Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Ne postoji amatersko i profesionalno koriscenje stativa. Postoji statvi/glava koji drze i ne cure/klate se na najmanji dodir/vetar i oni koji to ne rade. Hama i slicne plastike su cisto bacanje para. Stativ se ne kupuje svaki dan, to traje decenijama ako valja. Dakle jedno 70-80e i miran si i sto je najvaznije siguran si da radi posao. najgore je kad dodjes kuci i mislis da imas sjajan momenat i da je stativ odradio svoje a ona na kompu i velikom ekranu vidis da je sve streseno i lose. Onda se setis dodatnih 30-40e sto nisi dao i kreces da nabrajas sve poznate glagole... :d
 
Koju verziju imaš? Ako ti nije frka proveri da li je to onaj koji je i dalje dostupan za kupovinu u W** w**-u i Em**-ju.[emoji4]

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Hama Star 62

@Marti Misterija, ne znam zašto je imperativ bacati više nego što je potrebno za stativ? Potpuni nonsens, ako stativ koristim povremeno-amaterski i isti mi služi svrsi kako treba, zašto moram da dajem 100+e? ma nas koje fotografija ne hrani, nema svrhe davati ogroman novac.
Moj stativ je sjajan za moje potrebe, ne mrda se niti se uvija, glava je mogla biti kvalitetnija ali svakako nije krš u svakom slučaju sasvim pristojan stativ.
 
Pa recimo da kad jednog dana kupis solidan, cak ne i odlican, stativ bice ti jasno o cemu sam govorio. Ne treba stativ od 100+e, ali donja granica pristojnosti je jedno 70e. Da ponovim, stativ je stvar koja se kupuje jednom u 10 godina, cesto traje i duze. Treba kupiti kvalitet, niko nije dovoljno bogat da kupuje jeftine stvari. Na KP mozes da kupis vrlo solidne stative, sa ozbiljnijom glavom, konstrukcijom i sl za vec od 70e. Ne postoji nikakav razlog za bacanje para na Hame i slicne stvari, nije moguce, nije logicno i razumno da dobar/pristojan stativ sa sve glavom kosta 25e! To je naprosto nemoguce. Slicna glupost je kupovina filtera, kojekakvih, za 5-10evra...
 
Poslednja izmena:
Koristim Hamma Star 61 sa D3300 i ok je za po kući a može i napolju da se koristi ako nije neki grub teren u pitanju i ako nema jačeg vetra. Lak je pa sam ga u par navrata zamalo oborio tako što slučajno dokačim nogom i sl. Tako da valja koristiti onu kuku za otežavanje, što ja često zaboravim ili nemam ništa prikladno teško kod sebe. Napolje sam ga nosio svega par puta. Ako duva jači vetar neće oštra slika biti sa dužom ekspozicijom, čak i kad je otežan jer je konstrukcija prosto laka, uključujući i onu plastičnu glavu.

Da ga koristim malo češće zamenio bih ga za bolji bez razmišljanja. Ovako za igrariju par puta godišnje, uz ograničenja koja sam pomenuo, može da prođe.
 
Znači tačno je to što svi pričaju da Hami vetar pravi problem. Ništa, onda ću da se strpim par meseci, i onako dok traje ovaj haos neću fotkati mnogo.[emoji4]

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Tačno je. Slikam npr. na osrednje jakom vetru i sa zatvaračem na 15-20s, otežan stativ rancem i slike budu upotrebljive ali ne baš najoštrije. Bez vetra ili na slabom povetarcu već nema problema.

Ako želiš tako nešto po prirodi da radiš, bolje se odmah protegni za nešto stabilnije. Meni ovaj primarno služi za neke video klipove i fotke u kući, i za to je OK.
 
Tačno je. Slikam npr. na osrednje jakom vetru i sa zatvaračem na 15-20s, otežan stativ rancem i slike budu upotrebljive ali ne baš najoštrije. Bez vetra ili na slabom povetarcu već nema problema.

Ako želiš tako nešto po prirodi da radiš, bolje se odmah protegni za nešto stabilnije. Meni ovaj primarno služi za neke video klipove i fotke u kući, i za to je OK.
Klipove u kući [emoji16] iliti popularno "homemade" [emoji2957][emoji854]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
U mom slučaju je YT. Za te "tresuće" potrebe je ipak bolje nešto stabilnije. :D
 
Kada prodje ovo korona ludilo i budete svrljali po eu ili imate nekog, na buvljacima se lako nalaze izuzetni stativi za sitne novce.
Ovaj full metal Linhof sam bukvalno kupio za saku gvozdenjaka, secam se da smo se zezali da su kobaja i kola bili skuplji od stativa. Nije mi ni trebao tada vec ti zao da tako lepo parce hw stoji napolju :)
Ljudi jednostavno ne znaju sta prodaju, uglavnom su to stvari pokupljene kada se "ciste" kuce tj mladi kada preuzmu/kupe kuce od starijih pa stave nosite sve free, ljudi pokupe pa prodaju po buvljacima.
f5ca26e6a162315f4b937cbde7b673f6.jpg


...riding on 720p...
 
Duhovit si Duke al nema veze :d
Da'l znas kako izgledaju telo i dusa nakon nosenja tog lakog artiljerijskog orudja ceo dan!? :d
 
Ma hajde molim te, sta je 15 kila gvozdja za pravog muskarca...

Nema duhovitosti, vec 2-3 lakse i teze artiljerije su nabavljene tako za drustvo. I sam znas dobro, kada se nesto stvarno hoce, nema tu da nema...

...riding on 720p...
 
Šta mislite o prelazu sa D3500 na Canon 70d? Konkretno nisam zadovoljan fokusom noću i time što je fiksiran ekran na Nikonu, a i *mjau**mjau**mjau*, objektivi stvarno jesu jeftiniji. Trenutno ni nema po nekoj pristupačnoj ceni 85mm 1.8 koji gledam za sledeći objektiv, trenutno imam 18-55 i 35mm 1.8g.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Dobices mnogo ozbiljnije telo, slabiji dinamicki opseg, ali nekako lepse fotke, canon je to uvek imao, okretni ekran, bolji video, bolji autofokus(narocito u liveview-u)...isplati se prelazak...e sad, racunaj da canon 35mm nemas jeftinu, ajde 85mm moze da se nadje za nesto preko 200e...neka zamena 35ici moze da bude 28ica f2.8, ali tu dobijas losiju blendu u odnosu na 35mm f1.8... :)

Mada vidim da se cena 70d krece oko 300 i nesto evra, za te neke pare mozes da nadjes i nikon d600, dobices full frame aparat, sa mnogo boljim fokusom, vecim senzorom, itd...cak ta 35ica moze da se koristi na njemu, stvara vinjete, ali uz mali crop, skroz je podnosljiva...i imas 85mm 1.8D, koja se nalazi ispod 200e... :D
 
Taj 85mm 1.8d sam našao za 180e, ali ne mogu da nađem info da li je skroz kompatibilan sa D3500?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Sa d3500 nije...mozes da ga koristis, ali bez autofokusa, tek serije dxx, dxxx i dxxxx nikon aparata mogu da koriste D objektive i da imaju autofokus...da bi imao af sa 85mm objektivom, moras da trazis 1.8g verziju... :)
G verzija kosta polovna 300e, nekad malo manje, sve zavisi sta izleti, ali 300e je neka standardna cena...ja imam taj objektiv i super je, e sad, af ce ti i dalje bili losiji u mraku, zato sto je d3500 entry level aparat i autofokus mu nije najsjajniji... :)
 
Definitivno onda gledam 70d.
Je l ok cena 380e za telo sa 12k okidanja?
Mislim da ni za Canon gledao da uklopio 17-50 2.8, 70-200 f4, 50mm 1.8 i nešto vide, tipa 11-16. Mislim da bi me sve to iskoštalo jeftinije a dobio bih bolju opremu u odnosu na kombinacije s D3500.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Jedno totalno noob pitanje, posto je "donor" trenutno nedostupan :)
Dobio sam Sigma 24-70mm 1:2.8 EX DG na Nikon 7100.
Ne mogu da ubodem cist fokus nikako, ni rucno ni automatika.
Sa Nikkor 50mm bez ikakvih problema i m i a, ali sa Sigmom sanse nema, uvek deluje (pored Nikkora) blago zamuceno, iritantno.
Sigma ostecena/udarena (iako ne vidim tragove) ili su jednostavno krs?

...riding on 720p...
 
Ako ne mozes ni sa manuelnim fokusiranjem da ubodes fokus, pogotovo u live view modu sa nekim uvecanjem, to onda moze da znaci da je objektiv ozbiljno decentriran, tj stakleni elementi (jedan ili vise) su pomereni iz svojih lezista/nosaca. To je obicno posledica jaceg fizickog udara u telo objektiva, pad recimo. Takodje, isto moguce je da tom objektivu treba kalibracija u odnosu na telo, sto se resava u nekom servisu.
Sa druge strane, prajmovi su uvek ostriji od zumova, pogotovo od te stare Sigme koja nikada nije bila sampion ama bas nicega...
 
Poslednja izmena:
Nop, ni sa Lv ne mogu... najavaljeno mi je da su Sigme "sampioni" kao i razlike izmedju prajm i zoom i da se ne zna status objektiva posto je iskopan negde izmedju ostalih na xy polici.
Verujem da je pad/kvar (onako na osecaj) jer ima cestih momenata kada totalno poludi kada pokusas da slikas sa auto fokusom, da moras da prebacis na manual jer ide u max + ili - sa fokusom a ne neki blagi offset.
Koji slican objektiv bi mi preporucili za slikanje npr manjih modela 3d stampe i detalja?
Ne treba extra klasa, samo da je normalan :)

...riding on 720p...
 
To moze da zavrsi i kit objektiv, bitnije je svetlo za takvo fotkanje.
 
Imam samo 50mm i Sigmu. Kit je negde nestao i nismo ga mogli naci.
Sigmin opseg mi je ok, mozda malo jaci zoom. Zato pitam sta uzeti.

...riding on 720p...
 
35mm-50mm ce da ti zavrsi posao...
 
Dobio ponudu od kolege, Nikkor 35-135mm F/3.5-4.5 AF za 30e.
Pojma nemam sta i kako, probacu pa ako radi posao, za te pare...

...riding on 720p...
 
Mislis ne vredi toliko ili sta?

...riding on 720p...
 
Salim se, cenjkaj se malo, 30e plafon, tj cinis mu uslugu :)
 
Bacio pogled na oglase, to je ta cena , idu od 35 pa navise.
Hvala na smernicama

...riding on 720p...
 
Dobih ga danas, posle Sigme prezadovoljan.
Najzad cist, ostar fokus.
Za te pare meni vise nego odlican.
Jos jednom zahvaljujem na savetima.
1bdf5f100d675abe1b4dcf3e2b66e797.jpg


...riding on 720p...
 
Koji slican objektiv bi mi preporucili za slikanje npr manjih modela 3d stampe i detalja?
Ne treba extra klasa, samo da je normalan :)

...riding on 720p...

Za tu namenu bi dobro posluzio Nikon 40mm 2.8 Micro DX. Odlicna ostrina, 1:1 makro i dosta je povoljan, moze da se nadje za 120-150e na oglasima
 
Nazad
Vrh Dno