Šta je novo?

Kvar posle grmljavine

veljadj

Čuven
Učlanjen(a)
20.01.2005
Poruke
4,095
Poena
505
Moja oprema  
Laptop
Lenovo Idepad 5
Mobilni telefon
Motorola Edge40Neo
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Posle grmljavine dešava se situacija kao na video klipu. Menjao napajanje ista situacija... Svaka pomoć dobro došla. Vent na procesoru se vrti ovi na kućištu pokušavaju.
 
Moje misljenje je da je ploca otisla, a pitanje je da li je jos nesto povukla sa sobom.
Moraces na drugom racunaru da probas ghrafu, cpu, ram.
Za svaki slucaj, probaj povadi sve kablove iz ploce, ostavi naravno 24 i 8 pin za cpu, cak i ventilatore, pa upali komp sa srafcigerom.
Skini i grafu naravno.
 
Probaj samo da skines graficku pa da pokrenes komp i vidi da li ce da se upali. Imao sam slicnu situaciju komp je non stop isao u reset cim pipne bios i ispalo je da je graf ispustila dusu a ja sumnjao na napajanje i plocu.
 
Vadio grafičku, memoriju, raskačivao hardove ista situacija. Samo jednom se desilo da se podigao sistem i više neće. Ploča je b450, teško da ću je naći za probu. Kako da sigurno znam da je matična ploča?
 
Bateriju sam prvo vadio. Zaboravio sam da kažem da je grmljavina spalila ruter ali ne i mrežnu kartu jer je računar normalno radio nedelju dana sa ovim treperenjem na ploči. Posle par puta paljenja i gašenja računar se upali. Od danas nema šanse da se upali.
 
Vadio grafičku, memoriju, raskačivao hardove ista situacija. Samo jednom se desilo da se podigao sistem i više neće. Ploča je b450, teško da ću je naći za probu. Kako da sigurno znam da je matična ploča?
ili je maticna ili maticna zajendo sa cpu... ne verujem da bi cpu stradao a da maticna ostane citava

jesi probao da stavis novu bateriju u plocu?
 
Napajanje propustilo i verovatno je neki deo naponske jedinice na ploči otišao.
 
Grmljavina se posebno nameracila na rutere... I mojima "spaljen" nakon sinocnjeg nevremena...
 
ili je maticna ili maticna zajendo sa cpu... ne verujem da bi cpu stradao a da maticna ostane citava

jesi probao da stavis novu bateriju u plocu?
Nisam stavljao novu ali posle malo dužeg vađenja baterije uspeo sam da upalim računar i posle dva-tri restarta ponovo ovo blinkanje i neće da se podigne sistem.
 
Napajanje propustilo i verovatno je neki deo naponske jedinice na ploči otišao.
Napajanje je bilo isključeno na prekidač,pre mislim da je prošlo kroz ruter mada mi nije jasno kako mrežna karta nije stradala...
 
Napajanje je bilo isključeno na prekidač,pre mislim da je prošlo kroz ruter mada mi nije jasno kako mrežna karta nije stradala...
Mislio sam da onda ne može ništa da se desi.
I ja svoje isključujem na prekidač u ekstremnim situacijama (grmljavina npr.)...
 
Prekidač napajanja ima 2 papučice što znači da prekida jedan vod a pitanje je kroz koji vod je provučen elektricitet.
 
Napajanje je bilo isključeno na prekidač,pre mislim da je prošlo kroz ruter mada mi nije jasno kako mrežna karta nije stradala...
najbolje da nadjes neku kompatibilnu maticnu i isprobas na njoj sve komponente , sve nekako upucuje na to da je maticna tu upila sav shok a verovatno je to i najbolji scenario a ne da rikne sve zivo zajedno sa mobo. javi ako uspes da otrkijes uzrok a i mozda nije pametno da palis komp dok nisi utvrdio ispravnost komponenti samo rizikujes da jos nesto strada
 
Napajanje je bilo isključeno na prekidač,pre mislim da je prošlo kroz ruter mada mi nije jasno kako mrežna karta nije stradala...
Imao sam sličnu situaciju pre 10ak godina. Jaka grmljavina, isključen ceo produžni sa svim kablovima iz štekera, dakle komp nije imao pristup struji, samo je ostao povezan kabl iz rutera u komp. Grom je roknuo, spržio ruter i kroz taj mrežni kabl mi uništio 5.1 zvučnike, jedan hard i još neki deo... Od tog trenutka kad je neka jaka grmljavina, pored vađenja produžnog, vadim i mrežni kabl...
 
Od groma te ne spašava mali isključen prekidač od napajanja. Preskoči to grom ko od šale. Naravno ne znači da se to desilo i u ovom slučaju.
 
Od groma te ne spašava mali isključen prekidač od napajanja. Preskoči to grom ko od šale. Naravno ne znači da se to desilo i u ovom slučaju.
A kad komp nije priključen na ruter? Preskače svejedno?

