Šta je novo?

Koliki swap?

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
Nema razloga da se ne odvoji nekoliko GB. Ja imam nešto više od 7GB i podešen swappiness na 10. S obzirom da imam 16GB memorije, retko se dešava da se koristi swap, što je i dobro, jer nemam SSD, a sa HDD-om je poprilično sporo
 
Nema razloga da se ne odvoji nekoliko GB. Ja imam nešto više od 7GB i podešen swappiness na 10. S obzirom da imam 16GB memorije, retko se dešava da se koristi swap, što je i dobro, jer nemam SSD, a sa HDD-om je poprilično sporo
Ovo sam postovao sa razlogom..Ja imam swap od 20GB jer povremeno sortiram fajl velicine 10-15GB a RAM mi je 8GB. Vise njih sa novijim laptopovima imaju problem sa hibernacijom bas zbog swap fajla, imaju ljudi 16-32GB RAM memorije.
Kako sam procitao ovaj clanak preporuka je swap 2x vise nego RAM-a a i njima je to resilo problem. Glup jeste jer sta ako je ssmo nesto malo bilo u memoriji a sad to malo trazi npr 16GB iako mu objektivno ne treba.
 
Hibernaciju ne koristim - ili sleep (skoro uvek) ili shutdown (skoro nikad). Inače, KDE/Plasma ima opciju da sačuva trenutnu sesiju i pokrene je prilikom novog startovanja bez standardne hibernacije. Ne znam da li koristi swap ili home particiju, ali znam da radi i kad je swap manji od RAM-a.
Ali se slažem da ko nema dovoljno prostora (SSD) i ne koristi KDE, onda može imati problem ako mu treba hibernacija
 
Hibernaciju ne koristim - ili sleep (skoro uvek) ili shutdown (skoro nikad). Inače, KDE/Plasma ima opciju da sačuva trenutnu sesiju i pokrene je prilikom novog startovanja bez standardne hibernacije. Ne znam da li koristi swap ili home particiju, ali znam da radi i kad je swap manji od RAM-a.
Ali se slažem da ko nema dovoljno prostora (SSD) i ne koristi KDE, onda može imati problem ako mu treba hibernacija
Ovi sto kukaju su bas na KDE/plasmi. Laptopovi su u pitanju, ja ne znam za tu opciju, daj malo objasni kako to ide.
 
Ovako izgleda u plazmi 5 - System settings -> Startup and shutdown -> Desktop session -> Restore previous session
https://app.seafile.de/f/8056c1671d/?raw=1
Slično je u četvorci. U openSUSE-u je to podrazumevano podešavanje, mada ga ja isključujem i kad gasim, gasim sve. Zanimljivo je da mi ubija Operu, i ne pokreće je, ali u browseru je moguće podesiti da na startu otvara prethodnu sesiju
 
Znam taj meni, tu sam ulazi samo kad se u plasmi 4 umesa Nautilus umesto Delfina pa sam tu vracao normalnu sesiju..
 
Nazad
Vrh Dno