Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Zanima me da li ko ima istkusta sa Celsius network? Crypto lending platforma je, a vidim da je "jak" covjek vodi, Aleks Mashinski covjek koji je napravio VoIP.
Vidim i par developera je iz Srbije, pa ako citaju nek podijele iskustva.

Ja jos uvijek drzim svoje kljuceve, al moram priznati da mi izgleda primaljivo.

Kolega sta ste mislili sa njjima da radite , da im dajete kripto na kamatu ili da deponujuci kripto podignete kredit :)
 
Evo lika koji promovise kripto : izgleda da ce opet neko pumpanje

https://decrypt.co/38681/barstool-sports-dave-portnoy-1-million-bitcoin

US banks can hold your crypto for you, says federal regulator , Potvrdjeno je pre nekoliko dana :) Dakle mogu bankari da vam cuvaju vas tesko zaradjeni kripto legalno :)

https://decrypt.co/36404/us-banks-hold-crypto-custody-regulator-occ
Naravno, videcemo dokle. Akumulira se masovno sto me jako raduje. Sto vise akumuliraju to bolje za sve.

Tapatalk from Poco loco
 
Kolega sta ste mislili sa njjima da radite , da im dajete kripto na kamatu ili da deponujuci kripto podignete kredit :)

Mislio sam poloziti coine i ubirati kamatu.
8% na stable coine je vise nego dobro.
Ali me brine koliko je sigurno, da nije neka prevara.
 
Kopam ETH na ezilu i isplacuje mi na Bittrex, ali 3 poslednje isplate mi nisu legle (ukljucujuci i danasnju). Kada na etherscan.io ubacim ETH adresu vidim da je sve tu, samo nije leglo na Bittrex. Da li neko ima ideju u cemu je problem?
 
Poslednja izmena:
Kopam ETH na ezilu i isplacuje mi na Bittrex, ali 3 poslednje isplate mi nisu legle (ukljucujuci i danasnju). Kada na etherscan.io ubacim ETH adresu vidim da je sve tu, samo nije leglo na Bittrex. Da li neko ima ideju u cemu je problem?
Podigao bittrex na 0.5 sa 0.05 eth minimum

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Hvala hvala, to nisam znao, sve ok onda :)
 
Poz ljudi. Imam pomalo neugodno pitanje jelte - da li je bilo ko, znaci makar jedan covek u Srbiji platio porez na profit od investicije u kriptovalute? I ako jeste kako? Voleo bih da ne dobijem odgovor "to kod nas nije regulisano pusti to" jer realno svako ko je izvlacio novac poslednjih par godina moze da bude u obavezi da sve to uredno prijavi i plati. Od poreske i NBS je nemoguce dobiti odgovor godinama, znam jer sam ih pitao milion puta a i znam jos brdo ljudi koji su isto radili. Imaju ovu novu radnu grupu ali za njih kontam da ce da rade na tome jos 2 godine minimum a i rad radne grupe je svakako zatvoren za javnost. Znam da je sad svima okej jer ih niko ne cima ali kada stignu na red godisnji izvestaji za porez na dohodak gradjana(koje obradjuju posle 3-5 godina) videce se sve i onda ce biti objasnjavanja. U principu je svako ko je izvlacio novac u poziciji da mu niko ne daje nikakvu informaciju iako hoce da prijavi prihod, a sutra ce da se napravi neko pametan i da kaze da je trebalo. Tako da ako je bilo ko sta prijavljivao, ima neku informaciju ili bilo sta, pisite ako boga znate.
 
Postoje dva načina kako se moze platiti porez, mislim da ima nekih koji su plaćali koristeći i jedan i drugi, ali ne znam konkretne primere, te bolje da ostane u domenu teorije...
Prvo je porez na kapitalnu dobit kojoj podležu svi dobici od hartija od vrednosti, sem obveznica RS, porez je 20% na razliku između prodajne i kupovne cene...

Drugi način je da prijavis tu dobit preko standardne prijave poreza na extra dohodak, ukoliko ti ukupan dohodak prevazilazi godišnju cifru od 3 do 6 prosecnih plata - 10% , preko 6 15%, pa imaš umanjenja za izdrzavane članove porodice itd itd, to je za 2019. bilo 2.729.304,00 RSD.
Ti bi trebalo pored godišnje plate da se prijavi i svaka druga honorara zarada od bilo čega, izdavanje nekretnina, itd itd...

Nijedan nije pravno utemeljen , već isključivo ako želiš nešto da platiš državi, da bi se kasnije nadao da će država biti blaga prema tebi ako se porez ispostavi kao 35%+ kao što neki misle...


