Šta je novo?

Laptop do 60.000 din.

Marep

Poštovan
Učlanjen(a)
12.06.2016
Poruke
72
Poena
60
Ovako treba mi laptop do nekih 60.000 dinara full HD po mogucnosti,za pa neku prosecnu(ili malko iznad prosecne) upotrebu(surofovanje,koji program,faks,multimedija)ali i da moze da se odigra po neka igrica na low,medium.Znaci ne striktno za gejming al bi valjalo da moze da potera i koju igru(sto bi znacilo verovatno neintegrisana grafa).Sta bi ste mi preporucili(neki bestbuy nesto), na sta da obratim paznju, gde da pazarim?Black Friday je sad u petak, mozda bude nekih snizenja dodatnih..
 
Poslednja izmena:
Sad si me zaintrigirao sa tim. Jedina mana je što nema i HDD pride, i morao bih da dodam još 20 hiljada što nije malo :) Ovi gore su ok, mada onaj drugi otpada jer ima integrisanu grafiku i nema HDD. Ima li još neki predlog?

Hvala.
 
Profesionalni test Acer Aspire 5 A515-52G od najboljih na netu (i ne samo za laptopove već i za druge kategorije koje rade). Jedina razlika je što testirana
verzija ima dvokanalnu memoriju na 2.400 MHz i možda drugi model SSD-a.

Intelov Wi-Fi modul je vrhunski!

Jedino gde se štedelo, očekivano, je displej. Proizvođačima je bitno da je zbog marketinga IPS, ali to u stvarnosti ne znači puno. Najrašireniji su ADS paneli
od kineskog BOE čiji panel ima ovaj model. Najrašireniji su ne samo zato što su najjeftiniji već i zbog BOE proizvodnih kapaciteta. Najveći kupci su HP, Lenovo i Dell.
Na tržištu se prodaju još AHVA (AUO) (drugo mesto; HP je najveći kupac / Acer isto najviše kupuje AHVA panele za sebe), AH-IPS (LG Display) (treće mesto)
i dosta ređe IGZO (Sharp) (kupci su Apple i Dell), FFS (CEC-Panda iz Kine) i IPS (IVO iz Kine). I još nešto – TN paneli u laptopovima na osnovu meni dostupnih
informacija su skoro svi odreda Innoluxovi.

Sve u svemu, jako dobar laptop za te novce na osnovu testa.


@ nidzesi

Postoji mesto da se ubaci 2,5“ uređaj, ali uz kvaku. Pročitaj recenziju što sam link ostavio.
 
Poslednja izmena:
@DukeOfSerbia Znači po tebi u toj cenovnoj kategoriji ovaj Acer Aspire 5 je best buy u ovom trenutku?

Rešiću HDD sa eksternim nekako. Samo još da rešim dodatnih 20k :D
 
@DukeOfSerbia Znači po tebi u toj cenovnoj kategoriji ovaj Acer Aspire 5 je best buy u ovom trenutku?

Rešiću HDD sa eksternim nekako. Samo još da rešim dodatnih 20k :D

Imas jos ovaj da je zanimljiv,nisam neki ekspert, ali bih rekao da je Acer bolji, svakako cekiraj po netu https://www.comtradeshop.com/lenovo...i5-8250u-8gb-1tb-geforce-mx150-onyx-crna.html

Profesionalni test Acer Aspire 5 A515-52G od najboljih na netu (i ne samo za laptopove već i za druge kategorije koje rade). Jedina razlika je što testirana
verzija ima dvokanalnu memoriju na 2.400 MHz i možda drugi model SSD-a.

Intelov Wi-Fi modul je vrhunski!

Jedino gde se štedelo, očekivano, je displej. Proizvođačima je bitno da je zbog marketinga IPS, ali to u stvarnosti ne znači puno. Najrašireniji su ADS paneli
od kineskog BOE čiji panel ima ovaj model. Najrašireniji su ne samo zato što su najjeftiniji već i zbog BOE proizvodnih kapaciteta. Najveći kupci su HP, Lenovo i Dell.
Na tržištu se prodaju još AHVA (AUO) (drugo mesto; HP je najveći kupac / Acer isto najviše kupuje AHVA panele za sebe), AH-IPS (LG Display) (treće mesto)
i dosta ređe IGZO (Sharp) (kupci su Apple i Dell), FFS (CEC-Panda iz Kine) i IPS (IVO iz Kine). I još nešto – TN paneli u laptopovima na osnovu meni dostupnih
informacija su skoro svi odreda Innoluxovi.

