Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

snaga nema veze sa temperaturom. Možeš da koristiš i 1000W ako održava temperaturu.
Dakle, nije mnogo, ali nije potrebna ta snaga za led trake.
Još jedna od stvari gde ljudi greše jer što ne provere kakvi se vrhovi mogu kupiti za lemilicu pre nego što istu kupe. Za 40W verovatno nećeš moći da uzmeš preciznije vrhove. Ako misliš da bi to moglo trebati, onda 40w ipak nije za tebe.
Mulititip 25 je zmaj.
 
Weller SP40NK 40w u MikroPrincu, kit sadrzi i 2 dodatna vrha od kojih Je jedan 0.8mm
Opcija od 25w mi je Antex sa vrhom od 4.3mm

Sta uzeti od ove dve opcije?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Na osnovu čega je “dobra” ?
 
Nazovi me skeptikom, ali ja to nikada ne bih kupovao. Kao što postoje dokazani brednovi i modeli u PC svetu, tako i ovde.
 
Jel ima neko predlog za krimp klešta?
Neka jeftinija "best buy" varijanta, može Aliexpress/ebay ili kod nas (ako nije mnogo skuplje).

Treba mi za pravljenje kablova za PC ventilatore i molexe.
 
Razliciti su pinovi za razlicite konektore pa zahtevaju i razlicita klesta. molex i nylon sigurno neces moci istim klestima.
Ako si vec uzeo lemilicu, mozes i da zalemis pin. Ako ih nemas mnogo nije ti ni isplativo da kupujes klesta.
 
Jesam uzeo lemilicu, ali bih radije i klešta kupio, alat uvek zatreba :)
Koja onda krimp klešta da tražim za molex a koja za nylon?

Prečešljao sam youtube, sve što sam za njih našao i sada je gora situacija nego kada nisam znao ništa :p
Te ova dobra, ova loša, nekoliko modela/principa a onda i brendova koliko hoćeš... Mislio sam da nađem 2u1, ali ako nema jel ima odvojeno, ali da obe uzmem za ~40€?
Na nekim klipovima pominju klešta od 300€ :S:

Jel imaš predlog i za Stripper i cutter klešta?
Ja sam mislio da uzmem ovo, ali sada ne znam da li može da guli žicu na tih 2-3mm koliko mi treba za 2,54mm nylon (na Aliexpress-u poznatiji kao KF2510, jedva ga nađoh).
 
ma klesta su strasno komplikovana. iskreno, nemam pojma kako mozes da znas da li ce raditi neke pinove, pogotovo sto kinezi uopste ne pomazu sa nekim standardnim nazivima.
U mikro princu imas namesnka klesta za svasta, uglavnom za sve konektore koje prodaju. Nema za molex. Skuplje je nego na aliju naravno. vidi njihove nazive. npr ovo je datasheet za njihova klesta za nylon konektore
http://www.farnell.com/datasheets/1...1.1359171805.1516169115-1278142666.1516169115

tu pise da su to klesta za d sub. ono sto nalazim na ebay i aliju, klesta izgledaju drugacije iako isto kazu da je za d sub.

jedino ces za mrezne konektore naci lako, sve ostalo je agonija.

sto se stripera tice, ja sam prezadovoljan ovim
http://www.mikroprinc.com/proizvodi...je-izolacije/striper-weicon-super-5/index.php

problem je sto se ne menjaju nozici pa se moraju kupiti nova kada se istupe. Ako nekoristis intenzivno trajace godinama.
ta sto si linkovao izlgedaju univerzalnije, kao za flat kablove i tako, ali ne znam nista o njima tako da ne bih komentarisao
 
Nemanja, koju lemilicu :-devil-:

Što se klešta tiče, ima u Wobihous u dosta modela. Ja sam za sebe uzeo jedna sa kutijom. Nisu bila skupa, oko 500,00 dinara. Za 2-3 puta godišnje - super :)
 
https://m.ebay.com/itm/1PCS-Automat...688683&hash=item3f7877b14a:g:8nYAAOSwT6pVnfuX odlicne do odredjene debljine zice, sve sam uspeo da ogulim sem 2.5mm2 za zvucnike to nije htelo.

https://m.ebay.com/itm/Durable-Elec...564012&hash=item3f9049ba75:g:KVoAAOSwdzVXtyBj odlicne secice za zice kao i za nogice posle lemljenja.