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Postoje dva načina kako se moze platiti porez, mislim da ima nekih koji su plaćali koristeći i jedan i drugi, ali ne znam konkretne primere, te bolje da ostane u domenu teorije...
Prvo je porez na kapitalnu dobit kojoj podležu svi dobici od hartija od vrednosti, sem obveznica RS, porez je 20% na razliku između prodajne i kupovne cene...

Drugi način je da prijavis tu dobit preko standardne prijave poreza na extra dohodak, ukoliko ti ukupan dohodak prevazilazi godišnju cifru od 3 do 6 prosecnih plata - 10% , preko 6 15%, pa imaš umanjenja za izdrzavane članove porodice itd itd, to je za 2019. bilo 2.729.304,00 RSD.
Ti bi trebalo pored godišnje plate da se prijavi i svaka druga honorara zarada od bilo čega, izdavanje nekretnina, itd itd...

Nijedan nije pravno utemeljen , već isključivo ako želiš nešto da platiš državi, da bi se kasnije nadao da će država biti blaga prema tebi ako se porez ispostavi kao 35%+ kao što neki misle...


Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Što se tiče prve opcije, ja i razmatram to kao porez na kapitalnu dobit. Porez na kapitalnu dobit nije 20% već 15% između kupovne i prodajne cene koliko ja znam. Dobra stvar je što prihodi koji se oporezuju ovim principom ne ulaze u ekstra porez da na dohodak za celu godinu.

Što se tiče druge opcije, to mu dođe 15% opet, ali godišnji porez na dohodak je extra porez. To je porez koji se plaća na prihode koji su već oporezivani. Problem sa ovim je što bi onda neko mogao da plaća 20%(jer postoji član koji kaže da svi prihodi koji ne spadaju u navedene se plaćaju po stopi od 20%, znači 20% na svaku transakciju) + 15% godišnji porez na extra dohodak.

Tako da ova druga opcija ne deluje dobro, a i kontam da svako ko bi sada prijavio nešto od ranije je već odavno probio rokove za ovaj drugi princip.

Baš bi bilo dobro kada bi se javio neko ko je platio da objasni kako i gde. Ja im šaljem mejl i zovem ih na svaka 2 meseca međutim ništa ne pričaju. Ja ću verovatno i prijaviti kao porez na kapitalnu dobit neke transakcije koje sam imao, ali bilo bi dobro kada bih znao kako je to neko uradio i kako je prošlo.
 
Što se tiče prve opcije, ja i razmatram to kao porez na kapitalnu dobit. Porez na kapitalnu dobit nije 20% već 15% između kupovne i prodajne cene koliko ja znam. Dobra stvar je što prihodi koji se oporezuju ovim principom ne ulaze u ekstra porez da na dohodak za celu godinu.

Što se tiče druge opcije, to mu dođe 15% opet, ali godišnji porez na dohodak je extra porez. To je porez koji se plaća na prihode koji su već oporezivani. Problem sa ovim je što bi onda neko mogao da plaća 20%(jer postoji član koji kaže da svi prihodi koji ne spadaju u navedene se plaćaju po stopi od 20%, znači 20% na svaku transakciju) + 15% godišnji porez na extra dohodak.

Tako da ova druga opcija ne deluje dobro, a i kontam da svako ko bi sada prijavio nešto od ranije je već odavno probio rokove za ovaj drugi princip.

Baš bi bilo dobro kada bi se javio neko ko je platio da objasni kako i gde. Ja im šaljem mejl i zovem ih na svaka 2 meseca međutim ništa ne pričaju. Ja ću verovatno i prijaviti kao porez na kapitalnu dobit neke transakcije koje sam imao, ali bilo bi dobro kada bih znao kako je to neko uradio i kako je prošlo.
Jeste, 15% je, moja greška...
Svakako, ako nešto saznas podeli ovde...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Što se tiče prve opcije, ja i razmatram to kao porez na kapitalnu dobit. Porez na kapitalnu dobit nije 20% već 15% između kupovne i prodajne cene koliko ja znam. Dobra stvar je što prihodi koji se oporezuju ovim principom ne ulaze u ekstra porez da na dohodak za celu godinu.

Što se tiče druge opcije, to mu dođe 15% opet, ali godišnji porez na dohodak je extra porez. To je porez koji se plaća na prihode koji su već oporezivani. Problem sa ovim je što bi onda neko mogao da plaća 20%(jer postoji član koji kaže da svi prihodi koji ne spadaju u navedene se plaćaju po stopi od 20%, znači 20% na svaku transakciju) + 15% godišnji porez na extra dohodak.

