Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Brave browser i ništa drugo :)
Јесте симболично, али како чувате новчиће ако сте у Србији, налазите ли неког верификованог креатора па шаљете њему, а он вама назад исту или сличну вредност?
 
Јесте симболично, али како чувате новчиће ако сте у Србији, налазите ли неког верификованог креатора па шаљете њему, а он вама назад исту или сличну вредност?
Ako misliš na "BAT", ne sakupljam ga i ne čuvam. Kad bi omogućili povezivanje sa nekim "normalnim" wallet-om, možda bih razmislio o tome.
Moj izbor Brave Browsera je za pristup Binance-u i generalno - internetu.
 
Ako misliš na "BAT", ne sakupljam ga i ne čuvam. Kad bi omogućili povezivanje sa nekim "normalnim" wallet-om, možda bih razmislio o tome.
Moj izbor Brave Browsera je za pristup Binance-u i generalno - internetu.
Кад кажеш нормалан, ако мислиш на то да нема подршке код нас онда се слажем. Гемини није лош новчаник, али мало је подржаних земаља. Упхолд је смеће, довољно сам био глуп да га направим без провере да ли могу проћи kyc.
Шта знам, свакако користим на 3 уређаја браусер, скупља се мало новчића са којим ништа не могу да радим али шта је ту је. Неко моје схватање је да њима и не одговара проширење подржаних новчаника и мењачница, верујем да је огроман проценат месечних награда заглављен овако као мени. Force hodl углавном.
 
Pa ti slobodno od nekog rusa primi pare na neku menjacnicu pa se posle javi dal je smejurija ili nije ... ako se desi da te pitaju za izvor
 
Pa rekao sam ti posalji na berzu ili nekom trgovcu pa ako je adresa black listed onda ce ti biti jasno kako si deo sveta i kako spadas pod regulativama svih onih sa kojima bi da poslujes...
Onda opet mozes doci ovde i pisat

PS: dobar deo berza ima debeo TOS bilo bi pozeljno da se procita, to vazi i za trgovce ma iz koje zemlje bili
 
Ne prosipaj pamet i ne govori drugima kad i šta mogu pisati, forum nije tvoje privatno vlasništvo.

Naravno da niko ko ima dva grama mozga neće koristiti verifikovan nalog iz Rusije za to. Ako nije verifikovan, ne mogu ništa.

Plus, to je EU regulativa, menjačnice koje nisu iz EU mogu, ali i ne moraju da je poštuju.
 
Pa mozes ti pisat nesitine slobodno ako tako zelis, ali ce te neko ispravit...

svaka berza ima TOS svaki merchant ima TOS ali tebe to ne interesuje kako mi se cini, i taj TOS se menja i updajtuje u skladu sa normamam u svetu, napravi sebi problem tako sto ces od svakog primat na istima pare pa ih sam resi posle, ali ne savetuj druge da cine iste greske

Ne primati direktno na berze crypto od drugih, ako ti vec neko salje nek ti salje na privatni wallet pa ih ti posle sam salji na berzu, naravno za sad vecina berzi ovo nece proveravat ali kad budu a neke i vec proveracaju eto problema
 
Pa mozes ti pisat nesitine slobodno ako tako zelis, ali ce te neko ispravit...

svaka berza ima TOS svaki merchant ima TOS ali tebe to ne interesuje kako mi se cini, i taj TOS se menja i updajtuje u skladu sa normamam u svetu, napravi sebi problem tako sto ces od svakog primat na istima pare pa ih sam resi posle, ali ne savetuj druge da cine iste greske

Ne primati direktno na berze crypto od drugih, ako ti vec neko salje nek ti salje na privatni wallet pa ih ti posle sam salji na berzu, naravno za sad vecina berzi ovo nece proveravat ali kad budu a neke i vec proveracaju eto problema

Opet prosipaš pamet i prozivaš druge bez ikakvog razloga i argumenata.

Nikakvu neistinu nisam napisao, mi nemamo baš nikakve veze sa EU regulativama, kao što npr nema ni Binance.
Iz koje si ti zemlje i koji zakoni važe kod vas me apsolutno ne zanima, kao i 99% posto ljudi koji posećuju forum.
 
@icestorm
Kad ti taj mafijaski binance zapleni crypto ili nekom odavde, onda nek se obrati tebi da mu resis i objasnis kako zakoni za "nas" ne vazi......
 
@icestorm
Kad ti taj mafijaski binance zapleni crypto ili nekom odavde, onda nek se obrati tebi da mu resis i objasnis kako zakoni za "nas" ne vazi......

"Mafijaški Binance"? 😱
Sledeći put pre nego sto napišes mudrost poput ove, proveri značenje reči koje koristiš.

