Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Znaci source code, sve digitalno je glupost po tebi, internet, itd samo ono sto mozes da napipas sa tvoje dve sake ti je kraj za tebe...
i spominjes akcije preduzeca to je neki potpisan papir tako isto i BTC samo daleko jace jer ga potpise 10000x vise njih svaki blok ;)

Digitalne stvari i te kako mogu da imaju vrednost, ali kao i sve drugo, moraju da imaju upotrebu. Upotreba daje vrednost svemu što sam naveo, svemu što postoji, a da je ljudima vredno. Sve što ima vrednost se za nešto koristi. Nađi jednu stvar da vredi, a da je beskorisna.

Joj, potpisali blok 10000x, i šta si dobio? Beskorisne brojeve u bazi. Kupiš NFT i šta si kupio? Adresu u bkochchainu koju je neko asicirao sa nekom slikom, opet beskorisne brojeve. Hiljadu zamumuljenih fraza da sakrije da je Bitcoin baza podataka i da je sve što radi samo muljanje besmislenih brojeva tamo-vamo. Kao da kopaš rupe ceo dan, pa ih zatrpavaš, proizvod je ništa i onda to ništa kao vredi, jer je toliki trud uložen u njegovo dobijanje. Ako misliš da brojevi bez smisla vrede, evo ja ti poklanjam 45346236.75677, jel se sad osećaš bogatiji?

Bitcoin je visoko sofisticirana Ponzi šema. Dobar za špekulaciju i neke mutljavine, to mu priznajem i tako ga i koristim. Ti si digitalni Taliban koji se naložio na ovo. Nema tu nikakve više svrhe, nema raja sa 72 device, sve to je izmišljeno, a ti slobodno veruj šta god hoćeš, daleko bilo da želim da vređam ičija verska osećanja.
 
Može bilo ko da pokrene masternod ali ne može svako da pokrene masternod. Čim neko treba da plati tolike pare da učestvuje u nečemu možeš da se pozdraviš od brojnosti i decentralizacije. Naspram sistema gde postaješ full nod samim učešćem bez potrebe da poseduješ novčiće.
Taj requirement postoji sa razlogom. Postoji optimalan broj masternodova na mreži, preko kojeg dolazi do opadanja performansi sistema.
Broj je proračunat tako da bude dobar balans između decentralizacije i performansi.
Takođe, na ovaj način se sprečava potencijalno preuzimanje mreže od strane malicioznih učesnika, pošto u Dash mreži sigurnost mreže zavisi u istoj meri od masternodova, kao i od miner-a.
Niko tebe ne sprečava da držiš core wallet i puni nod kod kuće. Radiće isto kao što radi i kod Bitcoin-a, samo neće obavljati dužnosti masternode-a.
Altkoini se hvale hard forkovima, to je apsolutno nezamislivo u Bitkoin ekosistemu. Bitkoin je namerno dizajniran tako da bude ekstremno teško promeniti ga na glavnoj mreži/blokčejnu zato što mogućnost lake promene često znači laku promenu na gore. Prema svemu navedenom, postoji razlog zašto DASH vredi koliko vredi.
Hard fork u ovom kontekstu znači dovoljno bitna promena na mreži da prethodna verzija softvera više nije kompatibilna sa novom, što je neizbežno da bi se nešto konstruktivno zapravo dogodilo. Ali za svaki hard fork i dalje moraju da se slože većina masternodova i miner-a, kako bi do te promene došlo.
Bitcoin je nasuprot tome prilično kalcifikovan i ne može ništa bitno da promeni u svom protokolu, pa bukvalno sva unapređenja moraju da idu na level 2 layer, čime se u startu gubi na bezbednosti i decentralizaciji u okviru tih level 2 ekosistema.
 
Evo ja ću da se usudim da odgovorim.

Dokle god postoji potreba za nečim (potražnja), postojaće i ponuda. A to može biti bilo šta, pa čak i kliker. Ili neka slika. Na primer platno 1x1 metar košta hiljadu dinara, boje 1000 dinara, radni sat 1000 dinara, znači slika vredi 3000 dinara?

Ne,,,, slika vredi onoliko, koliko si spreman da platiš. Ja, žvaku Majkl Jordana, koju je zalepio za sedište, ne bih platio više od 1000 dinara... Ali neko je platio par hiljada evra. Ako me sećanje dobro služi.

Eto tako, neko je imao hrabrosti da izloži ideju o digitalnoj valuti.... Stavi akcenat na reč: 'izloži' - naloži... I eto tako naložio je neke ljude da kupe taj hash kod za dolar ili slično.... i voz je krenuo... a kad voz krene i dobija na ubrzanju, jako teško može da se zaustavi....

i tako dalje i tako dalje...

Inače srž svih procesa, pojava i entiteta je ideja. A ideja je izvedena od 'idealno'..itd... tu se nadovezuje verovanje. Ako nemaš vere ne možeš ništa.... Znači ideja, vera u uspeh, eto to su pokretački motivi.... Koja je suštinska razlika između zlata i bitkoina. Nema je. Jedina razlika je fizički oblik.... Kad bi prestale da se proizvode lopate, bageri, i sve te mašine koji proizvode zlato.... zlatom se ne bi trgovalo. Osim u praktične svrhe... Isto važi i za bitkoin...

Simbol, status... moć, novac... Onog trenutka kad je postalo isplativije ulagati u bitkoin nego u neku nekretninu u Svilajncu...tog trenutka se situacija prelomila i nema nazad. Ne postoji način da se bitkoin uništi...
 
Poslednja izmena:
tu se nadovezuje verovanje. Ako nemaš vere ne možeš ništa.... Znači ideja, vera u uspeh
Znaci ipak se slazes sa morbiusevom tvrdnjom da si nalozen taliban koji veruju u ovo?
Dokle god postoji potreba za nečim (potražnja), postojaće i ponuda. A to može biti bilo šta, pa čak i kliker.
Tvojom logikom moze da se vodi i spisak prodatih jaja po selima Nambije opet bi vredelo 40k jer ima potrebe za tim?

Inace nisi odgovorio na moje pitanj(a)e, a ispisao si ono sto svi vec znamo a to je da BTC nema upotrebnu vrednost samo veru talibana
 
Znaci ipak se slazes sa morbiusevom tvrdnjom da si nalozen taliban koji veruju u ovo?

Tvojom logikom moze da se vodi i spisak prodatih jaja po selima Nambije opet bi vredelo 40k jer ima potrebe za tim?

Inace nisi odgovorio na moje pitanj(a)e, a ispisao si ono sto svi vec znamo a to je da BTC nema upotrebnu vrednost samo veru talibana
Predlažem da svi prestanu da troše vreme u diskusiji sa apsolutnom neznalicom, tj sa tobom, dok ne objasniš kako su to Bitcoin adrese zamrznute?
 
Predlažem da svi prestanu da troše vreme u diskusiji sa apsolutnom neznalicom, tj sa tobom, dok ne objasniš kako su to Bitcoin adrese zamrznute?

Vjerovatno je mislio na ovo.

Neće me začuditi ako u budućnosti zakonom zabrane mjenjačnicama i ostalim da "sarađuju" sa adresama koje su stavljene na crnu listu. Zabrana valuta poput Monera i ostalih na mjenjačnicama je samo priprema terena za takav zakon u SADu. Da li će sličan biti uveden u Kini ostaje da se vidi.
 
Vjerovatno je mislio na ovo.

Neće me začuditi ako u budućnosti zakonom zabrane mjenjačnicama i ostalim da "sarađuju" sa adresama koje su stavljene na crnu listu. Zabrana valuta poput Monera i ostalih na mjenjačnicama je samo priprema terena za takav zakon u SADu. Da li će sličan biti uveden u Kini ostaje da se vidi.
Mogao je on da misli na šta hoće ali je samouvereno u diskusiji iskoristio laž bez blama, iz zlobe ili iz totalnog neznanja.
 
Vjerovatno je mislio na ovo.

Neće me začuditi ako u budućnosti zakonom zabrane mjenjačnicama i ostalim da "sarađuju" sa adresama koje su stavljene na crnu listu. Zabrana valuta poput Monera i ostalih na mjenjačnicama je samo priprema terena za takav zakon u SADu. Da li će sličan biti uveden u Kini ostaje da se vidi.
Dada upravo na to.

A moj dodatni argument bi bio ovo sto si upravo pomenuo, da se zabrani saradjivanje sa adresama na crnoj listi.
Mogao je on da misli na šta hoće ali je samouvereno u diskusiji iskoristio laž bez blama, iz zlobe ili iz totalnog neznanja.
To sto si ti procitao kako tebi odgovara je tvoja prica.. Znao si na sta tacno mislim samo se kao talibani mnogo pravite blesavi
 
Evo sveznajuci forum liche, obecavam blamirati se necu vise!

Da me blam vise ne jede, pitao bih nesto tebe!

- BTC je neki broj MB u kojima su zapisane adrese transakcija. Te adrese transakcija u 1 BTC danas vrede ~40k

- Od kojeg su znacaja te transakcije i kome vrede ili predstavljaju nesto te transakcije?

- Da li mozes da mi objasnis zasto te adrese transakcija vrede toliko a potencijalno mogu da vrede milione? Primera radi 1 BTC koji danas vredi 40k je pun transakcija BTCSRB -> <- Babic od 0.1$. Zasto spisak tih transakcija danas vredi 40k a sutra moze da vredi 200k? Na osnovu cega isti spisak dobija na vrednosti u toj srazmeri?
Suština ti je objašnjena u mom potpisu ispod a osim toga: apsolutna digitalna oskudnost koja nikada ranije nije postojala pošto je čovek uvek pronalazio način da proizvede dodatno bilo koju robu kada poraste potražnja za njom. Kod Bitkoina koliko god bila potražnja, ponuda se ne može uvećati jer je matematički onemogućeno samim otvorenim kodom i algoritmom. Uz ograničenu ponudu, a rastuću potražnju jedina varijabla koja se menja je cena koja mora da ide gore (uz povremene korekcije kada se tržište usija i ljudska pohlepa uzme maha).

Te adrese predstavljaju apsolutno fiksni udeo koji vlasnici tih adresa imaju u celoj mreži. Znači ako imam 1 BTC imam 1/21.000.000-ti deo cele te "teritorije", celog tog "digitalnog Menhetna" koji niko ne može devalvirati ili konfiskovati. Kada imaš 1 dinar ili 1 dolar to apsolutno nije slučaj jer će centralna banka decenijama vrednost tvog udela obezvrediti na nulu. Apsolutno me ne zanima da li je inflacija "neophodna", nisam spreman da se žrtvujem za državu i društvo i da moja pošteno stečena imovina bude na ovaj način konfiskovana. :D Do BTC-a nismo ni imali izbor, sada je slobodno tržište novca iznedrilo apsolutno oskudni novac sa fiksnom ponudom novčića u opticaju koji se ne može štampati, a centralne banke sada slobodno neka štampaju koliko žele, mudri ljudi sada imaju gde da zaštite svoju pošteno zarađenu kupovnu moć.

Zbog svoje fiksne ponude i rastuće potražnje, skroz je logično očekivati da vrednost Bitkoina nastavi da raste pre svega zato što je to stari zakon ponude i tražnje. A deo tražnje nije samo broj ljudi već i ukupan tehnološki rast, rast produktivnosti i razvoj jer će čovečanstvo nastavljati da raste, razvija se i stvara novu vrednost. Centralne banke će uvećavati količinu novca u opticaju u želji da isprate taj privredni rast i neminovno će se uvećavati masa fiat novca u opticaju. čak i bez izazivanja (hiper)inflacije. A ovamo imaš samo 21M Bitkoina i tu nema pregovora. :D Dakle kao držalac Bitkoina ti počinješ da uživaš plodove produktivnosti celog čovečanstva koji se svakome konkretno ispoljavaju kroz konstantan pad cena izražen kroz BTC. Zamisli samo to, u fiat sistemu imaš stalan rast cena bez obzira na rast produktivnosti, a na BTC standardu imaš konstantan pad cena?!

Evo danas sam napravio i tabelu prosečne srpske zarade merene kroz Bitkoin koja isto tako dugoročno pada na nulu vs BTC, nema te verbalne gimnastike koja može preokrenuti ovaj trend dok god BTC ostane decentralizovan i siguran što je po meni neizbežno!

* prosečna srpska zarada je uzeta sa sajta Republičkog zavoda za statistiku, a cena Bitkoina izražena u dinarima sa sajta Tradingview (BTCUSD/RSDUSD)

shot-2024-01-07_19-32-50.jpg
 
"Taliban"... eh... blago meni kad sam taliban....

Nego genije, da li si nekad otišao na forex berzu zlata na primer.... I od kad se trguje sa zlatom, njegova cena, vrednost raste.... Da zlato zaista ima 'upotrebnu' vrednost, ne bi stajalo u tolikim polugama mereno tonama... nemaš pojma o cirkularnoj ekonomiji, genije.
 
Nisi taliban po sebi vec sam upotrebio morbiusevo poredjenje iz jednog od postava iznad. Procitaj da bi razumeo


Nisam zainteresovan za temu, samo mi je upalo u oči, da neko ubeđuje ljude, kako voda nije topla nego vruća, kako stena nije slana neg preslana i slične gluposti napisane... tvoje gluposti sam primetio... i ne bih se dalje oglašavao....
 
Meni je fascinantno da ljudi idu po temama koje ih apsolutno ne interesuju i prosipaju svoju mudrost drugima. Vjerovatno nemaju pametnijeg posla u svom zivotu.
 
Novac ne treba da ima intrinzicnu vrednost da bi bio dobar novac ,ono sto dobar novac treba je da ima dobre karakteristike novca retkost. prepoznatljivost i laku verifikaciju, djeljivost. stabilnost,laku prenosivost, trajnost,nemogucnost lakog umnozavanja

Novac MORA da ima intrinzičku vrednost, inače je samo fiat. Ako ti jedino što možeš da uradiš s novcem je da ga daš nekom drugom, to je fiat. Kad god se berza zatrese, od svih stvari uvek najviše padne kripto, jer se ljudi ratosiljaju lošeg novca. Nema razloga da ga čuvaju u periodima kad ne očekuju rast cene, u krizi se čuvaju korisne stvari.

U jednoj raspravi sa morbiusom pre 7-8 god na temi koju je on otvorio na ovom forumu i tvrdio da ce sve uskoro da pukne ,da je sve ponzi i prevara i da ce Babic kao i ostali average Joe da ostane bez gaca ja sam napisao da je bitcoin tu da ostane i da cemo ga u nasim zivotima gledati na 50-100k

Saćam se, to sam otvorio tokom balona 2017. kad je gomila ljudi koja nikad pre nije čula za Bitcoin utrčavala da kupuje i sasvim očekivano, gomila njih je onda stvarno i ostala bez gaća kad je balon pukao. Bitcoin je ostao da pravi nove balone, vrlo je dobar u tome.
 
I kako god okrenemo, svi cemo ovdje nesto zaraditi osim @morbius 😅.
Stvarno postujem svacije misljenje i vise puta sam pisao da nam je u kripto temama potrebno i njegovo vidjenje stvari (i njemu slicnih), ali vise puta napisati “Robi daje vrednost njena upotreba” je na nivou toga kako dijete u osnovnoj skoli zamislja kako funkcionise svijet.
De ti vidi da nesto zaradis od ovoga, bar da pokrijes vrijeme izgubljeno na kripto temama.
Kao sto napisah :).
 
Bilo je zabimljivo sve ovo citati iskreno, ali ne vidim nikakvu poentu.

Altovi po meni imaju upotrebnu vrednost u Gamingu to sam odavno rekao. BTC - zlato. Zato je jedan BTC toliko vredan.

Ostalo tacno toliko vredi koliko i - trenutno kosta. Vrlo prosto ;)
 

Ovaj meme je dobar za ove klasične hejtere na forumu koji se prave ultra pametni a svaki post je pasivna agresivna i hejt. Naravno u veliku demokratsku zemlju ne smeš ni na fin, lep i kulturan način da iskažeš svoje mišljenje jer momentalno dobijaš brisanje postova.

Fala za dobro. 🤓
 
Ovi naši forumski "pametnjakovići" i "veliki investitori" su čekali 3k pa i nulu da investiraju. 😀

Na stranu što veliki mag zlatnih poluga nije znao šta se desilo sa cenom zlata nakon odobrenja etf-a.
 
Ovo je na Garijijevoj listi još jedan razlog za odbijanje ETF-a.
 
Koja je ovo prica. Ako je po poredjenju Coinmarketcap i twitteru u trenutku kad su napumpali skoro 48k ..bukvalno minut posle toga objavljuju da je "odobren ETF" pa instant dump. Game of Whales.Ko zna ko koga ovde trpa 😂
 
Koja je ovo prica. Ako je po poredjenju Coinmarketcap i twitteru u trenutku kad su napumpali skoro 48k ..bukvalno minut posle toga objavljuju da je "odobren ETF" pa instant dump. Game of Whales.Ko zna ko koga ovde trpa 😂
Znači ako odobre ETF da će bitkoin da skoči... to je dobar znak, ja mislim da je to bilo ispitivanje tržišta... to je namerno urađeno, da vide potencijal :)

Ne verujem da će skoro da odobre ETF, jer neće moći da kontrolišu kupovinu, izbiće inflacija... Ako se razumem..
 
ETF nije nikakvo čudo. Cena je već ukalkulisana. Ne očekujem nikakav epohalni skok BTC-a. Ako čak i skoči, altovi neće moći da ga isprate domah. Eto prilike za dobru kupovinu.
 
Nazad
Vrh Dno