Sve u svemu, jako dobar laptop za te novce na osnovu testa.


@ nidzesi

Postoji mesto da se ubaci 2,5“ uređaj, ali uz kvaku. Pročitaj recenziju što sam link ostavio.

Moze li tipa Gigatron da sredi da se ubaci HDD na to mesto ili kako bi to vec moglo da se odradi?
 
@DukeOfSerbia Znači po tebi u toj cenovnoj kategoriji ovaj Acer Aspire 5 je best buy u ovom trenutku?

Rešiću HDD sa eksternim nekako. Samo još da rešim dodatnih 20k :D
Čisto sumnjam da ima nešto bolje za te novce (interesuju me samo modeli koji su testirani da se ne kupuje mačka u džaku) mada gledam ponudu modela:
dosta jak procesor, sasvim solidna grafička, vrhunski Wi-Fi modul i displej da nije šit već dosta dobar. Na notebookchecku od tolikih modela koje su testirali,
u tom segmentu ja ne vidim bolje (ne računam marke i modele nedostupne ovde).
Da li vredi dati 80k? Strpi se, možda ponovo bude akcija za NG i Božić za 69k.

Dodaću da je, nažalost, Lenovo ispod serije 500 za zaobilaziti. Na papiru su ok, ali kad se pročitaju profesionalni testovi, onda tuga :/.
Takođe zaobilaziti u širokom krugu Ryzen modele sa Vega grafičkom (APU-i) zbog drajvera. Kad su na r/AMD na crnim listama, onda sve govori.
 
Moze li tipa Gigatron da sredi da se ubaci HDD na to mesto ili kako bi to vec moglo da se odradi?
Ne znam iz kog si mesta pa da li imaš njihovu prodavnicu… Onda ih nazovi ili preko mejla (mada bolje nazvati) pa ih pitaj da li može. Tehnički može, ne postoji razlog da ne može,
e sad da li to oni rade ili ovlašćeni servis, ako uopšte tako nešto i rade, nemam pojma.

Moram priznati da si na slepo „ubo“ odličan model (u praksi će se još pokazati kakav je) :smash:.
 
i5 - dva core-a vise, 4GB rama vise, SSD umjesto HDD za 20 hiljada vise (bar kako ga je Marep uzeo), bolja zavrsna izrada, kompaktniji, cini se da opravdava.

@DukeOfSerbia: Ponadacu se da grijesis, 330s je ipak kvalitetnija serija od ostalih koji su ispod serije 500. Na notebookcheck je isto solidno prosao, mozda po pitanju wifi ne tako dobro kao ACER, plus nema prikljucak za lan... Po ostalom su manje vise tu jedino je ovaj i5 novije generacije. Ali svakako da sam skontao ponudu za Acer kao sto je nasao Marep Boga mi bih se dobrano zapitao...
 
Da vidimo: Lenovo 330-15IKBR za 50k naspram Acer Acer Aspire 5 A515-52G sada po ceni od 90k :/... Garantovano iz Giga***** čitaju forum.

1) Superiorni Core i5-8265U protiv Core i3-7020U. Demolira ga samo tako!
2) 8GB RAM-a naspram 4GB RAM-a i to još zalemljen!!!
3) M.2 SSD naspram HDD-a.
4) Superiorni Intel Wi-Fi modul sa BT 5.0 naspram Qualcomm Atherosa sa BT 4.1.
5) Dosta solidan nečiji IPS panel (deluje mi da je ADS) naspram apsolutno teškog šita od TN-a.
6) Tastatura sa belim pozadinskim osvetljenjem.
7) Ne trokira pod max opterećenjem.
...

