Šta je novo?

Koji programski jezik da ucim?

^GOJKO^

Slavan
Učlanjen(a)
09.06.2007
Poruke
248
Poena
319
Zeleo bih da se bavim programiranjem pa me zanima koji programski jezik da ucim.Ucio sam Pascal ali me smara ne moze nista da se radi.Bilo bi dobro ako biste mogli da mi ostavite link sa tutorijalom. :)
 
Ako hoces da mozes sve da radis onda C++,
ako hoces da imas malo manje mogucnosti, ali se lakse uci onda Javu...
 
Pa nije ti bas neki savet - svet c++ se polako gasi - sve se vise prelazi na .net fore
No to je samo teski mainstream...
Aj ti Gojko nama reci sta bi ti hteo da radis u programiranju...

PS. U pascalu se nista ne moze? Aj ti proveri moj sajt 90% stvari tamo uradjeno je u pascalu...

poz!
 
Jeste da je pocetnicko pitanje, ali mi smo se malo na faxu bavili time (FON), sta uzeti a da je najisplativije u buducnosti?

Sto se tice okruzenja dilema je vecna: Java ili C# (tj. .NET Framework). Java je stabilnija i mocnija, ali...
Da li je to ono sto ce se traziti?

C# je ipak nesto sto gura Microsoft, pa samim tim ce i veliki broj buducih projekata biti vise okrenut ka njihovom proizvodu. Ali...

Java je ono sto vlada (barem po mom misljenju).


Ali opet, da li ce ovo uopste biti bitno.


Dakle, po mom misljenju, java za programiranje (+ C# barem kao nesto sto se dobro poznaje, pa ako zatreba da moze da se iskoristi).
 
Hm, pa opet stoji pitanje cime hoce da se bavi. Mainstream ili sta...
Ja radim u R&D budalastinama i dosad sam naucio - hronoloski
basic
pascal
clipper
delphi
x86 asm
java (+ j2me)
c
c++ (+ brew, symbian...)
arm asm
ActionScript
c#
i verovatno sam nesto zaboravio... No glavno pitanje je cime zeli da se bavi covek - ponavljam se!
 
mislim da je c++ najtezi od nabrojanih :wc:
 
Poslednja izmena:
Ja sam dobijao neke preporuke za C# pa nisam siguran da li to da krenem da ucim.Da li je C# tezak jezik?Pravio bih neke manje aplikacije tipa playeri,text editori i tako to za pocetak :) A kasnije vec bih poceo da ucim C++ i jos neke jezike.
 
C++ se gasi ;)
Istina sve je manje programa pisanih u c-u ili c++, ali ako hoces dobar program onda on ne moze biti napisan u javi ili c#. To su jezici, ajde da na brzinu nesto skarabudzimo... Istina je da za vecinu stvari i ne treba bolje, tako da je to opravdano (sati programera su skupi, a racunari jeftini pa je isplativije uzeti jaci racunar i na njemu terati losiji program).
 
Ko je pravio statistiku koliko se programa pravi godišnje kojim jezikom, pa da tvrdimo šta se "gasi"? Dajte ljudi, manite se takvih stvari. Uzmi brate prvi jezik koji ti padne šaka, a da ti deluje razumljivo, i kreni da radiš nešto praktično, a maneš se teorijske filozofije. Kako vreme odmiče prebacićeš se na neki drugi jezik, *ukoliko za time postoji potreba* odnosno *ukoliko sam jezik predstavlja kamen spoticanja za tebe*. Ako se steknu takvi uslovi, do tog momenta ćeš i sam imati formirano mišljenje na šta da se prebacuješ.


BTW, moram da napravim ovakav templejt koji ću moći da pejstujem u svaku filozofsku raspravu o izboru jezika (kao "ultimativnom pitanju" koji nekoga vodi ka programerskim vodama).
 
