cene X1 Carbon/Yoga 9/10 gen.
 
Da li se iz nekog posebnog razloga ogranicavas na T seriju ili moze i L da uskoci? Konkretno L480/L490/L14. I kod njih moze RAM da se upgrade-uje. Koristio sam veoma kratko i T480 i L480. Ja nisam video razliku. Trenutno imam Razer Book 13, ali ni posle par meseci se nisam navikao na touchpad i tastaturu. Iako, 95% vremena je povezan na dock i koristim bezicni mis i tastaturu. Zato sam sad uzeo L14 Gen1 (i5-10gen, 16/512GB), pa cu da vidim koji cu da zadrzim. Dok malo ne padnu cene X1 Carbon/Yoga 9/10 gen.
Pa ajde da kažemo zbog težine, nosim ga ponekad često tamo-vamo.. Voleo bih da bude što lakši laptop, a i ako se odlučim na T480 kao što madskillz savetuje, svakako ću biti ispod gornje granice budžeta, tako da bih dao na malo izdržljiviji laptop
 
Nazad
Vrh Dno