I 330S je po meni loš bez obzira na notebookcheck ocenu pošto je mnogo bitnije šta piše u testu, a to su: zalemljen RAM! Nema LAN port. Loš ADS panel. Trokira.

Zalemljen RAM je zločin protiv potrošača. Ne računam preimenovane Atome (N procesori) gde je to još i ok.
 
Poslednja izmena:
E mene isto nervira sa tim zalemljenim ramom, ne znam sto su svi poludili, ASUS je najgori, zadnja serija Zenbook-a koje su izbacili svi samo sa zalemljenim ramom. Katastrofa.

Generalno ja sam se pomirio sa RAM-om tim zalemljenim, ima jedan slot, drmnem jos 16GB i imam 20. Sto se tice panela i tu sam se pomirio, a poredeci ACER-a i Lenovo (ova dva pomenuta) vrlo je slican panel u opisu samog notebookcheck-a jedino je ACER-ov bolje osvjetljen. Sto se tice trokiranja to cu da vidim kako ce ici, moj je sa i7-8550u i GTX1050. Prema opisu kvaliteta spoljne izrade po notebookcheck rekao bih da je Lenovo cak za nijansu bolji.

U svakom slucaju sta je ucinjeno ucinjeno, laptop je danas stigao, slijedi mi da instaliram sve sto mi trebam i da vidim kako radi.

Zivjeli!
 
Kad tako postaviš onda je skroz drugačije, a za ovo da je zalemnjen ram nisam znao.

Mada kada vidim 90k sada što kažeš, ipak se pitam da li sad vredi razlike...
Da vidimo: Lenovo 330-15IKBR za 50k naspram Acer Acer Aspire 5 A515-52G sada po ceni od 90k :/... Garantovano iz Giga***** čitaju forum.

1) Superiorni Core i5-8265U protiv Core i3-7020U. Demolira ga samo tako!
2) 8GB RAM-a naspram 4GB RAM-a i to još zalemljen!!!
3) M.2 SSD naspram HDD-a.
4) Superiorni Intel Wi-Fi modul sa BT 5.0 naspram Qualcomm Atherosa sa BT 4.1.
5) Dosta solidan nečiji IPS panel (deluje mi da je ADS) naspram apsolutno teškog šita od TN-a.
6) Tastatura sa belim pozadinskim osvetljenjem.
7) Ne trokira pod max opterećenjem.
...

I 330S je po meni loš bez obzira na notebookcheck ocenu pošto je mnogo bitnije šta piše u testu, a to su: zalemljen RAM! Nema LAN port. Loš ADS panel. Trokira.

Zalemljen RAM je zločin protiv potrošača. Ne računam preimenovane Atome (N procesori) gde je to još i ok.
 
@ psycho84

Prvo, neka te služi laptop, to je najvažnije na kraju :smash:.

Za izradu bih se složio da su Lenovo verovatno bolji.

Što se tiče panela, 330S nema sličan panel sa tim Aspire – postoji ogromna razlika u kontrastu i nivou crne boje. Aspire ima konstrast od skoro 1.000:1 što je
standard za IPS-olike panele, a nivo crne je 0,30 cd/m2 što baš i nije dobro, ali… 330S ima kontrast od očajnih 450:1, to je nivo TN panela, a nivo crne je
ogromnih 0,63 cd/m2! To je čak lošiji rezultat od 330 modela koji ima teški krš od TN panela. 330S panel jedino ima nešto bolje podešen overdrajv u odnosu na
Aspire i to je to.

I ti ADS paneli u Lenovo 330 seriji su baš šit pošto sam pogledao sve recenzije na notebookchecku i uvek ista priča što znači da nije slučajno tj. ne podpada u
domen panel lutrije. Dakle, da bi Lenovo sasekao troškove, što je očekivano u budžetskoj klasi, kupuju najjeftinije panele od BOE (TN i ADS).

Ponavljam, to je očekivano za panele u tom segmentu, ali zalemljeni RAM?!

Sve u svemu, neka te laptop služi. Ovaj moj Acer radi već punih 10 godina :d. Zamenio RAM (sa 2x 1Gb na 2x 2GB) i zamenio HDD sa SSD-om i mirna Bačka.
Jedino je baterija poprilično otišla, ali to je normalno. I ovako je uvek bio na adapteru.
 