Ne vidim zašto bi se neko obraćao meni zbog bilo čega, nisam consigliere, niti me iko plaća za savete.




 
Evo jedan Bitcoin blog od mene, mala eKnjiga:
https://infopedia.io/revolution-of-money/

(r)Evolucija Novca
Novac i platni sistem sutrašnjice - Uspon Bitcoin-a sa pričom o kripto industriji

(Ispod naslova jezik se može prebaciti na srpski ili direktni link https://infopedia.io/sr-latn/revolution-of-money/)

That’s why BTC is considered to be Digital Gold or Gold 2.0 as it has many good features of Gold but at the same time fixes the bad ones. Therefore, Bitcoin was innovative Solution to problem how to have Hard or Sound money that cannot be overprinted and is also practical to use.

Bitcoin nije praktičan za korišćenje zbog vremena potrebnog za potvrdu transakcije. U pekari čak i da možeš platiti burek BitCoinom, brže je i jednostavnije platiti sa "Hard or Sound money".

Cryptocurrency solves this one as well since it can work without intermediary (trustless) and does not require a trusted party (Money should Not be weaponized, ever!). Additionally, it allows seamless transactions across borders.

Da li tu spada Ethereum nakon što je prešao na PoS i Stellar? Seamless, yes, osim u slučaju Monera i Dasha gdje nije moguće tako lako ući u trag transakcijama. Jer u protivnom, tvoja wallet adresa može završiti na nečijoj crnoj listi, a BTC blockhain je javan i vlade imaju mogućnost da saznaju čiji identitet stoji iza neke adrese tako da prenos preko grane može se završiti sa lošim posljedicama.

Fiat enabled countries to wage war until they run out of all citizens wealth. Prior to paper currencies, governments would soon run out of fighting capability because population would rebel against tax for unpopular wars.

A el. energija potrebna za održavanje mreže Bitcoina i ostalih kriptovaluta neće uzrokovati ratove? Da ne spominjem potrebu za svakodnevnu upotrebu iste i bunu u narodu ako iste nema. Za ovo drugo je daleko od tačnog. I sa fiatom je javnost protestovalo zbog ratova i natjerala vlast da ih obustavi.

11 Modern Declaration of (monetary) Independence / Denationalization
  • enables Sovereign individual (Self-Sufficient communities)
  • opt out from corrupt fiat system (Silent Revolution)
Moguće je samo ako hranu, odjeću, el. energiju, hardver za BitCoin node, svičeve i rutere možeš platiti kriptom bez da isti prvo kupiš FIATom u kriptomjenjačnici.

2 Total collapse of Internet
  • Highly unlikely with its decentralized nature and all redundancy
  • Would also break current financial system since e/mobile-Banking is using web services

Ukoliko se ovo desi, BitCoin blockhain će se forkati, a SWIFT, Visa, MasterCard, PayPal če samo prestati raditi. Kad se Internet opet uspostavi, pod uslovom da je ipak bio samo u pitanju tehnički problem, ovi drugi će nastaviti raditi (jer će jedini problem biti to što transakcije neće prolaziti), ali BitCoin teško da će moći biti isti nakon toga jer će se pojaviti bar dva forkovana blockchaina.

12 Financial Freedom technology and tool
  • stateless and permissionless public money
  • gives you power over money, and ultimate freedom to live on your own terms

Pod uslovom da se ne izgubi privatni ključ za wallet ili da ti ga servis/mjenjačnica ne oduzme, a što se tiče "ultimate freedom to live on your own terms"... Mislim da danas jedino žive tako neka plemena u Južnoj Americi.


Ako budućnost bude korišćenje kriptovalute, onda nek to bude Monero, a ne ubogi BitCoin. Razlog, dosta manje el. energije zahtjeva plus što je anoniman za razliku od BitCoina. Ali i dalje ne mogu sa Monerom da platim burek za manje od 10s u pekari i dam konobaru bakšiš u kafani.
I dalje mi nije jasno zašto se BTC koji omogućavama svim vladama direktan uvid na šta se troši "novac" i kome se šalje isti smatra sredstvom borbe protiv autoritativnih režima kad je daleko je podobniji za iste za od FIAT novca kad se solarno koristi. Ako vlada ima kontrolu nad BTC privatnim ključevima građana, eto veselja. Ustvari dovoljno je samo da wallet adresa bude ID/JMBG.
 
@Sass Drake

1
That’s why BTC is considered to be Digital Gold or Gold 2.0 as it has many good features of Gold but at the same time fixes the bad ones. Therefore, Bitcoin was innovative Solution to problem how to have Hard or Sound money that cannot be overprinted and is also practical to use.