C++ se gasi ;)
Istina sve je manje programa pisanih u c-u ili c++, ali ako hoces dobar program onda on ne moze biti napisan u javi ili c#. To su jezici, ajde da na brzinu nesto skarabudzimo... Istina je da za vecinu stvari i ne treba bolje, tako da je to opravdano (sati programera su skupi, a racunari jeftini pa je isplativije uzeti jaci racunar i na njemu terati losiji program).

Ovo je velika istina!
Trend je da se sve standardizuje i uproscava. Pritom se ne vodi ''toliko'' racuna o performansama koliko o User frendly okruzenju.

Uvek mi je u glavi prica naseg profesora Mreza, koji nam je ispricao svoje radno iskustvo gde su oni davnih godina napravili aplikaciju od nekoliko stotina kilobajta koja je radila komplet transakcija za neko preduzece mega brzo (pritom su isli do te mere da su neke delove kucali i u masinskom kodu).

Kao sto kazes, danas je trend da se ubrzavaju masine, a ne aplikacije. Budjava realnost je i to da je svaka nova verzija Microsoft-ovih proizvoda izuzetno zahtevna, a uglavnom ne donosi toliko novina u odnosu na prethodnu.


Jos jedan primer. ^GOJKO^ kaze da bi radio text editor. Ja sam to pre nekih 5-6 godina radio u Pascalu i bilo je :crash:, dok u Javi ili C# to moze da se odradi relativno lako uz GUI gotov za 15 minuta i malo kodiranja.


@__zevs__ Jedino bih skrenuo paznju da, ipak, u ovim jezicima mogu da se urade izuzetno ozbiljne stvari, a ne samo nesto skarabudzeno.


@silverglider Mislim da ce mu biti od pomoci ako dobije barem neko usmerenje, jer ce lako izgubiti volju kad vidi sta sve tu postoji.
 
Poslednja izmena:
Ma ako će raditi playere, tekst editore i slične utility programčiće, svejedno je šta će uzeti - da li C++, C#, Javu ili nešto deseto. I taj Delphi će mu uraditi takav posao više nego dobro. Prosto zato što će više zaglibiti u WinAPI, DirectX i druge biblioteke kojima ionako može da barata iz bilo kojeg od nabrojanih jezika, a koje same po sebi nisu deo jezika. Prosto ko pasulj.
 
Poslednja izmena:
Dal' ste normalni vi koji kazete da su C# i Java programski jezici za "skarabudzivanje" na brzinu??? :wall:

@Zevs
nemoj da te covek pogresno shvati da sa bilo cime osim C++ ne moze sve da radi. To sto ne mogu ostali a moze C++ se meri u promilima tako da nije ni bitno pomena. Zasto bi C# bio slabiji od C++-a? Zbog vece slobode rada sa pokazivacima? Pa to ima C# u unsafe modu. Zbog strogo tipiziranih tipova? Meni se to cini kao prednost, zbog manjka gresaka.

@Kalimero
Java i C# daju slicne (ogromne) mogucnosti, ali odakle si zakljucio da je mocnija? A to sto mislis da Java vlada je samo zato sto Vlajic sa svojom ekipom (Dule i ostali) guraju Javu na FON-u. Sve od stampanog materijala pa do prezentacija na predavanjima je pisano u Java kodu. Ali to je zbog dva faktora. Prvo, sto se Sasa ne cima da spremi takve neke materijale za C# i sto nema jaku ekipu uz sebe i drugo, sto se FON okrece opensource i besplatnim resenjima. Tipa, Java, PHP, i ostalo.


Da rezimiram svoje misljenje u par recenica i da pokusam da ti pomognem, GOJKO.

Uci Javu ili C#. Stvar je ukusa i subjektivnog stava. Daleko od toga da je C++ ne treba da se uci, ali jednostavno gubi svoju poziciju, ne zato sto je los jezik, nego sto su ova dva noviji, lepsi, kompaktniji jezici, sa kojima ces produktivnije i brze raditi.
Razmisli, ali dobro razmisli, da pored toga ucis PHP ili ASP (koji ako ne znas sluze za web aplikacije). To je jednostavno nesto sto ces kad-tad morati da znas, i da naucis.