Ja sam dosta većao koji laptop da kupim i na kraju sam izbor sveo između Acera koji ovde pominjete i Lenova ideapad 330s sa i5 8250u i RX 540 grafikom.
Izbor je pao na Lenovo iako svaki od njih ima svoje prednosti i mane.
Uzeo sam ovaj model za crni petak :

https://m.gigatron.rs/laptop_racunari/lenovo_ideapad_330s15ikb_sivi__81f500arya-163400

Izašao me je 65.337rsd minus pdv oko 54.500rsd na tu cenu sam dodao 59€ i kupio ovaj nvme m2 ssd:

https://www.tomshardware.com/reviews/adata-xpg-sx8200-ssd-review,5584.html

Model od 240GB.

Navešću prednosti jednog i drugog i zašto sam uzeo Lenovo a ne Acer.

Prvo ću navesti prednosti Acera:


- za nijansu jači procesor koji uz to ima i bolje hlađenje,
- neuporedivo bolju grafičku kartu,
- Bolji wifi modul i blutooth ,
- ima lan port,
- ima jedan usb port više, doduše Lenovo ima dva 3.0 a Acer samo jedan,
- 700g lakši,
- ima jedan modul od 8GB i mogućnost dodavanja još jednog modula po izboru.
- 5 godina garancije uz jedan obavezan servis između 20-30 meseca od kupovine potpuno besplatan.

Pošto nismo gamer neuporedivo bolja grafička karta mi nije pravila veliku prevagu kao što bi možda nekom drugom.

Sada ću navesti prednosti Lenova i zašto sam izabrao baš njega.

- IPS panel vrhunskih karakteristikama bar za mene, nema probijanja pozadinskog osvetljenja, nema nekih vidljivih mana i za ove novce ne postoji laptop kod nas sa boljim ekranom.
Imao sam Lenovo Y520 jedno vreme i po meni ovaj model ima bolji panel.

Acer za razliku od inostranstva kod nas dolazi sa krš TN panelom ComfyView preko čega nisam mogao da pređem.
Poražavajuće je i da neki skuplji modeli A715 takođe nemaju IPS,

-uzeo sam model sa hdd pa sam na vrlo jednostavan način sam dodao m2 nvme disk po svom izboru,
Acer dolazi sa m2 sata ssd-om, ne nvme, a za dodavanje hdd-a mora se kupiti dodatak koji košta oko 1.000-1.500 dinara kako bi se uopšte dodao dodatni disk.

- mnogo bolja završna izrada, tastatura se ne ugiba kao kod Acera, laptop izgleda kao da ima 14" a ustvari je 15.6"

Takođe Acer kod nas nema pozadinsko osvetljenje nema ni Lenovo samo htedoh da ispravim Duka koji je to naveo kao prednost Acera.

Lenovo je bio nešto jeftiniji.

Testirao sam ovaj moj laptop i nisam primetio da cpu trokira.
Evo rezultata passmark testa:
4eb336c713c25c9d5561fd5472830a48.jpg



Acer bi uzeo da ima IPS, preko toga nisam mogao da pređem.
Takođe kod nas još uvek nema modela sa hard diskom pa bi mi bila ostavljena mogućnost za izbor nvme diska.
Ovako ti daju sata m2 a hdd ne možeš tako lako da dodaš.

Lenovo može da ima 6 godina garancije ako ga jednom godišnje nosim na redovan servis koji košta 10€,

Znači 50€ za 5 godina odnosno 6 godina garancije.
 
Poslednja izmena:
Za osvetljenu tastaturu definitivno stoji pošto i u inostranstvu varira od modela do modela.

Svi Acer Aspire 5 A515-52G modeli vani imaju IPS panel i vodio sam se tom logikom da je i ovde tako.

