Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Monetarni sistem mora biti inflatoran jer podstice ekonomski rast i razvoj. Naravno niska inflacija 1,2,3% godisnje. On ne moze pocivati na necemu sto ima ogranicen supply, jer kad se dodje to kraja ponude, ekonomija se gasi. Nije vise moguce uzeti kredit jer nema odakle da se stvara kamata, ne mozes povecati plate jer nema vise cime da se plati. I ono sto je najvaznije nema motiva za stvaranje novog boljeg proizvoda jer on ne moze vise da vredi. Zato mora biti inflacije, naravno samo niske.

Tako je, ovo gore sam i mislio, samo malo jednostavnije.

Ali vidis cesto na forumima i soc. mrezama neobrazovane likove koji pljuckaju te monetarne instrumente kuckajuci poruke protiv "sistema" i "sistemasa" sa svojih iPhone-a.

A tih iPhone-a ne bi ni bilo za njihovog zivota da neko ( banka, fond ) ili ko vec nije dao kredit da se isti projektuje i pusti u proizvodnju.
 
@Cika.Gavra Mislio sam na hiper inflaciju i apsolutno mi je jasno o cemu pricas.
Ako prevrtis postove kroz istoriju videces da sam i sam pisao da je najveci problem kripta sto je deflatoran po prirodi ali to idalje ne znaci da on nece biti koriscen u nekom drugom obliku.

@sstanko78
Zamolio bih te da smanjis dozivljaj, ne znas sa kime pricas (na konto obrazovanja itd.) i ovo nije bilo kakav forum (barem kroz godine smo imali kakav takav kvalitet) a kamoli soc. mreza.
 
Jedino sto meni nije jasno je da ti ne mozes da sagledas siru sliku i primenu kripto valuta u raznim oblicima.

Evo ti jedan analitičan pogled na širu sliku.

 
Vec sam jednom pisao da je kripto po meni skoro savrsen ponzi. I bice interesantan ljudima dokle god bude sanse da se zaradi bez mnogo truda. Altcoini su tu da igru ucine jos zanimljivijom jer i kada cena btc-a postane previsoka opet postoji sanse da se brzo zaradi na altovima. Dokle ce ta igra trajati jako je tesko reci. Treba ga odvojiti od blockchain tehnologija koja ima i moze imati mnogo siru primenu.
Iako mi je kripto doneo jako dobru zaradu, ovo je moje realno sagledavanje situacije.

Svakako nema smisla vredjati nekog ko ima drugacije misljenje ukoliko ga civilizovano iznosi. Na kraju krajeva niko nije 100% u pravu. Podrzavam dzentlmenski humor i zadirkivanje s merom sto cini komunikaciju zanimljivijom. (Vecinom u diskusiji o cenama)
 
Vec sam jednom pisao da je kripto po meni skoro savrsen ponzi. I bice interesantan ljudima dokle god bude sanse da se zaradi bez mnogo truda. Altcoini su tu da igru ucine jos zanimljivijom jer i kada cena btc-a postane previsoka opet postoji sanse da se brzo zaradi na altovima. Dokle ce ta igra trajati jako je tesko reci. Treba ga odvojiti od blockchain tehnologija koja ima i moze imati mnogo siru primenu.
Iako mi je kripto doneo jako dobru zaradu, ovo je moje realno sagledavanje situacije.

Svakako nema smisla vredjati nekog ko ima drugacije misljenje ukoliko ga civilizovano iznosi. Na kraju krajeva niko nije 100% u pravu. Podrzavam dzentlmenski humor i zadirkivanje s merom sto cini komunikaciju zanimljivijom. (Vecinom u diskusiji o cenama)
Prvo procitaj Bitcoin standard knjigu, toliko minimalan trud mozes da ulozis. Imas je online u pdf formatu ako ne zelis da je kupis. Svako ko tvrdi da je kripto,a prvenstveno Bitcoin, "ponzi shema" zaista bi trebalo da se barem malo edukuje oko toga sta je Bitcoin.
 