Ovaj alat se koristi za krimpovanje 1pcs cable pressing crimping pliers wire crimpers for 2.0/2.54/3.96mm Pitch JST Molex Tyco terminal connector 28AWG-20AWG
http://s.aliexpress.com/jYJRNBba?fromSns=Copy to Clipboard
(from AliExpress Android)

Sad ako se pojave pojedini i kazu nemoj uzimati alat od 1 dolar ja cu ti reci ako znas da radis dobar ti je bilo kakav alat.
 
Poslednja izmena:
ma klesta su strasno komplikovana. iskreno, nemam pojma kako mozes da znas da li ce raditi neke pinove, pogotovo sto kinezi uopste ne pomazu sa nekim standardnim nazivima.
U mikro princu imas namesnka klesta za svasta, uglavnom za sve konektore koje prodaju. Nema za molex. Skuplje je nego na aliju naravno. vidi njihove nazive. npr ovo je datasheet za njihova klesta za nylon konektore
http://www.farnell.com/datasheets/1...1.1359171805.1516169115-1278142666.1516169115

tu pise da su to klesta za d sub. ono sto nalazim na ebay i aliju, klesta izgledaju drugacije iako isto kazu da je za d sub.

jedino ces za mrezne konektore naci lako, sve ostalo je agonija.

sto se stripera tice, ja sam prezadovoljan ovim
http://www.mikroprinc.com/proizvodi...je-izolacije/striper-weicon-super-5/index.php

problem je sto se ne menjaju nozici pa se moraju kupiti nova kada se istupe. Ako nekoristis intenzivno trajace godinama.
ta sto si linkovao izlgedaju univerzalnije, kao za flat kablove i tako, ali ne znam nista o njima tako da ne bih komentarisao
Da li mi možeš reći kako oni gledaju promer žica?
Vidim piše AWG standard i kod njega su jedinice izražene bez izolacije (iako je kabl ima). Jel isto važi i kod kripm klešta (da krimpuju žice sa izolacijom, ali koje su po AWG meri izražene bez izolacije)?
Npr: Ako piše da krimp klešta (sečice ili striper) rade AWG 10 (koji je 2,588mm dijametra BEZ izolacije), da li će oni krimpovati/seći/guliti sve žice sa izolacijom čije je jezgro (tj sam metal) prečnika 2,588mm ili misle da je toliki prečnik sa sve izolacijom?

Isto pitanje imam i za žice i nylon.
Koji prečnik žice da uzmem kada pravim spliter za ventilator? I da li nylon 2,54mm može da krimpuje žicu od 2,54mm u prečniku računato bez izolacije ili računato sa izolacijom?
- Kada pravim spliter i uzmem žicu od 1mm unutrašnji dijametar, a 2,2mm spoljašnji, da li ću moći da stavim dve žice u 2,54mm nylon (zbog Y račve bih morao)?

Da li se zna koji je prečnik/AWG za nylon za ventilatore, koji za džampere na matičnoj, a koji za Molex konektore (4-pin i 24-pin za matičnu, 4/6/8-pin za grafičku i 4-pin u redu za napajanje starih ATA diskova/rezača)?
Kako se uopšte zovu ti konektori za Molex za napajanje?

Inače, krimp klešta sa linka iz nekog razloga imaju mali opseg, tj samo dve rupe. Sve ostale koje sam video na YouTube-u su imale po 3. A vidim da ove čak imaju i zamenjive zube (ne znam kako bi ih drugačije nazvao) pa se umesto 18-30AWG mogu staviti i manji/veći, ali gde naći dodatak baš za njih...

Razmišljam se da rizikujem i uzmem neke sa Aliexpress-a pa da vidim. Samo da znam koji AWG da tražim. Oni po tome obeležavaju, a negde ima i po tipu nylona (koji oni zovu terminal ili pin), pa imaš recimo klešta za 2,54mm pin (KF2510 terminal crimping tool)...

Striper mi je taj mnogo skup, pogotovo što ne mogu da se menjaju noževi. Našao sam sledeći klip koji dobro poredi stripere: https://www.youtube.com/watch?v=NWLhnqxdM7k
Doduše, čovek na njemu ne zna da koristi striper kao što je @titus12 dao (koji jeste dobar, a džaba) samo je ovaj sa klipa sa podesivom tenzijom i graničnikom za dužinu skidanja izolacije, pa ću uzeti takav i onaj što sam već dao link.