Pošto je Hector Ruiz otkucao da kod nas nije tako, a zaista nemam pojma da se prave posebni modeli za naše (?) tržište. Tragom njegove poruke sam pronašao
da postoji ponuda na zvaničnom Acerovom sajtu:
https://www.acer.com/ac/sr/RS/content/models/laptops/aspire5

Sva četiri 52G modela nemaju IPS ekran tj. imaju TN, ali oni imaju MX130 grafičku, a ne MX150! Takođe, zanimljivo, 52G-52JL nema na spisku iako se prodaje.
Modeli sa MX150 grafičkom imaju IPS panele u Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj kao i u Nemačkoj. Nema šanse da se za Srbiju napravilo nekoliko komada koji
odudaraju od ostatka Evrope.
Bilo bi najbolje da Marep otkuca koji panel ima njegov 52G-52JL model.

U Gigatronu se prodaju ti Aspire 5 modeli koji imaju IPS-olike panele (pošto svi linkovi za kupovinu na Acerovom sajtu vode do njihovog sajta), ali to nigde nije
navedeno na sajtu već se sve vodi kao ComfyView (to je marketinški naziv tj. trgovačka marka za FHD ekran kod Acera) što je po meni ogroman propust ili se
to namerno tako uradilo.

I nema šanse da Lenovo 330S ima ekstra panel. Jeste ADS i kao takav jeste bolji od TN-a, ali sam otkucao zašto je slab (kontrast i crna su na nivou TN-a),
ali, ponoviću, opet bolje od svakog TN-a.

@ Hector Ruiz
Prvo, neka te taj Lenovo služi što je na kraju i najvažnije da nema problema i da nisi dobio problematičan model :smash:.

Si možda lično video upaljen Acer Aspire 5 A515-52G-52JL pa znaš koji ima panel? Ozbiljno te pitam, nije cinično. Ako imaš pristup, proveri, mada, i dalje se nadam
da će Marep razjasniti nedoumicu.
 
Rekao sam ne samo taj model već i skuplji Acer kod nas dolaze sa TN panelom. Lično sam video i koristio. Imaš na Gigatron sajtu za svako model koji ima IPS to je i napisano. Za one što nemaju piše ComfyView.
Takođe na samo laptopu koji ima IPS Acer obavezno na nalepnici navede da model dolazi sa IPS panelom.

Što se tiče mog laptopa, verujem da postoje bolji IPS paneli ali ja kao napredni korisnik iskreno ovom svom ne nalazim manu. Crna mu je dobra, na sivoj ne primećujem oblake, nema probijanja pozadinskog osvetljenja...
Takođe za ove novce koje sam ja dao ne postoji laptop u Srbiji sa i5 8250u procesorom i boljim ekranom.
 
Defintivno nije IPS, to mogu sad da kazem zasigurno posto pre ove diskusije(dok se nisam informisao na netu) nisam imao pojma sta je IPS, a sta TN, znao samo da je bolje da bude IPS toliko.
Na sajtu Gigatrona nigde ne pise koji je IPS, a koji nije pise samo ComfyView na svakom, tek kad udjes na sajt ACERA-a oni koji su IPS pise uz ComfyView da je I IPS,buduci da model koji sam kupio uopste ni nema na Acerovom sajtu nisam mogao nikako da znam, a kad udjes na opstu prezentaciju Aspire 5 Serije pise da su IPS svi 1080p, kao I na drugim sajtovima….konfuzno….moralo bi da stoji jasno naglaseno I na sajtu prodavnica i na zvancinom….naravno i moja je krivica sto se nisam bolje informisao.
Ali svakako displej mi nije bio bitnija stavka od komponenata unutra, tako da bi opet pre odabrao ne IPS ekran sa boljom konfiguracijom, a za tada placenih 69 hiljada verujem da bih tesko bas nasao nesto sa slicnom konfiguracijom i IPSom...
Displej je skroz okej, j*be ga naravno viewing angle(sto meni i nije toliko bitno), I boje bi mogle da budu bolje, ali uz kalibraciju skroz korektno to izgleda.
Eto nesto naucih na kraju o displejima kao I da budem jos skepticniji prema domacim prodavcima :D
 
Poslednja izmena:
Au nisam mislio da Acer ovoliko ugradjuje TNove….laptop od 177.000 sa TNom...
Sto se tice ovog modela odlican je, ali njega nije bilo za vreme ove Black Friday akcije kad sam kupovao,vidim da ima 0 ocena tako da je verovatno dodat skoro u ponudu, ne bih ni u ludilu ovaj uzeo pre njega po istoj ceni(a slicno bi kostao na akciji)..
 
