Šta je novo?

Kupovina tehnike u Rumuniji

desp

Znamenit
Učlanjen(a)
24.12.2002
Poruke
9,505
Poena
1,025
Postoji tema za Mađarsku, a evo jedno moje iskustvo i za kupovinu u Rumuniji.
Prvenstveno prelazak granice ka Rumuniji je daleko brži i lakši nego kada se ide u Mađarsku. Nema skoro nikada gužve, a za dva prolaska koja sam imao, ni najmanji problem na carini.
Ne znam sve online prodavnice kojih tamo ima; ali primer za dve koje imaju dobre cene: altex.ro i emag.ro. Ako se kod njih kupuje, preuzimanje robe može u njihovim radnjama u Temišvaru, koji je na oko 2h vožnje od Beograda. U Temišvaru postoji i dobar tržni centzar "iulius-mall", gde pored tehničke robe ima još stvari koje se mogu malo jeftinije kupiti.
Pored svega, lepo je videti Temišvar kao i probati hranu tamo koja je dobra i jeftina. Nisam imao problem sa komunikacijom, svi sa kojima sam bio u kontaktu govorili su engleski jezik i bili su vrlo ljubazni. Ume u Temišvaru da bude i saobraćajnih gužvi, ali su svi strpljivi, niko ne trubi i svi su me uvek propuštali. Malo me čak i bilo sramota :)
Što se tiče recimo laptop računara, za mene je velika prednost što se u Rumuniji prodaju sa internacionalnom tastaturom, dok u Mađarskoj ili Austriji nije takav slučaj.
Postoji opcija za povraćaj PDVa, ali ja to nisam koristio. PDV je 19%.
Malo više o tome na linku.
 
Poslednja izmena:
Ja bio krajem oktobra u Temišvaru i mogu se složiti skroz sa gore navedenim, čak sam i neplanski kupio Huawei Freebuds Pro 2 za 130e u TC i umalo još dosta stvari jer su cene stvarno povoljne. Naravno, ako se potrefe stvari koje su na akciji onda se baš lepo može proći.
 
Evo jedan info - iskustvo ukoliko ne preuzmete robu koju ste platili unapred online na emag.ro
Prilikom kupovine obeležio sam da pošalju na paketomat u TC Julijus u Temišvaru, ali tih dana kada je stiglo, nisam bio u mogućnosti da odem. Pristigla roba stoji 2 dana u paketomatu, nakon čega je kurirska služba vraća pošiljaocu.
Drugog dana nakon što je istekao rok za preuzimanje, dobio sam sms poruku od Intese sa informacijom o refundaciji, kao i email od emag.ro da je novac refundiran.
Dva dana nakon toga novac je bio raspoloživ na mom računu.
Jako brzo i bez cimanja :)
 

Prilozi

  • 1000002026.jpg
    1000002026.jpg
    75.8 KB · Pregleda: 87
Ovih dodatnih 10% je izgleda samo 9.12. - 11.12. Koliko treba vremena da isporuče na paketomat u Temišvaru?
 
Altex ne isporučuje u paketomat, već biraš radnju u kojoj ćeš preuzeti. Radnje imaju i u Temišvaru. Platio sam 08.10., a preuzeo 10.10.
 
Koliko vidim neke stvari su povoljnije, neke ne, ali ako bi bilo lako vratiti 19% poreza ovo bi bio pun pogodak. Samo još da vidimo u praksi da to neko izvede, u suprotnom mislim da je manja zajebancija kupovati od "madjara"..
 
Obratite pažnju na jednu stvar koja se meni desila pri kupovini u mediagalaxy radnji u Temišvaru. Kako artikla nije bilo trenutno u radnji, pomoću radnika je poručen online tu u radnji da stigne i da se preuzme u radnji. Uredno preuzeto posle dva dana i plaćeno na kasi. Overeni papiri na granici za povrat poreza. Međutim, kad sam došao ponovo u radnju po povrat, nisu hteli da ga vrate jer je roba naručena online, a ne kupljena u radnji. Iako je faktički preuzeta i plaćena u radnji. Nije pomogla ni rasprava sa šefom, jednostavno je tako. Ne znam za druge radnje, i ovo je bilo dosta davno, ali eto jedan primer čisto da povedete računa.
 