Nemanja, koju lemilicu :-devil-:
Što se klešta tiče, ima u Wobihous u dosta modela. Ja sam za sebe uzeo jedna sa kutijom. Nisu bila skupa, oko 500,00 dinara. Za 2-3 puta godišnje - super :)
Hakko FX888D, mislim da sam napisao negde u ovoj temi.

Koje su dobre iz Wobihouse-a?
U suštini meni trebaju dve: jedne za žice (nije toliko hitno) i jedne za plastične vezice i čvrste žice/eksere (dakle jače).
Kad sam tamo pitao radnika on mi pokazao 4 komada običnih sečica (200-800 dinara) i samo jedne od njih su atestirane i rekao da imam i motorcangle... Ja bih da uzmem neke iole kvalitetne, da ne strepim da će se nazubiti.
- Za elektronske nožice imam baš ove što je titus12 linkovao (skoro stigle).

https://m.ebay.com/itm/1PCS-Automat...688683&hash=item3f7877b14a:g:8nYAAOSwT6pVnfuX odlicne do odredjene debljine zice, sve sam uspeo da ogulim sem 2.5mm2 za zvucnike to nije htelo.

https://m.ebay.com/itm/Durable-Elec...564012&hash=item3f9049ba75:g:KVoAAOSwdzVXtyBj odlicne secice za zice kao i za nogice posle lemljenja.

Ovaj alat se koristi za krimpovanje 1pcs cable pressing crimping pliers wire crimpers for 2.0/2.54/3.96mm Pitch JST Molex Tyco terminal connector 28AWG-20AWG
http://s.aliexpress.com/jYJRNBba?fromSns=Copy to Clipboard
(from AliExpress Android)

Sad ako se pojave pojedini i kazu nemoj uzimati alat od 1 dolar ja cu ti reci ako znas da radis dobar ti je bilo kakav alat.
Baš te striperke (LOL za naziv) sam mislio da uzmem i probam jer su džaba pa i da ne rade (a Youtube kaže da rade) neće mi biti krivo. Verovatno ću 4 puta skuplju podesivu varijantu za svaki slučaj :)
I ti kad kažeš žica 2,5mm2 jel misliš na površinu sa ili bez izolacije?

Jel si probao ova krimp klešta?
Da li njima mogu da se krimpuju i pomenuti molex napojni kablovi?
Ako ne mogu daj predlog za neke koje to mogu (ako nema 2u1 može i posebne) :)
Ove sečice su mi skoro stigle, ali nisu one ni za šta osim elektronskih nožica, zato tražim neke jače za ostalo :)

P.S. Strip klešta rešena, ostaju krimp (za kablove ventilatora i napajanja) i sečice (za žice i vezice/eksere) :d
 
2.5mm bez izolacije. Nisam to radio jer mislim da se ne isplati. http://www.elementa.rs/images/products/24950/original/1.jpg
Ovim klestima se moze sve uraditi sto ti treba. Stavis zicu u taj metalni deo malo zalemis i tim spicastim klestima savijes ta krilca sto treba da drze zicu i izolaciju i to je to.
Sa time sam jednom i radio. Mučenje je blaga reč za iskustvo. Ako treba slikaću kako su se pinovi izvukli iz kućišta, a oštrica postala nazubljena.
 
Ako pravilno ubacis taj pin u kuciste on se sam zakljuca i nema sile da se izvuce
 
Zato bakarni deo zalemiti a metalni deo da uhvati izolaciju i nema problema. Cak mozes bilo kakvim klestima uraditi.
 
Razumem ja tebe, ali kada sam uzeo lemilicu od 150€ ne bih da kablove pravim preko "štapa i kanapa", pogotovo što mi za njih trebaju samo klešta.
 
Imam ja klesta za skidanje izolacije slicna tim zutim od 10 dolara.

Po mom misljenju rade jako dobro.

Ukoliko postoji vise slojeva izolacije, skidaju sloj po sloj, najcesce i bez podesavanja onog tockica.