Prvo procitaj Bitcoin standard knjigu, toliko minimalan trud mozes da ulozis. Imas je online u pdf formatu ako ne zelis da je kupis. Svako ko tvrdi da je kripto,a prvenstveno Bitcoin, "ponzi shema" zaista bi trebalo da se barem malo edukuje oko toga sta je Bitcoin.
Procitao sam i znam mnogo vise nego sto mislis i o bitcoinu i o blockchainu. Bitcoin je zanimljiv zbog zarade, njegova ideja peer to peer cash sistema odavno ne funkcionise. Mozes zaraditi samo ako neko hoce da plati vise. Da ne pricamo o 50 btc forkova i stotine coina koji svakodnevno nicu ko pecurke na binance smart chainu.
I nemoj odmah da napadas i da pametujes. Veruj mi da znam vise od tebe.
 
Monetarni sistem mora biti inflatoran jer podstice ekonomski rast i razvoj. Naravno niska inflacija 1,2,3% godisnje. On ne moze pocivati na necemu sto ima ogranicen supply, jer kad se dodje to kraja ponude, ekonomija se gasi. Nije vise moguce uzeti kredit jer nema odakle da se stvara kamata, ne mozes povecati plate jer nema vise cime da se plati. I ono sto je najvaznije nema motiva za stvaranje novog boljeg proizvoda jer on ne moze vise da vredi. Zato mora biti inflacije, naravno samo niske.
To je ono što tvrde Kejnzijanci. Pročitaj malo nešto od austrijske škole ekonomije, pa ćeš shvatiti da inflacija valute nije jedina opcija.

Ovako na brzinu par komentara....
Zašto bi povećavao plate kada u deflatornom sistemu cene robe stalno padaju?
Kredit se uzima iz akumulirane štednje pojedinaca i organizacija (zamisli, banke su ovako funkcionisale ranije).
 
Kredit se uzima iz akumulirane štednje pojedinaca i organizacija (zamisli, banke su ovako funkcionisale ranije).

Niđe veze sa stvarnošću, banke kreiraju kreditni novac u trenutku njegovog uzimanja.

https://positivemoney.org/how-money-works/banking-101-video-course/

“The process by which money is created is so simple that the mind is repelled.” - JK Gailbraith
 
Najveća ironija je što sve menjačnice za kripto posluju na potpuno isti način kao i banke.

Pokušajte svi da povučete dolare koje imate na vašim računima kod njih odjednom. Ne bi ni 10% vas dobilo svoje.
 
Ovako na brzinu par komentara....
Zašto bi povećavao plate kada u deflatornom sistemu cene robe stalno padaju?
Kredit se uzima iz akumulirane štednje pojedinaca i organizacija (zamisli, banke su ovako funkcionisale ranije).
1. Zato sto su plate rigidne tj. ne mogu se menjati u kratkom roku. Ako imam ugovor sa poslodavcem na godinu, dve ili vise, on u tom periodu ne moze da je smanji. Takodje postoje ugovori i sa dobavljacima. Ako pada cena proizvoda biznis propada.
2. I dalje kreditiranje tako funkcionise. Poenta je da ti banka nece dati kredit bez kamate jer nema smisla. Ako nema iz cega da se generise ta kamata nema ni kredita.

Austrijska skola ucenja je pretrpela mnogo kritika i dokazano je neuspesna 1929. nakon izbijanja Velike Depresije.
Ali takodje ni oni ne zagovaraju fiksnu ponudu vec da ponuda novca prati povecanje proizvodnje.
Dalje smatraju da cena neke robe zavisi od njene korisnosti za pojedinca i oskudnosti. Dakle to sto necega ima malo, ne znaci po automatiznu da je vredno, ono mora biti i korisno.

I opet zasto odmah procitaj nesto pa ces shvatiti. Odakle i tebi ideja da nisam procitao?

Za sve dusebriznike bavim se ekonomijom kao naukom preko 20 godine i dosta skole sam zavrsio. I pored svega toga postujem tudje misljenje i stavove jer u ekonomiji nema samo jednog ispravnog ucenja i jedne ispravne ekonomske politike.
 