U najvećem broju slučaja jednostavnije je kupiti od "mađara", posebno kabastije uređaje.
Meni je ovo dobra varijanta za sitnije stvari kojih nema u Srbiji ili su pak preskupe, kao i za neke uređaje za koje ja želim da imam garanciju - da ne zavisim od dobre volje prodavca sa KP.
Recimo za laptop uređaje mađari mi uopšte nisu opcija zbog HU tastature.
 
Obratite pažnju na jednu stvar koja se meni desila pri kupovini u mediagalaxy radnji u Temišvaru. Kako artikla nije bilo trenutno u radnji, pomoću radnika je poručen online tu u radnji da stigne i da se preuzme u radnji. Uredno preuzeto posle dva dana i plaćeno na kasi. Overeni papiri na granici za povrat poreza. Međutim, kad sam došao ponovo u radnju po povrat, nisu hteli da ga vrate jer je roba naručena online, a ne kupljena u radnji. Iako je faktički preuzeta i plaćena u radnji. Nije pomogla ni rasprava sa šefom, jednostavno je tako. Ne znam za druge radnje, i ovo je bilo dosta davno, ali eto jedan primer čisto da povedete računa.
ovo je apsurdno i (bar meni) besmisleno. Ako je veca suma u pitanju, ja bih se sigurno bavio nekom zastitom potrosaca / daljom eskalacijom ka rumunskim instancama.

Cuo sam, za sad nepotrvrdjenu, info da i Mediagalaxy i Flanco prelaze na globalblue sistem. Jel zna neko jos neke radnje koji rade povrat PDV za tehniku?
 
Mediagalaxy ili Altex je vracao novac od pdva u radnji 19% do skoro , a sad rade povracaj preko neke firme na racun i vracaju 12%.
Takodje sam narucio nesto online ali kod kurira, i vratio se u radnju (u koju ne mozes da narucis online) da trazim za PDV, kazu ne moze za online, mada nisam bio siguran da li su me razumeli sta sam hteo.

Sad za crni petak nisam ni skinuo nesto puno na PDV, tipa 40eura i mislim da je rumunski carinik javio nasima posto me je drzao nesto kao oko pecata na pasosu 15minuta sigurno, a onda su me ispretresali na nasoj granici, mada je to uradio policajac na pasoškoj a ne carinik, pa je mozda stvarno bilo oko pecata.
 
Mediagalaxy ili Altex je vracao novac od pdva u radnji 19% do skoro , a sad rade povracaj preko neke firme na racun i vracaju 12%.
Takodje sam narucio nesto online ali kod kurira, i vratio se u radnju (u koju ne mozes da narucis online) da trazim za PDV, kazu ne moze za online, mada nisam bio siguran da li su me razumeli sta sam hteo.

Sad za crni petak nisam ni skinuo nesto puno na PDV, tipa 40eura i mislim da je rumunski carinik javio nasima posto me je drzao nesto kao oko pecata na pasosu 15minuta sigurno, a onda su me ispretresali na nasoj granici, mada je to uradio policajac na pasoškoj a ne carinik, pa je mozda stvarno bilo oko pecata.
 
Dešava se da carinik ne udari pečat. Meni se to desilo skoro. Od nas petoro samo meni rumunski carinik nije udario pečat pri ulasku u Rumuniju, a svi pasoši bili na gomili...
 
Tenišvar je suler, pre svega za turizam. Ja sam bio u šoku koliko je sve jeftino, od restorana, preko smeštaja (Booking) pa sve do Ubera i Bolta. Realno je jeftinije voziti se Uberom i Boltom nrgo sopstvenim autom. Bio sam sa porodicom početkom oktobra (žena, ćerka 9 i tašta), smeštaj 2km od centra, 80m2 stan sa dve spavaće, ogromnom dnevnom i dva kupatia sam platio 50e po noćenju, a Bolt i Uber do centra koštaju oko 500din. To je u špicu oko 20min vožnje,, dizel je u Rumuniji oko 30din jeftiniji, pa je i po rumunskim cenama goriva jeftinije ići Uberom nego svojim autom. Imam prijatelja koji živi preko 20g u T i vlasnik je medijske grupe, triple play provajdera i zna i kurtu i murtu tamo, pa sam dobio odlične preporuke za restorane i šta obići. Što se šopinga tiče, bio sam u Juliusu na kratko i utisak je da su cene svega prilično niže nego u NS. Kartice se primaju skoro svuda, pa smo na povratku u nekom selu na seoskom kirbaju uzeli roštilj za poneti i platili karticom. Mislim da i braća Romi na ringišpilu primaju kartice.... Tehniku nisam mnogo gledao, ali je zato hrana brutalno jeftina. Ja sam siroman, pa sam navukao sira kojekakvog za ništa para. Komad parmezana od 300gr 4e itd.