Poslednja izmena:
ozbiljnu razliku u čemu?cela ta serija je skroz plastična,i treba proveriti kakav je panel (rekao bih da je tn) a opet za 700e možeš da uzmeš asusa sa daleko boljom školjkom,istim procesorom i ips-om,caka je samo što je 14".

za te neke pare,da je sreće,trebao bi da bude xiaomi mi notebook ali naravno toga nema kod nas i ko ima,ne da.
 
- mnogo bolja završna izrada, tastatura se ne ugiba kao kod Acera, laptop izgleda kao da ima 14" a ustvari je 15.6"

Takođe Acer kod nas nema pozadinsko osvetljenje nema ni Lenovo samo htedoh da ispravim Duka koji je to naveo kao prednost Acera.

Za zavrsnu izradu, Acer nisam vidio uzivo ali Lenovo 330s je prilicno cvrst nigdje nista ne zvace kad se stisne a i tastatura je prilicno dobra. Plus ja sam nekako uspio da dobijem model sa pozadinskim osvjetljenjem, iako sam ocekivao da ga nece biti bar po onome sto sam po netu citao (mada moj je i7 + gtx1050, mozda zato). :)

I da svidja mi se sto je dimenzijama mali i naginje ka 14 inca, tezinom je moj sa dodatim nvme ssd pored postojeceg hdd izasao na 2,065 kg (onih 1.87 sto net kaze je vjerovatno za najslabiji najlaksi model sa ssd-om).

Ja sam malo uz koriscenje windows kalibratora kalibrisao ekran laptopa i sad je bolje. Istina je sto kaze Duke da nije bas najsjajniji IPS i meni je davao ruzne boje samo po vadjenju iz kutije (presao sa mva monitora na ovo). Kalibracija je solidno pomogla i sad mi bolje izgleda. Istina je i sto Hector kaze sa druge strane, nema probijanja, bar ja ne primjetim.
 
Rekao sam ne samo taj model već i skuplji Acer kod nas dolaze sa TN panelom. Lično sam video i koristio. Imaš na Gigatron sajtu za svako model koji ima IPS to je i napisano. Za one što nemaju piše ComfyView.
Takođe na samo laptopu koji ima IPS Acer obavezno na nalepnici navede da model dolazi sa IPS panelom.

Što se tiče mog laptopa, verujem da postoje bolji IPS paneli ali ja kao napredni korisnik iskreno ovom svom ne nalazim manu. Crna mu je dobra, na sivoj ne primećujem oblake, nema probijanja pozadinskog osvetljenja...
Takođe za ove novce koje sam ja dao ne postoji laptop u Srbiji sa i5 8250u procesorom i boljim ekranom.
Zahvalio bih ti se na odgovoru pošto napredujemo :).
Ponoviću – ComfyView™ je trgovačka marka Acera koju uvek koriste za Full HD ekrane. Samo to i ništa više, ali dobro zvuči. Panel može biti TN+Film ili IPS-oliki.
Takođe, postoji CineCrystal™ koji uglavnom koriste za rezolucije ispod 1920x1080.

Gigatron sajt je fake news koliko je netačan i to sam već otkucao.
Samo jedan u moru primera: ACER Aspire 5 A515-51G-76JD ima IPS ekran, to jasno stoji na Acerovom sajtu, ali ne i na Gigatron sajtu.
Moje pitanje: ko je fake news? Acerov ili Gigatronov sajt?

Piše lepo na Gigatron sajtu koji ima IPS a koji nema. Npr. Ovaj ovde ima:
https://m.gigatron.rs/laptop_racunari/acer_aspire_5_a515-51g-85qf_-_nxgt1ex033-162682
Postoji isti takav model i bez IPS po istoj ceni. Skroz *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*no.
Velika većina Acer modela iz više serije dolaze sa TN panelom.
Pazi, ovde je reč o novijem 52G modelu, a ne 51G.
Otkucao sam, svuda u Mađarskoj, Slovačkoj, Češkoj i Nemačkoj svi 52G modeli sa MX150 grafičkom imaju IPS-oliki panel (na desetine različitih modela).
I onda je Srbija posebno tržište gde nema... Priznajem da mi to nema nikakvog smisla :wall:.