1. Zato sto su plate rigidne tj. ne mogu se menjati u kratkom roku. Ako imam ugovor sa poslodavcem na godinu, dve ili vise, on u tom periodu ne moze da je smanji. Takodje postoje ugovori i sa dobavljacima. Ako pada cena proizvoda biznis propada.
2. I dalje kreditiranje tako funkcionise. Poenta je da ti banka nece dati kredit bez kamate jer nema smisla. Ako nema iz cega da se generise ta kamata nema ni kredita.

Austrijska skola ucenja je pretrpela mnogo kritika i dokazano je neuspesna 1929. nakon izbijanja Velike Depresije.
Ali takodje ni oni ne zagovaraju fiksnu ponudu vec da ponuda novca prati povecanje proizvodnje.
Dalje smatraju da cena neke robe zavisi od njene korisnosti za pojedinca i oskudnosti. Dakle to sto necega ima malo, ne znaci po automatiznu da je vredno, ono mora biti i korisno.

I opet zasto odmah procitaj nesto pa ces shvatiti. Odakle i tebi ideja da nisam procitao?

Za sve dusebriznike bavim se ekonomijom kao naukom preko 20 godine i dosta skole sam zavrsio. I pored svega toga postujem tudje misljenje i stavove jer u ekonomiji nema samo jednog ispravnog ucenja i jedne ispravne ekonomske politike.
1. Pa isto važi i u slučaju inflatorne valute, samo što onda ide na teret radnika, a ne poslodavca. Po tvojoj logici, svi proizvođači elektronike bi trebalo da su odavno bankrotirali, s obzirom na brzinu pada cena u toj proizvodnoj grani, uprkos inflaciji.
2. Kako su onda banke funkcionisale dok se koristio zlatni standard?

Velika depresija je bila standardni ciklus koji je drastično produžen lošom intervencijom države i centralne banke.
Da je ostavljeno tržište da se samoreguliše, ta kriza bi prošla brzo kao i ona 1921.
Ne vidim gde je tu zakazala austrijska škola, kada je kriza pogoršana upravo korišćenjem mehanizama koje su suprotne njenim idejama.

Ok, izvinjavam se. Onda pročitaj ponovo, ali sa razumevanjem ;)

Tu se slažemo. Bitno je izbeći indoktrinaciju koja postoji u ekonomskoj edukaciji, pogotovo kada imamo dolazeći sunovrat kejnzijanskih ekonomija i valuta širom sveta.
 
1. Pa isto važi i u slučaju inflatorne valute, samo što onda ide na teret radnika, a ne poslodavca. Po tvojoj logici, svi proizvođači elektronike bi trebalo da su odavno bankrotirali, s obzirom na brzinu pada cena u toj proizvodnoj grani, uprkos inflaciji.
2. Kako su onda banke funkcionisale dok se koristio zlatni standard?
1. Zato se i cilja niska stopa inflacije. A i velika je razlika, ako poslodavac propadne, svi radnici ostaju bez posla.
Cene ni jedne robe nece pasti ispod praga profitabilnosti pa ni elektronike. Pada cena jer se ta grana jako brzo razvija, povecava se produktivnost a i raste konkurencija. Ne mogu da uzimaju marze po 100%, vec samo recimo 20%.
2. Tako sto je centralna banka izdavala banknote i to u vecoj meri nego sto je imala zlata kod sebe. Takodje nisu mogli svi da dodju i pokupe svoje zlato jer je novca u opticaju bilo vise.

Zlatni standard ili bilo koji drugi sistem ogranicene ponude novca moze da funkcionise u predvidivim uslovima. Zbog cega je napusten zlatni standard?

Evo ti sad i primer korone. Sve je zatvoreno, proizvodnja stala. Da drzave ne intervenisu 30% ljudi bi minimalno ostalo bez posla i prihoda. Ekonomija bi propala.

