Šta je novo?

Koliko ste Maticnih Ploca promenili :D

Mogli bi da napravimo glasanje i izbor za najbolju plocu svih vremena :)

I jedno 200 opcija za glasanje... meni je najludje da neke od boljih ploca iz prethodne decenije zapravo po danasnjim kriterijumima i nisu nesto, Abit recimo je bio u vrhu, a ploce su im bile sa elektrolitima koji su sve samo ne kvalitetni, drajveri za VIA su bili bas stabilni u vreme T-birda itd.

Ispada i realno i jeste tako da me danasnja ploca od 60e, sluzi daleko bolje (i imam vise % ock.) nego zverine od pre 10 godina placene znacajno vise...
 
Asus TUSL2-C
Abit NF7
MSI (neka Diamond S939 sa nF3 chipsetom i AGP slotom)
Abit KN8-Ultra (S939 nF4 i PCI-E)
Biostar TA790GXB A2+
 
I jedno 200 opcija za glasanje... meni je najludje da neke od boljih ploca iz prethodne decenije zapravo po danasnjim kriterijumima i nisu nesto, Abit recimo je bio u vrhu, a ploce su im bile sa elektrolitima koji su sve samo ne kvalitetni, drajveri za VIA su bili bas stabilni u vreme T-birda itd.

Ispada i realno i jeste tako da me danasnja ploca od 60e, sluzi daleko bolje (i imam vise % ock.) nego zverine od pre 10 godina placene znacajno vise...

Slazem se, poredjenja su nemoguca
 
Moja lista je skromna:

- Asus P4PE-X
- Asus P5Q-Pro

A moglo bi, recimo, da se glasa za najbolji čipset, umesto za ploču.
 
Kratka retrospektiva:

  1. Luckystar sa FX chipset, prva ploca zaborava nema :) (probah da izguglam, ali nigde nikakav info, ovaj proizvodjac kao da nije ni postojao). Na ovoj ploci sam prvi put probao overclock; PI sa 100MHz na 120Mhz :D
  2. Chaintech 5TDM2 - legenda
  3. Chaintech sa VIA693
  4. Shuttle sa VIA694 (crkla po paljenju)
  5. Soyo BA +100 - legenda
  6. Abit NF7S v2.0 - jos jedna legenda
  7. Epox 8RDI
  8. Asus M2NX
  9. Biostar T690G - pa opet legenda :)
  10. Gigabyte P55 UD3 - ova verovatno nece biti legenda :(

Inace secam se svake ploce jer sem prvog PC-a, sve ostale sam sklapao ja, kao verovatno i vecina vas ovde. Imam utisak da je ranija postojala veca razlika medju plocama raznih proizvodjaca, sad su svi 'tu negde' i po kvalitetu i po performansama, s vremena na vreme se pojavi neki model, ne racunajuci ekskluzivu. Primetio bih samo da se Asus uzdigao do zvezda, kad sam dobio svoj prvi PC jedva da je neko znao za njih, Gigabyte se standardno drzi, Biostar se uzdigao kao feniks, propadose Soyo, Abit, Epox. Idemo dalje. :)
 
/Subjektivno/

Od svih "mojih" nabrojanih ploca na prosloj strani
utisak odlicne ploce su ostavile:
ASUS P2B
ASUS P3B
Abit NF7-S
ASUS P4P800 Deluxe
ASUS Maximus II Formula

Eto 4 ASUS-a medju njima.
Dokaz da se vremena menjaju je taj da sada ne bih strpao ASUS-e u svoj komp ...
Jednostavno postoji alternativa ASUS-u u vidu drugih proizvodjaca
ASUS nije kao sto je nekada bio, znaju i mnogi drugi da naprave
jako dobru plocu, nekada i bolju nego ASUS
Nekada sam pljuvao MSI i Gigabyte a sad pri svakom izboru ploce za
klijenta ili mene licno obavezno pominjem ova dva brenda
Razlog je zato sto se za ulozen novac se dobija dosta, ponekad
mnogo vise od konkurencije a kosta manje

/Subjektivno/
 
Chaintech 5AGM2
Abit ZM6
Abit BE6
Matsonic 7057CT
Abit NF7 2.0
Asus K8N
Gigabyte M55Plus-S3G
Gigabyte 790FX-DQ6
Gigabyte P55A-UD6

Ove poslednje dve su i danas aktuelne kod mene, a sve sa spiska su i danas zive i u funkciji, u raznim racunarima u okolini.
 
Meni bas fino sluzi ova moja matora iz 2005.

btw:ne mislim da je menjam bar jos 5 godina:D
 
Iskreno sigurno više od 80 ploča jer je bilo slučajeva da sam za mesec dana znao da promenim i po 4 modela :D
Sa druge strane najbolja iskustva sam imao sa ABIT-om, DFI-em, ASUS-om, svi ostali su manje više bili kopije, ali loše :)
 
Moja lista je jako skromna,samo dva modela.
1.Asus P5K
2.Asus Maximus Formula II
 
Neka QDI sa Intel 430TX (1999-2002)
MSI 6337, Intel i815E (2002-2006)
ASRock K8NF4G-SATA2, nForce430 (2006-2007)
Gigabyte GA-945P-DS3, 945P (2007-2008)
Biostar TP35D2-A7, P35 (2008-2009)
Asus P5QPL-AM, G41 (2009- )
 
-Shuttle Via Appolo pro (cini mi se) 693
-Shutle --//-- ---//--- 694 (i dan danas radi super sa overklokovanim Celeron-om 533->900MHz)
-QDI neka 815EP -ostavila izuzetan utisak na mene (steta sto ih vise nema)
-MSI KT4V (radi super jos uvek uparena sa Althon-om XP 2000+)
-ASUS M2A-VM -ostavila mnogo los utisak :(
-GB GA-MA770-UD3 -za sad radi super da cuknem u drvo :)

bilo je jos nekih, ali se ovih najbolje secam :D
 
SOYO SY-5STM (znao sam da je SIS chipset i sad izgugalah :))
QDI Advance 10B(Apollo Pro 133A)
GA-7VAXP (VIA KT400)
Abit NF7-S (nFforce2)
GA-K8NMF-9 (nForce4 4X)
Biostar TForce P965 (P965)
ASUS P5B-E (P965)
DFI LANPARTY DK X48-T2RS (X48)
Biostar TF7100P-M7 (NVIDIA GeForce 7100)
MSI P35 Platinum (P35)
ASUS Maximus II Formula (P45)
Biostar TA790GXB A2+ (AMD 790GX)
GA-MA770T-UD3P (AMD 770)

Malo se pomucih za oznake, ali google radi posao kao i http://www.motherboard.cz/
 
1. neku oem za AMD K5 procesor :)
2. ASUS TUSL2-C (jedna od najboljih u svoje vreme :) )
3. ASUS K8N-E
4. GIGABYTE K8N-SLI (djubre od ploce koje je na kraju crklo...)
5. GIGABYTE M720-US3 (mala furunica ali sam je nekako ohladio :) )
 
Poslednja izmena:
Ne secam se vise...286sam kratko imao,2-3 za 386.Upamtih neku sa 2 edo ram slota.Za 486 pamtim neku sa opti cipsetom na kojoj je amd 5x86 radio na 200mhz.Pentium 1 ne pamtim nesto,al za k6-2 neka compaq brendaca sa 133 magistralom,pa se igrah mnoziocima.Posle toga dugo p2b sa p2 i p3 procom.Posle k7 turbo,pa epox 8k9a7i,pa abit nf7-s legenda.Zatim nf8, opet abit,pa nf570 neka od msi.Dalje laptop.Na desktopu sad opet p3.Ne igram se vise.Svaka vam cast sto pamtite...
Posted via Mobile Device
 
One koje sam ja, da tako kazem, birao, tj. kad sam poceo da se k'o klinac interesujem za racunre (pre toga me zanimalo klik klik igraaaaj, i nista vise :D):

-Shuttle ak32a
-MSI K7N2-Delta L
-ta crkla posle 3 meseca pa uzeta K7N2 nesto DeLuxe, crna ogromna kutija, ne znam oznaku sad tacno
-AsRock neka sa nf4 za s754
-sad imam dve, GA sa P31 kuci i ASUS sa g31 u Nisu i nju mnogo cesce koristim (350 dana godisnje :D), ne mogu se zalim ni na jednu s obzirom na njihovu tadasnju jeftinocu :D
 
ne mnogo... prvo je bila neka soyo sa tx chipsetom, pa bese neka chaintech sa celeronom A, onda legendarna chaintech oja... sa i815 chipsetom, zatim najbolja ploca svih vremena :) abit ic7. posle toga predjoh ponovo na abit ip35-pro jedina ploca koja mi je crkla i to mojom krivicom i sada vozim asus p5q-e, rock stable pod full loadom od novembra 2008. :)
 
- Gigabyte GA-586TX2
- Chaintech 5AGM2
- Asus A7V-e
- Epox 8RDA+
- Abit NF7-S
- MSI K8N Diamond
- DFI P965s Dark

Da nije bilo ove teme ne bih ni primetio da sam bas promenio dosta proizvodjaca mb. Najbolji utisak su ostavile Epox i Abit (mozda zbog integr. soundstorm zvuka), i pored losih elektrolita na njima. Poslednje dve su izuzetno izdrzljive (visegodisnji rad bez greske sa 50-60% OC)
 
...Zatim najbolja ploca svih vremena :) abit ic7...
Ranije, dok sam čitao "Svet kompjutera", sećam se opisa Miodraga Kuzmanovića za Abit IC7. Rekao je da je ploča stabilna kao planina. Nedostaje taj Abit danas.
 
Chaintech 7AIA5
Chaintech 7VJDA
Soltek 75DRV5-C - Sljaka i dan danas
MSI K7N2 Delta2 Platinum - Uginula :S:
MSI K8MM-V
Asus P5Q Pro
 
Prvo je komplikovano, imao sam daaaavno Hewllet Packard Vectru na 233 mhz, za plocu ne znam, a bas sam googlovao malo i tesko.
Asus K8U-X
Foxcconn a6vmx (imam je i dalje)
gigabyte ma78lmt-s2
asus m2n68
msi k9n6pgm-v2
 
Aj da se probam sjetiti...
ASUS M2N SLI-deluxe,
XFX nforce 680i LT-SLI,
GIGABYTE ep45-EXTREEME,
ASUS RAMPAGE FORMULA x48 - najbolja do sad .
 
uh, sve je krenulo početkom 2003.godine, a platforma se od tada nije promenila :d

Chaintech 7AIA5E (KT133A) - radila dobro celih 6 meseci, dok je DDR bio skuplji od SD RAMa, pa je zamenjena kad se cena izjednačila :D
Asus A7V8X-X (KT400) - goru ploču u životu video nisam, promenio sam je, jer je strašno bagovala. Ne znam jednu osobu kojoj ova ploča posle nekog vremena nije pravila probleme :mad:
MSI K7N2 DeltaL - dobro radila, ali ju je zamenila DFI
DFI nF2U400S-AL (NF2) - crkla, i stalno bagovala (crko USB, onboard LAN)... Posle A7V8X-X, ništa značajno bolja :S:
Asus A7N8X-E Deluxe (NF2) - trenutno je trošim i stvarno nemam zamerke na njen rad :type:

U međuvremenu sam imao prilike se poigram i sa par starina, a neke od njih još uvek imam:
Abit BE6 (i440BX) - super pločica, sve radi kao podmazano u home routeru ,)
Abit BP6 (i440BX) - Iako ima raznorazne džidžabidže i kerefeke, nisam zadovoljan stabilnošću, često se zakucava. Kondenzatori nisu problem...
Neka ploča AMD K6, sa ALI čipsetom, sve redilo super dok je nisam ubio :wall:
... (ponešto sam i zaboravio)...
 
Uh, mislim da samo 4
MSI K7T Turbo, Limited Edition
ASUS K8N
ASUS M2N-E
DFI LanParty DK 790GX-M2RS
 
Poslednja izmena:
Gigabyte 790XTA-UD4
DFI LanParty DK P35 T2R
Chaintech Socket 939 neka ploča
Abit NF7-S
MSI nForce 2 čipset
Soltek KT400 ploča
Opet neki Chaintech ali KT133A čipset
MSI KT100 čipset
e sad dalje se više ni ne sećam šta sam imao, znam da sam imao neku BT ploču davnih dana, ali tada sam bio klinac tako da nemam pojma šta je bilo tu
 
MSI K7T266 pro 2
ECS Elitegroup NFORCE6M-A
Biostar A780G M+ SE
MSI 785GTM-E45
 
Vrh Dno