Šta je novo?

Laptop porez

mijatovic_86

Slavan
Učlanjen(a)
15.10.2004
Poruke
67
Poena
310
koliko je porez na laptopove,tj. ako hocu da kupim tamo nesto za hiljadu evra da bih preneo ovde preko grane,koliko me kosta to na carini.

hvala
 
Siguran sam da ti se vise isplati da kupis ovde nego da prijavljujes na carnini.
PDV je 8%, a carinske stope zavise od robe. Valjda ima neko ovde ko je iskusan sa uvozom te vrste robe ;)
 
ma jurim neki laptop da uzmem,a sve mi se nesto cini da je ta garancija od godinu dana koju svi nude mnogo mala.valjda tamo preko daju vecu a i pretpostavljam da je roba boljeg kvaliteta!
 
Lepo kupis laptop, na granici uzmes povrat pdv-a i to ti je to, ne moze jeftinije da te izadje.
 
...i nadas se da te ne startuju na nasem carinskom prelazu, i naplate ti 50% od "kataloske" cene. :D

Koliko sam ja primetio ovde najcesci slucaj garancija od 1 godine. Skoro sam pazario laptop, i odlucio se za MSI EX610, izmedju ostalog, zbog garancije od 2 godine. Nisam siguran, ali koliko sam mogao da primetim, proizvodjaci definisu koliki je garantnii rok.
 
Na lap od 900 dolara, na nasoj granici su uzeli sad u septembru 154 dolara na ime carisnkih troskova ( stagod to sve podrazumevalo)!
 
za znam da je garancija zavisno od proizvodjaca.Koliko sam ja video samo za ove bas bas skupljen modele toshibe i jos poneki se dobija veca garancija.A i model koji sam ja nasao(u pitanju je acer) nema ga nigde sem maltene na nasem trzistu.A i pretpostavljam da je roba boljeg kvaliteta.

@badnja
pa to je dzabe,posto pretostavljam da je model ispao jeftiniji nego ovde,plus si verovatno dobio international warranty
 
Dužina garancije nema previše veze sa proizvođačem, već sa kategorijom laptopa. Garancija na kućne laptope je po pravilu godinu dana, izuzetno na neke modele dvije godine, s tim da se nekad može dokupiti produženje. Garancija na poslovne laptope je u pravilu 3 godine (nekad dokupljivo i do 5).
Što se tiče različitih modela, za različita tržišta (pa čak i zemlje), to je uobičajena praksa većine proizvođača. Specifična tržišta imaju specifične potrebe, navike, pravila...
 
Poslednja izmena:
Npr. nase trziste ima praksu "Drati korisnika cenom, ne dati mu dobar warranty" :D
 
Dužina garancije nema previše veze sa proizvođačem, već sa kategorijom laptopa. Garancija na kućne laptope je po pravilu godinu dana, izuzetno na neke modele dvije godine, s tim da se nekad može dokupiti produženje. Garancija na poslovne laptope je u pravilu 3 godine (nekad dokupljivo i do 5).
Što se tiče različitih modela, za različita tržišta (pa čak i zemlje), to je uobičajena praksa većine proizvođača. Specifična tržišta imaju specifične potrebe, navike, pravila...

najgore je to koliko sam ja skapirao samo MSI i HP imaju svoj servis,dok npr Acer koji se prodaje ko lud,nema.bar ja mislim.
I kako ja sad da odem da kupim laptop i da mi daju garanciju godinu dana i ako se nesto pokvari oni ce to nose us voj servis i da me tu maste i zajebavaju...
 
a ona varijanta da prijavis da si "izneo" iz zemlje laptop i da si ga posle "vratio"?
 
Na lap od 900 dolara, na nasoj granici su uzeli sad u septembru 154 dolara na ime carisnkih troskova ( stagod to sve podrazumevalo)!

Kad god sam izlazio iz zemlje i kada su me pitali imam li stogod da prijavim i kada sam rekao da nosim svoj laptop sa sobom samo su odmahnuli rukom i onda bi stvarno bilo smesno da mi nesto prigovore na povratku kada bi unosio neki laptop u zemlju.
 
@badnja
pa to je dzabe,posto pretostavljam da je model ispao jeftiniji nego ovde

Pa u pitanju je hp Pavillion serija, koje na nasem trzistu nema, tako da je poredjenje malo teze, ali recimo to ovako,da ga ima kod nas cena bi verovatno bila oko 1100-1200 eur.

a ona varijanta da prijavis da si "izneo" iz zemlje laptop i da si ga posle "vratio"?

