Šta je novo?

Kurirske službe

Немају право да сликају личну карту. Чиме су је сликали? Приватним телефоном?
Па они сад са тим сликама ладно могу да се региструју где хоће, пример ECD.rs, мењачница за крипто-валуте. Па и кад те полиција заустави и легитимише на улици, не сликају личну карту.
Не знам да ли је то правило за цео BEX, или је ствар до курира, овај код мене и даље не тражи ни на увид ЛК а камо ли да слика. Мада то је један курир, можда неки други тражи.

(*И у Пошти за уплату/исплату већих износа, од пар стотина хиљада динара траже копију личне карте, али је опет не сликају приватним мобилним телефонима...)

Иначе, данас слао доста пакета из Поште. Нико ми није тражио лк на увид. Ни осталим корисницима који су слали пакете пре мене.
 
Poslednja izmena:
Nisu ti tražili LK verovatno zato što te znaju, znaju ti ime.

Nije gotova aplikacija za unos LK. Čim bude taj deo uveden legitimisaće pošiljaoca u skladu sa zakonom, tj unosiće broj lične karte u sistem.

Da te ne znaju, i da ne vide da šalješ sa svog imena verovatno bi ti tražili LK i danas.
 
Poslednja izmena:
Valjda će ovaj zakon bar malo zaustaviti šverc. Ako se to dogodi, možemo se nadati nekom novom Benchmark shopu.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Neće zaustaviti šverc jer se to i do sada vrlo lako moglo zaustaviti. Primeri: prodaja duvana na ulicama (kad hoće sklone ih za čas posla, razni kiosci, štandovi, tezge itd.).

S ovim će kupac koliko toliko biti siguran da ukoliko dobije ciglu ima nekakve šanse da se izbori za svoja prava. Inače, članovi 42. i 47. govore o pravilima koja trebaju da se sprovode, posebno član 47. koji sem raznoraznih muljatora nema koga drugog da brine. ;)
 
Poslednja izmena:
Ma sve to stoji ali će muljator i dalje nalaziti način. Evo primer tog člana 47 ako se vrši otkup ili se šalje vrednosni pošiljka:
Osoba a kupac kupuje telefon za 4000 din sa oglasa. Osoba b šalje ciglu. Osoba a može da tuži osobu b samo privatnom tužbom koja košta više od ovih 4000 din jer je po KZ-u RS to delo malog značaja pa policija i sud ne gone po službenoj dužnosti.
Dakle potrebno nam je brisanje celog jednog člana Krivičnog zakona kako bi se sproveo ovaj zakon. A ako ga obrišemo onda policija i sud imaju pune ruke posla jer onda moraju pokretati tužbu za svaku žvaku i čokoladu ukradenu u prodavnici.
Osoba a sigurno će na sudu dokazati da je osoba b poslala ciglu, jer neka kurirska služba sada te podatke čuva (broj LK) po privatnoj tužbi, samo što taj slučaj u Srbiji traje u proseku 3 do 4 godine.

Primer 2.
Osoba a odozgo uplaćuje novac na račun osobi b pre slanja. Osoba b salje ciglu a posiljka nije vrednosna/otkupna. Dakle kurirska služba opet nema podatke ko je poslao ciglu, banka ne sme po Zakonu o zaštiti podataka da daje imena računa bilo kome kao i podatke vlasnika dok ne dobije poziv od suda. Kupac opet mora po privatnoj tužbi da tuži neku osobu a o kojoj sada ne zna ama baš ništa.
Tužilaštvo će taj slučaj da vuče po fiokama dok ne zastari.

Ipak da je nekakav pomak jeste, pa makar i na papiru iako se Zakon pisao preko noći. Bilo koji jači pravnik ili advokat ne bi dozvolili ovakve nakaradni članove. Ali papir trpi sve.

Toliko od mene vezano za ono u šta se razumem.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Mene ovo više zanima kao kupca, ne znam da li sam jednu stvar prodao na oglasu (i to neispravnu, za delove). Pošteni "trgovci" nemaju čega da se plaše time što će neko da ih identifikuje, oni koji hoće da muljaju imaju razloga za brigu. ;)

Problem je što se ta vrsta trgovine svojevremeno zvala "crna berza", "siva zona", ... Vecini tih nazovi trgovaca ne pada na pamet da plati dažbine i da se bavi trgovinom, svi bi da "uvoze" iz Kine i da prave duplu zaradu.

