Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pre nekoliko dana sam kupio Sony TV, da sam hteo crni, da odmah uzmem, jedino da spakuju taj priemrak što je izložen, a srebrna su imali 2 u magacinu.
Pitao sam ga da li zna koliko dugo je bio izložen, kaže, ne zna, nov je model, maksimum mesec dana. Nisam siguran šta bi mu smetalo 300 i nešto sati rada. Svi volimo da vidimo predmet kupovine uživo, ali niko neće da uzme izloženi primerak.
 
Može jedno glupo pitanje? Razmišljam da možda ako bude upala neka jeftina ponuda za Crni Petak da kupim TV. E sad, u pitanju je mala soba gde bih gledao TV sa jako male udaljenosti (metar i po max), a pre svega problem je prostor tako da je neki apsolutni max 40" TV. Dakle od 4k TV-a (kakvog imam u dnevnoj sobi) nema ništa. Tako da će to najverovatnije biti 1080p TV.

E sad, pitanje. Da li 1080p TV može da pusti 4k sadržaj? Ako stavim na USB neki od onih 4k ripova, da li će TV moći da uradi downscale? Nešto mislim da verovatno neće. Ono, nije kraj sveta da na PC-ju uradim downscale, al eto da pitam.

Mislim da ne moze ali nisam siguran. 4K TV ne moze pustiti 8K sadrzaj tako da se vodim time kada kazem da ne moze.

U stvari verovatno zavisi od chipseta koju rezoluciju podrzava. Ako taj 1080p ima chipset koji podrzava 4K rezoluciju onda mozda i pusti kao sto moze komp.
 
Poslednja izmena:
Pre nekoliko dana sam kupio Sony TV, da sam hteo crni, da odmah uzmem, jedino da spakuju taj priemrak što je izložen, a srebrna su imali 2 u magacinu.
Pitao sam ga da li zna koliko dugo je bio izložen, kaže, ne zna, nov je model, maksimum mesec dana. Nisam siguran šta bi mu smetalo 300 i nešto sati rada. Svi volimo da vidimo predmet kupovine uživo, ali niko neće da uzme izloženi primerak.

Ih, prodavac ne zna da udje u Service Menu :) ne znam koji model imas, ali sam siguran da ima za svaki model, pa mozes da proveris koliki je " operation hours time"
 
Ja sam nekada davno (2008. godine) kada me je to interesovao proverio preko servisnog menija, kombinacijom tastera na daljinskom.
Jeste prošlo previše vremena ali verujem da ta opcija i dalje postoji.
 
@Novicki, 4К materijal je uglavnom HDR a to retko koji FHD televizor može da prepozna. ako televizor ne može da prepozna HDR, boje će biti isprane. jesi li siguran da ne može da stane 43"?

@PJ, kao boja rama, bolja je srebrna od crne (navodno zbog poboljšavanja kontrasta)
 
@Envoy

Hvala.

@momsab

Da, da. Ovo za HDR znam da nema šanse, ali sam video puno ripova koji nisu HDR, mada kao što rekoh, nije kraj sveta. Ali me onako, tehnički interesuje. I da, nema šanse veći, inače bi moralo da padne sečenje regala. :d

Hvala na odgovoru.
 
Poslednja izmena:
@PJ, kao boja rama, bolja je srebrna od crne (navodno zbog poboljšavanja kontrasta)

Svakako mi se bolje uklapa na potpuno beli zid. U celoj prostoriji od 28kvm nema ama baš ništa crne boje, a ima nekoliko detalja u sivoj boji. Odlično se uklopio. I veličina od 65" za 3ipo metra udaljenosti je ispala pun pogodak. Taman mi 55" u drugoj prostoriji, sa 3 metra, ne izgleda malo.

Za sada mi se više sviđa kako radi Sony XH80 nego NanoCell 8200. Ovaj Nanocell u tamnim scenama ima previše izražene zone osvetljenja. XH80 povremeno upadljivo sporo menja svetlo u nekoj zoni, ali sam to video svega nekoliko puta. Oba su IPS, uglovi gleadnja odlični, crna jadna. Bolja je na NanoCell. Blještanje je izraženije na XH80, možda ima veze što je 10" veći ekran.

Za sada mi se više sviđa Sony Android nego LG OS.
 
Prijatelj gleda ova dva TV

LG 55NANO863NA

SAMSUNG QE55Q82TATXXH

Meni je tu Samsung izrazito bolji TV.
Da li sam u pravu?

Filmovi, gaming i stream su osnovna name a TVa
 
Ja bih išao na Qled. Ima 5 godina garancije.