Na mom FB profilu imate tri posta na temu turizma, na public su pa koga zanima, evo prvog:


Sve preporuke za Temišvar!
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li je neko uzimao tehniku u dedemanu? Koliko vraćaju pdv?
I kako ide sa carinom i porezom?
 
Može li neko iz prve ruke, iz sopstvenog iskustva da mi pojasni naručivanje preko Altexa:
  • Naručujem preko neta, sa opcijom preuzimanja u prodavnici (Altex Auchan Temišvar). Kako će me obavestiti o prispeću pošiljke - mejlom, sms-om ili na oba načina? Upisao sam imaginarnu adresu i telefon, pa bi mi isključivo mejl najviše odgovarao.
  • Da li poštuju rok isporuke do prodavnice od 1-2 radna dana i koliko me pošiljka čeka tamo? Čisto da vremenski iskalkulišem odlazak.
  • Bilo je različitih iskustava oko povrata PDV. Dobija li se faktura u Altexu prilikom preuzimanja robe i narudžbe na ovaj "moj" način, i ako je tako, kako se rešava dalje (Global Blue ili dr.)?
 
ovo je apsurdno i (bar meni) besmisleno. Ako je veca suma u pitanju, ja bih se sigurno bavio nekom zastitom potrosaca / daljom eskalacijom ka rumunskim instancama.

Cuo sam, za sad nepotrvrdjenu, info da i Mediagalaxy i Flanco prelaze na globalblue sistem. Jel zna neko jos neke radnje koji rade povrat PDV za tehniku?
ja bih na njihovom mestu rekao kupujte u vašoj Srbiji, tamo imate super cene i super zaštitu potrošača.
 
Može li neko iz prve ruke, iz sopstvenog iskustva da mi pojasni naručivanje preko Altexa:
  • Naručujem preko neta, sa opcijom preuzimanja u prodavnici (Altex Auchan Temišvar). Kako će me obavestiti o prispeću pošiljke - mejlom, sms-om ili na oba načina? Upisao sam imaginarnu adresu i telefon, pa bi mi isključivo mejl najviše odgovarao.
  • Da li poštuju rok isporuke do prodavnice od 1-2 radna dana i koliko me pošiljka čeka tamo? Čisto da vremenski iskalkulišem odlazak.
  • Bilo je različitih iskustava oko povrata PDV. Dobija li se faktura u Altexu prilikom preuzimanja robe i narudžbe na ovaj "moj" način, i ako je tako, kako se rešava dalje (Global Blue ili dr.)?
Evo ovde imas iskustvo kolege @Pavle12 u vezi kupovine u Altex.

Ono sto bih ja dodao kao odgovor na tvoje pitanje, mene nisu uopste obavestili da je uredjaj stigao u radnju, to sam saznao tako sto sam dan nakon ocekivanog datuma nazvao altex da proverim, i rekli su mi da me uredjaj ceka. Podigao sam ga par dana kasnije.
  • Da li poštuju rok isporuke do prodavnice od 1-2 radna dana i koliko me pošiljka čeka tamo? Čisto da vremenski iskalkulišem odlazak.
U mom slucaju su ispostovali rok, i msm da te uredjaj ceka nekih 7 dana u prod.

PDV nisam vracao tako da tu ne mogu pomoci.
 
Pokušavam da naručim proizvod preko Altex aplikacije, ali mi ne daje opciju isporuke u radnji. Ima li neko predstavu šta bi mogao biti uzrok tome?



altex isporuka.jpg
 
^ Da sam opišem epilog, možda nekome bude od koristi - dakle, u Altexu postoje određeni artikli koji, nekad samo u određenom periodu, ne mogu da se naruče sa opcijom preuzimanja u radnji, niti da se rezervišu. Opcija slanja na kućnu adresu u Rumuniji je i dalje moguća, ali to za nas nije interesantno.

Elem, za takve artikle, ukoliko vas baš oni zanimaju, nužno je 2x posetiti neku Altex prodavnicu - najpre radi naručivanja i plaćanja, a posle par dana radi preuzimanja.
Ovo mi je potvrđeno od strane call centra, a i ja sam to zaključio ubacivanjem raznih artikala u korpu i pokušajima da nešto naručim.