Upravo zato što se pojavljuješ samo kao kupac ne znaš neke stvari koje su bitne za temu. Naime registracija firme i vođenje legalnog biznisa podrazumeva izvesne mesečne troškove, radio ti ili ne ti troškovi su tu i nisu mali, da bi ti biznis bio isplativ nije više dovoljno da zaradiš za sebe već moraš da zaradiš prvo za državu a tek onda za sebe, tako da taj recimo hobi koji ti je donosio neku, više simboličnu dodatnu zaradu moraš da pretvoriš u ozbiljnu investiciju. Recimo da do sada mesečno dobiješ 10-15 hiljada od tog svog hobija, kada bi otvorio firmu, zaposlio sebe u svojoj firmi (jer firma mora da ima barem jednog radnika) morao bi da zarađuješ mesečno 50K din ali bi tebi i dalje ostalo 10-15K a sve ostalo bi išlo na troškove,doprinose, knjigovođu, poreze isl. Morao bi jako veliki skok u obrtu da napraviš da bi se isplatilo otvaranje firme... Da ne pominjem redovno praćenje svih propisa vezanih za poslovanje firmi, blagovremeno popunjavanje svih obrazaca za poreze, doprinose i šta ja znam šta sve tu ima, pa onda inspekcije kojim je samo cilj da ti nađu neku dlaku i otmu 100-200K, pa nisi prijavio ovo na vreme, 50K kazna, nisi podneo ovaj obrazac na vreme, još 50K kazna...
 
Pa kako onda uspeju pozitivno da posluju pravna lica/preduzetnici kod nas?

Послато са Mi 9T Pro уз помоћ Тапатока
 
@Sirius9: Hoćeš da kažeš da većina koja piše ovde u svojstvu prodavaca ima registrovane firme i plaća porez, doprinose, ... ?

To što ti zoveš "hobijem" se zove šverc. Biznis ili "biznis", znamo svi o kakvom "biznisu" se ovde radi, a simboličnih 10-15 hiljada odeš i prijaviš u poreskoj upravi, platiš 20% poreza (ne znam koliko tačno, samo nagađam) i ne boli te glava. ;)

Od simboličnih 10-15 hiljada lako se stigne do "simboličnih" 100-150 hiljada (ko "ume" naravno :D). Niste vi to izmislili, čuj bave se hobijem :D, samo su vam sada mogućnosti za sitan šverc daleko dostupnije nego nama pre 20-30 godina. Švercovalo se i tada da se preživi, ništa novo sada ovi "tehnološki" potkovani šverceri ne rade.

Ne moraš ti da imaš firmu da bi platio porez na dodatne prihode, ukoliko si zaposlen. Npr. ja sam prodao nekome program za 500-1000€, navodim kao primer. Sledeći korak koji treba da napravim je da odem u poresku upravu i prijavim taj prihod, oni mi naplate porez i "mirna Bačka".

Da si nekada nešto legalno prodao znao bi da porez moraš da platiš - nekretninu, auto, ...

Da ne "teramo" priču o biznisu jer to ovde svakako nije slučaj o kome se priča. Klasična preprodaja ;)

Edit: Čisto da budete načisto sami sa sobom, evo dva veoma lepo napisana članka o tome:

http://www.draganvaragic.com/blog/placanje-poreza-gradjani-fizicka-lica/

http://poreskoresenje.rs/porez-na-kapitalnu-dobit/
 
Poslednja izmena:
@ marinko98 : Uspevaju da zarade tako što nabiju maržu 300% pa se onda svi ovde na forumu pitamo dali neko uopšte kupuje od njih...
@ old_bookmaker : upravo suprotno kažem, otvaranje firme nije isplativo ako nisi spreman na veliku investiciju jer samo velika investicija (tipa 15-20K€) može da obezbedi dovoljni mesečni obrt da uz pokrivanje svih fixnih troškova poslovanja firme i tebi ostane nešto.
Ja dobijem od čoveka neispravnu stvar, vratim mu ispravnu i za taj prelaz iz neispravno u ispravno naplatim izvestan iznos, ne znam kako se to svrstava u šverc po tvom ali ti znaš pa ćeš mi objasniti.
Ja to radim predveče kad imam vremena, vikendom kad ne radim na redovnom radnom mestu a i volim da "prčkam" tako da je to za mene i dalje hobi.