Ima ljudi koji su dosta vesti sa tim pa skoro da mogu i kasikom izolaciju da skinu, ali za ostale ta sprava je dusu dala.

Cale je bio potpuno impresioniran kada je video kako radi :)
 
I ja sam po preporuci do njih došao.

Da li ti imaš savet za ove druge dve stvari što mi trebaju?
 
I ja sam po preporuci do njih došao.

Da li ti imaš savet za ove druge dve stvari što mi trebaju?

Ako dozvolis, imam savet za tebe. Krimpovanje molexa i konektora za ventialtore? Cemu to? Ne isplati se, veruj mi. Znas li da kabl od svakog napajanja moze rucno da se popravi, modifikuje, itd., bez profesionalnog alata za krimpovanje? Znam, jer to radim cesto. Alat za te stvari koji je potreban je dobar mali hirurski skalper (u Kelcu), uz malo veci kada zatreba, dobre secice, i oni mali kineski srafcigercici, koji ne moraju da budu kineski.

Bavim se elektronikom, kablovima u slobodno vreme i od alata mi je uvek najbitnija lemilica, secice i skalper, sto je kvalitetnije, vise olaksava rad, brzinu i efikasnost.
A ova klesta za skidanje izolacije, jeste to lepo, ali po meni to je za malo deblji presek kabla i ako skidas izolaciju, onda za samo taj kabl, jer dok ga ti nastelujes koliko ti treba, mogao si 10x secicama to da uradis, ili skalperom. Kvalitetne secice su zakon i za njih ne treba uopste stedeti, takodje skalper. Ova klesta od 10$ su korisna, ako se radi dosta sa tim paricnim kablovima.
 
Nije stvar u popravci. Evo sada mi treba spliter za 2 ventilatora dužine metar (pravim Fume Extractor), a treba mi i produžni za napajanje a imam konektore od starog napajanja. Lemilicom neću lemiti na napajanju kablove, neću uopšte da rizikujem da nešto napravi kontakt (kod produžvanja kablova) a i ne bi to ličilo ni na šta. Hoću i da stavim 2-polni konektor na napajanju za ventilator, jer svakako moram menjati ventilator pa može da ostane ako opet bude trebao da se menja.

Van toga, mislio sam i neke druge stvari da pravim (za sebe, ništa za prodaju) pa bi mi sva ova klešta značila.
Inače na ova dva koja sam izabrao ne mora ništa da se podešava, sve će raditi, ali ima i tu opciju (npr ako stavim najtanju žicu, ona može da isklizi, pa I am opcija da se podesi). Kvalitetnu lemilicu, pumpu i tinol imam.

P.S. Daj predlog za dobre sečice :)
Ako možeš pusti i link za skalpel. Njega sam isto mislio da kupim i već sam ga stavio na wishlist-u na Aliexpress-u. Nijedan od njih sigurno nije hiruški, ali ovamo piše da je za drvo i idu i dodatna sečiva za ~2$.
 
Poslednja izmena:
I ja sam po preporuci do njih došao.

Da li ti imaš savet za ove druge dve stvari što mi trebaju?
Nemam.

Inace, ovo sto iskusniji clanovi pominju, mislim da se uopste ne mora sumnjati u kvalitet posla i bez specijalnog alata, samo sto i treba dosta vezbe za to, za sta mi se cini da oni zaboravljaju.

Evo npr. ova automatska stripper klesta...ima neka i moj brat od tetke. Ali bio sam jednom kod njega kada je radio nesto, i on bukvalno izolaciju skida sa onim sto mu je najblize rukama, a ta automatska mu nikada nisu najbliza, jer ih ne vadi iz kutije. Tada je skidao sa nekim strokavim kombinovanim klestima, i skine brze nego ja sa automatskim, a ne pokida ni licnu.

Ali on radi sa tim mnogo vise nego ja, i prilicno je vest. Ja volim ova automatska, i definitivno nisu krs, iako su kineska.

Sto se krimpovanja tice, kapiram da je slicna situacija. Ljudi koji su se izvestili, sa najjednostavnijim alatima mogu da urade sasvim dobar posao, ali zahteva to dosta prakse.
 