Da ne bude, ne krivim te ni za šta, cilj nam je svima da se istera istina do kraja radi budućih kupaca. Ali ne radi samo Acer te svinjarije sa panelima, rade i ostali.
Baš kao što se to radi i na tržištu LCD TV-a, samo što ovde to malo više transparentno, ali i dalje dosta namerno zamuljano.

Zato mi je stalo da se otkrije istina kao što sam kucao svojevremeno za LCD TV panele.
 
Defintivno nije IPS, to mogu sad da kazem zasigurno posto pre ove diskusije(dok se nisam informisao na netu) nisam imao pojma sta je IPS, a sta TN, znao samo da je bolje da bude IPS toliko.
Na sajtu Gigatrona nigde ne pise koji je IPS, a koji nije pise samo ComfyView na svakom, tek kad udjes na sajt ACERA-a oni koji su IPS pise uz ComfyView da je I IPS,buduci da model koji sam kupio uopste ni nema na Acerovom sajtu nisam mogao nikako da znam, a kad udjes na opstu prezentaciju Aspire 5 Serije pise da su IPS svi 1080p, kao I na drugim sajtovima….konfuzno….moralo bi da stoji jasno naglaseno I na sajtu prodavnica i na zvancinom….naravno i moja je krivica sto se nisam bolje informisao.
Ali svakako displej mi nije bio bitnija stavka od komponenata unutra, tako da bi opet pre odabrao ne IPS ekran sa boljom konfiguracijom, a za tada placenih 69 hiljada verujem da bih tesko bas nasao nesto sa slicnom konfiguracijom i IPSom...
Displej je skroz okej, j*be ga naravno viewing angle(sto meni i nije toliko bitno), I boje bi mogle da budu bolje, ali uz kalibraciju skroz korektno to izgleda.
Eto nesto naucih na kraju o displejima kao I da budem jos skepticniji prema domacim prodavcima :D
IPS-oliki paneli na budžetskim laptovima su prilično šit ako se uporede sa najjeftinijim monitorima, ali ipak je to različito tržište (babe i žabe) pa se ne upoređuje.
Da ne kucam o proverenim dobrim monitorima tipa jeftinog AOC 24V2Q koji razvaljuje po kvalitetu laptop panele u modelima od po 1.500+ evra i to sve govori...
Za odličan displej na laptopu treba odrešiti kesu... a opet se može kupiti jeftiniji, a proveren monitor i mirna Bačka :).

Da li ti panel ovako izgleda? Gubi se kontrast i menjaju boje kada se gleda sa strane, a kada ga oboriš, praktički je neglediv.
https://www.notebookcheck.net/fileadmin/_processed_/7/3/csm_Winkel_285530ff37.jpg

Ili je ovako? Gubi se kontrast i blede boje, ali je puno manje izraženo.
https://www.notebookcheck.net/filea..._Aspire_5_A515_52G_Blickwinkel_b6f552fa2d.jpg

Au nisam mislio da Acer ovoliko ugradjuje TNove….laptop od 177.000 sa TNom...
Sto se tice ovog modela odlican je, ali njega nije bilo za vreme ove Black Friday akcije kad sam kupovao,vidim da ima 0 ocena tako da je verovatno dodat skoro u ponudu, ne bih ni u ludilu ovaj uzeo pre njega po istoj ceni(a slicno bi kostao na akciji)..
To sa TN panelima u modelima od 1.000+ evra rade i drugi... Npr. ASUS sigurno.
 
Poslednja izmena:
Duke. Ne znam zašto mi ne veruješ? Mogu ti slikati svaki Acer laptop. Na svakom koji ima IPS to je jasno istaknuto na samom laptopu. Oni koji nemaju IPS Acer to nigde ni ne navodi.
 
