Šta je novo?

Kosacica za travu - iskustva, preporuke

nodox

Poštovan
Učlanjen(a)
28.02.2022
Poruke
92
Poena
55
Ima li neko konkretnu preporuku za neku benzinsku kosacicu? Ne bih da dajem neke prevelike pare, pa sam otpisao akumulatorske odmah - cini mi se da su solidno skuplje, i ne uliva mi poverenje autonomija.
Ja bih koristio za dvoriste ~5 ari, i vikendica ~10 ari. Vecinski je ravan teren, a za te neke sitne neravnine i ivice imam trimer.

Nemam neki konkretan budzet, ali recimo ima li nesto pristojno za do 300e?

Hvala unapred.
 
Ovo se svodi na dva pitanja: 1. sa pogonom ili ne i 2. sa sakupljanjem trave ili ne.
 
Ja sam nedavno bio u sličnoj dilemi. Prethodnih 10 godina sam koristio samohodnu i generalno sam bio zadovoljan, ali je problem što je pogon počeo da zeza, i nakon nekoliko popravki pogona koje nisu bile jeftine sam batalio i nastavio da je koristim bez pogona. Samohodne kosačice su značajno teže pa nisu baš lake za guranje kada ima dosta da se kosi. Kada sam odlučio da je zamenim tražio sam isključivo modele bez pogona, sa sakupljačem (jer ispred kuće i na ulici travnjak neuporedivo lepše izgleda kada nema razbacanih ostataka pokošene trave).

Kako mi je bilo previše da dajem 60.000+ za Hondu/Husqvarnu ili neko veliko ime odlučio sam se za Villager koji nudi solidan odnos uloženog i dobijenog. Villager ima seriju Atlas koja je namenjena košenju manjih površina, i Falcon koja je za nešto zahtevnije korisnike. Ja sam kupio Villager Falcon 4010B. Platio sam je 45.000 dinara. Oznaka B znači da ima Briggs & Stratton motor.

Ima sasvim dovoljno snage za tu širinu košenja, dosta velike točkove da se ne "zaglavljuje" ukoliko teren nije savršeno ravan, regulaciju visine u jednoj tački. Jedino joj "nedostaje" bočno izbacivanje, ukoliko je nekome to bitno.

falcon 4110 b.jpg
 
Nije da su bas znacajno teze - teze su za mehanizam koji pokrece zadnje tockove. Ako ti nije bitno da bude samohodna i nemas veliku povrsinu onda ti je jos lakse da napravis izbor. Mi imamo veliku povrsinu tako da nam samohodna znaci bas, jos ako ima promenljivu brzinu kretanja :)
E sada, najbitnija stvar ti je sam agregat i verujem da ce velika vecina ljudi da ti predlozi Briggs & Stratton, tim izborom neces pogresiti sigurno i sam agregat ce ti verovatno nadziveti ostale konstruktivne delove kosacice. Tako da tu ne bi puno razmisljao - uzmes B&S i uvek pali iz prve :)
Sledeca bitna stavka je sam kvalitet konstrukcije kosacice - u tome se cenovno razlikuju recimo MTD, Villager, Stihl, Garden master ... videces da sa istim B&S motorom razlicite marke imaju znacajno razlicite cene.
I poslednja stvar na koju bi obratio paznju to su tockovi - uzmi one koje imaju lezajeve obavezno.
 
Ja sam imao nekoliko kosačica, bez pogona i samohodne, na mešavinu, benzin i elektro. Sad koristim Scheppach MS161-46 samohodna sa izbacivanjem trave sa strane, u korpu i mogućnosti malčiranja. Radi na benzin, motor je kopija Hondinog motora i za razliku od razvikanog B&S ima metalnu radilicu i klasične ležajeve iste. Centralno podešavanje visine u 7 nivoa, veliki točkovi sa ležajevima, priključak za crevo (po završenom košenju priključite crevo sa vodom i kosilica sama sebe opere). Potrošnja goriva je mala, podvozna je (28 kg težine) i posle tri godine korišćenja mogu da je preporučim.
 
Ja sam prosao sito i reseto sa kosilicama, Ćaletova husqvarna sa briggs quantum motorom i pogonom je trajala preko 20g. Kuciste se raspalo ali je motor prebacen na drugo kuciste i radila je jos par godina dok nije crkla. Posle je kupio Oleomac sa Briggs-om 625 ali se kuciste raspalo za 4-5g takodje i sam pogon je katastrofa, kvalitet 0 bogova! Sada sam nabavio od stare kosilice Sabo kuciste sa Sabo pogonom za koje sam dobio preporuku od majstora. Sabo ima pogon sav od metala i neunistiv je! Na to kuciste smo stavili taj briggs motor i to ubi kako radi! Sada kada gledam sta se sve prodaje i za koje novce, bolje uzeti staro kvalitetno kuciste i staviti briggs nov ili polovan motor i mirni ste 20 i kusur godina! Majstori kazu da honda i sabo prave najkvalitetnije pogone, ovi ostali plastikaneri su bukvalno od plastike, zupcanici i ostalo tako da su ti pogoni igracka jer traju godinu dve i onda muke...
 
Ako može preporuka za majstora, može i u private.

Imam jednu MTD kosilicu sa Briggs & Stratton motorom. Motor je i posle 15 godina odličan, ali se kućište raspalo, pa bi možda moglo nešto da se iskombinuje kod dobrog majstora.
 
Posle crknute 4 električne kosilice za nekih 10-12 godina (a nijedna pritom nije bila od onih najjeftinijih i svaka je bila snažnija od prethodne), za ovu sezonu sam odlučio da drešim kesu i kupim konačno benzinsku kosilicu. Odlučio sam se za Vilidžerovu Atlas 4111T samohodnu kosilicu. Iako sam razmišljao i o Ejnhelu i Hjundaiju (a predlagana mi je i Honda), izabrao sam Vilidžera jer u gradu ima ovlašćeni servis, pa mogu da je odnesem direktno u njega bez reklamacija u prodavnici i drugih egzibicija.
Za sada sam zadovoljan. Kad ne moram da kombinujem košenje trimerom i kosilicom, odradim posao za ispod sat i po (s električnom je trebalo minimum 2 sata), a kosim travu na ulici, u prednjem dvorištu, zadnjem dvorištu, voćnjaku i bašti. Nije neki ogroman prostor, ali nije ni mali za gradske uslove.
 
Da li ima ili nema Brigsov motor, ne znam, ali znam da je samohodna.
Tako da...
 

Prilozi

  • IMG_20230415_132334.jpg
    IMG_20230415_132334.jpg
    262.9 KB · Pregleda: 88
MTD 51 BC (bez korpe bez pogona) i da te bog vidi. Samohodna samo za veće površine i to bez mnogo zaobilaženja jer su mnogo teže i teže za manipulaciju.

sad koristim
MTD 53 ADVANCE SPKV HW

ali prvom sam mogao oko svakog drveta i pruta da obiđem lako i brzo a sa ovom kad sve završim onda se bakćem time :cool:

i kao što je neko napomenuo, kod samohodnih kad ode prenos možeš da se ubiješ ili dreši kesu jer su popravke paprene. Da čuknem u drvo 6 godina još nema problema :p
 
Ako može preporuka za majstora, može i u private.

Imam jednu MTD kosilicu sa Briggs & Stratton motorom. Motor je i posle 15 godina odličan, ali se kućište raspalo, pa bi možda moglo nešto da se iskombinuje kod dobrog majstora.
Pozdrav, majstor je iz Futoga mada je to nebitno...svaki majstor ce zameniti motor. Problem je naci neko dobro kuciste, u mom slucaju Sabo sa pogonom. Pre neki dan sam cuo takodje od jednog majstora da su 99% kosioica plasticni pogoni i da je to igracka, cim bude neko opterecenje polomi zube i kraj... Sabo i Honda ubijaju sa pogonima jer je sve od metala
 
Samo malo podignite kosilicu ako je vucete unazad da pogonski tockovi ne dodiraju zemlju.I nema problema sa pogonom. Vec 3-4 godine super radi.
Preporuka da se uzme sa brigs motorom, ostalo zavisi od potreba.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drugari!
Da oživim malo temu :)

MTD kosilica sa Briggs motorom posle 12+ godina korišćenja otisla je u zasluženu penziju.
Planiram da uzmem nesto slično. Plac oko 670m2, jedan deo odlazi na kuci i pomoćne objekte, ostali deo je pod travom.
Takođe, isped kuće deo zatravljen. Teren ravan, sve pod konac, sto bi se reklo :)
Usuštini, nije neki zahtevan prostor. Ni po površini ni po terenu.
Potrebna je mala, laka, okretna kosačica, kao što je bila ova MTD do sada.
Znači, širinja košenja od 400-450mm. Ne preko toga. Obavezno sa košem za skupljanje trave.

U suštini hteo sam opet nešto sa Briggs motorom. Gledam ove dve Villager kosačice. Model 4011B. Kao što je neko napisao, oznaka B znači da je sa Briggs motorom.
Jedna je model Prime, a druga Atlas.


Vidim da je razlika u volumena koša za travu, veličini zadnjih točkova, ukupnoj masi kasačice. Motor i ostale karakterisitke su iste.
Oglavnom se sada prodaju Altas modeli. Ovaj prime model se prodaje na manje mesta. Da li to neki stariji model?
Da li neko ima iskustva sa ovom Villager kosačicama iz prve ruke? Utisci u radu i sl.?

Hvala!
 
Ja imam Atlas 4111B, što je u suštini isto što i 4011B samo je samohodna. Odlično radi posao, za 3 godine bez i jednog problema, kosim dvorište i deo ispred kuće površine oko 400m2. Toplo preporučujem samohodnu varijantu, odradiš posao bez kapi znoja.
 
Tnx na utiscima :)
Iskreno, mislim da nema potrebe za samohodnom, ali razmislicu još jednom :)
 
Ja imam MTD 51c (mislim da tako piše) sa Briggs & Stratton motorom, bez pogona i korpe, staru evo vec 18g. Dobra stvar sto je sam servisiram, i to zadnjih 10g, inače ko zna šta bi bilo ("majstor" je dok sam bio mlad i naivan svakakve mahinacije radio, čak je uzeo karburator sa kosilice i uvalio polovan lepljen). Najbitnije je isprazniti rezervoar kada je kraj sezone, a ko može i da očisti., zamena ulja i to onim odgovarajućeg kvaliteta (bar API SJ ili bolje). Nije teško, ja sam komplet rasturao i čistio karburator i menjao membrane i pumpicu.
Kosilica je baš zgodna za manipulisanje, kosio sam cak i preraslu travu od 30cm visine s njom.
Jedino sto povremeno odnesem nož na oštrenje i balansiranje u jedan servis (imam po dvorištu stalno nekih gluposti pa zakačim).
Ima metalno kućište i to solidne debljine lima koji sam jedanput i farbao. Inače nakon svakog košenja operem dole od trave i sve i sada u super stanju.
Sve u svemu ne daj Bože da moram da kupujem drugu, ne znam da bi ijedna toliko trajala.
Koristim još trimer na baterije iz Lidla za ivice i sasvim solidno odrađuje posao, izašao me nešto oko 3000, a baterije sam već imao...
E sad ne znam zašto sam ovo napisao, ali računam da ne može da škodi, a ako ne škodi, možda nekom i pomogne 😉
 
Tnx na utiscima :)
Iskreno, mislim da nema potrebe za samohodnom, ali razmislicu još jednom :)
Kao neko ko je zadnjih 35 godina u kući referent za košenje trave, veruj mi da ima.

+1 za baterijski trimer iz Lidla, fenomenalna spravica.
 
Ja imam MTD 51c (mislim da tako piše) sa Briggs & Stratton motorom, bez pogona i korpe, staru evo vec 18g. Dobra stvar sto je sam servisiram, i to zadnjih 10g, inače ko zna šta bi bilo ("majstor" je dok sam bio mlad i naivan svakakve mahinacije radio, čak je uzeo karburator sa kosilice i uvalio polovan lepljen). Najbitnije je isprazniti rezervoar kada je kraj sezone, a ko može i da očisti., zamena ulja i to onim odgovarajućeg kvaliteta (bar API SJ ili bolje). Nije teško, ja sam komplet rasturao i čistio karburator i menjao membrane i pumpicu.
Kosilica je baš zgodna za manipulisanje, kosio sam cak i preraslu travu od 30cm visine s njom.
Jedino sto povremeno odnesem nož na oštrenje i balansiranje u jedan servis (imam po dvorištu stalno nekih gluposti pa zakačim).
Ima metalno kućište i to solidne debljine lima koji sam jedanput i farbao. Inače nakon svakog košenja operem dole od trave i sve i sada u super stanju.
Sve u svemu ne daj Bože da moram da kupujem drugu, ne znam da bi ijedna toliko trajala.
Koristim još trimer na baterije iz Lidla za ivice i sasvim solidno odrađuje posao, izašao me nešto oko 3000, a baterije sam već imao...
E sad ne znam zašto sam ovo napisao, ali računam da ne može da škodi, a ako ne škodi, možda nekom i pomogne 😉
Istina sve što kažeš za kosilicu, isti model imam, možda i punih 20ak godina i zaista zahvalna mašina.
Imaš li ideju gde može da se nabavi samo kućište (šasija) za ovaj model? (tražio sam po netu, ali nisam našao ništa konkretno)
Meni je istrulilo kod zadnjeg levog točka (naravno mojom krivicom, jer sam više puta nakon košenja ostavljao neočišćenu kosilicu da stoji tako), krpio sam, ali neće dugo tako da izdrži, valjalo bi da se zameni...
 
Šasiju jedino da vidiš neku sličnu, konkretno za ovaj model je broj dela 787-01205, ali ga nema nigde na stanju. Eventualno da vidiš neku polovnu što je riknula ili ako ima za sitnu paru da se prodaje po buvljacima(oni nedeljom).
A ne može da se sredi? Da se umetne parče lima i zavari (rupe još izbušiti na novom komadu)?
 
Verujem da može, ja sam taj noseći deo za zadnji točak "sredio" tako što sam umetnuo parče lima i zašrafio ga za šasiju, pošto nemam aparat za varenje... ali kontam da bi bilo bolje to temeljno očistiti od boje i rđe, zakrpiti varenjem, onda zaštititi i ofarbati... a pošto to zahteva rasklapanje cele kosilice i dosta cimanja, mislio sam da bi bilo bolje zameniti celu (naravno) :)
 
Samo ispusti ulje i benzin, pa možeš da je okrećeš kako hoćeš. Ako imaš brusilicu iseci komad debljeg lima, mislim da je to bar 1mm, izbušiš rupe i potom vidi kod onih što popravljaju auspuhe da li imaju CO2 aparat da ih počastiš nešto da ti to zavare.
E sad to ako imaš neku brusilicu i bušilicu bar...
Naravno moraš i točkić da skineš, ali drugo ništa 🤪
 
Imam svašta od alata, samo se treba nakaniti... :)
Def. ću videti da odradim to za ovu sezonu.
E da, kad si pomenuo to oštrenje i balansiranje, gde bi to trebalo da uradim i mogu li i sam? Par puta sam čak i brusilicom oštrio sečivo, znam da ne bi trebalo jer ga spaljujem tako, par puta brusnim kamenom, a za to balansiranje kapiram da bi trebalo nekako da ga centriram na neki nosač (valjda, možda i čak o neki kanap da okačim), pa da skinem višak materijala sa strane koja preteže?
 
Pa da tako nekako, imaju neki konusi da se kupe na koje postaviš nož radi balansiranja. Video sam pre par godina i jedan video baš sa tom tematikom...
 
Koju izabrati Honda hrg 466 ili Stihl rm 448? Cena slicna. Obe samohodne. Kućista razlicita. Kosenje placa od oko 12 ari
 
Honda mi izgleda robusnije, nekako mi se čini kao bolji izbor. A i sami rade svoje motore. ;)
 
Posle 10 godina koliko me je sluzila Villager 1000e, stigla je zamena u vidu Villager 1600e i mogu reći koja sam ja budala sto sam sam sebe maltretirao i kosio 3 sata nesto sto moze za sat ipo i bez ikakvih zagusenja i nerviranja da se odredi.

Prezadovoljan, kosim oko 8 ari i milina mi za kositi.

Svaka preporuka.

 
Posle 10 godina koliko me je sluzila Villager 1000e, stigla je zamena u vidu Villager 1600e i mogu reći koja sam ja budala sto sam sam sebe maltretirao i kosio 3 sata nesto sto moze za sat ipo i bez ikakvih zagusenja i nerviranja da se odredi.

Prezadovoljan, kosim oko 8 ari i milina mi za kositi.

Svaka preporuka.

Poštovani Nikome,
Evo posle 9 godina moj Villager 1000e sa kućištem od 1300 je na izdisaju.Dvaput kompletno popravljana, menjamo sve i svašta , kosila 10 ari. Razmišljam o kupovini 1600.Kažete da se drastično vidi razlika? Hvala unapred
 
Dobar dan svima. Da li neko ima ove dve kosilice i da li biste ih preporučili? Naše dvorište je do 150kv i za njega mi je potrebna kosilica. Šta mislite o ovima ili ako imate preporuku za neku trecu slobodno pišite.
 

Prilozi

  • IMG_3359.jpeg
    IMG_3359.jpeg
    69.5 KB · Pregleda: 49
  • IMG_3358.jpeg
    IMG_3358.jpeg
    66.5 KB · Pregleda: 41
Nazad
Vrh Dno