Bilo je za vikend vrlo zanimljivih -15% za Lenovo laptop računare (isključivo preko droid app), ali eto baš taj koji je mene zanimao nije mogao da se kupi sa opcijom preuzimanja u prodavnici. I više neće ni moći, jer mi lik sa call centra reče da taj model neće imati nadalje. Sad se razmišljam da idem 2x i da kupim, makar i po redovnoj ceni.
 
  • Like
Reagovanja: pwl
Bio juče u Temišvaru. Na žalost, Altex nije ispoštovao dogovor koji sam imao sa call centrom, tako da me laptop nije sačekao u radnji, a nije ga bilo na stanju ni u druge 2 prodavnice koje sam posle posetio. Tako da sam ostao praznih šaka.

Isterao sam priču oko poreza - moguće ga je vratiti tako što se u prodavnici prilikom kupovine preuzme faktura sa navedenim vašim podacima i popuni prijava za povrat poreza. Zatim se pomenuta prijava overava na carini prilikom izlaska iz Rumunije, gde je potrebno preuzeti i overenu poresku potvrdu. Nakon toga, putem mejla se ti i drugi dokumenti (sken pasoša, podaci o vašem bankovnom računu za uplatu poreza) dostavljaju posredničkoj firmi koja to rešava i uplaćuje vam novac na račun. Minimalna vrednost računa mora biti 175 evra. Važno je napomenuti da posrednička firma uzima proviziju od 6% na ukupnu vrednost fakture, a vama onda pripada ostatak poreskog kolača. Moguće je preuzeti svoj deo novca i lično, na šalteru posredničke firme koja se nalazi na aerodromu u Bukureštu :)

Kalkulacija:
Vrednost robe sa porezom 1.000 evra, PDV 19%, vrednost robe bez poreza 840 evra.
Posrednička firma uzima 60 evra kao naknadu, a vama pripada preostalih 100 evra. Drugim rečima, može se računati na povrat 10% od ukupne sume.

***

Obišao sam Temišvar. Simpatičan grad, za čije znamenitosti vam je dovoljan jedan ceo dan ili kraći vikend boravak. Očito u nekoj vrsti transformacije, jer se brojne fasade na 3 centralna (povezana) gradska trga renoviraju (a neke čekaju i vape za tim). Primetni tragovi srpske kulture i istorijskog nasleđa.
Široka pešačka zona u centru grada, čistoća na korektnom nivou, uz sve nama znane manjkavosti u ponašanju samih građana. Primetno prisustvo komunalne policije.

Benzin je, u najpovoljnijem slučaju, jeftiniji nekih 18 dinara po litri. Parking u gradu od 35 dinara po satu pa do 166 dinara po satu, zavisno da li birate malo zabačeniju ulicu ili podzemnu obezbeđenu garažu u centru. Vidna saobraćajna gužva, pomalo iznenađujuća za grad te veličine.

Karađorđeva šnicla u restoranu je 1.400rsd, gomboca/knedla 350rsd, kugla boljeg sladoleda 230rsd (cene u centru grada).

Šoping centri mi nisu bili zona interesovanja, pa o tome nemam šta da iznesem. Što se tiče radnji široke potrošnje (Auchan, Kaufland), nema tu dramatičnih razlika u cenama zbog kojih biste imali posebnu potrebu da se zaputite tamo. Naravno da se uvek može pronaći neki artikal na akciji koji bi vas zainteresovao, ali sve zavisi od sfere interesovanja. Ja obično najviše pažnje posvetim slatkišima i kućnoj hemiji, a tu nisam video ništa specijalno.
 
  • Like
Reagovanja: pwl
да ли се Караџорџ стејк зове исто као код нас, или има неко Ђорђеску име?
 
Bio juče u Temišvaru. Na žalost, Altex nije ispoštovao dogovor koji sam imao sa call centrom, tako da me laptop nije sačekao u radnji, a nije ga bilo na stanju ni u druge 2 prodavnice koje sam posle posetio. Tako da sam ostao praznih šaka.

