Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

da li ste culi za uredjaje za majning kriptovalute Helium? mogu da se dobiju besplatno, problem je sto ih nema u Srbiji, tacnije u Beogradu, a potrebno je da ih ima nekoliko u okruzenju da bi moglo da funkcionise.. mozete da se prijavite na link X za besplatan uredjaj ako vas zanima ili da porucite sa sajta www.helium.com.
 
Jel ima negde boljih poredjenja od ovih

ili mora svih 4-5 hiljada jedna po jedna
 
Zdravo ljudi,

Imam pitanje u vezi poreza.

Živim u Nemačkoj, imam njihovu radnu/boravišnu dozvolu u našem pasošu, kao i posao.

Planiram da kupim kriptovalute preko naše domaće kartice iz Srbije. Sav prihod (nadam se što veći:)) ću takođe povlačiti opet na naše domaće kartice. Dakle kupovanje i povlačenje prihoda, sve će ići preko naših kartica iz SRB.

E sad, trgovina kriptovalutama, prebacivanje na berze, kao i menjačnice, će fizički biti odrađivano u Nemačkoj, sa kompa sa ip adresom takođe iz Nemačke...

Da li porez na kriptovalute moram platiti u Nemačkoj ili Srbiji? Da li neko ima iskustva sa tim?

Pozdrav
 
Nezvanicna informacija, negde na netu sam citao, je da ako drzis kripto godinu dana i ne trgujes, onda ne placas nikakav porez u DE. Najsigurnije da proveris sa poreskim savetnicima (Steuerberatung).
 
I ja mislim da ću porez plaćati u Srbiji, nego da me ne rebnu i ovde u Nemačkoj, jer sve transakcije berza/menjačnica/kartica ću obavljati fizički na kompu sa ip adresom u Nemačkoj... To je moja bojazan.

Kapiram da se gleda odakle je novac uplaćen da bi se kupila kriptovaluta, a i gde je isplaćen, na koju karticu (Što će u mom slučaju biti u Srbiji). Pa makar fizički ja dao nalog za isplatu u Nemačkoj (da se isplata sa menjačnice izvrši na karticu banke iz Srb...)
Post automatically merged:

Nezvanicna informacija, negde na netu sam citao, je da ako drzis kripto godinu dana i ne trgujes, onda ne placas nikakav porez u DE. Najsigurnije da proveris sa poreskim savetnicima (Steuerberatung).
Hvala puno, videću za to.
 
Jos nesto sto je bitno da napomenem, a ti odluci sta ti odgovara. Kada uplacujes novac na menjacnicu provizija je 0%. Isto tako, kada isplacujes novac sa menjacnice na bankovni racun provizija je 0%. Ovo je provereno.
 
Jos nesto sto je bitno da napomenem, a ti odluci sta ti odgovara. Kada uplacujes novac na menjacnicu provizija je 0%. Isto tako, kada isplacujes novac sa menjacnice na bankovni racun provizija je 0%. Ovo je provereno.
Hvala druže na info! Za ove provizije od 0%, misliš na uplatu direktno sa računa u nemačkoj?
 
U čemu je caka ? Zašto je u Nemačkoj nula, a kod nas ima provizije ? kako je u ostalim zemljama ?
 
Takođe koristim nemačku menjačnicu, tako da bih cenio informacije oko poreza, ako neko šta zna. Imaju moj TIN, tako da bi teoretski mogli da obaveste Grke o mojoj zaradi. Sad, da li će se iko zanimati da to radi...
 
Jesam ja dobro razumeo da sve ovo u vezi valuta/coina (blockchain, blokovi, algoritmi, naknade, itd.) moze da se menja tj. nije trajno odredjeno, obavezno, karakteristicno?
 
Takođe koristim nemačku menjačnicu, tako da bih cenio informacije oko poreza, ako neko šta zna. Imaju moj TIN, tako da bi teoretski mogli da obaveste Grke o mojoj zaradi. Sad, da li će se iko zanimati da to radi..
Samo da pojasnim, nisam koristio nemacku menjacnicu vec sam uplatu i isplatu radio na Bitstamp. Za porez, kao sto sam rekao, nisam siguran i treba proveriti.
 
Naišao sam na interpretaciju zakona o digitalnoj imovini vezano za oslobađanje od plaćanja poreza koja kaže:
"Još jedna novina je oslobođenje od poreza na kapitalne dobitke u slučaju kada se raspolaže digitalnom imovinom (slično kao kod nekretnina) ako se novac dalje uloži."
Da li to podrazumeva ulaganje isključivo u novu digitalnu imovinu ili može i u druge oblike imovine?
 
Za sada postoji opcija samo ulaganja u kapital drugog privrednog društva. U tom slučaju oslobođenje postoji.

Medjutim i mene zanima ako se uloži recimo u drugi oblik imovine da li i onda važi oslobodjenje. Još uvek nema reči o tome
 
Kao po običaju detalja nema. Tj piše isključivo “ulaganje u kapital”, dakle novčani ili nenovčani.