IPS-oliki paneli na budžetskim laptovima su prilično šit ako se uporede sa najjeftinijim monitorima, ali ipak je to različito tržište (babe i žabe) pa se ne upoređuje.
Da ne kucam o proverenim dobrim monitorima tipa jeftinog AOC 24V2Q koji razvaljuje po kvalitetu laptop panele u modelima od po 1.500+ evra i to sve govori...
Za odličan displej na laptopu treba odrešiti kesu... a opet se može kupiti jeftiniji, a proveren monitor i mirna Bačka :).

Da li ti panel ovako izgleda? Gubi se kontrast i menjaju boje kada se gleda sa strane, a kada ga oboriš, praktički je neglediv.
https://www.notebookcheck.net/fileadmin/_processed_/7/3/csm_Winkel_285530ff37.jpg

Ili je ovako? Gubi se kontrast i blede boje, ali je puno manje izraženo.
https://www.notebookcheck.net/filea..._Aspire_5_A515_52G_Blickwinkel_b6f552fa2d.jpg

Kao na prvoj slici,klasicne odlike TNa.
 
Fake news

Duke. Ne znam zašto mi ne veruješ? Mogu ti slikati svaki Acer laptop. Na svakom koji ima IPS to je jasno istaknuto na samom laptopu. Oni koji nemaju IPS Acer to nigde ni ne navodi.
Uopšte ne sumljam. Sve smo razjasnili :) osim što si preskočio sledeće pa ću ponoviti proširenom verzijom.

Ponavljam, ko je fake news? Acerov zvanični sajt ili Gigatron? Skoro svi linkovi za kupovinu vode ka Gigatronu i nešto ka Tehnomaniji.

Aspire 5 A515-51G-76JD ima IPS na Acerovom sajtu, na Gigatronu ne.

Aspire 5 A515-51G-52DA ima IPS na Acerovom sajtu, na Gigatronu ne.

Aspire 5 A515-51G-846J ima IPS na Acerovom sajtu, na Gigatronu ne.

Aspire 5 A515-51G-85QF ima IPS na Acerovom sajtu, na Gigatronu ne.

Opet, šta je fake news? Pitam zbog potencijalnih kupaca jer se očigledno specifikacije ne poklapaju.
 
Poslednja izmena:
Zahvaljujem. To se ceni iako i dalje ne znamo koje stranice su fake news :/. Lično mislim da neko iz Gigatrona nije objavio dobro informacije
za ta četiri modela što sam pronašao.

Elem, što se tiče fotografisanih modela:
A515-51G-75IA – nema na sajtu, ali jasno stoji IPS na nalepnici.
A515-52G-52JL – nema na sajtu, ali i nema nalepnicu za IPS, a ima MX150 tako da je srpsko tržište poseban slučaj :wall:…
A515-51G-88FD – ima na sajtu i nema IPS po specifikaciji i tako je na nalepnici.
A515-51G-59LD – ima na sajtu i nema IPS po specifikaciji i tako je na nalepnici.

Sve u svemu, novi 52G modeli sa MX150 grafičkom koji nemaju IPS-oliki panel ovde u Srbiji su velika sramota, ali je to sveopšta praksa kod
manje-više svih, nažalost, kao kod LCD televizora, samo ipak manje zamuljano.
 
Ja sam hteo da ti kažem da kod Acera kada ima IPS to Acer uvek jasno naznači na samom laptopu. Problem je što kad nas većina modela A515 i A 715 imaju TN panel iako isti takvi laptopovi u inostranstvu imaju IPS.
Moguće je i da uvoznici uzimaju ove sa TN panelom zbog niže cene. Takođe kod nas su Aceri kao i većina drugih brendova u 99% slučajeva sa Linuxom ili free dos. Na zapadu je obrnuta situacija a sve je to zbog niže cene koštanja.
Inače pošto pratim tržište laptopova, gledao sam da sebi kupim isključivo model sa IPS-om.
HP ima dosta Paviliona sa IPS-om međutim kod njih mi se ne sviđa suviše komplikovano otvaranje radi čišćenja ili nadogradnje.
 
Nazad
Vrh Dno