EDIT: Stvarno ne znam, zato pitam, a vidim sve lakonski odgovori, ne bi bilo zgoreg da neko pojasni jasnim i prostim jezikom šta se tu dešava, i još bolje šta raditi, da li je bolje izvući kabl iz napajanja?
 
Nisam expert, ali da dodam jedan svoj dozivljaj.
Kada sam svojevremeno bio na planinarenju pocela je extremno jaka grmljavina na "suvo" bez kise.
Nalazio sam se u prijateljevoj kuci, nikog nema, ja za svaki slucaj povadim strujne i antenske kablove iz uredjaja i spustim ih na patos. Nije imao internet kablove.
Jednog trenutka primetim da se stvara elektroluk (varnica) izmedju kablova i jednih i drugih, iako su na patosu udaljeni jedan od drugog 10-15 cm, istekani.
Uzmem glinericu i ona svetli kad dodirnem metalne nogare od stola. Pretpostavljam da je zbog toga sto nije bilo vlage (kise) staticki el. bio izuzetno jak.
Uzeo sam metlu sa drvenom drskom i razdvojio jos kablove, seo u fotelju i cekao da pocne kisa ili prestne grmljavina.
Izgorela je telefonska instalacija, zaboravio sam da povadim osigurace za tel. liniju, jer nisam ni znao da ih ima.
Tako da nisam siguran da bez adekvatne zastite od groma uopste moze nesto da spreci havariju ukoliko grom udari blizu.
Naravno da pomaze iskljucivanje i vadjenje kablova, gasenje sklopke, ali ne u svim situacijama.
 
To se dogadja uglavnom na kućama jer retko koja ima pravilno uradjeno uzemljenje gde mora i armatura da bude uzemljena (radi se čitav kavez) a pitanje je i da li uopšte i postoji armatura u temelju. Napisao sam u prethodnom postu da prekidač na napajanju prekida samo jedan vod a do napajanja dolaze 3 žice pa ti baj koja je provukla elektricitet. Ruteri su isto napojeni strujom a i telefonski signal koristi neki elektricitet.
 
To se dogadja uglavnom na kućama jer retko koja ima pravilno uradjeno uzemljenje gde mora i armatura da bude uzemljena (radi se čitav kavez) a pitanje je i da li uopšte i postoji armatura u temelju. Napisao sam u prethodnom postu da prekidač na napajanju prekida samo jedan vod a do napajanja dolaze 3 žice pa ti baj koja je provukla elektricitet. Ruteri su isto napojeni strujom a i telefonski signal koristi neki elektricitet.
U mom naselju stare gradnje iz 1975. svaka zgrada je imala gromobran i nikada nisam strahovao od munjevanja i gromovlja sve dok pre nekih 15-ak godina zatupljenoj seljaniji neko sa Pinka nije rekao da to zrači, te su zombiji bez mozga organizovano poskidali sve gromobrane.
Narod koji se u podrumima krije od pomračenja sunca možeš da ubediš u svaku budalaštinu.
Sad čim vidim munju na nebu ili začujem grmljavinu da se približava sve čupam iz struje.
 
Poslednja izmena:
Hmm, koliko se sećam, na mnogim gromobranima jeste postojao slabo radioaktivni materijal, radi jonizovanja vazduha pri vrhu gromobrana. Faktički "privlači" grom da udari baš u gromobran.
Zakonski je naloženo da se svi takvi gromobrani uklone.
To nema veze sa pinkom, pisao je o tome i bbc, n1, slobodna evropa, mada ih ja organski ne podnosim.
Pravi problem je da li su instalirani novi gromobrani, bez radioktivnog elementa.

Tako da mala molba, nemojte širiti dezinformacije.
Radioktivni gromobrani su zabranjeni u mnogo država.
 
To se dogadja uglavnom na kućama jer retko koja ima pravilno uradjeno uzemljenje gde mora i armatura da bude uzemljena (radi se čitav kavez) a pitanje je i da li uopšte i postoji armatura u temelju. Napisao sam u prethodnom postu da prekidač na napajanju prekida samo jedan vod a do napajanja dolaze 3 žice pa ti baj koja je provukla elektricitet. Ruteri su isto napojeni strujom a i telefonski signal koristi neki elektricitet.
Dakle isključiš naponski kabl iz napajanja, i ako nije priključen ruter na PC, ne može ništa da se desi?
 
U principu ne bi trebalo ništa da se desi kada su oba kabla raskačena. Ja nisam raskačio nijedan samo je napajanje bilo na off. Naručena je nova ploča, sutra bi trebalo da stigne pa ćemp videti da li je samo ona crkla...
 
Ok, zabranjen je i azbest i takvi gromobrani.

Umesto kojih su stavljene "neradioaktivne" antene mobilne telefonije, vazduh ne može da se diše od otrova, jedemo mesne prerađevine u kojima ima svega osim mesa, pijemo sokove koji nisu prošli pored voća, alkohol koji bi mnoge oslepeo, u gotovo svakom komšiluku je roknula po neka NATO bomba, ali će nam azbest i to malo jonizacije na gromobranima hebati kevu.