Nadam se da sam pomogao. Pozz.
 
Dal' ste normalni vi koji kazete da su C# i Java programski jezici za "skarabudzivanje" na brzinu??? :wall:

@Zevs
nemoj da te covek pogresno shvati da sa bilo cime osim C++ ne moze sve da radi. To sto ne mogu ostali a moze C++ se meri u promilima tako da nije ni bitno pomena. Zasto bi C# bio slabiji od C++-a? Zbog vece slobode rada sa pokazivacima? Pa to ima C# u unsafe modu. Zbog strogo tipiziranih tipova? Meni se to cini kao prednost, zbog manjka gresaka.

Iz prostog razloga sto je C++ mnooogo stariji pa ces naci dosta ozbiljnog koda na netu, a za C# i Javu uglavnom budzevine.
Ne kazem ja da se u c# ne moze lepo programirati (za javu nisam siguran da se moze napraviti nesto sto je brzo), ali je cinjenica da ces na netu naci samo stvari tipa kliknes tri puta misem i gotovo i onda dobijes jednostavan programcic od 10MB... Moze sigurno da se programira i tamo jako kvalitetno, ali onda bi to bilo dosta teze nego u C++-u.
Primera radi, znate li neku aktulenu pucacinu, web server ili bilo koji program koji zahteva da radi sto brze da je napisan u C# i Javi. Verujem da je moguce to uraditi (u C#), ali verovatno je mnogo teze, cim to niko nije uradio... Zasto microsoft i dalje koristi c++, ako je C# toliko bolji? (ili mozda mora da se instalira prvo .NET, pa tek onda windows :D)
Izvinjavam se ljudima koje ce ovo mozda uvrediti ali ja pod pojmom programiram, podrazumevam: "Znam kako ono sto sam napravio radi", a ne "znam da sklopim gomilu biblioteka u celinu i to obicno proradi"... Takodje ja znam jednog momka sa FON-a koji zna da programira (solidno), svi ostali koje sam upoznao su menadzeri, ali pricaju kako znaju javu...

Da ne skrecemo previse sa teme i ja mislim da ne bi bilo lose da probas PHP ili ASP (sa pripadajucim jscript-om, css-om, sql-om), prilicno je lako za nauciti, a dosta korisno...
 
Poslednja izmena:
Sve je to isto... Ako ti kapiraš suštinu i imaš smisla, lako ćeš se prebaciti između jezika kasnije. Po meni je c++ vrhunac, a sve ostalo su, videćeš i sam, derivati.
 
Sto se tice okruzenja dilema je vecna: Java ili C# (tj. .NET Framework). Java je stabilnija i mocnija, ali...

Kakvu glupost čovek reče i ostade živ. Strašno!

Iz prostog razloga sto je C++ mnooogo stariji pa ces naci dosta ozbiljnog koda na netu, a za C# i Javu uglavnom budzevine.
Kakve ti tek gluposti pričaš...

ali je cinjenica da ces na netu naci samo stvari tipa kliknes tri puta misem i gotovo i onda dobijes jednostavan programcic od 10MB... Moze sigurno da se programira i tamo jako kvalitetno, ali onda bi to bilo dosta teze nego u C++-u.
Hoćeš da ti pokažem poker koji sam radio, exe verzija teška 50kb. Ni M od MB. I to bi bilo lakše odraditi u C++? Lakše ti je da koristiš unmanaged kod, da razmišljaš o GC i sličnim stvarima?
Ne lupaj.

Primera radi, znate li neku aktulenu pucacinu, web server ili bilo koji program koji zahteva da radi sto brze da je napisan u C# i Javi. Verujem da je moguce to uraditi (u C#), ali verovatno je mnogo teze, cim to niko nije uradio...

Preptostavljam da si ti jako iskusan programer koji je to pokušao da napravi pa mu nije uspelo jer ga C# ograničava u nečemu i sad nam deliš lekcije kako je c++ keva??? A gde ti je to zapelo pa nisi uspeo da napraviš web server? Ili si to možda čuo od nekog kolege experta koji poznaje programiranje isto kao i ti?