Bitcoin nije praktičan za korišćenje zbog vremena potrebnog za potvrdu transakcije. U pekari čak i da možeš platiti burek BitCoinom, brže je i jednostavnije platiti sa "Hard or Sound money".
-
Naravno da se kafa ili kifla neće plaćati na baznom chain-u, nego kroz neki L2 kao što je Lightning (brzo i jeftino)

2
Cryptocurrency solves this one as well since it can work without intermediary (trustless) and does not require a trusted party (Money should Not be weaponized, ever!). Additionally, it allows seamless transactions across borders.

Da li tu spada Ethereum nakon što je prešao na PoS i Stellar? Seamless, yes, osim u slučaju Monera i Dasha gdje nije moguće tako lako ući u trag transakcijama. Jer u protivnom, tvoja wallet adresa može završiti na nečijoj crnoj listi, a BTC blockhain je javan i vlade imaju mogućnost da saznaju čiji identitet stoji iza neke adrese tako da prenos preko grane može se završiti sa lošim posljedicama.
-

Ako funkcioniše za tu svrhu da, s tim da za PoS sisteme nacelno u samoj osnovi postoje kritike vezane za decentralizaciju. Tj da se lakše može skupiti voting power (51% napad) nego za PoW, u domenu samog protokola.
Slažem se da je anonimnost samo pseudo, ali ako se mreža proširi do milijarde plus korisnika na main netu će biti uglavnom veće transakcije, za veze kanala, za među bankarska i među državna poravnanja dok će preko 90% transakcija ići kroz L2.
Praktično postojaće lokalni hubovi, koji će imati među veze za rutiranje (slicno topologiji interneta)
Neopodno je gledati sklabilnost u narednih 10 i 20 godina. Nijedna mreža ne može imati L1 kapacitet za sve transakcije 9 milijardi ljudi a da pri tome zadrži decentralizaciju.
O Moneru vise na dnu posta.

3
Fiat enabled countries to wage war until they run out of all citizens wealth. Prior to paper currencies, governments would soon run out of fighting capability because population would rebel against tax for unpopular wars.

A el. energija potrebna za održavanje mreže Bitcoina i ostalih kriptovaluta neće uzrokovati ratove? Da ne spominjem potrebu za svakodnevnu upotrebu iste i bunu u narodu ako iste nema. Za ovo drugo je daleko od tačnog. I sa fiatom je javnost protestovalo zbog ratova i natjerala vlast da ih obustavi.
-
Ovaj argument se isključivo odnosi na to da kod fiat sistema država može vrlo lako 'štampanjem' konfiskovati svu ušteđevinu građana bez da se na prvu to i primijeti.
To nema neke direktne veze sa strujom uopšte.
Da preziciram NeFiat sistemi bi smanjili kapacitet vlada da vode nepopularne ratove. Jer čim nestane novca moraće potpisati primirje, ako građani ne budu prihvatali povećanje direktnih poreza, ni to nije nemoguće ali je dosta teže izvesti.

4
11 Modern Declaration of (monetary) Independence / Denationalization
enables Sovereign individual (Self-Sufficient communities)
opt out from corrupt fiat system (Silent Revolution)

Moguće je samo ako hranu, odjeću, el. energiju, hardver za BitCoin node, svičeve i rutere možeš platiti kriptom bez da isti prvo kupiš FIATom u kriptomjenjačnici.
-
Ideja i jeste da u budućnosti većina ga bude prihvatala za raznu robu i usluge direktno bez mjenjačnica, da ga i zarađuju i troše.
U prvoj fazi ga mogu prihvatati pa zbog volatilnosti vecinu odmah prebacivati u stabilnije valute, a dio ostavljati kao stednju i investiciju u BTC.
Poslije ako se dovoljno prosiri i porasta postace stabilniji kada vise ne bi bilo potrebe konvertovati ga u ista drugo.

5
2 Total collapse of Internet
Highly unlikely with its decentralized nature and all redundancy
Would also break current financial system since e/mobile-Banking is using web services

Ukoliko se ovo desi, BitCoin blockhain će se forkati, a SWIFT, Visa, MasterCard, PayPal če samo prestati raditi. Kad se Internet opet uspostavi, pod uslovom da je ipak bio samo u pitanju tehnički problem, ovi drugi će nastaviti raditi (jer će jedini problem biti to što transakcije neće prolaziti), ali BitCoin teško da će moći biti isti nakon toga jer će se pojaviti bar dva forkovana blockchaina.
-
Ovaj dio se odnosio na neki polu-apokaliptični događaj, sav net da bi stao mora struja na cijelom svijetu nestati a tada imamo veći problem od samog novca.

