Šta je novo?

Hardver Koji procesor za RTX 3080 na 1440p?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

subzero

Cenjen
Učlanjen(a)
29.12.2013
Poruke
117
Poena
170
Uzeo sam juče RTX 3080, imam Ryzen 5 3600 procesor. Budući da igram na 1440p 144Hz monitoru, zanima me da li postoji bottleneck na ovoj rezoluciji i mislite li da bi mi upgrade procesora doneo još koji fps gore? Znam da za 4K nema bottlenecka, međutim za 2K nisam siguran.

Da li bih dobio bar 20% upgrade performansi ako bih prešao na noviju generaciju Ryzen procesora? Budući da imam Tomahawk B450 Max, imam mogućnost prelaza na novije generacije pri update-u BIOS-a. Ali da li se isplati nadograditi CPU u ovom slučaju?
 
Sa Ryzen 7 5800x3D imas tacno 25% upgrade performansi, pa vidi koliko ti se isplati. Na Ryzen 5 5600x je nekih ~15 posto, na Ryzen 7 5800x je ~17%.
Pogledaj link, jako zavisi od igre. U igrama koje nisu GPU bound razlika je i veca, dok u igrama koje su GPU bound, logicno, razlika ne postoji. Ove cifre su prosek za naslove koje oni testiraju.

relative-performance-games-2560-1440.png

 
Poslednja izmena:
Hvala. Vidim, Ryzen 7 5800X3D mi se definitivno ne isplati, međutim Ryzen 5 5600X deluje kao ok upgrade pošto može da se nađe za ~200 evra. 15% razlika u proseku i nije loša pogotovu na 144 Hz gde mi je bitan svaki frejm.
 
Radio sam takav upgrade, sa 3600 na 5600x isto rtx 3080. Kao i uvek sa amd procesorima, minimalni frejmovi su skočili i stabilnost gameplay-a se popravila. Neke igre su dobile povećan average, neke ne. Po meni se upgrade isplati, a ako imaš novca, valjalo bi se ići i na 5700x (zbog dodatnih jezgara jer znači za igre tipa cp77).
 
Unapredio sam napajanje pre kupovine grafičke svakako, to mi ne treba.

R5 5600X mi je već ozbiljan kandidat imajući na umu relativno jeftinu cenu. Verovatno ću ga uzeti novembra kada stigne plata a prodati R5 3600. A ako budem pri parama, možda padne i R7 5700X. Budući da radim povremeni video rendering, sedmica će dobro doći.

Na MSI sajtu, za B450 Tomahawk Max vidim da podržava do treće generacije Ryzen procesora. Sa update-om BIOS-a, da li bi mogao onda da stavim petu generaciju ili bih morao na noviji čipset?
 
Jedno pitanje da ne gusim forum sa novom temom, uzeo sam skoro RX 6600, pa me zanima da li Ryzen 2600 koji imam pravi bottle neck i da li bi trebao neki noviji cpu da uzmem?
 
Nije usko grlo, za tu karticu nemaš potrebu da mjenjaš cpu, nećeš vidjet neke razlike osim u par Esports naslova.
 
Da li je bolje ici na 5600 ili na 5600x?
 
Zavisno od cijene, ovde gdje ja živim je razlika u cijeni 5-10e, u svakom slučaju je bolji 5600x(Veći boost clock 200Mhz a oba su 65w)
 
Raspitah se za cenu Ryzen 5 5700X, mislim da će mi to biti izbor. Gledao sam performanse u poređenju s mojim 3600 i boga mi, 1% low FPS je MNOGO bolji, što bi značilo mnogo glađi gameplay. Takođe, baš malopre testirao CP2077 i CPU usage mi ide između 50 i 90 procenata, tako da mi u tim CPU-heavy igrama i te kako ima uskog grla.
 
Kako ima ako varira od 50-90, na koliko je GPU usage, jel' znaš ti uopšte šta je bottleneck? nemoj gledati 1% low već frame time, i na "gladji" gamepay utiče mnogo stvari na jednoj konfiguraciji...
 
Moja greška, ja sam odgovarao korisniku Mladja996 za njegovu konfiguraciju, nisam ni pogledao nickname
Edit: Još imam danas mnogo obaveza, pa povremeno virnem na forum(na brzinu) sve se pomješalo u glavi
:)
 
Poslednja izmena:
Odličan izbor, da te služi dugo. A evo sada pogledah par testova 3080 sa R5 3600, ne bi trebao biti ni tu bootleneck, možda u nekim igrama al' minimalan, na koliko ti je MHz ram?
 
Odličan izbor, da te služi dugo. A evo sada pogledah par testova 3080 sa R5 3600, ne bi trebao biti ni tu bootleneck, možda u nekim igrama al' minimalan, na koliko ti je MHz ram?

Hvala lepo. Ovde u komentaru vidim ovaj uploader reče da ima bottleneck. Kod mene je baš loša situacija npr baš u toj igri, kod njega drastično bolja. RAM mi je 2400 Mhz.

@momsab hoću.
 