Pri izlasku te pitaju imas li nesto da prijavis (tj., i ako te ne pitaju ti bi, "navodno", sam trebao da prijavis), i tom prilikom ti daju jedan formular da popunis, gde navodis sta sve od tehnike iznosis iz zemlje.
Mada moze da proba da kaze kako ga niko nista nije pitao pri izlasku iz zemlje, sto bi rekli, da se "grbavi"! :D

@Astan
Cuo sam da su neki ljudi i tako prolazili, ali meni se desilo da su u mojoj grupi svima koji su imali lap kod sebe oteli odredjenu svotu novaca, ako nisi imao taj formular kao dokaz da si izneo iz zemlje.
 
Poslednja izmena:
Pa u pitanju je hp Pavillion serija, koje na nasem trzistu nema, tako da je poredjenje malo teze, ali recimo to ovako,da ga ima kod nas cena bi verovatno bila oko 1100-1200 eur.



Pri izlasku te pitaju imas li nesto da prijavis (tj., i ako te ne pitaju ti bi, "navodno", sam trebao da prijavis), i tom prilikom ti daju jedan formular da popunis, gde navodis sta sve od tehnike iznosis iz zemlje.
Mada moze da proba da kaze kako ga niko nista nije pitao pri izlasku iz zemlje, sto bi rekli, da se "grbavi"! :D

pa o tome i pricam.neki modeli koji se ovde prodaju,njih nema u ponudi,sem kod nas.
ne znam koliko se desavalo da oduzmu laptop ili nesto slicno.Imao bih mozda vezu da donesem iz Ceske nesto ali ne bih cimao coveka da ne prijavljuje pa da mu oduzmu,i da izvisim za te pare.Mislim koliko ja razmisljam tamo je roba i kvalitetnija i jeftinija.Ja bih to uzimao ne sa ciljem da me mnogo jeftinije ispadne,vec samo sa ciljem kvaliteta.Znaci neka bude priblizno ista cena sa sve porezom,samo da ne bude skuplje.Imam 800-850evra max.I znam samo ljudi koji nisu prijavljivali nista,i prosli su,al opet ne bih se cimao za te pare.
 
@Astan
Cuo sam da su neki ljudi i tako prolazili, ali meni se desilo da su u mojoj grupi svima koji su imali lap kod sebe oteli odredjenu svotu novaca, ako nisi imao taj formular kao dokaz da si izneo iz zemlje.

Znaci od sada uvek da insistiram da mi daju taj formular na izlasku iz zemlje :)
 
Poslednja izmena:
Ne znam kada vam se to desilo, ali ja sam u poslednjih 5 godina bar 70-80 puta išao kolima preko grane sa laptopom i nakada nikakvih problema nisam imao u povratku. Par puta sam im tražio potvrdu i njih je mrzelo da je pišu pa sam odustao. Tako da se sigurno može bez problema preneti laptop kupljen u inostranstvu. Naravno nadam se da ste dovoljno pametni da ga izvadite iz kutije i da mu poskidate nalepnice da se ne vidi baš da je nov novcijat :)
Jedino neprijatno iskustvo sam imao na aerodromu davne 2002. tako da sad redovno prijavljujem laptop kada negde letim. Mada je to po meni totalna nebuloza. Sad ima mobilnih telefona koji su skuplji od jeftinijih laptopova a za telefon vam baš niko ne traži da ga prijavljujete.
 
hvala.pa ne preostaje mi nista drugo nego da vidim koliko to tamo kosta i da lepo mi donese covek,da se ne patim sa ovde polu hibridnim varijantama.
 
Bratu pre par meseci naplatili 11000din za laptop, koji je kupio preko, a jos 2 lika koji su bili sa njim u avionu su platili nesto slicno mozda oko 1000din vise. A on je inace imao bar 50% skuplji model od njihovih :S:
 
Posto i mene interesuje kupovina preko grane (kvalitet, garancija itd.).

Wire koje su neke okvirne cene tih laptopova (od tvog brata i tih likova)? Eventualno, ako imas jos neki info...

Interesuje me da li pausalno odredjuju, ili po ceni modela, ili ...?

Posto to sto meni treba okvirno kosta oko 1500e u Kanadi, sa carinom (20%) na cenu i porezom (8%) na tu cenu+carina dobijem ukupuno 1944e. Papreno...:mad:
 
Poslednja izmena:
Upravo sam preksinoc doneo laptop iz Londona. Avion sleteo uzeo kofere i presao pored carinika koji su gledali ne zainteresovano mrtav ladan. E sada mozd\ sam imao srece, mada u zadnjih godinu dana sam 10tak puta isao i nisam video da su nikoga zaustavili. Cak sta vise moj avion je sleteo u istovreme sa avionom iz instambula ali kao sto rekoh sivci su samo nezaisteresovano gledali putnike kako prolaze pored njih.
 
Nazad
Vrh Dno