6
12 Financial Freedom technology and tool
stateless and permissionless public money
gives you power over money, and ultimate freedom to live on your own terms

Pod uslovom da se ne izgubi privatni ključ za wallet ili da ti ga servis/mjenjačnica ne oduzme, a što se tiče "ultimate freedom to live on your own terms"... Mislim da danas jedino žive tako neka plemena u Južnoj Americi.-
-
Biće uvijek firmi / mjenjačnica / banaka koje mogu čuvati za tebe, ko to želi.
Ono što je bitno da ovdje prvi put postoji mogućnost da ga čuvaš i sam, u kom slučaju naravno preuzimaš svu odgovornost.
A ima već načina kako se i tada osigurati, multiSig (dijelovi ključa kod više ljudi itd).
Suverentun se tu odnosio samo na monetarni, zna;i 2 osobe ramjenjuju usluge i robe bez posrednika.
Danas tehnologija vec omogucava prilicno privatan zivot. Npr ako radis u ITu gdje mozes remote, treba ti samo struja, laptop i net.
Znači negdje na selu kuća dobro izolovana pasivna kuća sa solarnim panelima, baterijom (Powerwall Tesla), satelitski net-om (StarLink), bunar + pumpa, baštica povrća itd...
A sve to isto moze i neko ko nije IT, npr proizvodis organsko povrce za prodaju (dostava na kucnu adresu, licno, kurirskom sluzbom ili dronom:), mogucnosti su razne...
Naravno i dalje ti je 'civilizacija' na dohvat ruke, nema potrebe dizati zidine oko sebe.
Ovo navodim samo kao mogucnost, vjerujem da ce vecina i dalje zivjeti blize drustvu, jer covjek je ipak socijalno bice (politicka zivotinja:).

------------------------
Ako budućnost bude korišćenje kriptovalute, onda nek to bude Monero, a ne ubogi BitCoin. Razlog, dosta manje el. energije zahtjeva plus što je anoniman za razliku od BitCoina. Ali i dalje ne mogu sa Monerom da platim burek za manje od 10s u pekari i dam konobaru bakšiš u kafani.
I dalje mi nije jasno zašto se BTC koji omogućavama svim vladama direktan uvid na šta se troši "novac" i kome se šalje isti smatra sredstvom borbe protiv autoritativnih režima kad je daleko je podobniji za iste za od FIAT novca kad se solarno koristi. Ako vlada ima kontrolu nad BTC privatnim ključevima građana, eto veselja. Ustvari dovoljno je samo da wallet adresa bude ID/JMBG.

-
Keš jeste praktičan u komšiluku, ali ne možeš ga lako slati na veliku daljinu a opet ostaje problem ko ga štampa uvijek ga moze do/pre-štampati.

Monero je jedan od rijetkih altCoina koji je i dalje zanimljiv.
Gledajući prvenstveno iz aspekta veće privatnosti na L1 nivou. Možda bi se mogao nekim swap-ovima vezati za BTC pa da bude kao neka vrsta L2.
Mada opet ako nema skalabilnost za sve ljude na svijetu, sam po sebi ne rješeva problem do kraja.
Zanimljivo poređenje:
https://www.exodus.com/news/monero-vs-bitcoin/#head5

Ipak zbog mrežnog efekta i same snage minera mislim da ne može parirati BTCu u domenu potencijalne funkcije svjetske rezervne valute.
Na globalnom nivou mora biti nesto BulletProof. Dalje pošto struja se može praviti iz NeFosilnih izvora neće biti problem upotrebe iste, u korisnu svrhu (garantovanje kvalitetne valute).
Što se tiče samo korišetnja neće to biti samo jedan način, već više useCase-ova. Neki ce držati u nekim pouzdanim custody-jima, drugi sami, treći se korisiti Mixere ako im je vlast autoritativna itd. Svakome ostaje izbor kako želi i kako mu treba. Bitno da ima izbor, koji do juče nije postojao.
 
Poslednja izmena:
Bitcoin nije praktičan za korišćenje zbog vremena potrebnog za potvrdu transakcije. U pekari čak i da možeš platiti burek BitCoinom, brže je i jednostavnije platiti sa "Hard or Sound money".



Da li tu spada Ethereum nakon što je prešao na PoS i Stellar? Seamless, yes, osim u slučaju Monera i Dasha gdje nije moguće tako lako ući u trag transakcijama. Jer u protivnom, tvoja wallet adresa može završiti na nečijoj crnoj listi, a BTC blockhain je javan i vlade imaju mogućnost da saznaju čiji identitet stoji iza neke adrese tako da prenos preko grane može se završiti sa lošim posljedicama.



