Šta je novo?

Kucni server, hardver

smart*exe

Cenjen
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruke
26
Poena
155
Zdravo drustvo,

trenutno kucno stanje pocinje sa internetom koji dobijam od Oriona, optika je u pitanju, brzine 2.5Gbps down i 0,75Gbps up, sa postavljenim bridge mode-om, statika mi je dodeljena, imam jedan IPsec ka kancelariji, ovo se terminise na malom MikroTik hAP ax lite ruteru koji ima 1Gbps portove, ali nama u kuci vise od toga realno i ne treba, MT je takodje zaduzen za WiFi.
Podignut mi je i Wireguard na njemu kako bi imao remote access.
Sporedna tema - cisto testiranja radi, doneo iz kancelarije Cisco 9500, koji SFP i server sa 2.5GBbps NIC-om, da se divim brzini neta, lepo ali bezpotrebno za nas :)
Imam NAS koji je prilicno dobar ali smo prerasli kapacitet istog, u pitanju je Thecus N3200 koji podrzava 3 diska od maksimalno 1TB, konfigurisano u RAID 5 sto mi daje 2TB korisnog prostora.

Tako da dolazimo do dela gde mi treba vasa pomoc. Vreme je da se uradi upgrade sistema, ideja mi je da napravim server gde cu virtualizovati odredjene servise i objediniti sve to sto meni treba.
Pre nego sto bi krenuo dalje u detalje, moram da napomenem da imam neke okvire, koje moram ispostovati:

1. Budzet za konfiguraciju - 500e
2. Fizicki prostor - imam TV policu koja je unutrasnje mere V55,S90,D35 gde se server treba uglaviti

Sada kada razumemo u osnovi kakvo je stanje, sada cemo preci u detalje. Ideja je da podignem Proxmox kao hipervizor i u njemu virtualizujem sve sto mi treba. Tako da:
1. Pomenuti MikroTik bi izbacio, hocu da predjem na pfSense. Zadrzao bi se na 1Gbps tako da moram uklopiti u konfiguraciji servera jednu mreznu karticu, kupovao sam neke Cudy, za sada nisam primetio problem sa istom ali ako imate bolji predlog, slusam.
2. TrueNAS kao zamensko resenje za trenutni NAS gde bi voleo da imam pool od barem 4TB slobodnog prostora. Zadrzao bi RADI 5 ali sa obzirom da imam ogranicenog iskustva sa TrueNAS resenjem, voleo bi da cujem misljenje/predloge?
3. DNS - trenutno koristim DoH preko Cloudflare-a konfigurisano na MT. Tako da ideja mi je da predjem na Pi-hole kao DNS resolver isto konfigurisan da gura pakete enkapsulirane u HTTP, da li neko ima iskustva sa podesavanjem istog ili predlazete nesto bolje, AdGuard home ili nesto trece?
4. Radarr - nemam iskustva sa istim, pa bi mi trebala pomoc oko istog
5. Sonarr - isto kao i Radarr
6. Jeyllyfin - isto kao i prethodna dva

Eto to su ciljevi za kucni server, sada mi je potreban ceo hardver koji bi se uklopio u ovo sto meni treba, pa molim za savete i predloge.
WiFi mi je ostao izolovan koji ne uracunavam u cenu konfiguracije, ali ako imate neke predloge za dobar kucni AP koji moze da stoji iza TVa, podrzava 802.11ax ili ti WiFi 6 predlazite?

Mnogo hvala unapred :)
 
1. Budzet za konfiguraciju - 500e
Za te pare kod nas nemaš ništa. A to što ima je polovno i preslabo za to što tebi treba. Jedina opcija ti je ovako nešto. To je sistem sa i5 1235u Alder Lake procesorom + 32GB RAM-a i 512GB SSD-om, što će te izaći 435 eura bez carine.
2. Fizicki prostor - imam TV policu koja je unutrasnje mere V55,S90,D35 gde se server treba uglaviti
Sistem sa linka od gore se uklapa u ovo.
1. Pomenuti MikroTik bi izbacio, hocu da predjem na pfSense.
Ovo može da bude potencijalni problem. pfSense-u treba 2 porta. Ulazni WAN i izlazni LAN. Uređaj sa linka od gore ima samo 2 porta. Ako iskoristiš oba za pfSense ne ostaje ti ništa. Postoji mogućnost da pfSense ide preko jednog porta koristeći VLAN konfiguraciju, ali u tom slučaju treba managed switch. Taj Cisco 9500 može da odradi to što ti treba, ali nisam siguran da ti odgovara njegova veličina, potrošnja i nepodnošljiva buka koju stvara.
Zadrzao bi se na 1Gbps tako da moram uklopiti u konfiguraciji servera jednu mreznu karticu, kupovao sam neke Cudy, za sada nisam primetio problem sa istom ali ako imate bolji predlog, slusam.
Uređaj od gore stiže sa 2 porta odnosno dve mrežne kartice.
2. TrueNAS kao zamensko resenje za trenutni NAS gde bi voleo da imam pool od barem 4TB slobodnog prostora. Zadrzao bi RADI 5 ali sa obzirom da imam ogranicenog iskustva sa TrueNAS resenjem, voleo bi da cujem misljenje/predloge?
Uređaj od gore ima interne SATA portove, ali nemaš mesta za diskove. Tako da bi to bila budževina koja bi morala da bude otvorena sa donje strane kako bi mogao da povežeš SATA kablove. Svi ovi problemi nastaju zbog ekstremno limitiranog budžeta.

Neka alternativa i daleko elegantnije rešenje bi bio sistem kao što je ovaj. Velika prednost ovog uređaja je što možeš da strpaš diskove unutra i na njemu imaš 4 LAN porta, to jest 4 2.5Gbps mrežne kartice. Velika mana ovog sistema je daleko stariji i slabiji i5-8260u Coffee Lake procesor koji može imati poteškoća sa većim brojem VM-ova. Takođe imaj na umu da se taj sistem isporučuje bez SSD-a i memorije. Tako da pored troškova carine, na tu cenu od 396 eura treba dodati i to.
3. DNS - trenutno koristim DoH preko Cloudflare-a konfigurisano na MT. Tako da ideja mi je da predjem na Pi-hole kao DNS resolver isto konfigurisan da gura pakete enkapsulirane u HTTP, da li neko ima iskustva sa podesavanjem istog ili predlazete nesto bolje, AdGuard home ili nesto trece?
Ako instaliraš pfSense, on preuzima ulogu DNS servera. PiHole ti u tom slučaju ne treba, jer tu ulogu preuzima daleko bolji i napredniji pfBlockerNG koji je u pfSense-u. Postojeći cloudflare DoH možeš prebaciti u pfSense i iskonfugurisati ga kao upstream DNS tako što ćeš interni DNS resolver prebaciti u DNS forward mode.
4. Radarr - nemam iskustva sa istim, pa bi mi trebala pomoc oko istog
5. Sonarr - isto kao i Radarr
6. Jeyllyfin - isto kao i prethodna dva
Ovde ti ne mogu pomoći.
Eto to su ciljevi za kucni server, sada mi je potreban ceo hardver koji bi se uklopio u ovo sto meni treba, pa molim za savete i predloge.
Imaš velike zahteve a jako mali budžet i fizički prostor. Ili smanji zahteve ili povećaj budžet.
WiFi mi je ostao izolovan koji ne uracunavam u cenu konfiguracije, ali ako imate neke predloge za dobar kucni AP koji moze da stoji iza TVa, podrzava 802.11ax ili ti WiFi 6 predlazite?
TP-Link Archer AX53. Ima ga kod nas za 10000 din.
 
Ovo je skroz validno resenje, ali nasao sam alternativni put.
Desktop racunar kao npr. ovaj
370e u gotovom, mada poceo sam da trazim individualne komponente sto ce mi ustedeti koji euro.
4TB diskovi se krecu oko nekih 40e na KP, 3 komada za RAID5 je 120e.
Mrezna kartica koju planiram da uzmem kako bi spustio link od provajdera do kompa, SFP-ove imam u kancelariji, pa cu iskoristiti ceo throughput.
A sto se tice pfSense-a, totalno sam zaboravio da ima pfBlocker, tako da si u pravu, ici cu tim putem.

Ostaju mi ovi servisi za konfigurisanje, ali otom potom.
 
Ovo je skroz validno resenje, ali nasao sam alternativni put.
Desktop racunar kao npr. ovaj
370e u gotovom, mada poceo sam da trazim individualne komponente sto ce mi ustedeti koji euro.
4TB diskovi se krecu oko nekih 40e na KP, 3 komada za RAID5 je 120e.
To je ok, ali moraš da imaš nekoliko stvari na umu. Takav sistem mora da se održava jer ima pokretne delove koji će raditi 24/7/365. Moraćeš da čistiš prašinu, menjaš ventilatore i pastu. Pri brzinama od 10Gbps, imaćeš popriličnu potrošnju el. energije i zagrevanje. A ni potrošnja u idle neće biti zanemarljiva ako se gleda dugoročna potrošnja. A tu je i buka.
Mrezna kartica koju planiram da uzmem kako bi spustio link od provajdera do kompa, SFP-ove imam u kancelariji, pa cu iskoristiti ceo throughput.
A sto se tice pfSense-a, totalno sam zaboravio da ima pfBlocker, tako da si u pravu, ici cu tim putem.

Ostaju mi ovi servisi za konfigurisanje, ali otom potom.
Kartica sa linka koji si okačio je čista prevara.
 
Sto se tice kartice, neko je na subreddit-u /selfhosted postavio konfiguraciju neku, sa linkom od te kartice, komentar je bio da je odlicna, zato sam je uracunao u konfiguraciju.
Imas mozda neku karticu za preporuciti da je alternativa ovoj gde mogu pouzdano da kupim?

Jasno mi je da ce morati da se odrzava, verovatno malo cesce ali odnesem momcima u kancelariju pa neka ciste.

A pa nije 10Gbps, vec 2.5 ali svakako da ocekujem da cu imati vece troskove struje.
 
Sto se tice kartice, neko je na subreddit-u /selfhosted postavio konfiguraciju neku, sa linkom od te kartice, komentar je bio da je odlicna, zato sam je uracunao u konfiguraciju.
Imas mozda neku karticu za preporuciti da je alternativa ovoj gde mogu pouzdano da kupim?
Samo je kupovina kod nas, sigurna kupovina. A kod nas takvih kartica nema. Ako veruješ komentarima sa redita, go for it. Nije to neki novac koji se ne može prežaliti.
Jasno mi je da ce morati da se odrzava, verovatno malo cesce ali odnesem momcima u kancelariju pa neka ciste.

A pa nije 10Gbps, vec 2.5 ali svakako da ocekujem da cu imati vece troskove struje.
Imaćeš i downtime dok se mašina čisti. Ako je to prihvatljivo, onda samo napred.
 
Bilo je i onih ESC Liva 3 mini računara kod nas, beše u Sampru i po KP sam ih viđao, ali cifre od 300-400e za Pentium Silver 6000u i 2 mrežne karte. Doduše wifi mini pci-e kartica je dolazila uz mašinu. Probavao sam stari Liva ZE, to je bila sasvim solidna mašinica u svoje vreme, mada konkurencija na Aliju je zaista žestoka.
 
Nazad
Vrh Dno