Jer kad krenem zimi gradom dok mi oči suze, a pluća se bore sa naletima smoga, dok pazim da ne ugazim u smeće koje se baca gde se kome ćefne jedino što bi trebalo da brine čoveka jeste radioaktivni gromobran.

Mislim, nema to veze sa tvojim odgovorom, hvala na informaciji, nego kako se sa milion budalaština skreće pažnja sa mnogo većih i bitnijih problema. I, koliko znam, radioaktivni gromobrani se nikada nisu postavljali u stambena naselja, nego u fabrike u kojima se i dan danas nalaze. No, možda i grešim, samo mislim da je to mnogo manji problem od mora drugih.
Svaki problem treba rešavati kako rešenja nailaze, nema tu neke hijerarhije, specijalno kada nisu povezani. Radioaktivni gromobrani nisu dokazani da rade bolje a ono što sadrže je takođe izvanredno otrovno. Nasuprot imenu, gromobrani nisu tu da directno zaštite od udara munje nego da istroše o provedu u zemlju statički elektricitet u vazduhu i smanje jonizaciju inače bi bili "Gromoprivljačitelji" .
Azbest (hemiski!" nije otrovan sam po sebi nego oblik čestica kao pevezane udice ili čičak mehanički se zabadaju u pluća i nemogu da se izbace. Najveća opasnost je od prašine a Azbest-cementne ploče se lako krune u prašinu a izolaciona vuna nije ni povezana kao na pločama ili kočnicama.
Olovo je dokazano otrovno a u manjim dozama smanjuje inteligenciju specijalno kod dece.
 
Ako taj grom preskoči 600 ili više metara od oblaka da bi raspalio u gromobran ili antenu ili trafo stanicu (meni se desilo), kako neće preskočiti razdvojene kontakte u nekom prekidaču (koji je na off) koji su udaljeni 3-4 mm? Ako nemaš sreće pa grom raspali u banderu ili trafo stanicu u tvojoj blizini ode ti sve iz kuće što je bilo uključeno u struju bez obzira na te on/off prekidače. Sretan si ako se usput nešto i ne zapali.
Evo malo o tome: link
 
To što su i druge stvari dosta štetne, ne menja činjenice za radioaktivne gromobrane.
A po nekim ispitivanjima nisu izgleda ni bolji od savremenih rešenja.
Kad se dobije mobilni i net za dž. lako ljudi zaborave na potencijalne opasnosti
Spreči sve što možeš, bolje od toga teško. 😅
Elem, kad reče kolega električna pražnjena iz kablova, kad sam bio na praksi, davno, majstor je imao gomilu radio-stanica.
Obavezno je čupao sve što može iz samih uređaja i onda gledaš kako lepo varniče antenski kablovi.
Ja sam se previše opustio, slepo verujem u produžni kabal sa prenaponskom zaštitom 😅😬
Mada obzirom na brzinu munje, nekad mi deluje da je to sve pitanje sreće.
U nekoj fazi udara groma, grom dostiže 1/6 brzine svetlosti 😅
Ride the lightning 😇
 
Ne mora čak grom ni da udari pa ni blizu da napravi probleme, dovoljno je da vazduh bude jače jinivizovan sa visokim nabojem a žice za struju, kablovi za TV i telefon deluju kao velike antene a sav taj elekricitet traži i nađe najbližu taćku sa najslabilim otporom da se sprovede u zemlju. Kablovi za TV/internet i telefon bi trebalo uzemljiti pre ulaza u kuču/zgradu, posle ja kasno kada stigne do povezanog uređaja. Postoje i uređaji preko kojih se spoje takvi kablovi koji sprečavaju visoke napone i ujedno ih uzemljuju. Ako neko ima stalne probleme trebalo bi da ih implementira, ne košta mnogo.
Što se strujnog dela tiče, dobra napajanja imaju prenaponsku zaštitu što većina onih "Dž" napajanja nema pa je to još jedan razlog da se izbegavaju. Ako ne platiš na mostu, platićeš na ćupriji (eventualno).
Krovne antene su jako dobri "skupljači" elektromagnetnih zračenja pa i statičkog elektriciteta, sećam se kada sam postavljao dosta tih TV antena, proveravoa sam ih sa glimericom, čak i pre priključivanja na TV. dobro postavljena antena bi zasvetlela glimericu.
Sve u svemu, treba u najmanju ruku sve uzemljiti propisno.
 
Ja u slucaju grmljavine, vadim komplet utucnicu iz zida (na njoj je sve od kompa) + vadim LAN kabl iz maticne. Tako da za komp nema bojazni. Ali modem i ruter ne, mrzi me posle da ih povezujem opet (a i treba mi net, da se ne smorim :) ) Iako bih trebao, Asus-ov ruter nije bio jeftin.
 
Nazad
Vrh Dno