Šta bi dobio time što bi otišao u poresku upravu i platio njima 20%? Šta su oni meni obezbedili/omogućili da bi ja njima platio tih 20%, jel to ide u moj penzioni fond možda? Hoće mi smanjiti račun za struju ili komunalije možda!
Kada bi 10-15K mesečno mogao da pretvorim u 100-150K mesečno sa hobi radom odma bi napustio firmu u kojoj radim, otvorio sopstvenu firmu i full time se posvetio tome jer bi imao 4 puta više nego što ovako imam kod privatnika a i bio bi sam svoj gazda.

Dakle prodao si ti taj program za 1000 evrića i odričeš se 200 evrića u korist države, zbog čega? Kako ti je ta država pomogla da prodaš program i zaradiš 1000€ tj. 800€?

No da ne ulazim i ja sad u prevelik off topic, treba otvoriti novu temu za ovo...
 
Poslednja izmena:
Ti ne shvataš, očigledno, da si u prekršaju. Da se dobro razumemo i ja sam jer nisam svojevremeno prijavljivao nekoliko hiljada $ na godišnjem nivou od raznoraznih poslova. To što nisam prijavio ne znači da nisam u prekršaju i da možda nekada neko neće da mi to naplati i pri tom me još i kazni. Ja sam svestan toga i svesno rizikujem.

Ovo nije off topic kako ti kažeš jer se sve to što vi radite debelo oslanja na ovaj novi zakon.

Neke ovde sada zabrinjava činjenica da će neko da im evidentira vrednosne pošiljke, pa će da se za Peru slučajno ispostaviti da je u toku meseca novembra imao 15 vrednosnih pošiljki (neka bude po 4k dinara, kako malopre kolega reče). Do sada Pera nije bio na nišanu "radara" ali će sada možda nekome da se "upali lampica" i da pita Peru šta on to zapravo radi.

Cela priča se svodi zaparvo na to, a ne na problem što će neko da ih legitimiše prilikom slanja vrednosnog paketa.

kao što sam rekao, običan čovek koji prodaje recimo svoj telefon neće imati razloga da se brine. Onaj koji prodaje 10, 20, 50, ... telefona mesečno ima zbog čega da se zabrine. ;)

Evo još zanimljivijeg članka, pogledaj makar PRIMER (radi se o IT uslugama ali se svodi na isto):

https://www.kakopedija.com/5039/kako-platiti-porez-na-internet-zaradu-iz-inostranstva/

Edit: Pitao si me konkretno za tvoje usluge, izvinjavam se jer ti ne preprodaješ ali opet:

https://www.paragraf.rs/propisi/zakon-o-porezu-na-dohodak-gradjana.html#

Član 3 - pod 2): prihodi od samostalne delatnosti;

I ja volim da fotografišem. Ako bih počeo da naplaćujem fotografije takođe bih se sveo na ovo što sam ti naveo. Hobi je hobi, ne pravi se zarada na osnovu hobija. Može, ali to onda nije više hobi. :)

Dakle, i ti, i ja smo dužni da popunimo PP OPO obrazac, sviđalo se to nama ili ne.

https://www.kakopedija.com/wp-content/uploads/2011/11/pp-opo-obrazac.pdf
 
Poslednja izmena:
Registracija podataka se moze raditi samo uz neophodna ovlascenja i sredstva (softver i hardver) i (pisanu) saglasnost klijenta. U suprotnom je u pitanju krivicno delo, ma sta god pisalo u nekom zakonu (posto svaki zakon mora da bude u skladu sa svim ostalim zakonima i ustavom inace autori mogu njime samo da se obrisu). Sto se tice slikanja - to je tek vrhunac ludila. Uvid je ok (kao sto je do sad bilo pri prijemu odr. robe, raznih ugovora, preuzimanju posiljki u posti/magacinu i sl.).
Sto se muljatora i svercera tice, oni uvek nadju nacin, pa ce verovatno slati preko tudjih (ili laznih) dokumenata, radnji/firmi, u dilu s kuririma, itd.

A ovo
Ma sve to stoji ali će muljator i dalje nalaziti način. Evo primer tog člana 47 ako se vrši otkup ili se šalje vrednosni pošiljka:
Osoba a kupac kupuje telefon za 4000 din sa oglasa. Osoba b šalje ciglu. Osoba a može da tuži osobu b samo privatnom tužbom koja košta više od ovih 4000 din jer je po KZ-u RS to delo malog značaja pa policija i sud ne gone po službenoj dužnosti.
nema veze sa gonjenjem po sluzbenoj duznosti, jedno je krivicno a drugo naplata stete, koja uvek i svuda zahteva privatnu tuzbu.
 
Neki jesu šverceri, ali mnogi i nisu. Kao slučaj kolege iznad.