Svakao jesam za kontrolisano povecanje ponude novca sa mogucnoscu vecih intervencija u kriznim periodima. To moze da se uradi i sa fiat novcem. Ogranici se dekretom povecanje ponude kao sto je Fridman predlagao.

Ali deflacioni sistem je nemoguc, cak ga niko i ne zagovara pa ni austrijska skola ekonomije. Ako mislis da jeste navedi mi jednu zemlju gde postoji takav sistem i koji je odrziv.
 
Nas par sa foruma deli pristup jednom kvalitetnom premijum kanalu. Ako neko želi da se priključi neka me kontaktira preko poruka za više informacija.
 
1. Pa isto važi i u slučaju inflatorne valute, samo što onda ide na teret radnika, a ne poslodavca. Po tvojoj logici, svi proizvođači elektronike bi trebalo da su odavno bankrotirali, s obzirom na brzinu pada cena u toj proizvodnoj grani, uprkos inflaciji.
2. Kako su onda banke funkcionisale dok se koristio zlatni standard?

Velika depresija je bila standardni ciklus koji je drastično produžen lošom intervencijom države i centralne banke.
Da je ostavljeno tržište da se samoreguliše, ta kriza bi prošla brzo kao i ona 1921.
Ne vidim gde je tu zakazala austrijska škola, kada je kriza pogoršana upravo korišćenjem mehanizama koje su suprotne njenim idejama.

Ok, izvinjavam se. Onda pročitaj ponovo, ali sa razumevanjem ;)

Tu se slažemo. Bitno je izbeći indoktrinaciju koja postoji u ekonomskoj edukaciji, pogotovo kada imamo dolazeći sunovrat kejnzijanskih ekonomija i valuta širom sveta.
Apsolutno. Jedini razlog velike depresije bila je interevencija drzave. A to nije bilo slucajno, desilo se preuzimanje drzave od bankara, drzave koja je ratovala da se od njih oslobodi (britanskih itd). Intervencija je bila takva da omoguci neustavno formiranje fed, kasnije ukidanje zlatnog standarda a rezultat je preuzimanje monetarnog sistema sveta od te ekipe.

"Permit me to issue and control the money of a nation, and I care not who makes its laws!" Amschel Rothschild

krastavac, dzabe su ratovali, na kraju su izgubili od bankara. Pricam o usa naravno.
 
Evo ti sad i primer korone. Sve je zatvoreno, proizvodnja stala. Da drzave ne intervenisu 30% ljudi bi minimalno ostalo bez posla i prihoda. Ekonomija bi propala.
Bas tako. Ne radis -> nema prihoda -> propadas -> ako nista ne uradis na kraju umres od gladi.

Mislis bolje je da zaduzimo unuke i praunuke da placaju nase dugove? Kao sto mi placamo dugove SFRJ?

Savrsen sistem bi trebao da obezbedi da svako zivi prema svojim mogucnostima. A ovo sto su ovi napravili tesko da moze biti dalje od toga.
 
Ne vidim gde si u toj, prosto proširenoj rečenici našao implikaciju da covek treba da zivi preko svojih mogucnosti?
Naglašeno je da je to citat Karla Marxa, Druga je stvar što ljudi odmah krenu da mu daju prošireno značenje tako što se odmah uhvate za definisanje potreba pa krene razrada u nedogled.
Možda bi bilo korisno pomenuti Finski eksperiment sa osnovnom platom, radio ne radio...Neke inicijative su se pojavile i u EU, uopšteno rečeno krenulo je da se razmišlja se o tome u razvijenim zemljama.
 
Poslednja izmena:
Na tome se i bazira kapitalistički sistem :)
Ne zao mi je. Ali to je skoro definicija Ponzi seme.

To je ono što tvrde Kejnzijanci. Pročitaj malo nešto od austrijske škole ekonomije, pa ćeš shvatiti da inflacija valute nije jedina opcija.

Ovako na brzinu par komentara....
Zašto bi povećavao plate kada u deflatornom sistemu cene robe stalno padaju?
Kredit se uzima iz akumulirane štednje pojedinaca i organizacija (zamisli, banke su ovako funkcionisale ranije).
Upravo si obrisao sve startupe. Ceo startup eko-sistem. Mozda su tako funkcionisale banke ranije, ali ranije nije bilo eksplozije znanja i gomile start-up prica od kojih ce neke, samo jedan manji procenat dovesti do pojave novih ideja i proizvoda
 
Poslednja izmena:
Bas tako. Ne radis -> nema prihoda -> propadas -> ako nista ne uradis na kraju umres od gladi.

Mislis bolje je da zaduzimo unuke i praunuke da placaju nase dugove? Kao sto mi placamo dugove SFRJ?

Savrsen sistem bi trebao da obezbedi da svako zivi prema svojim mogucnostima. A ovo sto su ovi napravili tesko da moze biti dalje od toga.
Mnogim ljudima je onemoguceno da rade, ceo svet godinu dana u lockdown-u. Zatvorene granice, stopiran uvoz i izvoz. Mnoge grane privrede su zestoko pogodjene. I sad kazes ko ih... nek crknu od gladi. Zar nemas ni malo empatije? Kad covek ostane gladan on je spreman na sve. To se ne sme dogoditi.
Savrsen sistem ne postoji, niti ce ikad postojati nesto savrseno.
Lepo to sve zvuci u teoriji da svi zive u skladu sa svojim mogucnostima ali ljudska priroda je potpuno drugacija.
Otisla je ova diskusija predaleko, dajte da uzivamo u zaradi od kripta.
 
Bas tako. Ne radis -> nema prihoda -> propadas -> ako nista ne uradis na kraju umres od gladi.

Mislis bolje je da zaduzimo unuke i praunuke da placaju nase dugove? Kao sto mi placamo dugove SFRJ?

Savrsen sistem bi trebao da obezbedi da svako zivi prema svojim mogucnostima. A ovo sto su ovi napravili tesko da moze biti dalje od toga.
Dodje do pandemije i oni koji izgube posao tj. svoje mogucnosti -> njih saljemo u smrt od gladi, njih i njihove porodica ?
Ljudi troše novac koji nemaju na stvari koje im ne trebaju. To je glavni problem.
Slazem se ljudima ne trebaju mobilni telefoni, racunari, topla voda, struja, sprave za pripremu hrane.
Mozemo jednostavno da zivimo u pecinama i lovimo.
Kolike mogucnosti i vestine da lovis imas, tolko ces i ziveti.

U tom sliucaju, ni kriptovalute nam ne trebaju.
 
Mnogim ljudima je onemoguceno da rade, ceo svet godinu dana u lockdown-u. Zatvorene granice, stopiran uvoz i izvoz. Mnoge grane privrede su zestoko pogodjene. I sad kazes ko ih... nek crknu od gladi. Zar nemas ni malo empatije? Kad covek ostane gladan on je spreman na sve. To se ne sme dogoditi.
Savrsen sistem ne postoji, niti ce ikad postojati nesto savrseno.
Lepo to sve zvuci u teoriji da svi zive u skladu sa svojim mogucnostima ali ljudska priroda je potpuno drugacija.
Otisla je ova diskusija predaleko, dajte da uzivamo u zaradi od kripta.
Dodje do pandemije i oni koji izgube posao tj. svoje mogucnosti -> njih saljemo u smrt od gladi, njih i njihove porodica ?
Ljudi su postojali i pre nego sto su postojale drzave. Licno niti ocekujem niti trazim pomoc. Zato sto znam da me svaki dinar pomoci kosta 1,5 ili vise dinara kad ga daje drzava. A ko je ostao bez posla, nema opciju da radi nesto drugo, jedino ima opcije da dobije pomoc ili da crkne od gladi?
Znate li vi uopste koliko ljudi u normalnim okolnostima umre od gladi? Da smo civilizovani prvo bi to resili...
 
Vredi pogledati

 
Nazad
Vrh Dno