Samo što taj model verovatno nema u Srbiji, pa onda ništa od 5 godina nego garancija na dodjes mi - dodjem ti.

TV skuplji od 1000e kupiti na 2 godine garancije je suludo.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Koji mi tv preporučuje te do 50.000 din?
Bitno mi je da ima 50 inča, 4k rezoluciju,bar dvojezgrani procesor (mada mozda je i to malo), da mogu prenesem sliku sa telefona bežicno i da mogu da povežem 5.1 surround.
 
Ja sam nekada davno (2008. godine) kada me je to interesovao proverio preko servisnog menija, kombinacijom tastera na daljinskom.
Jeste prošlo previše vremena ali verujem da ta opcija i dalje postoji.
Hvala tebi, a svima ostalima na odgovoru. Planiram da kupim SONY XH90, pa zelim prilikom probe u radnji odmah da pogledam da li je radio.

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока
 
Ja bih išao na Qled. Ima 5 godina garancije.

Samo što taj model verovatno nema u Srbiji, pa onda ništa od 5 godina nego garancija na dodjes mi - dodjem ti.

TV skuplji od 1000e kupiti na 2 godine garancije je suludo.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ob imaju u Srbiji i oba su sa 5 godina garancije

Samsung u radnji na G...
LG u onoj drugoj TM
 
Hmmm.... Nasao sam na netu snimke gde ulaze u "Service menu" i dodju do opcije gde se vide tri vremena rada. Koje vreme sta govori? Na jednom snimku neki lik rece da je skroz levo vreme totalnog rada televizora, da li je to vreme iskazano u satima ili?
06ef83fce58a816f083b242717ec6cc3.jpg


Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока
 
Miksi92, jel možeš da postaviš kako se ulazi u service menu na Sony?

Ja sam našao info + 5 + vol up + power i drugu verziju gde je volume down. Obe varijante dok je TV isključen. U oba slučaja se TV samo uključi.
 
Ob imaju u Srbiji i oba su sa 5 godina garancije

Samsung u radnji na G...
LG u onoj drugoj TM

Kad se kuca taj model izbacuje sve za Češku, Poljsku i Mađarsku. Ništa mi nije izbacio za nas.

Ja bih išao na taj Qled.

LG ima 2 godine garancije.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Pogledaj video, objasnio sam u njemu sve.
Ukratko, TV mora da bude u stanju da istovremeno na ekranu prikaže 14 f stopova dinamičkog opsega, pa zavisno od nivoa crne zavisi i maksimalno osvetljenje koje je neophodno da bi se to postiglo.
Video sam sta si ti rekao, ali pitam njega, sta on smatra time.

Po kom je to standardu "pravi HDR"?
Ko je to odredio i gde?
Jesi li to uzeo iz dynamic range-a kamera, pa primenio na TV i sam odredio da je bas 14-f potrebno za "pravi HDR", a ne 12 ili 16, jer nigde sem kod tebe nisam cuo ni procitao da se to spominje.
Ako ima neki standard da mi je promakao, za "true HDR", voleo bih da znam.

Dodatno, to moze dosta obmanuti ljude, jer se do istog rezultata merenja moze doci na vise nacina, posto isto uzima u obzir samo maksimalni kontrast.

Ja ne verujem u "pravi HDR", vec mislim da se mora napraviti sistem bodovanja i koliko je neki tv blizu hdr standarda i koliko uspesno prikazuje isti, kao i na koji nacin.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Obzirom da se video snima kamerom, naravno da je i HDR uslovljen mogućnostima kamera. Većina aktuelnih pro modela snima makar 14 f stopova dinamičkog opsega, pa je zbog toga to i (istina nezvanični) standard, verovao ti u njega ili ne :)
Poenta i jeste da se reprodukuje ono što vidi oko, ili u ovom slučaju kamera, relativno verno.
U suštini, sve se i svodi na kontrast, pa je tih 16.000:1 "pravi HDR", kako god do njega došao. Oko se zapravo prilagođava prosečnoj svetlini, ali uvek prepoznaje kontrast.
Slažem se da bi bilo daleko bolje da su standardi definisani u cd/m2 i za nivo crne i za najsvetlije detalje, ali industrija je nažalost živa stvar, pa zato imamo ovo što imamo i konfuzno je koliko jeste.

Edit, zaboravih link:
https://www.provideocoalition.com/a-guide-to-shooting-hdr-day-1-what-is-hdr/
 
Ok, imas istomisljenika, ali to nije opste priznat standard.