Poenta je da država ne treba da bude represivna već da sve učini da zakoni budu u korist države i produktivnih članova društva. Da se nadje način da se takvi slučajevi manjih preduzetnika (samozaposleni, hobisti) stave u izvodljiv i prihvatljiv poreski okvir kao što ga imaju takstisti, advokati, stomatolozi,a ne samo puka respresija.

A sve u svrhu jačanja ekonomije, prometa robe i usluga, pa i bolju naplatu poreza ali na mudar i prosperitetan način.

Najveca kolicina robe dolazi iz SU i NS, pa lakše je zatvoriti / zastititi tu jednu granicu i spreciti sverc nego saseci ko zna koliko ljudi koji se bave nekom slicnom vrstom internet "preduzetnistva" jer ne postoji zakonski / poreski okvir koji moze biti odrziv.



Ako je nesto u Srbiji poslovalo kao na zapadu to su kurirske sluzbe. Brze, efikasne, povoljne. Uz manje probleme u poslednje vreme zbog strajkova i manjka zaposlenih.

Mislim da im se pise crna poslovna godina. Sto ce se negativno odraziti na i na poreske prihode od te delatnosti, a i na mnoge zaposlene koji ce sada biti višak.

Šteta je što se dobro ne promisli / analizira kada se ovakve stvari donose.

Mislim da ce ovaj zakon doneti vise stete nego koristi za drzavu.
 
Poslednja izmena:
A sto se tice kupaca i povremenih korisnika, oni ce iskusiti vece troskove zbog poskupljenja robe od cca 30% zbog smanjenja konkurencije (kada otpadnu manje snalazljivi a preostali shvate da imaju prostora da naplate pretprljeni strah :) ), i poskupljenja usluga kurirskih sluzbi sa 300 na npr 900 din da bi se isplatilo da se salje poluprazno vozilo, ili ce isporuka biti danas za sledecu nedelju umesto danas za sutra dok se nakupi robe.

Tako da niko ne treba da likuje. Nikada nije lose samo po nekoga. Uvek se potkaci / nadoveze vise losih posledica na jednu nepromisljenu odluku.
 
Kao da čitava ekonomija zavisi od slanja i primanja pošiljki. Kako da ne. :D
 
Pa ako imas vise kupaca van svog grada nego u svom gradu, onda dakako zavisis od kurira.
 
Samo ima jedna zanimljiva stvar.
Buvljaci, mislim na oni sa odecom i opremom, recimo buvljak na NBG sa standovima.

Sigurno nemaju za svaku stvar koju prodaju dokaz o kupovini/poreklu, nit dobijes fiskalni racun kad kupis.
I drzava tolerise to vec decenijama, samo zato izgleda sto placaju mesecno izdavanje tezgi tim prodavcima.

Jel to siva ekonomija, sverc, jeste.
Jel inspekcija ikad usla tamo, ne verujem.
Zato sto placaju mesecni namet drzavi za zakup tezge i to se vodi novcano kao porez da su platili.

Ne znam tacno koliko mesecno/godisnje kosta tezga na nekom da kazem pravom buvljaku sa tezgama, al u sustini nije ni bitno.
 
Poslednja izmena:
Kao da čitava ekonomija zavisi od slanja i primanja pošiljki. Kako da ne. :D

Preformulisao bih u "Kao da čitave kurirske službe zavise od rada na crno". Ako se ne varam, City odavno ne prima pakete od fizičkih lica, što znači da oni neće ni primetiti da se nešto promenilo.
Neko je pomenuo ulične prodavce duvana. Njih povremeno počiste, ali oni su nevažni. U mom kraju ih ima 10+, svi rade na potezu od stotinak metara. Kada prolaziš svakog dana pored njih, shvatiš ko je gazda i čija roba se prodaje. Dovoljno je da pokupe njega, ali i on je nevažan, već njegov dobavljač.

Svi znaju kako roba iz mađarske i bugarske prelazi u Srbiju. To što neko prenese 2-3 telefona mesečno je nevažno, nego oni koji omogućavaju svakodnevni prenos punih kombija.

Kurirske službe trenutno rade preko ivice kapaciteta za koji su sposobne, tako da pad broja paketa može da im smanji promet, ali i broj grešaka koje prave.
 