Nije stvar u popravci. Evo sada mi treba spliter za 2 ventilatora dužine metar (pravim Fume Extractor), a treba mi i produžni za napajanje a imam konektore od starog napajanja. Lemilicom neću lemiti na napajanju kablove, neću uopšte da rizikujem da nešto napravi kontakt (kod produžvanja kablova) a i ne bi to ličilo ni na šta. Hoću i da stavim 2-polni konektor na napajanju za ventilator, jer svakako moram menjati ventilator pa može da ostane ako opet bude trebao da se menja.

Van toga, mislio sam i neke druge stvari da pravim (za sebe, ništa za prodaju) pa bi mi sva ova klešta značila.
Inače na ova dva koja sam izabrao ne mora ništa da se podešava, sve će raditi, ali ima i tu opciju (npr ako stavim najtanju žicu, ona može da isklizi, pa I am opcija da se podesi). Kvalitetnu lemilicu, pumpu i tinol imam.

P.S. Daj predlog za dobre sečice :)
Ako možeš pusti i link za skalpel. Njega sam isto mislio da kupim i već sam ga stavio na wishlist-u na Aliexpress-u. Nijedan od njih sigurno nije hiruški, ali ovamo piše da je za drvo i idu i dodatna sečiva za ~2$.

Izvini, kasnim malo s odgovorom. sečice jeftine, a vrlo kvalitetne i udobne, Piergiacomi italijanske, ima ih u Kelcu, pa odaberi koje ti najviše odgovaraju. Moja preporuka su ove, zato što su najjeftinije: http://kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=11039
Ako imaš potrebu za manjim, one su već dosta skuplje. Ako hoćeš nešto najbolje što postoji, onda EREM u Mikroprincu, ali one koštaju kao dobra lemilica, ili 2 lemilice. Razmenio sam dosta secica i ove italijanske su ubedljivo best buy, mogu da traju 100g, ali ako seku iskljucivo samo bakar.
Ako ti trebaju pincete, najbolje koje sam video ima firma iz Pančeva "Renex". Marka pinceta "goot". Takodje, vakum pumpica goot, znaci najbolja pumpica sa kojom sam u zivotu radio, ne postoji bolja. Lagana kao perce i ne trza apsolutno ni 0.1mm :)

Skalpel slobodno kupi u Kelcu, jer je veoma kvalitetan, ja sam kupio prvo sa Farnell-a neki nemački, pa onda u Kelcu, ispao je bolji ovaj iz Kelca, masivniji je i piše na njemu Germany. http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=13077

@Rio, totalno je tačno ovo što pišeš, ali dodao bih još nešto, neki ljudi se nikad ne izvešte dovoljno, pa im je najlakše da koriste automatske stvari, više zbog toga što se povrede, nego zbog veštine :)
 
Hvala na odgovoru.
Sečice ću uzeti tamo ako/kad mi se ove pokvare. One paprene bih zaobišao :)
Skalpel sam mislio onaj sa valjkastom drškom, nekako mi deluje udobnije.

Jel možeš da ostaviš link do tih pinceta i vakum pumpe?
 
Ja koristim Knipex iz doba zapadne nemacke.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Hvala na odgovoru.
Sečice ću uzeti tamo ako/kad mi se ove pokvare. One paprene bih zaobišao :)
Skalpel sam mislio onaj sa valjkastom drškom, nekako mi deluje udobnije.

Jel možeš da ostaviš link do tih pinceta i vakum pumpe?

http://www.renex.rs/pokaz_kategorie.php?cid=19
pumpica ova sto ja imam je 13eu. Ova druga mi se nije svidela, a i skuplja je. Evo i pinceta: http://www.renex.rs/pokaz_kategorie.php?cid=47

Sto se tice skalpela, ne daj se prevariti, koristio sam taj valjkasti, meni licno je neudoban za rad, jer se okrece u ruci kao olovka, zbog toga je nezgodan i deluje kinesko, nekvalitetno, a nije nista jeftiniji. Ovaj je masivan, pun, nekako precizniji za rad, prakticniji zbog seciva, sta znam, idi i pogledaj, imaju na stanju sve, pa mozes da pogledas uzivo i procenis koji ti vise odgovara.

Knippex je odlicna marka, ali secice ove male precizne koje sam ja koristio su bile 2500din, i sa malim hodom, i nekako nezne, nisam bio zadovoljan. Knippex je jedan od najboljih za velike secice, kao i ostala klesta.
 
Nazad
Vrh Dno