Samim tim da mozes imati jako losu crnu, bukvalno sivu boju, na tv-u od 5000 nita i dobiti 14f stopova svetline od najsvetlije do najtamnije ili neki bedan fald koji ce u u nekom trenutku da blokira dovoljno svetla da se dobije veliki kontrast.

Dakle, bez osvrtanja koliko je crna duboka, taj tv ce imati "pravi hdr" i bez osvrtanja na realan scenario, koliko ce uspeti toga da prikaze u toliko jakom kontrastu.

Bitno je koliko koji tv uspesno, to jest, sa kojom preciznoscu prikazuje ono sto je kamera snimila, ne moze se uzeti samo jedan parametar i deo u obzir.
Max kontrast jeste osnova HDRa, ali nije jedino sto odredjuje kvalitet istog, pa zato i imamo standardizovane razlicite nivoe HDRa, koji zavise i od nivoa crne i od jacine osvetljenja.

Takodje, ti izmeris najtamniju tacku...a to je local dimming, koji svakako cropuje detalje na svakom televizoru i dodatno je razlicitog kvaliteta na svakom tvu, sto zbog algoritma zavisi preciznost, sto zbog broja zona, pa ce na nekim televizorima biti losija slika sa njim nego bez njega i realni kontrast biti daleko manji.

Ne moze se ubosti jedna tacka i na osnovu nje odrediti ogroman kontrast i prozvati pravi hdr.

Izjednacavati sve to i zvati pravim hdr-om samo zato sto je negde ubodena dobro zatamnjena zona tokom merenja, meni ne deluje fer.

Imao sam prilike da poredim q7 i q6 kada sam sa drugarom kupovao(pa uzeli q6), modele iz 2018....q7 bi mozda ispunio taj kriterijum, a u realnosti je to ocaj zivi i taj local dimming ne radi skoro nista u realnom sadrzaju, cak je bolje bez njega.
Zacrni samo jedan deo sadrzaja koji treba, pa dobijes neke nepostojece nivoe osvetljenja i nepostojece nijanse sive koja bi trebala da je crna.
A onda, ako je na nekom tvu prejako, bukvalno gubis detalje, kao sa Samsungovim fald-om na q90t recimo.

Q7 je ekstreman primer i mislim da vise nema toliko loseg fald-a, ali jasnije iznosi moju poentu...kamere nemaju local dimming i vestacki stvoren kontrast blokiranjem sadrzaja.
Zbog LD, videces tih 14f osvetljenja, ali ces izgubiti druge stvari, pa kako onda to moze biti bolje od tva koji pravilno prikaze te druge stvari, a da manje nivoa skaliranja osvetljenja i od sirine opsega boja.

Zato Rtings meri checkerboard patternom i daju samo cetvrtinu ocene kontrasta kontrastu sa FALDom, a 3/4 nativnom, jer mogucnost FALD kontrasta nije konstantno ista i performanse istog dosta variraju zavisno od sadrzaja, broja zona, algoritma pa cak i procesiranja sadrzaja, gde su neki televizori imali dobar fald, ali je kasnio u reakciji i po nekoliko sekundi nakon menjanja sadrzaja.
I nigde nisu izmerili 16k:1 ili 32k:1.

I na kraju, najbitnije.
Ok je da ti to nazivas svojom definicijom "pravog" HDR-a, ali nije ok da to predstavljas kao standard.
Dakle, ne mislim da gresis, jer to jeste ispravno u nekoj meri, ali nije ni da si 100% u pravu, bas zbog toga sto je to nepotpun podatak i bas zbog previse stvari koje uticu na kvalitet reprezentacije HDRa, smatram da je "pravi" hdr izmisljen izraz.p
Neko ce reci da samo 10bit paneli ili paneli sa 1400 nita mogu imati "pravi" hdr i i oni mogu jednako biti u pravu.

Opet, sve ovo je moje misljenje.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Miksi92, jel možeš da postaviš kako se ulazi u service menu na Sony?

Ja sam našao info + 5 + vol up + power i drugu verziju gde je volume down. Obe varijante dok je TV isključen. U oba slučaja se TV samo uključi.
Nasao sam na netu ovaj ulaz. U kuci nemam ni jedan Sony televizor kako bih proverio da li funkcionise, ali sam na youtube video da ljudi primenjuju te komande i udju u service menu (slika sa mog proslog posta je screenshot). Molim one koji uspeju da provale koji je kod da podele na forumu, planiram odmah u radnji prilikom provere rada tv-a da odradim to i vidim na licu mesta da li je tv radio i koliko.
61c589d4a2bfb858ce1c717513fa7932.jpg


Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока
 
Opet, sve ovo je moje misljenje.