Neke ovde sada zabrinjava činjenica da će neko da im evidentira vrednosne pošiljke, pa će da se za Peru slučajno ispostaviti da je u toku meseca novembra imao 15 vrednosnih pošiljki (neka bude po 4k dinara, kako malopre kolega reče). Do sada Pera nije bio na nišanu "radara" ali će sada možda nekome da se "upali lampica" i da pita Peru šta on to zapravo radi.

Pa taj radar će da eksplodira čim učita naslovnu stranu kupujem prodajem sajta. Da ne pominjem instagram patike i turske kopije garderobe zatim pijacu u Pančevu, Novom Pazaru i Subotici.

Preporučujem ti da odeš u Novi Pazar nekad, svrati bilo gde do centra (kafić, restoran, butik) ako dobiješ fiskalni imaš od mene ručak.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Dosta offtopica, vratite se na temu.
 
Nešto je nedostupan Dexpress-ov sajt, ne mogu da pratim pošiljku.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Radi i sajt i aplikacija.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Vidim, preko laptopa radi, a preko mobilnog neće.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Sta se dešava sa Postexpressom, tačnije sa kuririma?
Juče mi poslata 2 predmeta nijedan nije uručen, niti mi je stiglo sms obaveštenje, niti me iko zvao..
Sada po TN vidim da je pošiljka još rano jutros dopremljena u moju poštu.. :trust:
 
Epilog moje price sa beksom za sada zavrsio tako sto je kurir dosao doneo otkupninu i rekao mi da pripremim licnu kartu za ponovno slikanje, rekao sam mu da mi da clan zakona gde se spominje slikanje licnog dokumenta od strane bilo kog lica, na kraju po savetu jednog advokata dao sam mu papir koji je kurir potpiso da je da je kurir taj i taj na njegov i u ime firme izvrsio slikanje licne karte po clanu zakona tog i tog zarad isplate otkupnine
 
Sta se dešava sa Postexpressom, tačnije sa kuririma?
Juče mi poslata 2 predmeta nijedan nije uručen, niti mi je stiglo sms obaveštenje, niti me iko zvao..
Sada po TN vidim da je pošiljka još rano jutros dopremljena u moju poštu.. :trust:

Idi u lokalnu postu pa preuzmi paket.
 
Idi u lokalnu postu pa preuzmi paket.

Vidim da si komša sa Čukarice..Nije meni teško da odem na Šumadijski Trg i podignem pošiljke ali kuda vodi sve ovo.. aj bar da su poslali one standardne 2 poruke.
1. Da je paket stigao
2. Da ga mogu preuzeti tu i tu u tom i tom roku..
 
Нешто се десило у гпц-у, можда штрајк, немамо никакве информације осим да је полиција на капијама. Огромно кашњење размене јутрос, можда и сутра.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Слао сам јуче доста пакета (из Ниша). Пошиљке које су из ГПЦ Београд отпремане даље су отишле тек у 6, 7 и 8 сати у локалне поште. У неким Београдским Поштама су биле задужене за доставу тек око 12 јутрос. Али све су испоручене, само касније.
Међутим и у ГПЦ Ниш је било кашњења. Пошиљке из ГПЦ Ниш које иду за ГПЦ Београд су послате јуче у стандардном термину, али су пошиљке за југ (Врање, Алексинац..) из ГПЦ Ниш отпремане тек јутрос око 11-12.
Тако да је застој неки био и овде.

Ево са праћења једне:
Hed3B6V.png
 
Poslednja izmena:
Epilog moje price sa beksom za sada zavrsio tako sto je kurir dosao doneo otkupninu i rekao mi da pripremim licnu kartu za ponovno slikanje, rekao sam mu da mi da clan zakona gde se spominje slikanje licnog dokumenta od strane bilo kog lica, na kraju po savetu jednog advokata dao sam mu papir koji je kurir potpiso da je da je kurir taj i taj na njegov i u ime firme izvrsio slikanje licne karte po clanu zakona tog i tog zarad isplate otkupnine

Ti njemu trazio saglasnost da ti slika LK?! :D E sad mogu i da umrem, sve sam video
 
meni takodje nije stigla posiljka preko postexpressa iako je stigla sms poruka da je ocekujem u toku dana.
naravno, niti je ko javio da nece biti uruceno niti je kurir pokusao dostavu.
tako je vec sa zadnje 2-3 posiljke preko njih od kad se promenio postar.
zvala me je samo neka zena iz neke lokalne poste da kaze da je paket kod njih i da ce sutra biti u mojoj posti, nadam se.
po prvi put da se uopste nisam iznervirao i da se uopste nisam iznenadio uslugom i strucnoscu.
 
Nazad
Vrh Dno