Tako da ova druga opcija ne deluje dobro, a i kontam da svako ko bi sada prijavio nešto od ranije je već odavno probio rokove za ovaj drugi princip.

Baš bi bilo dobro kada bi se javio neko ko je platio da objasni kako i gde. Ja im šaljem mejl i zovem ih na svaka 2 meseca međutim ništa ne pričaju. Ja ću verovatno i prijaviti kao porez na kapitalnu dobit neke transakcije koje sam imao, ali bilo bi dobro kada bih znao kako je to neko uradio i kako je prošlo.

Na portalu e-porezi. Uzmes elektronski sertifikat (ako vec nemas), odes u MUP i na cip licne karte ti ga stave, u roku od 5 min. Ne placa se nista.

Posle gurnes LK u citac i preko kompa se logujes na portal e-porezi. Ako imas firmu bice ti ponudjena i ona, ali ti selektujes sebe kao fizicko lice.

Razne poreske prijave ces videti, koje god mogu da postoje. Ti sam pokusaj da skontas koja ti treba ali ja kao racunovodja bi ti jedio savetovao PP OPO, poreska prijava poreza na druge prihode, tj prihode fizickih lica. Jer bilo sta za kapitalnu dobit ili slicno tome da bi prijavio to su poreski bilans PB1 za doo ili PB2 za preduzetnika a ti kao fizicko lice neces moci da ih podneses.

U slucaju preduzetnika ta prijava se zove PPDG 1S.

Pokusaj obe, ili nesto trece... Ali 99% da tebi treba PP OPO.
 
Poslednja izmena:
Na portalu e-porezi. Uzmes elektronski sertifikat (ako vec nemas), odes u MUP i na cip licne karte ti ga stave, u roku od 5 min. Ne placa se nista.

Posle gurnes LK u citac i preko kompa se logujes na portal e-porezi. Ako imas firmu bice ti ponudjena i ona, ali ti selektujes sebe kao fizicko lice.

Razne poreske prijave ces videti, koje god mogu da postoje. Ti sam pokusaj da skontas koja ti treba ali ja kao racunovodja bi ti jedio savetovao PP OPO, poreska prijava poreza na druge prihode, tj prihode fizickih lica. Jer bilo sta za kapitalnu dobit ili slicno tome da bi prijavio to su poreski bilans PB1 za doo ili PB2 za preduzetnika a ti kao fizicko lice neces moci da ih podneses.

U slucaju preduzetnika ta prijava se zove PPDG 1S.

Pokusaj obe, ili nesto trece... Ali 99% da tebi treba PP OPO.

Lepo ga ti kolega savetujes, 50% pošto državi [emoji3]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ako mu treba moj savet onda je to da zaboravi na bilo kakva placanja poreza i trcanja pred rudu.

Ali je on lepo napisao da mu takav savet ne treba.

Ako pak ipak hoce da poslusa onda kao sto rekoh batali bilo kakve poreske projave, zvanje Poreske uprave i cackanja.

Apsolutno znam da unazad nista nece morati da se placa. Ako drzava u nekom momentu donese propis vezan za kripto okej onda od tog momenta placamo i obracunavamo uredno.

Ja i sada imam pravna lica koja rade sa kripto, jer nista nije zabranjeno vec nije regulisano.

Onaj koji kupi kripto radi kasnijeg uvecanja vrednosti to se knjizi kao nematerijalna imovina.

Ako pak klijent kupi da bi prodavao odnosno trgovao to ide na zalihe kao roba.

Ovako ja radim i nikada problema nije bilo.

Jer ce taj koji trguje svakako da plati porez na dobit na kraju godine 15% ako je doo, a ako je preduzetnik (ne pausalac) onda ce da plati 10% poreza.

Tako da neki porez se svakako plati, i uvek se ima pokrice da je obracunato i placeno.

Medjutim kod fizickih lica tu je drugacija stvar i komplikovanija a da ne kazem i skuplja.

Tako da to su moji saveti, ako je bas zeljan placanja a ipak hoce da ustedi neka otvori firmu.

Ako ipak hoce da podnese prijavu PP OPO javi se na pm, ako treba skokni do mene pomoci cu...
 
Ako mu treba moj savet onda je to da zaboravi na bilo kakva placanja poreza i trcanja pred rudu.

Ali je on lepo napisao da mu takav savet ne treba.

Ako pak ipak hoce da poslusa onda kao sto rekoh batali bilo kakve poreske projave, zvanje Poreske uprave i cackanja.