Slažem se sa svim što si napisao.
Zato se u testovima pored prostog merenja procenjuje i efikasnost FALD-a. Broj zona je vrlo bitan, kao i algoritmi za njegovu kontrolu.
Moj utisak je da savršena crna i nije neophodna dok god je nivo crne pristojan (0.02nita npr.), a kontrast u rangu tih 16k:1, a to kažem kao vlasnik 65" CX-a, da neko ne pomisli da ne znam kako izgleda prava crna :)
OLED ima i drugih prednosti koje su po meni i bitnije (mikrokontrast i odziv npr.) i na koje LCD nema odgovor.
BTW, zvanični UHD Premium sertifikat se slaže sa ovom f stop definicijom HDR-a, iako je definisan drugačije.
 
Miksi92, jel možeš da postaviš kako se ulazi u service menu na Sony?

Ja sam našao info + 5 + vol up + power i drugu verziju gde je volume down. Obe varijante dok je TV isključen. U oba slučaja se TV samo uključi.

Jedino da probas sporije da pritiskas redosled ? ranije, na jednom Samsungu, sam previse brzo ukucavao redosled dugmica i nije hteo da udje u Service Menu
 
OLED ima i drugih prednosti koje su po meni i bitnije (mikrokontrast i odziv npr.) i na koje LCD nema odgovor.

Ono što meni, a verujem i većini kupaca novog televizora, nije jasno jeste kolike su realne razlike u radu i iskustvu. Većina nas običnih kupaca je nažalost OLED panele videla samo u radnjama, a te utiske ne uzimam za realne. Mislim da bi dobro bilo da Benchmark radi uporedne testove OLED panela i nekih LCD panela više klase. Usput Mančo, pohvala za tvoje recenzije.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Slažem se sa svim što si napisao.
Zato se u testovima pored prostog merenja procenjuje i efikasnost FALD-a. Broj zona je vrlo bitan, kao i algoritmi za njegovu kontrolu.
Moj utisak je da savršena crna i nije neophodna dok god je nivo crne pristojan (0.02nita npr.), a kontrast u rangu tih 16k:1, a to kažem kao vlasnik 65" CX-a, da neko ne pomisli da ne znam kako izgleda prava crna :)
OLED ima i drugih prednosti koje su po meni i bitnije (mikrokontrast i odziv npr.) i na koje LCD nema odgovor.
BTW, zvanični UHD Premium sertifikat se slaže sa ovom f stop definicijom HDR-a, iako je definisan drugačije.

a sta mozes reci za 60hz vs 120hz? Jasno nam je da je sveukupno bolje 120hz jer je bolji panel, jaci procesor, samim tim i skuplji tv... ali konkretno da li je tacno da se na tvu od 60hz mogu gledati samo staticne slike jer se nista ne vidi i koliko to prosecnom korisniku znaci? Posto se malo malo pa poteze to pitanje pa bi bilo lepo da neko od multitasker-ovog uvazenog i jedinog ispravnog benchmark tima ovo objasni kako bi se resila ta dilema :)
 
Ono što meni, a verujem i većini kupaca novog televizora, nije jasno jeste kolike su realne razlike u radu i iskustvu. Većina nas običnih kupaca je nažalost OLED panele videla samo u radnjama, a te utiske ne uzimam za realne. Mislim da bi dobro bilo da Benchmark radi uporedne testove OLED panela i nekih LCD panela više klase. Usput Mančo, pohvala za tvoje recenzije.

Hvala!
Vrlo rado bih odradio tako nešto, ako nekad bude moguće dobiti više modela na gomili.
Realna razlika zavisi od toga koliko su kome oči "razmažene" :)
Dobar deo običnih korisnika bi možda bio zadovoljniji sa 75" nekog običnog modela nego sa 50" vrhunskog. Što više kontakta imaš sa premijum modelima, sve više ti smetaju nedostaci onih povoljnijih, pa primećuješ lošiji nivo crne, blooming, niži kontrast ili osvetljenje, odziv...
Čak i najbolji modeli imaju svoje kompromise, ali je po meni u današnje vreme jako malo baš loših TV-a, dok se u klasi oko 1000€ za 65" već može uzeti TV koji ja smatram dovoljno dobrim za vrhunsko iskustvo. Preko toga važi "law of diminishing returns", pa
ko teži idealnom, platiće i premijum cenu koja je bar 2-3x veća od toga. Ja jesam, ali ne mislim da je neophodno dati puno para da bi neko bio zadovoljan kupovinom, samo je bitno izvagati šta je ključno za tvoje potrebe.
 
I šta je po tebi preporuka u "ekonomskoj, do 600e" klasi?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno