Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

Срозавају га и због телефоније, да телефонски и видео сервиси као скајп и вибер не могу да функционишу у оба смера, првенствено видео пренос. Телеком нема услугу без фиксне телефоније, то им је основно. Пре пар година је било у медијима ко је један од најбогатијих људи на свету, телефонски магнат.
 
Moze da radi video poziv na ADSL-u, ne u najvecem kvalitetu, ali itekako moze. Najveci problem u celoj prici je korisnicka oprema (CPE) koju daju. Ako podesis svoj ruter iza ADSL-a, podesis smart queue management ili active queue management i na taj nacin se izboris sa fenomenom zvanim bufferbloat, itekako mozes da imas pristojne rezultate u vecini voip aplikacija, cak i sa video pozivima.

Ovo govorim iz iskustva u praksi, gde sam ljudima resio bas ovaj problem, uz opremu koja kosta - i oko i manje od 2000 dinara, ali uz znanje koje je potrebno da se ovakva stvar uradi.
 
Не бих да дискусија буде чији је већи, ја немам прецизне показатеље, само изводим закључак на основу доступних информација, и мислим да нисам далеко од истине.
То знање које се помиње ипак нема толико корисника иначе би, сигуран сам, било другачије стање.
 
Svaki ISP na ovoj planeti ima za cilj da korisniku da do znanja da njegov paket nije dovoljan. Da mu treba brzi paket.

Ali nije sve u samoj brzini prenosa podataka, vec i u latenciji.

Od pre par meseci se i ookla opametila - pa sad u njihovim testovima pise koliki je ping pri idle konekciji, koliki dok je aktivan download, a koliki dok je aktivan upload. To je po meni revolucionarno da neki tako mainstream servis konacno pokazuje i te podatke.

Evo moje VDSL konekcije
14050768947.png


Pogledajte ping, prakticno ne mrda ni za download ni za upload. Brzina nije maksimalna jer imam aktivan video poziv na google meet.

Sa ovakvim setupom mogu da downloadujem ili uploadujem i velike fajlove a da u isto vreme koristim voip ili igram igricu. To bez Smart Queue Managementa ne bi radilo nikako.

Nece skratiti vreme downloada ili uploada, al bar vam nije "blokirana" internet veza sve to vreme.
 
Moze da radi video poziv na ADSL-u, ne u najvecem kvalitetu, ali itekako moze. Najveci problem u celoj prici je korisnicka oprema (CPE) koju daju. Ako podesis svoj ruter iza ADSL-a, podesis smart queue management ili active queue management i na taj nacin se izboris sa fenomenom zvanim bufferbloat, itekako mozes da imas pristojne rezultate u vecini voip aplikacija, cak i sa video pozivima.

Ovo govorim iz iskustva u praksi, gde sam ljudima resio bas ovaj problem, uz opremu koja kosta - i oko i manje od 2000 dinara, ali uz znanje koje je potrebno da se ovakva stvar uradi.
E ovo ja imam u planu vec duze vreme da pogledam kako se radi. Jer na mojih 10/1 kad krene upload tipa na google photos ili tako nesto, internet je neupotrebljiv.
 
@zholinho ako treba neka konkretnija pomoc, pisi slobodno.
 
Ne moze za 2000 dinara da radi SQM za 200Mbps, ali za konekcije do 60-70Mbps radi bez problema.

Za 200Mbps ti treba ruter sa cenom reda velicine 50eur.
 
Znam da ne može zato i pitam :p

Ja imam 500 Mbps download :) Imam (dobio na poklon) i Mikrotik hap ac2 ruter ali pošto je "mnogo logičan i jednostavan" (toliko da nisam uspeo nikad da ga namestim da radi kao WiFi repeater 😆) koristim ga samo kao glupi AP / sekundarni WiFi SSID.
 
Na Mikrotiku mozes da odradis upgrade na ROS 7x i podesis queue za lokalnu mrezu na fq codel tip, max limit bi trebalo postaviti malo ispod stvarnog maximalnog down/up limita.
 
Mozes na podrzanim ruterima da snimis OpenWRT i da podesis SQM ili fq_codel ili cake.
 
Да, могу такви као ви који сте уложили новац у бољу опрему. Колико је таквих корисника по вашој процени?
Хвала поглавици на информацијама.
 
Rekao bi nekoliko procenata korisnika ima svoju bolju mreznu opremu globalno gledano.
 
Beotel ADSL do 15Mbps + SQM na ruteru od 2000 dinara:
8900081818.png
 
Jel moze malo pojasnjenje, sta pokazuje ova slika?
 
Ping: 21 predstavlja ping dok nema nikakvog saobracaja (download/upload) uporedo sa ping testom; 18 predstavlja ping dok se downloaduje, a drugi 18 dok se uploaduje.
Primer kako ne treba da izgleda
Screenshot 2022-12-12 094153.png
 
Da uz fq_codel odnosno cake SQM cak i na Beotel ADSL-u vrednosti pinga (odziv, latencija) pri downloadu i uploadu ostaju prakticno iste kao kad je idle konekcija. To u praksi znači da i kad downloadujete i kad uploadujete - možete paralelno da imate VoIP komunikaciju ili da igrate neku igru bez većih oscilacija u odzivu (pingu).

Za ove manje brzine nije potreban čak ni neki preskup ruter. Za veće brzine, treba ozbiljniji CPU u ruteru.
 
Da li bi neko mogao da me gurne u pravom smeru, da mi pomogne da ispratim razvoj ove opticke mreze? Gde bih mogao da dobijem neke informacije, podatke o tome kako napreduje mreza, sta je sve pokriveno, kakvi su planovi za dalje itd?
Na neke komentare da se nadovezem: Nedavno sam ubo ponudu Yettela, posto sam njihov korisnik. Ugovor je na 2 godine, brzine su 300/150, mozes da placas 1000 din godisnje ili po 2000 druge godine, a prva je za dinar. Hipernet.
Prosao sam extra, interfejs z tv je malo cudan dok se ne naviknes, ali brzine su extra.
 
Nigde. Ratel ima u planu da izbaci portal i za to ali nema logike da to rade pre zavrsetka projekta ruralne opticke mreze jer je ovako previse prostora nepokriveno.

Ono sto mozes da radis je da pratis kako ide razvoj tog projekta, izvestaje Ratel-a, operatera, sta rukovodstvo operatera prica na konferencijama ( uzeti sa debelom rezervom) itd... Ali tacan podatak gde je sve prosla mreza i kolika je dostpunost je veoma dobro skrivana poslovna tajna kod svakog operatera...
 
NetNet u Nisu, na Xiaomi AX3600 ruteru sa kineskim firmware-om, QoS ukljucen, brzina 250/80:

1681219411201.png
 
Nigde. Ratel ima u planu da izbaci portal i za to ali nema logike da to rade pre zavrsetka projekta ruralne opticke mreze jer je ovako previse prostora nepokriveno.

Ono sto mozes da radis je da pratis kako ide razvoj tog projekta, izvestaje Ratel-a, operatera, sta rukovodstvo operatera prica na konferencijama ( uzeti sa debelom rezervom) itd... Ali tacan podatak gde je sve prosla mreza i kolika je dostpunost je veoma dobro skrivana poslovna tajna kod svakog operatera...
Hvala vam sto ste izdvojili vreme da mi odgovorite. Praticu onda na taj nacin. Hvala puno.
 
Evo napreduje se, EBRD je objavila javni poziv za pretkvalifikaciju ponudjaca za 3. ugovor za izgradnju ruralne opticke mreze, faza 2а... Ukratko, 3280km mreze, vrednost radova 82.6 mil eura... Po planu ostaje rok 2025. mada mislim da ce se ici na 2026. nekim anexom...
 
^ Ovo je znaci za za razvlacenje optike od vecih gradova do gomile sela [midmile]?

Kod mene u Kuli se nedavno zavrsila 2. faza razvlacenja optike, komsije mi se sve kace na optiku a ja mogu samo da ih gledam posto mi je ulica tik van pokrivenog dela. :( Za sada nema naznake kada ce da krenu dalje.
 
U širem centru NS još uvek nemam uslova za optiku. Neke zgrade već imaju uvedenu, neke nemaju uslove, kao i većina individualnih porodičnih kuća. A stalno kopaju i raskopavaju ulicu, evo ima već 3 godine i nikad da završe. Imam utisak da 50% i više Novosađana, nema uslova za optiku.
 
^ Ovo je znaci za za razvlacenje optike od vecih gradova do gomile sela [midmile]?

Kod mene u Kuli se nedavno zavrsila 2. faza razvlacenja optike, komsije mi se sve kace na optiku a ja mogu samo da ih gledam posto mi je ulica tik van pokrivenog dela. :( Za sada nema naznake kada ce da krenu dalje.
Ne znam i kom si delu Kule, ja sam u donjem gradu. Kada su nedavno promoteri iz Mts-a išli od kuće do kuće, i pokušavali da nas koji smo na Sbb-u nagovaraju da pređemo kod njih, rekli su mi da je optika stiglu u ulicu V Vlahovića, a u ulice koje se seku sa njom treba da stigne uskoro.
 
Ja sam gore na novom naselju, optika sredjena u susednoj ulici koja udara na moju kucu. Tako blizu, a tako daleko. :D
 
sto ne pokusas da se "dogovoris" sa komsijama ako nisu predaleko ?
 
Nazad
Vrh Dno