Isterao sam priču oko poreza - moguće ga je vratiti tako što se u prodavnici prilikom kupovine preuzme faktura sa navedenim vašim podacima i popuni prijava za povrat poreza. Zatim se pomenuta prijava overava na carini prilikom izlaska iz Rumunije, gde je potrebno preuzeti i overenu poresku potvrdu. Nakon toga, putem mejla se ti i drugi dokumenti (sken pasoša, podaci o vašem bankovnom računu za uplatu poreza) dostavljaju posredničkoj firmi koja to rešava i uplaćuje vam novac na račun. Minimalna vrednost računa mora biti 175 evra. Važno je napomenuti da posrednička firma uzima proviziju od 6% na ukupnu vrednost fakture, a vama onda pripada ostatak poreskog kolača. Moguće je preuzeti svoj deo novca i lično, na šalteru posredničke firme koja se nalazi na aerodromu u Bukureštu :)

Kalkulacija:
Vrednost robe sa porezom 1.000 evra, PDV 19%, vrednost robe bez poreza 840 evra.
Posrednička firma uzima 60 evra kao naknadu, a vama pripada preostalih 100 evra. Drugim rečima, može se računati na povrat 10% od ukupne sume.

***

Obišao sam Temišvar. Simpatičan grad, za čije znamenitosti vam je dovoljan jedan ceo dan ili kraći vikend boravak. Očito u nekoj vrsti transformacije, jer se brojne fasade na 3 centralna (povezana) gradska trga renoviraju (a neke čekaju i vape za tim). Primetni tragovi srpske kulture i istorijskog nasleđa.
Široka pešačka zona u centru grada, čistoća na korektnom nivou, uz sve nama znane manjkavosti u ponašanju samih građana. Primetno prisustvo komunalne policije.

Benzin je, u najpovoljnijem slučaju, jeftiniji nekih 18 dinara po litri. Parking u gradu od 35 dinara po satu pa do 166 dinara po satu, zavisno da li birate malo zabačeniju ulicu ili podzemnu obezbeđenu garažu u centru. Vidna saobraćajna gužva, pomalo iznenađujuća za grad te veličine.

Karađorđeva šnicla u restoranu je 1.400rsd, gomboca/knedla 350rsd, kugla boljeg sladoleda 230rsd (cene u centru grada).

Šoping centri mi nisu bili zona interesovanja, pa o tome nemam šta da iznesem. Što se tiče radnji široke potrošnje (Auchan, Kaufland), nema tu dramatičnih razlika u cenama zbog kojih biste imali posebnu potrebu da se zaputite tamo. Naravno da se uvek može pronaći neki artikal na akciji koji bi vas zainteresovao, ali sve zavisi od sfere interesovanja. Ja obično najviše pažnje posvetim slatkišima i kućnoj hemiji, a tu nisam video ništa specijalno.
Mozes li mi poslati vise info o tom delu oko slanja dokumentacije njima na mail?
Meni su trazili da se posalje postom, sto sam i uradio. Cekam sad da stigne i da procesuiraju.. samo da se ne zagubi..
 
^Nemam šta da dodam, već samo da malo korigujem ono što sam izneo. Naime, i meni su rekli da je slanje poštom načelni put, ali da može i mejlom. Nisam ulazio u detalje, iako mi bilo pomalo čudno da insistiraju na carinskoj overi, a onda kao primaju skenirane verzije preko mejla.
 
Carinska overa je obavezna iz razloga da znaju da si izneo robu iz zemlje u suprotnom ne možeš dobiti povrat.
 
^ Nisam ja to ni doveo u pitanje, to je jasna obaveza. Kontext onoga što sam napisao je nešto drugo.
 
Bio juče ponovo u Temišvaru, da bih konačno kupio laptop. Nije išlo glatko.

Naime, u Altex Media Galaxy prodavnici u Shopping City, gde su navodno imali neotpakovan laptop koji su mi rezervisali, ispostavilo se da pokušavaju da podmetnu već korišćen uređaj. I zamalo da uspeju, jer sam ga ja platio, preuzeo i tek dodatnim proverama u autu utvrdio o čemu se zapravo radi. Uvideo sam neke sitne naznake od samog starta, ali me u sve definitivno uverio već formatiran SSD podeljen na 3 particije, što naravno ne pije vodu na novom uređaju koji dolazi bez OS. Vratih se u prodavnicu, vratih i laptop i uzeh leje kojima sam ga platio.

Kako ga nije bilo ni u jednoj drugoj prodavnici u Temišvaru, niti u Aradu, koji je relativno blizu, odlučio sam se da odem u 100km udaljenu Rešicu, gde su imali 3 na stanju. Tamo ga nađoh i konačno kupih. krastavac, 500 km, potrošen full dan, ali realno kod nas o IdeaPad Pro 5 sa onakvim specifikacijama za 870 evra može samo da se mašta.
 
Nazad
Vrh Dno