Uglavnom ako podjemo od osnova - osnivački kapital PR ne može da ima.

DOO može, i ja bi se za svaki slučaj držao samo DOO i ulagao u kapital drugog DOO (npr). Preduzetnika preskoči (dok još ne bude više detalja)
 
Evo nesto
50% oslobodjenje
Kad u bljucu citam nesto sto prvi put cujem, to mi je znak da sam potpuno neinformisan :D
Ali ima dosta caka, 5 godina uplata moze da se odlaze i svasta jos nesto...
Post automatically merged:

 
Da budem precizniji, ja sam mislio isključivo na ulaganje jednog pravnog lica u drugo, u zakonu piše da oslobođenje u tom slučaju postoji.

Član 30b Zakona o porezu na dobit:

Kapitalni dobici ostvareni prodajom digitalne imovine ne ulaze u poresku osnovicu, ukoliko su novčana sredstva od te prodaje uložena u tom poreskom periodu u osnovni kapital rezidentnog obveznika, odnosno investicionog fonda osnovanog u skladu sa propisima kojima se uređuju investicioni fondovi, a čiji se centar poslovnih, odnosno investicionih aktivnosti nalazi na teritoriji Republike.


Ne pričam u slučaju ulaganja fizičkog lica u kapital, na to zaboravite.
 
Hmmm Ako imam registrovan doo i proknjizim dobit kroz njega, mogu da povecam osnovni kapital tog istog doo i tako ostvarim pravo na popust? Sta mislis?
Post automatically merged:

...fali mi ulaz u kripto iz fiat kroz doo...
 
Ne, onako kako ja tumačim: moras da ulozis tu istu kapitalnu dobit u drugo pravno lice i onda si oslobodjen placanja poreza na tom prvom DOO.

Ali možda i ja grešim.

A za ovo drugo tako je, ti prvo moras da kupis kripto kao pravno lice da bi uopste imao ulaz i knjizio na nematerijalnu imovinu.

Ili, da mozda poklonis kripto svom DOO i platis porez na poklon.
 
Nekog opasno svrbi lova 😆 plati bre drzavi i miran si.
Ili hodlaj jos neko vrijeme pa emigriraj u prtugal ili neku drgu drzavu koja nema crypto poreze.

Usput ✌️ za yld app holdere, izasli su iz bete i sad krece pumpanje.
Pre svega pozdrav za sve na forumu. Nov sam u svemu ovome, za sada dosta citam, edukujem se i spremam pare za ulazak kada dodje (i ako dodje) bear faza.
Elem, pitanje oko ovog Portugala.. Ja imam slovacko drzavljanstvo, kao i licnu kartu. Znaci, sutradan ako (nadam se :)) napravim neke pare u kriptu, lepo odem u Portugal, prijavim se tamo i no problem no porez!?
Malo mi to neverovatno... Sad teoretski, ako neko hoce da izvuce pare iz kripta lepo ode samnom u Porto, ja se prijavim tamo, podigne se lova i to je to :)
Eto meni ideje za biznis :)
P. S. Inace sam prijavljen u SK
 
Hmmm Ako imam registrovan doo i proknjizim dobit kroz njega, mogu da povecam osnovni kapital tog istog doo i tako ostvarim pravo na popust? Sta mislis?
Post automatically merged:

...fali mi ulaz u kripto iz fiat kroz doo...
Aha, jos kad tu ne bi morao onda da platis PDV koji je 20%.

Tu se gubi jedna mnogo bitna stavka iz vida...
Da bi iz DOO izvukao sredstva moras da platis ponovo 15%.
Ako se to ulaganje kod DOO vodi kao dobit preduzeca onda ti na to svakako ide 15% poreza na dobit pa onda nema smisla to raditi jer opet ne mozes da izvuces taj novac bez da platis ukupno 30%.
Naivno mislite da je propust napravljen kod zakona o privrednim drustvima, taj zakon postoji iz SFRJ i prilicno je ispeglan.
Fokusirajte se ipak na trazenje rupa u novom zakonu. ;)
 
Ne mora da se plati PDV, kripto je oslobodjen.

I zasto bi izvlacio sredstva sa DOO?

Oslobodjenje placanja poreza na kapitalnu dobit se pominje u zakonu o porezu na dobit, koji je dopunjen kako je usvojen zakon o digitalnoj imovini. Ne radi se tu o zakonu o privrednim drustvima.

Na kraju godine nerasporedjena dobit bi trebala da se registruje u APR kao povećanje kapitala društva (pretvaranje dobiti u kapital) znači nema nikakvih isplata sredstava.

Samo što ja sumnjam da oslobodjenje plaćanja poreza na kapitalnu dobit važi u ovom slučaju, jer to znači da se ulaže u kapital istog pravnog lica a ja tumačim drugačije, da ta nerasporedjena dobit treba da se rasporedi kao povećanje kapitala drugog pravnog lica (samim tim ulagač postaje član drugog društva sa odredjenim udelom ako ga već nema).
 
Poslednja izmena:
Ne mora da se plati PDV, kripto je oslobodjen.

I zasto bi izvlacio sredstva sa DOO?

Oslobodjenje placanja poreza na kapitalnu dobit se pominje u zakonu o porezu na dobit, koji je dopunjen kako je usvojen zakon o digitalnoj imovini. Ne radi se tu o zakonu o privrednim drustvima.

Na kraju godine nerasporedjena dobit bi trebala da se registruje u APR kao povećanje kapitala društva (pretvaranje dobiti u kapital) znači nema nikakvih isplata sredstava.

Samo što ja sumnjam da oslobodjenje plaćanja poreza na kapitalnu dobit važi u ovom slučaju, jer to znači da se ulaže u kapital istog pravnog lica a ja tumačim drugačije, da ta nerasporedjena dobit treba da se rasporedi kao povećanje kapitala drugog pravnog lica (samim tim ulagač postaje član drugog društva sa odredjenim udelom ako ga već nema).
Na kraju godine ti moras da platis 10-15% (zavisno od vrste preduzeca) poreza na dobit preduzeca a kad platis porez na dobit mozes da je rasporedjujes. To vazi za slucaj da ne isplacujes sredstva. E sad, posto je ovo ulaganje u preduzece nisam siguran da li se uopste racuna kao dobit preduzeca, to bi trebalo proveriti ali mislim da se ne racuna kao dobit preduzeca.
Sto se druge tvoje nedoumice tice, tamo ne pise nigde da preduzece ne sme biti tvoje. Mada ja licno smatram da je previse rizicno da se to radi da bi se sacuvalo 7.5%. Ako vec treba da rizikujes onda rizikujes sve i do iznosa od 100000$ jer dotle mozes da prodjes sa novcanom kaznom i uslovnom ako te nagaze krivicno, preko toga ide tvorza. Evo i celog clana zakona...

Član 79a

Obveznik koji novčana sredstva ostvarena prodajom digitalne imovine u roku od 90 dana od dana prodaje uloži u osnovni kapital privrednog društva rezidenta Republike u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dobit pravnih lica, odnosno u kapital investicionog fonda osnovanog u skladu sa zakonima kojima se uređuju investicioni fondovi, a čiji se centar poslovnih i investicionih aktivnosti nalazi na teritoriji Republike, oslobađa se 50% poreza na kapitalni dobitak.

Obvezniku koji u roku od 12 meseci od dana prodaje digitalne imovine, novčana sredstva ostvarena prodajom digitalne imovine uloži za namene iz stava 1. ovog člana, izvršiće se povraćaj 50% plaćenog poreza na kapitalni dobitak.

Izuzetno od st. 1. i 2. ovog člana, u slučaju da privredno društvo u čiji osnovni kapital su uložena novčana sredstva od prodaje digitalne imovine, u kalendarskoj godini u kojoj je registrovano ulaganje i u naredne dve kalendarske godine sprovede postupak smanjenja osnovnog kapitala, danom donošenja odluke o smanjenju osnovnog kapitala obveznik gubi pravo na prethodno ostvareno oslobođenje i dužan je da podnese poresku prijavu saglasno članu 95. stav 1. tačka 1) ovog zakona.

Ministar bliže uređuje postupak i način ostvarivanja prava na poresko oslobođenje iz stava 1. ovog člana.

Kad malo bolje pogledam ovo, kad malo dublje razmislim, nekako mi sve deluje kao da je ovaj zakon pisan sa namerom da se novac stecen kriminalom, preko kripta i investicionih fondova uvede u legalne tokove? ili sam mozda samo paranoican? :unsure:
 
Jel skapirao neko ovo oko Tesline kupovine BTC kako utice na poreze i to, ima neka fora, gledao sam nekog njihovog poreskog savetnika ali ga nisam nista razumeo, previse tehnickih izraza, pa ako moze na srpskom neko ukratko da objasni?
 
Pre svega pozdrav za sve na forumu. Nov sam u svemu ovome, za sada dosta citam, edukujem se i spremam pare za ulazak kada dodje (i ako dodje) bear faza.
Elem, pitanje oko ovog Portugala.. Ja imam slovacko drzavljanstvo, kao i licnu kartu. Znaci, sutradan ako (nadam se :)) napravim neke pare u kriptu, lepo odem u Portugal, prijavim se tamo i no problem no porez!?
Malo mi to neverovatno... Sad teoretski, ako neko hoce da izvuce pare iz kripta lepo ode samnom u Porto, ja se prijavim tamo, podigne se lova i to je to :)
Eto meni ideje za biznis :)
P. S. Inace sam prijavljen u SK
Tako je, i nije Portugal jedina zemlja koja nema porez na crypto. Ima ih jos, a bit ce ih vise kako raste crypto adoption.
Ja mislim da je to pozitivna stvar i da ce zemlje koje budu imale crypto friendly zakone da privuku kapital i crypto firme.
 
Nazad
Vrh Dno