Upravo sam probao i Battlefield 1. Na mojih 1440p na MEDIUM podešavanjima se FPS vrti od approx 100 do 150, ali konstantno je negde oko 110. Nema šanse da nema bottlenecka ovde, na YT svaki RTX 3080 benchmark gura BF1 u 2K na 160+ fps. Takođe mi je u toj igri GPU usage oko 50-60%, CPU 40-60%. Na YT vidim kod svih koji su testirali da im je GPU usage 90+ procenata, a jači CPU od mog (R9 5950X) na 15-25% usage.

Nadam se da će R7 5700X ispraviti stvari jer ~100 fps u BF1 na ovoj rezoluciji je smešno za ovu kartu.
 
Pretpostavio sam za RAM, Ryzen je mnogo osjetljiv na brzinu RAM-a, bez 3200min ne bih ubacivao u Ryzen konf. ogromna je razlika, eto odakle je i usko grlo
 
Ispade da mi je RAM 2667 Mhz. Malopre sam apdejtovao BIOS da bih mogao da stavim R7 5700X i na XMP profilima vidim da je 2667 Mhz a da je do sada radila na 2400 Mhz.
Bukvalno ovo malo povećanje mi je već doprinelo boljitku. Konkretno CP2077 toliko bolje radi da nemam reči. GPU utilization je već na 85+ procenata a bilo je 50-60% i igra radi neverovatno glađe u odnosu na pre.
Tipa u combat sekcijama je FPS bio i do 50, sada je 80-90, nema onih frame dropova. U pravu si @Gadoguz da je bottleneck negde i u RAM-u. Kad pređem na 4000 Mhz, ima da piči kao ludo zajedno sa 5700X 😁
 
Super da si rješio problem, i drago mi je da sam bio od pomoći. Pozdrav
 
Odličan izbor, da te služi dugo. A evo sada pogledah par testova 3080 sa R5 3600, ne bi trebao biti ni tu bootleneck, možda u nekim igrama al' minimalan, na koliko ti je MHz ram?

Ove ovakve video recenzije gde se ne vidi hardver, nego samo snimak navodno 2 razlicita ekrana u 99% slucaj su lazne jer tu niko nije nista testirao, napravljene prema zvanicnim rezultatima testova sa ozbiljnih sajtova tipa Gamers Nexus ili Hardware Unboxed.

Ispade da mi je RAM 2667 Mhz. Malopre sam apdejtovao BIOS da bih mogao da stavim R7 5700X i na XMP profilima vidim da je 2667 Mhz a da je do sada radila na 2400 Mhz.
Bukvalno ovo malo povećanje mi je već doprinelo boljitku. Konkretno CP2077 toliko bolje radi da nemam reči. GPU utilization je već na 85+ procenata a bilo je 50-60% i igra radi neverovatno glađe u odnosu na pre.
Tipa u combat sekcijama je FPS bio i do 50, sada je 80-90, nema onih frame dropova. U pravu si @Gadoguz da je bottleneck negde i u RAM-u. Kad pređem na 4000 Mhz, ima da piči kao ludo zajedno sa 5700X 😁
Nije to samo klok memorije nego i ostala podesavanja vezana za memoriju, kada ucitas XMP sve dodje na svoje mesto i cesto se desava kao sto se tebi desilo da masina prodise nakon toga... Treba voditi racuna, PC nije kozola, zahteva neko osnovno poznavanje hardvera, kako pretestirati i dobijene rezlutate upordediti sa rezultatima na internetu, i bez overkloka treba da se napravi analiza da li svaka komponenta radi u skladu sa specifikacijama... Zato su sinteticki testovi dobra stvar, postoji baza podataka, i lako je naci reziltate radi poredjenja recimo za 3DMark sa gotovo identicnim hardverom koji koristimo, isto je i sa Cinebench itd.

Juri CPU sto novije generacije sa sto vise jezgara, nemoj da stedis na tome, da kavkulises... Cyberpunk 2077 je jedan od igara koja ceni sve, a to je trend koji ce pratiti sve zahtevne igre u buducnosti. Poigraj se malo i sa overklokom, i tu se desavaju zanimljivi momenti poput ovog koji si imao sa memorijom... Zvuci cudno ali je tako, nekad +100mhz prelomi da sve bude fluidnije.
 
Uzeo sam ipak Ryzen 5 5800X jer je vrlo malo bio skuplji, pa rekoh da "maksimizujem" performanse za taj novac.

Imam ipak jedno drugo pitanje. Sve sam podesio i namestio, međutim kada je grafička pod opterećenjem, dosta vibrira i trese ceo računar, osećam vibracije na celom stolu, bukvalno kao veš mašina. Do čega bi moglo biti? Radila je normalno na prošlom setupu. Da napomenem, menjao sam i matičnu jer B450 nikako da učita procesor, iako sam probao 5 verzija BIOS-a.

Grafička je lepo postavljena, stegnuta maksimalno. U pitanju je ZOTAC AMP Holoblack 3080.

BTW, uskoro ću i RAM brži uzeti, mada i ovako vidim dosta poboljšanja i u max fps i 1% low i generalno stabilnosti gameplay-a-
 
Nazad
Vrh Dno