Zasto microsoft i dalje koristi c++, ako je C# toliko bolji? (ili mozda mora da se instalira prvo .NET, pa tek onda windows )
Da li ti znaš koja je svrha .NET framework-a ili JVM? Da znaš, verovatno bi se samom sebi nasmejao na ovom pitanju.

Izvinjavam se ljudima koje ce ovo mozda uvrediti ali ja pod pojmom programiram, podrazumevam: "Znam kako ono sto sam napravio radi", a ne "znam da sklopim gomilu biblioteka u celinu i to obicno proradi"...
Ti trebaš da se izvineš ovom čoveku koji je zatražio pomoć jer si mu izneo gomilu nekih nebuloza, a očigledno je da nemaš ni P od programiranja. Samo ti meni reci šta to nisi uspeo da napraviš u C#, u čemu te on to ograničava, pa ćemo onda malo dalje da prodiskutujemo o tvom umeću.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kakvu glupost čovek reče i ostade živ. Strašno!

Aj pojasni sta si sa ovim hteo da kazes. Ja sam na neki nacin obrazlozio svoje misljenje.
Bilo bi lepo da i ti to uradis.

Hteo bih i da povucem tu moju glupost, jer sam daleko od toga da poznajem dovoljno ova dva jezika da bih ovo mogao da procenim.
Dakle povlacim, lupio sam.

I dalje bi bilo lepo da objasnis zasto mislis suprotno.
Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Ako pričamo o desktop aplikacijma, pošto je čovek to tražio:
C# jednostavno nema nikakvih ograničenja, podržava koriščenje umanaged koda, ono od čega su i Java i C# pokušali da me zaštite, samo što to u C# mogu koristiti na svoju odgovornost, a u Javi ne. Ima kao u Javi raznoraznih fora i forica da se koriste pokazivači ali ono je smešno. Dok ja ne vidim * ... Zbog te prednosti, dobar deo C++ se može iskoristiti u C#, a u javi ne.
C# od svih jezika ima najčistiju sintaksu.
C# programi rade brže od svojih ekvivalenata napisanih u javi. Ovo je i logično zašto. A ko ne veruje, nek napiše recimo tetris u Javi i u C# pa nek okači ovde nama da igramo i upoređujemo.
C# u svojoj verziji 3 donosi lepe novotarije koje ne postoje u Javi.
Svakako da Java nije loš jezik i da su male nijanse koje odlučuju, ali na polju desktop aplikacija c# odnosi prednost.
Ne znam po čemu (makar po jednoj stvari) je java moćnija od c#.
Da su slični ovi jezici, slični su, ali kad počneš ozbiljno da programiraš u c# onda shvatiš šta je prava stvar.
Tvrdim da nema te stvari koja se ne može isprogramirati u c# za windows OS.
Da li je neko koristio win32 api u svojim java aplikacijama i susreo se sa tim terorom?
Može primer java aplikacije (za winxp os) gde će iskočiti jedan message box svaki put kad dođe do promene u clipboard-u?
 
Poslednja izmena:
@Kalimero:
Pharos je u pravu. Nemoj da se vredjas, ali da si rekao bilo sta u poredjenju ova dva jezika od "mocnija" i "stabilnija" verujem da ne bi covek tako reagovao. C# je stabilan kao zemlja, a veruj mi dovoljno je mocan za sve sto ti padne na pamet.

@Zevs:
Za te primere na netu sto pominjes, mislim da gresis. Dosta ljudi, pocetnika, trazi primere koda (snippet-e) kako da nesto zavrsi a da mu radi. Moje licno misljenje je da ima mnooogo dobrog koda da se nadje na netu i za C# i za Javu. A sto se tice programera na fonu, veruj mi, znam bar po dvadesetak studenata FON-a koji jedu malu decu sto se tice programiranja. I ne samo sa FON-a, nego i sa drugih tehnickih fakulteta.