Apsolutno znam da unazad nista nece morati da se placa. Ako drzava u nekom momentu donese propis vezan za kripto okej onda od tog momenta placamo i obracunavamo uredno.

Ja i sada imam pravna lica koja rade sa kripto, jer nista nije zabranjeno vec nije regulisano.

Onaj koji kupi kripto radi kasnijeg uvecanja vrednosti to se knjizi kao nematerijalna imovina.

Ako pak klijent kupi da bi prodavao odnosno trgovao to ide na zalihe kao roba.

Ovako ja radim i nikada problema nije bilo.

Jer ce taj koji trguje svakako da plati porez na dobit na kraju godine 15% ako je doo, a ako je preduzetnik (ne pausalac) onda ce da plati 10% poreza.

Tako da neki porez se svakako plati, i uvek se ima pokrice da je obracunato i placeno.

Medjutim kod fizickih lica tu je drugacija stvar i komplikovanija a da ne kazem i skuplja.

Tako da to su moji saveti, ako je bas zeljan placanja a ipak hoce da ustedi neka otvori firmu.

Ako ipak hoce da podnese prijavu PP OPO javi se na pm, ako treba skokni do mene pomoci cu...
Salim se ja malo, hvala kolega na dragocenim savetima...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Je li istina da pravna lica odnosno firme placaju na sve manji porez od fizickih lica?
 
Da, ako vec niste procitajte Rich Dad Poor Dad, dobar deo vazi i kod nas
 
Ne kapiram zasto se ne pita nekog racunovodju (konsultantsku kucu) , oni znaju.. u krajnjem slucaju imas firme koje za 20€ da te posavetuju bolje nego svi zajedno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne citate, dobio je savet upravo od racunovodje i ne mora nista da placa (ovaj put :D )
 
Ne kapiram zasto se ne pita nekog racunovodju (konsultantsku kucu) , oni znaju.. u krajnjem slucaju imas firme koje za 20€ da te posavetuju bolje nego svi zajedno...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Platio sam ja nekoliko knjigovodja i konsultanata i sada pokusavam da dodjem do resenja sa jednim. Svaki ce da ti kaze drugacije. Jedan ce da ti kaze plati samo godisnji porez na dohodak, koji ti naravno ne mozes da platis ako ti vec transakcije nisu prosle oporezivanje, jedan ce da ti kaze moze kapitalna dobit verovatno, onda ce sledeci da ti kaze ne moze. Jedan ce da ti kaze da ce da te oderu ako prijavis bilo sta, drugi da nece ni da ti prihvate prijavu. Jedan poreski sluzbenik ti kaze nesto peto, drugi nesto deseto, treceg ne zanima da se bakce sa tobom. Ministarstvo finansija ne odgovara na zvanicne placene upite iako su u zakonskoj obavezi da odgovore. Trgovci kriptom se svi prave ludi jer zasto bi iko placao porez ovoj drzavi. I to je u principu sve do jaja - sistem je takav, ako te niko tera da platis, cuti, ako ti vec niko ne pruze nikakve odgovore, zasto bi se ti bahatio i jurio sa njima da ti uzme pare? Ali *mjau**mjau**mjau**mjau*ga, mozda nekome padne na pamet za par godina da kaze "e pa ljudi vidite, jasno u zakonu imate clan da svi ostali prihodi koji ne spadaju pod navedene se placaju 20%, a uz to vam naravno ide i 15% poreza na godisnji dohodak.". A uz to ide lepo i prekrsajna ili krivicna prijava u zavisnosti od sume novca.

Kontam da niko ne bi da bude zrtveno jagnje ali nekako mi deluje nerealno da apsolutno niko u drzavi Srbiji nije prijavio nikakav porez niti se bilo koja institucija oglasila sa instrukcijama kako to uraditi. *mjau**mjau**mjau**mjau*m li ga, ali bas bih voleo jedan primer da vidim kako je neko prosao, jer onog trenutka kada jednom od svih nas prihvate prijavu ili daju misljenje onda vazi i za sve ostale. Da ne napominjem to sto je vecina ljudi izvlacila novac preko Cexa, gde nigde ne pise na transakcijama u banci o cemu se tu radi. Vec je vase ime Pera Peric i Pera Peric je sam sebi poslao par hiljada evra sa racuna iz inostranstva(koji nema niti sme u teoriji da ima). Prosta logika kaze da ce u 5. godini racunacanje godisnjeg poreza na dohodak stici prijava svakome, jer oni to obradjuju u poslednjem trenutka a 5 godina je rok za godisnji porez na dohodak. E onda treba objasniti da vi niste zapravo uplacivali sami sebi novac, odakle je, zasto nije proknjizen prijavljen itd. A to kontam da ceka polako ljude koji su u ovome od 16.-17.
 
Poslednja izmena:
koji je trenutno najbolji nacin da napravim bitcoin wallet? znam da postoji vise opcija (hardware/software/online...) - najvise bih voleo da to bude online jer treba da prodam par stvari i onda promenim u nekoj menjacnici (kod nas je najpoznatija ova ecd)
 
S obzirom da živimo u državi gde porez na nekretnine stiže u avgustu za tekuću godinu, poslednjih 30 godina, a sve što treba da se uradi je da na rešenju promene datum i puste matematičku formulu u ekselu da se jedom okrene, ne bih se ja plašio prijave za nešto što je ravno putu na Mars za naše državne službenike.

A od jednog poreskog inspektor sam lično dobio informaciju, kada sam se raspitivao za te prihode od kompanija van naših granica, da niti znaju kako niti imaju koga da se time bavi. Tek jako visoke sume su crvena lampica pa pronađu nekoga ko se više razume u materiju da pogleda šta se tu zbiva.

Neće njihovi zaposleni da rade, a i kad se nađe neki nov i zelen i počne da "čeprka" po prihodima dobije packu, u stilu, sedi tu, idemo do "kineza" po 100ti put, ostalo ne gledaj i ne diraj.
 
Sto se tice placanja poreza uvek imas dve opcije. Mozes da ides auto-putem i platis putarinu, a mozes da ides i lokalnim putevima i izbegles placanje putarine.
Ja sam uvek za ovu drugu opciju. Malo je teze da se snjades ali uvek moze da se stigne do cilja i nekim zaobilaznim nacinom, sto je isto legalno.
E sad ako ti ne mozes da gubis vreme po lokalnim putevima nego moras da ides auto putem, onda kupi i dobra kola, tj otvori neku firmu pa placaj porez, a nemoj da ides auto putem pesaka ( to jest kao fizicko lice).
 
koji je trenutno najbolji nacin da napravim bitcoin wallet? znam da postoji vise opcija (hardware/software/online...) - najvise bih voleo da to bude online jer treba da prodam par stvari i onda promenim u nekoj menjacnici (kod nas je najpoznatija ova ecd)
Za manje sume je najbezbednije koristiti neki Android wallet, npr Trust wallet.

Skineš sa Play store, generišeš wallet, pribeležiš fraze za backup, koristiš.
 
Kako je regulisano plaćanje poreza na kripto u drugim, da ne kažem normalnim zemljama?!
 
Ima velikih razlika, u dosta zemalja, sad pričam napamet, recimo u GER ako holdujes recimo godinu dana, ne plaćas iste poreze ako uradiš trgovinu na tri meseca, Slovenija je isto sve totalno olabavila i mislim da se minimalno plaća...U US je čini mi se regulisano kao i svaka druga trgovina na berzi...Ima sve detaljno na netu, ako ko zna napamet, nek napiše, nemam vremena sada da tražim detaljnije...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Na Malti nema poreza na kripto zaradu. ne da nije regulisano, nego je regulisano da nema poreza. Zato su se mnogi kripto milioneri preselili tamo, tj rezidenti su a valjda putuju sa svim tim milionima :)
Ali mora neki broj meseci da se provede da bi se smatralo da si rezident, ne znam to.

Jedan od njih koji živi na Malti je i Adam Back, po meni najuverljiviji kandidat za Satoshija
 
Kako bi porez funkcionisao uopšte za mining?
 
Na Malti nema poreza na kripto zaradu. ne da nije regulisano, nego je regulisano da nema poreza. Zato su se mnogi kripto milioneri preselili tamo, tj rezidenti su a valjda putuju sa svim tim milionima :)
Ali mora neki broj meseci da se provede da bi se smatralo da si rezident, ne znam to.

Jedan od njih koji živi na Malti je i Adam Back, po meni najuverljiviji kandidat za Satoshija
Pola godine + 1 dan, kao i svugde, međutim, Malta je specifična jer moraš dokazati da se možeš izdržavati (oko 50e po danu, pa sada puta 183 dana).
A što se poreza tiče, holdovanje se ne oporezuje, ali trgovina da, baš kao i na primeru Nemačke iznad.
 
citao sam malo/munjao/gledao i odlucio sam da skinem electrum (ne za android) i tako krenem
 
Nazad
Vrh Dno