A el. energija potrebna za održavanje mreže Bitcoina i ostalih kriptovaluta neće uzrokovati ratove? Da ne spominjem potrebu za svakodnevnu upotrebu iste i bunu u narodu ako iste nema. Za ovo drugo je daleko od tačnog. I sa fiatom je javnost protestovalo zbog ratova i natjerala vlast da ih obustavi.


Moguće je samo ako hranu, odjeću, el. energiju, hardver za BitCoin node, svičeve i rutere možeš platiti kriptom bez da isti prvo kupiš FIATom u kriptomjenjačnici.



Ukoliko se ovo desi, BitCoin blockhain će se forkati, a SWIFT, Visa, MasterCard, PayPal če samo prestati raditi. Kad se Internet opet uspostavi, pod uslovom da je ipak bio samo u pitanju tehnički problem, ovi drugi će nastaviti raditi (jer će jedini problem biti to što transakcije neće prolaziti), ali BitCoin teško da će moći biti isti nakon toga jer će se pojaviti bar dva forkovana blockchaina.



Pod uslovom da se ne izgubi privatni ključ za wallet ili da ti ga servis/mjenjačnica ne oduzme, a što se tiče "ultimate freedom to live on your own terms"... Mislim da danas jedino žive tako neka plemena u Južnoj Americi.


Ako budućnost bude korišćenje kriptovalute, onda nek to bude Monero, a ne ubogi BitCoin. Razlog, dosta manje el. energije zahtjeva plus što je anoniman za razliku od BitCoina. Ali i dalje ne mogu sa Monerom da platim burek za manje od 10s u pekari i dam konobaru bakšiš u kafani.
I dalje mi nije jasno zašto se BTC koji omogućavama svim vladama direktan uvid na šta se troši "novac" i kome se šalje isti smatra sredstvom borbe protiv autoritativnih režima kad je daleko je podobniji za iste za od FIAT novca kad se solarno koristi. Ako vlada ima kontrolu nad BTC privatnim ključevima građana, eto veselja. Ustvari dovoljno je samo da wallet adresa bude ID/JMBG.
Odlicno rezonovanje!
 

odlican sajt da proverite koga pratite na tviteru

profil pun botova ili pravih ljudi


u kombinaciji sa social blade moztede da vidite da li je neko kupovao pratioce ili ima organski rast
Kako mi dođe da se ispovraćam svaki put kad se pojavi neki novi gušter da opet postuje ovakve gluposti. Vekovima alhemičari nisu mogli da naprave zlato, al vidiš, uvek se pojavi neko nov da kaže da je uspeo.

Zlato ima osobinu koju BTC nema, da ga ljudi ŽELE. Ti možeš da kažeš da privlačnost zlata ljudima potpuno iracionalna kategorija, i tu bi bio u pravu, ali ostaje činjenica da su ljudi širom sveta, u različitim kulturama koje nisu imale kontakta jedna sa drugom, svuda želeli i cenili zlato. Zato čovek može mirne duše da prihvati i osloni se na činjenicu da će se to ludilo nastaviti i da će stoga njegovo zlato uvek vredeti, praktično bez obzira na okolnosti.

Zašto ja da želim BTC? Da stavim Ledger na zid, pa da ga gledam, jel? BTC meni vredi jedino ako mogu da ga nekom zavalim po većoj ceni nego što sam ga ja kupio, inače je bezvredan. Imali smo vremena špekulacije i ekspanzije balona kad se lepo zarađivalo od ovog kockanja, ali to vreme je prošlo, sad je vreme kad đavo dolazi po svoje. Ko bude blesav da se u krizi osloni na BTC i ostale čarobne baze podataka, sam je sebi kriv.

kada budes hteo da iz jedne banke prebacis 100k drugu banku..shvatices sta je lepota kripta na klik.. 😅
 
@frrka

To je tačno, ali s druge strane sa kriptom moraš da paziš da ne pogriješiš adresu primaoca tih 100k jer u slučaju greške nema nazad. 😅
 
kada budes hteo da iz jedne banke prebacis 100k drugu banku..shvatices sta je lepota kripta na klik.. 😅

SEPA transfer, normalna stvar u normalnim zemljama, 5 evra provizije.

Ako ti tih 100k kripta godinu dana od sada bude vredelo 30k, smatraš da je i dalje super što ga imaš, jer možeš da ga pošalješ bez banke? Šta ako se cena ne oporavi deset godina? Ili dvadeset godina? Hoćeš onda da pričaš svojim unucima kako si napravio super posao iako si izgubio 70k, ali zato može da se pošalje na klik? Kako kod se okreneš, dupe ti pozadi. Ako BTC ne dobija na ceni, nema od njega vajde, a ja ne vidim na koju foru može da raste u ekonomskoj stagnaciji.
 
Kako mi dođe da se ispovraćam svaki put kad se pojavi neki novi gušter da opet postuje ovakve gluposti. Vekovima alhemičari nisu mogli da naprave zlato, al vidiš, uvek se pojavi neko nov da kaže da je uspeo.

Zlato ima osobinu koju BTC nema, da ga ljudi ŽELE. Ti možeš da kažeš da privlačnost zlata ljudima potpuno iracionalna kategorija, i tu bi bio u pravu, ali ostaje činjenica da su ljudi širom sveta, u različitim kulturama koje nisu imale kontakta jedna sa drugom, svuda želeli i cenili zlato. Zato čovek može mirne duše da prihvati i osloni se na činjenicu da će se to ludilo nastaviti i da će stoga njegovo zlato uvek vredeti, praktično bez obzira na okolnosti.

Zašto ja da želim BTC? Da stavim Ledger na zid, pa da ga gledam, jel? BTC meni vredi jedino ako mogu da ga nekom zavalim po većoj ceni nego što sam ga ja kupio, inače je bezvredan. Imali smo vremena špekulacije i ekspanzije balona kad se lepo zarađivalo od ovog kockanja, ali to vreme je prošlo, sad je vreme kad đavo dolazi po svoje. Ko bude blesav da se u krizi osloni na BTC i ostale čarobne baze podataka, sam je sebi kriv.
Nema tu alhemije niti je BTC fizicko zlato.
Zlato kao metal, plemeniti, posto je sjajno i trajno se odavno koristi kao nakit a od skora u i industriji cipova.
To mu je prakticna funkcija koja nema direktno veze sa ovom pricom.
Ono sto ima veze jeste da zlato zbog svojih karakteristika je bilo najbolje(iako ne savrseno) da igra ulogu novca (sto je radilo dugo vremena) za kojeg je bitno da je:
Izdržljiv, Djeljiv, Prijenosan, Prihvatljiv, Ograničena kol.-rijetkost, Uniforman
BTC algoritam pokusava da ove osobine napravi u virtuelnom domenu (neke i poboljsa) tako da se pojam Zlato v2 koristi iskljucivo kao metafora.
Unapredjene necega sto moze imati funkciju novca, a ne neko novo fizicko 'titanijumsko zlato'.

Tacno da je vrijednost subjektivna i da je dalju ljudi, a na isti nacin i BTC ima vrijednost koliku ima, kao i svaki novac koji je po prirodi stvari apstraktan pojam.
Ideja je da ovo postane svjetska rezervna valuta, sto bi znacilo da ce vrijednost u odnosu na fiat valute dugorocno rasti, uz ciklicne padove.
Tako da je prvi razlog zastita od inflacije. Drugi je vise ideoloski ko misli da ce bi prelaz na ovaj sistem mogao biti dobar za vecinu onda ce htjeti da on se koristi za placanja i sam ga primati za svoju usluge/robe a i placati sa njim gdje je moguce. Time daje svoj doprinos da se isti prositi.

Koga zanima tematika nije lose da uputi dublje, zato sam i sakupio razne info u blogu.
Sve i ko ostane skeptik pozeljno je znati argumente za i protiv.
Moj stav je da treba ulagati samo ako covjek bude ubjedjen u ideju, inace preskociti.
 
Poslednja izmena:
SEPA transfer, normalna stvar u normalnim zemljama, 5 evra provizije.

Ako ti tih 100k kripta godinu dana od sada bude vredelo 30k, smatraš da je i dalje super što ga imaš, jer možeš da ga pošalješ bez banke? Šta ako se cena ne oporavi deset godina? Ili dvadeset godina? Hoćeš onda da pričaš svojim unucima kako si napravio super posao iako si izgubio 70k, ali zato može da se pošalje na klik? Kako kod se okreneš, dupe ti pozadi. Ako BTC ne dobija na ceni, nema od njega vajde, a ja ne vidim na koju foru može da raste u ekonomskoj stagnaciji.
Pa čoveče stable je isto deo kripta.

Mislim da nije dozvoljeno da u srbiji šaljes devize sa računa fizičkog na račun fizičkog..

Samo kažem da je mnogo lakše rad sa velikim ciframa preko kripta nego preko banka.
 
Kako mi dođe da se ispovraćam svaki put kad se pojavi neki novi gušter da opet postuje ovakve gluposti. Vekovima alhemičari nisu mogli da naprave zlato, al vidiš, uvek se pojavi neko nov da kaže da je uspeo.

Zlato ima osobinu koju BTC nema, da ga ljudi ŽELE. Ti možeš da kažeš da privlačnost zlata ljudima potpuno iracionalna kategorija, i tu bi bio u pravu, ali ostaje činjenica da su ljudi širom sveta, u različitim kulturama koje nisu imale kontakta jedna sa drugom, svuda želeli i cenili zlato. Zato čovek može mirne duše da prihvati i osloni se na činjenicu da će se to ludilo nastaviti i da će stoga njegovo zlato uvek vredeti, praktično bez obzira na okolnosti.

Zašto ja da želim BTC? Da stavim Ledger na zid, pa da ga gledam, jel? BTC meni vredi jedino ako mogu da ga nekom zavalim po većoj ceni nego što sam ga ja kupio, inače je bezvredan. Imali smo vremena špekulacije i ekspanzije balona kad se lepo zarađivalo od ovog kockanja, ali to vreme je prošlo, sad je vreme kad đavo dolazi po svoje. Ko bude blesav da se u krizi osloni na BTC i ostale čarobne baze podataka, sam je sebi kriv.
1666159554176.png
ovo je jedna velika zlatna koka ...
 
Nema tu alhemije niti je BTC fizicko zlato.
Zlato kao metal, plemeniti, posto je sjajno i trajno se odavno koristi kao nakit a od skora u i industriji cipova.
To mu je prakticna funkcija koja nema direktno veze sa ovom pricom.
Ono sto ima veze jeste da zlato zbog svojih karakteristika je bilo najbolje(iako ne savrseno) da igra ulogu novca (sto je radilo dugo vremena) za kojeg je bitno da je:
Izdržljiv, Djeljiv, Prijenosan, Prihvatljiv, Ograničena kol.-rijetkost, Uniforman
BTC algoritam pokusava da ove osobine napravi u virtuelnom domenu (neke i poboljsa) tako da se pojam Zlato v2 koristi iskljucivo kao metafora.
Unapredjene necega sto moze imati funkciju novca, a ne neko novo fizicko 'titanijumsko zlato'.

Tacno da je vrijednost subjektivna i da je dalju ljudi, a na isti nacin i BTC ima vrijednost koliku ima, kao i svaki novac koji je po prirodi stvari apstraktan pojam.
Ideja je da ovo postane svjetska rezervna valuta, sto bi znacilo da ce vrijednost u odnosu na fiat valute dugorocno rasti, uz ciklicne padove.
Tako da je prvi razlog zastita od inflacije. Drugi je vise ideoloski ko misli da ce bi prelaz na ovaj sistem mogao biti dobar za vecinu onda ce htjeti da on se koristi za placanja i sam ga primati za svoju usluge/robe a i placati sa njim gdje je moguce. Time daje svoj doprinos da se isti prositi.

Koga zanima tematika nije lose da uputi dublje, zato sam i sakupio razne info u blogu.
Sve i ko ostane skeptik pozeljno je znati argumente za i protiv.
Moj stav je da treba ulagati samo ako covjek bude ubjedjen u ideju, inace preskociti.

Daj, prestani da citiraš budalaštine koje je neki BTC zanesenjak nadrobio, nisi ni prvi ni poslednji koji to ponavlja. Prva stvar koju moraš da razumeš je da novac u normalnoj ekonomiji NIJE imaginarna kategorija i da njegova vrednost NIJE subjektivna, već sasvim objektivna. Ti si proživeo život u FIAT monetarnom sistemu gde novac za tebe predstavlja samo neki broj na bankovnom računu, ali kroz ljudsku istoriju novac je predstavljao realno upotrebljivo dobro. Sve što je ikad korišćeno kao novac u ljudskoj istoriji, bilo da je to zlato, srebro, alkoholna pića, žito, koze, polirane školjke, bakarno prstenje, perje, imalo je za vlasnika realnu vrednost, uglavnom kao ukras/nakit ili hrana. Kad je čovek prodavao neku robu, on je prosto menjao jedno dobro za drugo dobro koje je bilo pogodnije za skladištenje i transport.

Ti nikad nećeš moći BTC da upotrebiš za bilo šta korisno. Ne možeš da ga jedeš, ne možeš da ga sipaš u rezervoar, ne možeš da ga nosiš na sebi, to su samo brojevi koji mogu da se prabacuju po bazi podataka tamo-ovamo i bukvalno ništa drugo. To je FIAT novac bez upotrebne vrednosti. FIAT monetarni sistemi uvek propadnu, jer nema discipline da se oni održavaju. Države počnu da štampaju previše novca, dođe do inflacije i kolapsa. Ovaj narodni FIAT je još gori, milion nekih valuta, pump and dump, beskonačno prevara svuda, sasvim normalna stvar u situaciji kad novac ima čisto špekulativnu vrednost. Sve je to lepo u dobrim vremenima, ali kako državni FIAT sada propada, on tako povlači sa sobom i ovaj partizanski FIAT.
 
Pa čoveče stable je isto deo kripta.

Mislim da nije dozvoljeno da u srbiji šaljes devize sa računa fizičkog na račun fizičkog..

Samo kažem da je mnogo lakše rad sa velikim ciframa preko kripta nego preko banka.

I na koji ćeš ti stablecoin da se osloniš u slučaju finansijskog sloma? Ja imam poverenja u sve njih koliko i u LUNA. Najsmešnije mi kad pričaju da u kripto sistemu nema poverenja, a kičma sistema su stablecoin-i gde moraš da veruješ izdavaču da će ti stvarno i dati dolare za njih.

Veliki transferi su strogo regulisani zato što i treba da budu strogo regulisani. Kad neko hoće nekom da pošalje milione, vlasti i treba da se zapitaju kako, odakle i zašto.
 
Daj, prestani da citiraš budalaštine koje je neki BTC zanesenjak nadrobio, nisi ni prvi ni poslednji koji to ponavlja. Prva stvar koju moraš da razumeš je da novac u normalnoj ekonomiji NIJE imaginarna kategorija i da njegova vrednost NIJE subjektivna, već sasvim objektivna. Ti si proživeo život u FIAT monetarnom sistemu gde novac za tebe predstavlja samo neki broj na bankovnom računu, ali kroz ljudsku istoriju novac je predstavljao realno upotrebljivo dobro. Sve što je ikad korišćeno kao novac u ljudskoj istoriji, bilo da je to zlato, srebro, alkoholna pića, žito, koze, polirane školjke, bakarno prstenje, perje, imalo je za vlasnika realnu vrednost, uglavnom kao ukras/nakit ili hrana. Kad je čovek prodavao neku robu, on je prosto menjao jedno dobro za drugo dobro koje je bilo pogodnije za skladištenje i transport.

Ti nikad nećeš moći BTC da upotrebiš za bilo šta korisno. Ne možeš da ga jedeš, ne možeš da ga sipaš u rezervoar, ne možeš da ga nosiš na sebi, to su samo brojevi koji mogu da se prabacuju po bazi podataka tamo-ovamo i bukvalno ništa drugo. To je FIAT novac bez upotrebne vrednosti. FIAT monetarni sistemi uvek propadnu, jer nema discipline da se oni održavaju. Države počnu da štampaju previše novca, dođe do inflacije i kolapsa. Ovaj narodni FIAT je još gori, milion nekih valuta, pump and dump, beskonačno prevara svuda, sasvim normalna stvar u situaciji kad novac ima čisto špekulativnu vrednost. Sve je to lepo u dobrim vremenima, ali kako državni FIAT sada propada, on tako povlači sa sobom i ovaj partizanski FIAT.

Za prvi pasus se slazem u potpunosti, upotrebljivo dobro ima u nacelu vecu vrijednost od apstrakcije, mada i robi cijenu dijelom odredjuje ponuda i potraznja tj. trziste odnosno zelja/potreba ljudi za time. Prvobitno i jeste bio barter, robna razmjena.
Takodje stoji sasvim i za Fiat novac da se previse stampa, to je jedna od glavnih kritika postojeceg sistema, i zato neki traze alternative.
Tu je bitno znati da se sa bartera/zlata i itd preslo na fiat cisto iz prakticnih razloga (tesko i nezgodno vuci kilu zlata u torbi...)
Medjutim ta prakticnost je uvela rizik posrednika (da dostampa) koji se stalno zloupotrebljavao.
BTC u tom pogledu je u suprotnost jer matematicki algoritam definise opadajucu stopu inflacije i max limit.

Upotreba BTCa je da bi mogao postati platno sredstvo, da primas platu u njemu i da ga trosis direktno. Neces jesti coine ali ces jesti hranu koji platis sa njima.
Tacno je i da trenutno nije dosao na taj nivou, tj za sada je cisto investicona imovina (inflation proof), sa spekulativnim talasima gore i dole. To je visegodisnji proces...
A Stable coin nisu decentralizovani tako da oni ne spadaju u istu vrstu uopste.

Sve se svodi na 2 stvari da li covjek uvidja probleme postojecih monetarnih sistema koji su protivni i njegovom licnom interesu.
Ako ne onda nista, ako da onda moze gledati kako ih prevazici. U tom slucaju ko dodje zakljucka da je BTC potencijalno rjesenje, ulozi 5%-10% (zavisno od apetita za rizik) ustedjevine i ostavi da se kiseli jos par godina. Isto vazi ako neko smatra da je neki drugi koin rjesenje ili samo fizicko zlato. Kako kazu neka ulog prati misljenje (put your money where your mouth)

Mislim da smo iznijeli sve stavove, oko neceg dijelimo misljenje a slozili smo se i oko cega se ne slazemo :D
Ostaj dobro...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno