Šta je novo?

Konfiguracija za 30000

S-man

Slavan
Učlanjen(a)
29.08.2005
Poruke
473
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X, LC CC 120 RGB
Matična ploča
MSI B450 TOMAHAWK MAX
RAM
32 GB DDR4 G.Skill
GPU
ASRock RX 6700 XT 12 GB
Storage
512 GB KINGSTON A2000 M.2, 1 TB Samsung Evo 870, 1 TB Samsung Evo 870, 512 GB Patriot P210S512G25, 480 GB Biostar SSD
Zvuk
Mercury 2.1, HyperX Cloud II
PSU
FSP HydroG Pro 1000W
Kućište
MS Black Widow
Monitor
AOC 24G2, Dell P2414H
Miš & tastatura
Genesis Xenon 800, Redragon Kumara
Ostale periferije
xbox gamepad
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ljudi, treba mi predlog oko konfiguracije za jednog coveka koji je penzioner i koji voli da svoje slobodno vreme provodi uz racunar. Ne koristi racunar za igranje igara vec internet, filmovi i voli da se zanima tj zabavlja u programima kao sto su Corel Draw, Photoshop (osnovne neke stvari) itd. Ima li neka konfiguracija da se sklopi za 30000, bez monitora, bez zvucnika ?
 
MSI FM2-A55-E33 -4500din
AMD a6-6400K-7000din
4GB 1600-4000din
WD Blue 500gb- 5700din
Napajanje:Lc Power 420w-2300din
Kuciste:Fractal Design Core 1000-3500din
Optika: Bilo koja-2000din
Ukupno:29000din
I ostane mu za cokoladu ili pivo :) :) :)
 
AMD APU A8-6500 8720
GigaByte F2A88XM-HD3 5600
2x 4GB DDR3 Transcend PC1600 7280
500GB Seagate SATA3 4950
DVD+-RW Samsung 1690
Raidmax Rhino RH-C375I "500W" 2210

30.450 din (sklapao sam ovde)
 
LM81 Coveku treba samo za multimediju tako da 8gb rama bi bio overkill za tu konfiguraciju,neka onda uzme sve isto samo sa 4gb rama i neka budzet prebaci na kuciste i napajanje tipa lc-power 420h i kuciste uz njega neko najobicnije...
 
A šta mislite o ovome? To je jedna sklopljena konfiguracija koja ima u ponudi, kosta 30599 din

Matična ploča 'MB FM2 A55, PCIe/DDR3/SATA2/GLAN/7.1/USB2
Procesor CPU FM2 AMD Athlon™ X4 Quad-Core 740, BOX 32nm
Takt procesora 3.20GHz
Memorija 4GB
Kapacitet hard diska 500GB
Grafička kartica AMD Radeon R7 240 2GB/DDR3,/DVI/HDMI/DP/128bit/
Optički uređaj DVD+/-RW /SATA/ black, 22XDVD/12xDVD-RAM
Zvučna kartica Integrisana
Kućište ATX Black
 
U odnosu na moj predlog imaš desetak procenata sporiji CPU, duplo manje RAM-a, lošiju matičnu ploču koja ne podržava buduće procesore u naredne dve-tri godine, i sve to zarad zasebne grafike koja je u principu... beskorisna.

[YOUTUBE]sph6cjJeRdI[/YOUTUBE]
 
U odnosu na moj predlog imaš desetak procenata sporiji CPU, duplo manje RAM-a, lošiju matičnu ploču koja ne podržava buduće procesore u naredne dve-tri godine, i sve to zarad zasebne grafike koja je u principu... beskorisna.

[YOUTUBE]sph6cjJeRdI[/YOUTUBE]

Da li onda da se uzima konfiguracija koju si predlozio ili da se ipak skine 4gb rama i stavi LC power 420 napajanje ?
 
@S-man

Proslo je vreme kupovine za xxx narednih godina,a covek sigurno ne kupuje da bi malo-malo nesto menjao i eksperimentisao.

Zato neka sad uzme A6 i FM2 plocu i 4GB RAM-a.Za 3 godine kada prodje garancija neka uzme sve novo,ako mu trenutna konfiguracija bude slaba.

Rhino RH-C375I "500W" je sasvim dovoljno.
 
S-man; je napisao(la):
Da li onda da se uzima konfiguracija koju si predlozio ili da se ipak skine 4gb rama i stavi LC power 420 napajanje ?

I taj LC Power ima "420W" isto kao što i Rhino ima "500W", i jedno i drugo je sasvim dovoljno za predloženu konfiguraciju.
Ja se zbog toga ne bih odrekao dodatnog RAM-a, a ti sam prosudi...

sasa022; je napisao(la):
Proslo je vreme kupovine za xxx narednih godina,a covek sigurno ne kupuje da bi malo-malo nesto menjao i eksperimentisao.
Zato neka sad uzme A6 i FM2 plocu i 4GB RAM-a.Za 3 godine kada prodje garancija neka uzme sve novo,ako mu trenutna konfiguracija bude slaba.

Ovo uopšte ne kapiram. Ako čovek gleda da kupi sada i da ne menja i dograđuje za koju godinu, zar nije logično da sada uzme 4-core A8 umesto 2-core A6 i 8GB RAM-a (što za Photoshop, Corel i čime god se još u budućnosti bude zanimao uopšte neće da škodi)? Još mu se u potpunosti uklapa u budžet.
 
Hehe, uzmi ti onda 32 gb ;)
Verovatno će ti biti od koristi isto toliko koliko bi čovek imao koristi od 8 gb u mašini za njegove potrebe :)

Da sam mogao da priustim svojevremeno bi uzeo 16gb rama ,a moduli od 4x8 ne mogu lako da se nabave i veoma su skupi
2x4gb su i dalje koliko toliko prihvatiljivi sto se tice cene ... a kada krene ddr3 da se uklanja sa trzista ima da budu mnogo skuplji i tezi da se nadju.

Samo browseri danas traze 4gb rama ... upali chrome sa 30 tabova i eto ti ode 4gb rama ... a vi kako hocete.
Uvek se pojavljuju ljudi koji teraju svoje toliko i toliko rama je "dovoljno" ... tako sam ja slusao likove 2006 godine pa sam uzeo 2gb rama "jer je bilo dovoljno"... pa sam grdno zazalio. Posle 2 godine odjednom nije dovoljno 2gb rama, a ddr2 memorije u oskudici, a i tamo gde je ima jepreskupa.
Na istom smo polozaju i danas ... ddr3 je na zalasku karijere a dolazi ddr4 do kraja 2015 najkasnije (za siroke narodne mase).

U sustini moze da se kaze da je dovoljno i 1gb rama, 32 win7 radi "OK" sa 1gb rama sto bi onda bacao pare na 4gb rama? Zato sto nije pametno. Pametno je da se uzme onoliko koliko zaista treba. 8gb ne samo da je danas dovoljno nego i za 3 i 4 godine. A ne da kuka za par godine kada browseri i programi pocnu mahnito da se razbacuju memorijom (zarad brzine i fluidnosti). Uostalom sav visak rama ce biti keshiran na modernom OSu, cime ce se povecavati fluidnost i ugodjaj... a ko hoce da drlja hard disk pali i gasi programe da bi oslobodio RAM i da masta o SSDu neka radi tako :)
 
Poslednja izmena:
Da sam mogao da priustim svojevremeno bi uzeo 16gb rama ,a moduli od 4x8 ne mogu lako da se nabave i veoma su skupi
2x4gb su i dalje koliko toliko prihvatiljivi sto se tice cene ... a kada krene ddr3 da se uklanja sa trzista ima da budu mnogo skuplji i tezi da se nadju.

Samo browseri danas traze 4gb rama ... upali chrome sa 30 tabova i eto ti ode 4gb rama ... a vi kako hocete.
Uvek se pojavljuju ljudi koji teraju svoje toliko i toliko rama je "dovoljno" ... tako sam ja slusao likove 2006 godine pa sam uzeo 2gb rama "jer je bilo dovoljno"... pa sam grdno zazalio. Posle 2 godine odjednom nije dovoljno 2gb rama, a ddr2 memorije u oskudici, a i tamo gde je ima jepreskupa.
Na istom smo polozaju i danas ... ddr3 je na zalasku karijere a dolazi ddr4 do kraja 2015 najkasnije (za siroke narodne mase).

U sustini moze da se kaze da je dovoljno i 1gb rama, 32 win7 radi "OK" sa 1gb rama sto bi onda bacao pare na 4gb rama? Zato sto nije pametno. Pametno je da se uzme onoliko koliko zaista treba. 8gb ne samo da je danas dovoljno nego i za 3 i 4 godine. A ne da kuka za par godine kada browseri i programi pocnu mahnito da se razbacuju memorijom (zarad brzine i fluidnosti). Uostalom sav visak rama ce biti keshiran na modernom OSu, cime ce se povecavati fluidnost i ugodjaj... a ko hoce da drlja hard disk pali i gasi programe da bi oslobodio RAM i da masta o SSDu neka radi tako :)

Od 2008 do 2012 sam koristio 4 gb a u 2013 sam prešao na 8gb rama.
A način na koji koristim kompjuter je mnogo zahtevniji od onoga za šta i kako će biti korištena mašina o kojoj govorimo.

Za potrebe za koje će biti korišten kompjuter u opisu teme je 4 gigabajta prava mera.
I sada a i u narednih dve godine sigurno.
Ja mu ne bih preporučio da sada uzima 8gb već te pare preusmeri u kvalitetnije napajanje na primer.
Ne znam kakva je elektro mreža gde će se koristiti kompjuter ali od kvalitetnijeg napajanja će sigurno imati više koristi nego od 8gb rama.
A dodatnih 4gb će moći da ubaci i sledeće godine ili u 2015 godini.

A ako nije problem po budžet neka kupi sada 8gb rama, utoliko bolje..
 
Nazad
Vrh Dno