GOJKO, care... Pocni ti lepo da ucis nesto. Po meni, mozes slobodno i odmah C++. Nebitno je. Moja preporuka je C# ili Java. Jednostavno, jer ces stvari koje ces programirati prvih par godina zavrsavati sa lakocom. A kasnije ako ti bude trebalo, veruj mi, lako ces se prebaciti u bilo koji jezik, u pitanju je samo sintaksa.

Glavno je da pocnes da razmisljas o objektima, polimorfizmu, rekurzijama, tamte-vamte. Kuckanje koda je najlaksi deo posla. Vazni su paterni, ideje...

I da... jos jedan mali savet. Za koju god da se tehnologiju odlucis, .NET, Java ili nesto trece, sljakaj samo nju, do kraja.
 
@ Pharos
E ovako, posto ste me prozvali moram samo da odgovorim. Da ja programiram i to bas u c++-u, a zamisli znam i c kao i Javu, php +(sql, html, css, jscript), perl, csh-shell skripte (iskusniji ce shvatiti), pomalo paskal, basic i prolog, sheme... I zamisli ne smatram da na svetu postoji samo firma microsoft i samo sistem windows (da te obavestim postoje jos neki).
Ja lepo zaradjujem od mog programiranja (u firmi gde radim, uglavom koristimo c++, mada sam nesto malo radio i na J2ME platformi (mobilni uredjaji)). Da ja tebe pitam da li si ikad radio u necemu sto nije C# pa pricas iz bogatog iskustva? Da li znas razliku izmedju jezika C# i Microsoft visual studia? Znas li sta je framework?
PS.
Trazio si bar jednu prednost jave. Npr to sto java radi na svemu, recimo mobilnom telefonu, mp3 player-u, meniji televizora su cesto u njoj pisani, moze li to C#? Ako ja kupim npr Mac hoce li mi lepo raditi te C# aplikacije sa sve win32 apijem?

@NikName:
Fon nije tehnicki fakultet... A sto se tice tehnickih fakulteta, nisam rekao nista lose, apsolvent sam jednog :)
 
Trazio si bar jednu prednost jave. Npr to sto java radi na svemu, recimo mobilnom telefonu, mp3 player-u, meniji televizora su cesto u njoj pisani, moze li to C#? Ako ja kupim npr Mac hoce li mi lepo raditi te C# aplikacije sa sve win32 apijem?
Što reče neko, "Saying java is good because it works on all platforms is like saying anal s*x is good because it works on all genders" :) Multiplatformske aplikacije se najčešće u startu razvijaju takve, dakle neće se sigurno na kraju singleplatform projekta reći "e, daj da prebacimo naš golemi program na mobilni telefon", tako da ovaj argument baš i ne pije vodu.
Drugo, Java je na papiru cveće, a u praksi imaš recimo neujednačen interfejs koji slabo liči na interfejs host sistema, i programe koji se vuku i oru po hard disku i za najmanju operaciju tipa prikazivanje novog dijaloga. Meni je to sasvim dovoljno da Javu izbegavam u širokom luku, osim baš kad moram da je koristim. C# je odličan, Windows mi je ionako primarna platforma, a ako baš budem morao da pišem nešto za Mac/Linux, radije ću koristiti C++ sa dodatnim potrebnim klasama. Po meni, "write once compile anywhere" je bolji princip od "write once run anywhere".
(edit: govorim o desktop aplikacijama)
 
Poslednja izmena:
voodoo_ slazem se ja sa tim, ja licno javu ne volim, ali trazio je neku prednost...
POSIX je zamisljen tako, ali nazalost win nije POSIX kompatibilan (tj ima nesto malo), a postoje i frejmworci za to npr Qt (lako se prave aplikacije koje rade na windowsu i *NIX-ima (ukljucujuci i Mac).
 
@Zevs:
Sta da radim kada se opet ne slazem sa tvojim misljenjem. :) Mislis da se tehnicki uredjaji ne mogu programirati u C#-u??? Ovo je 100% netacno. Pa bre, postoji takmicenje u programiranju robota, Java VS. C#. Sve sto uradis u Javi, uradices isto samo malkice lakse u C#-u. Ali reci iskreno, da li uopste treba uzeti u obzir cinjenicu da mozes da isprogramiras toster sa nekim prog. jezikom, pa da se odlucis za njega?!

A sto se tice FON-a, ti je itekako tehnicki fakultet. ;)

I jos je neko pomenuo, C# stvarno ima sintaksu zaljubljivu na prvi pogled.
 
E bre nis bez asm, ova java net win *nix sve to bacite u vodu i lepo naucite asm kad ste toliki majstori...

Zakljucak: Sve ima svoju namenu!
 
Da ja tebe pitam da li si ikad radio u necemu sto nije C# pa pricas iz bogatog iskustva?
Naravno da jesam. Tako i prepoznam vas folirante :D I C++ i javu SE/EE i raznorazne skripting jezike mada njih poznajem laički. Nikad se ne bih upustio u priču o recimo Perl-u, a koristio sam ga jer sam neke stvari brže odradio u njemu nego u recimo PHP-u. Jednom naučiš principe programiranja, promena jezika je stvar izbora.
Da li znas razliku izmedju jezika C# i Microsoft visual studia?
Naravno. Nebo i Zemlja. C# je programski jezik, a VS je razvojno okruženje. C# programe možeš pisati i u notepad-u (nije potreban VS), a kompajlirati ih i u komandnoj liniji.
Znas li sta je framework?
Ako ćemo o .NET frameworku pošto vidim da ga najjasnije ne kontaš, a i mešaš raznorazne pojmove čim me pitaš raznorazne nebuloze, da ti pojasnim jezikom prostog naroda pa da razumeju i ostali. .NET framework je skup raznoraznih funkcija i ostalih čudesa koje koriste tvoji programi. Njega možeš zamisliti kao jedan sloj koji se nalazi između operativnog sistema i tvojih programa, a u njemu se nalazi SVE što je potrebno da bi tvoja aplikacija funkcionisala normalno. Zato ja kad ti napišem program od 50 kb u c#, ti ga možeš bez problema pokrenuti na bilo kom računaru koji ima instaliranu istu verziju .Net framework-a, tj. nisu potrebne nikakve instalacije programa.

Trazio si bar jednu prednost jave. Npr to sto java radi na svemu, recimo mobilnom telefonu, mp3 player-u, meniji televizora su cesto u njoj pisani, moze li to C#?
Svuda gde postoji instaliran .net framework, kao što java aplikacije mogu biti startovane svuda gde postoji instaliran JVM. E to je ono što ti ne shvataš. Ja kad napišem neku C# .Net aplikaciju, mene uopšte ne zanima da li krajnji korisnik ima win98, win me, win 2000, win 2003, win xp, win vista... Mene zanima samo da li ima instaliran .Net framework. Taj sloj na kome se vrti moja aplikacija. Ako MS uloži kintu i napravi .NET za Solaris OS, to će opet i tamo raditi, kao i na mobilnim telefonima, frižiderima i svuda gde postoji taj sloj. E sad, zašto MS razvija .NET samo za WIN OS, verovatno zato što ne želi da se bakće sa raznoraznim kupusom. Danas i ja mogu (ne mogu realno :) ) da napravim svoju lin distribuciju i da bude krš krševa, ali Bože moj, to je Linux.
I onda tako kenjam svima, ja imam linux ali ne radi .Net. Nikad se nisam palio zašto moja aplikacija ne radi u nekom frižideru. Više volim što znam da moje aplikacije 100% rade pouzdano na win os i da tu mogu očekivati stabilnost, a ne kao sa javom. Pitaj ozbiljnije java programere kakve imaju probleme kad program radi na jednoj lin distribuciji, a na drugoj se ponaša sasvim drugačije. Ili što se na linuxu java aplikacije vrte sporije nego na windows-u? Eto sad ja banalizujem, ali aplikaciju pisanu u javi sam brže izvršavao na XP-u nego na Ubuntu, a Ubuntu se naziva linuxom :) I sad to nije priča ovaj OS vs onaj OS, nego čudno ponašanje JVM na različitim platformama, uključujući i frižider koji se spominje od nastanka Jave, a u maloprodaji nisam video ni f od frižidera koji ima softwer napisan u Javi.

Ako ja kupim npr Mac hoce li mi lepo raditi te C# aplikacije sa sve win32 apijem?

I ti radiš kao c++ programer i dobro zarađuješ? Čuvaj taj posao kao oči u glavi! Mislio sam da znaš šta je win32 api. Ako ga ne poznaješ dovoljno dobro, onda barem onako laički. Dal treba da objašnjavam i šta je win32 api, ili ćeš nas udostijiti i ako u nešto nisi siguran prvo proveriti na internetu, pa tek onda pitati? Da li sedmostepeni manuelni menjač radi na Boingu 747? lol
 
Poslednja izmena:
E moj Gojko, ovo će te naučiti da ne postavljaš suviše nezgodna pitanja na ovom forumu :S:
 
Pharos ne mogu vise da se raspravljam sa tobom, ocigledno ne shvatas neke stvari :D
.NET radi na POSIX sistemima preko mono projekta. Evo ti i link: http://www.mono-project.com/Main_Page

Ono sto sam hteo da kazem je da je Micro$oft .NET namenio iskljucivo za windowse iako pricaju da su hteli da postignu multiplatformnost. Ok, radice i na drugom racunaru (mislim na drugu arhitekturu), ali ako imas na njemu windows. Naraavno da znam sta je win32 api (skupsistemskih funkcija sa po 32 argumenta, lako za pisati do zla boga), ali ti ga verovatno NIKAD nisi koristio direktno, vec wrapovanog preko nekih klasa koje ti je microsoft obezbedio...

Pazi ako tebi linux nije radio (mada pricas da si pokretao neke java aplikacije), to je zato sto nije linux za svakoga. Ubuntu se nazalost trudi da to promeni. Ja smatram da GNU/Linux ne treba da lici na windows jer onaj ko hoce windows moze i da ga ima. Ipak je sam UNIX nastao od programera za sopstvene potrebe i ja mislim da to ne treba menjati... Tj onaj ko ulazi u taj svet, treba i malo da se potrudi. Verovao ili ne meni linux sjajno radi, cak i neke windows igrice pokrecem pod njim (Cedega).

Zelim ti puno srece u pisanju desktop aplikacija za koje je C# i namenjen, nadam se da si poceo i nesto ozbiljnije od pokera i sl. (mozda preferans?). Meni je C# isto kao i java previse ogranicavajuci, ali shvatam da se dosta lakse uci, pa za one koji ulaze u programerske vode nije los (mada mislim da je steta ne nauciti kako rade pokazivaci).

Razlog zasto sam ja protiv C# je sto moze lako pocetnike da navede na "budzenje" programa, bez ucenja algoritama i sl. Sustina programiranja i jesu ti algoritmi i ko sto rece Pharos lako je promeniti jezik ako znas da programiras (sa time se slazem).

Sintaksu C# necu komentarisati, meni se licno ne svidja, ali ne vidim zasto nekome ne bi...
 
Samo da dodam bez ulazenja u polemiku, jer nisam jos na tom nivou znanja jednog i drugog jezika da bih mogao da dajem ovakva poredjenja.

Izleteo sam se kad sam rekao da je Java stabilnija i mocnija.

Pitao sam jednog kolegu koji je veoma zagrizao i jedan i drugi jezik da mi kaze par stvari zasto bi Java imala prednost u odnosu na C#.

Sad citiram njega:
Najveća prednost Jave je što je portabilna, radi na svim platformama koje imaju virtual machine. Druga po meni mnogo moćna stvar je Eclipse koji c# može samo da sanja. Treća stvar je možda malo subjektivne prirode ali je po meni sam jezik c# mnogo loše struktuiran i mnogo je težak za debug. Visual Studio kao okruženje nema just in time debuger, a i intelli sense se zaglupljuje za medalju na iole većim projektima. Naravno nije Open Source.


I da se vratimo na Gojka. Uci ti lepo koncepte objektno orijentisanog programiranja koji su vec ovde navedeni: objekti, nasledjivanje, polimorfizam... To je ono sto definitivno moras da savladas u prelasku sa pascal-a. Nakon toga vidi sam. Ova dva jezika su nesto sto se definitivno paralelno razvija tako da ce dilema uvek postojati.
 
.NET radi na POSIX sistemima preko mono projekta. Evo ti i link: http://www.mono-project.com/Main_Page
Mali veseli dečače, ja ne znam dal ti to mene zezaš ili si stvarno toliko tvrdoglav da neke stvari nećeš da shvatiš? MONO projekat nije MSov projekat. To je pokušaj jednog lika ili grupe ljudi da dokažu da je .NET aplikacije moguće poterati i na linuxu. MONO je katastrofa loše urađen i tu ne možeš kriviti MS. Kada MS bude odlučio da investira u nešto drugo sem windows-a, onda možeš da mu prigovaraš. Ako upoređuješ Javu, C#, Delphi, Kurta-Murta jezik... onda ih možeš upoređivati samo na onom OS-u na kojem svi ti developeri daju podršku za svoje proizvode. Nemoj mi pričati o Javi na linuxu, već o Javi na windows-u.

Ono sto sam hteo da kazem je da je Micro$oft .NET namenio iskljucivo za windowse iako pricaju da su hteli da postignu multiplatformnost. Ok, radice i na drugom racunaru (mislim na drugu arhitekturu), ali ako imas na njemu windows.
Hteli multiplaformnost i razvili .NET, samo što ga razvijaju samo za Win. Pa šta sad? I radiće na drugom računaru ako ima .NET framework, tj. ne zavisi od OS-a. Ali ti uporno tvrdiš svoje...

Naraavno da znam sta je win32 api (skupsistemskih funkcija sa po 32 argumenta, lako za pisati do zla boga), ali ti ga verovatno NIKAD nisi koristio direktno, vec wrapovanog preko nekih klasa koje ti je microsoft obezbedio...
?
Pokušaću da protumačim šta je autor želeo da kaže. Naravno da ne znaš šta je win32 api, jer šta će ti win32 api na MAC OS? Pričaš stvarno nebuloze. Zato sam te pitao da li će sedmostepeni manuelni menjač raditi na boingu 747. Koje mu je svrha tamo????

Ovo dalje da ne citiram što pričaš za linux. Pričamo o programiranju, a ne o OS generalno. Tu priču možemo za neki drugi forum.

Zelim ti puno srece u pisanju desktop aplikacija za koje je C# i namenjen, nadam se da si poceo i nesto ozbiljnije od pokera i sl. (mozda preferans?).
Nisam ništa ozbiljnije :( Preferans mi je životni san, ali to kad budem sakupio godine iskustva. Možda bi ti do tada mogao da mi pokažeš verziju istog?
Hvala ne lepim željama. Od pametnih ljudi sam čuo da se u C# mogu pisati i serverske aplikacije i gomila raznoranih čudesa, ali o tom potom.

Meni je C# isto kao i java previse ogranicavajuci, ali shvatam da se dosta lakse uci, pa za one koji ulaze u programerske vode nije los (mada mislim da je steta ne nauciti kako rade pokazivaci).

Razlog zasto sam ja protiv C# je sto moze lako pocetnike da navede na "budzenje" programa, bez ucenja algoritama i sl.

Samo još jedan dokaz da si ti jedan izuzetno loš programer i da si jako tvrdoglav, a to te neće daleko odvesti. Ja svaku dalju priču s tobom ovde završavam jer se moji postovi polako pretvaraju u spam. A kad malo porasteš, vratićeš se na ove postove i shvatićeš šta si sve pričao, a u stvari pojma nisi imao. Niko se nije naučen rodio, a tvrdoglav čovek se nikad naučiti ne može.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno