Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

ne znam kavi su, zato pitam.... ovde kod nas nisu svi isti, neki su postali bolji, moj je skoro propao... zavisi od univerziteta

ja sam studirao ranije fiziku na drzavnom i prvih nekoliko nedelja je bilo isto tako... jednostavno ne mozes odmah da grunes studentima sve od jednom... prvo se rade lake stvari da se malo naviknu... da si ostao tri nedelje na fizici mislio bi vrv isto kao za taj tvoj, a fizika se studira sest godina u proseku
 
Poslednja izmena:
Ma znam, ali realno gledano privatni fakulteti u prosjeku imaju prolaznost 80%+, uzimajući u obzir da ih upisuju u startu gori učenici od onih što su upisali državne. Ne moraš upisati faks i studirati 5 godina da vidiš kakav je, pitaš ljude, pogledaš ispitna pitanja, ispitne zadatke.

Doslovno sam svojim očima vidio kako je osoba položila predmet treće sedmice tako što je uradio seminarski koji bi se kao radio cijeli semestar. Naravno postoje razlike između pojedinih privatnih fakulteta, ali mislim da ako već neko ima novac da ulaže u školovanje vjerovatno će otići vani, ako ima ogromnu volju da uči, a nema novac upisaće državni fakultet, a ako nekome isključivo treba diploma i neka lite verzija znanja tada će ići na neki sličan ovome o kom pišem.

Naravno ogroman problem je i sa državnim fakultetima, nedostatak profesora (pogotovo onih stručnih i koji nisu zapeli u godinu u kojoj su diplomirali), sistem koji nije prilagođen i koji otežava studentima da se snađu pogotovo kad ih takvo nešto sahvata neiskusne odmah poslije srednje i onda im krene svijet da se ruši od početka pa nadalje probavaju da uhvate priključak. Ima tu na državnom šleper problema, ali i dalje svjetlosnim godinama udaljeno od ovih.

Odmah na početku su dostupni zadaci sa kolokvijuma iz npr. matematike 1 i dovoljno je da vidiš o kakvim zadacima se radi, zadacima koji će raditi budući npr. programeri. Ne treba matematika da bude filter i da ljudi odustaju samo zbog nje, ali ne treba ni da bude sprdačina koja nije na nivou one iz stručne srednje, da ne govorim o fakultetskoj.
 
Jedan privatni fakultet u Banjoj Luci, nebitno, svi su isti. Uglavnom profesori koji su tu su 90% "shared" sa privatnim faksovima u Srbiji, većina asistenata su završili takođe te privatne fakultete i mislim da to govori o kvalitetu.
RAF u BGu je privatni faks nas ali odskače svih tih ostalih privatnih..Profesori su odlicni a gradivo i predmeti su mnogo praktičniji i organizovaniji nego na FONu gde učis i menadzmente i gluposti a ni ETF nije nista bolji..gomila natrpanih stvari dzabe..

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Ma znam, ali realno gledano privatni fakulteti u prosjeku imaju prolaznost 80%+, uzimajući u obzir da ih upisuju u startu gori učenici od onih što su upisali državne. Ne moraš upisati faks i studirati 5 godina da vidiš kakav je, pitaš ljude, pogledaš ispitna pitanja, ispitne zadatke.

Doslovno sam svojim očima vidio kako je osoba položila predmet treće sedmice tako što je uradio seminarski koji bi se kao radio cijeli semestar. Naravno postoje razlike između pojedinih privatnih fakulteta, ali mislim da ako već neko ima novac da ulaže u školovanje vjerovatno će otići vani, ako ima ogromnu volju da uči, a nema novac upisaće državni fakultet, a ako nekome isključivo treba diploma i neka lite verzija znanja tada će ići na neki sličan ovome o kom pišem.

Naravno ogroman problem je i sa državnim fakultetima, nedostatak profesora (pogotovo onih stručnih i koji nisu zapeli u godinu u kojoj su diplomirali), sistem koji nije prilagođen i koji otežava studentima da se snađu pogotovo kad ih takvo nešto sahvata neiskusne odmah poslije srednje i onda im krene svijet da se ruši od početka pa nadalje probavaju da uhvate priključak. Ima tu na državnom šleper problema, ali i dalje svjetlosnim godinama udaljeno od ovih.

Odmah na početku su dostupni zadaci sa kolokvijuma iz npr. matematike 1 i dovoljno je da vidiš o kakvim zadacima se radi, zadacima koji će raditi budući npr. programeri. Ne treba matematika da bude filter i da ljudi odustaju samo zbog nje, ali ne treba ni da bude sprdačina koja nije na nivou one iz stručne srednje, da ne govorim o fakultetskoj.

znas sta je tuzno, na mom privatnom faksu je prolaznost bila 30% pre nego sto sam ja upisao, na kraju nas je od 200+ diplomiralo oko 20 iz moje generacije na vreme, a nije se pojacao kriterijum ili nesto od kad sam upisao, pa da kazes manja je prolaznost zbog toga... a i napisao sam skoro da je fakultet skoro propao, profesori su napustili, jer su im losi uslovi i male plate... mahom su presli na drzavne fakultete... jedna velika porcija je otisla na visu elektrotehnicku da predaje

kod nas se na sav glas i dalje hvali fon, ali ja imam mnogo ljudi iz moje generacije iz osnovne i srednje koji su zavrsili fon, a radili su manje nego ja na mom fakultetu... ne racunam menadzmente i te stvari, to nisam imao

jedini da kazem primer iz moje generacije gde je fon izbacio programera posle studija je moja kuma, ali ona se sama bavila time u slobodno vreme nevezano za faks, pa je zato i naucila za razliku od onih koji samo polazu ispite
 
Poslednja izmena:
A gde pise da FON treba da izbacuje programere?? po milioniti put, IT nije samo Programiranje. Pri tome FON jeste krs ali nije razlog tome sto ne izbacuje programere.
 
Poslednja izmena:
ja samo kazem da se fon hvali na sav glas kao programerski fakultet

nisam rekao da treba da izbacuje, fon radi ono sto treba, ali ljudi ovde ga dozivljavaju kao mnogo vise

i onda dodjes u situaciju da pricas sa nekim ljudima koji traze radnike u firmi i navedu "etf, raf, fon"
a recimo traze software inzenjera

onda u nekim drugim situacijama traze nesto drugo i prva dva fakulteta mozda nisu tu, ali je opet tu fon...

i tako na raznim mestima, fon se non stop pojavljuje

onda dodjes na taj cuveni fon, prijavis se za master, smer softversko inzenjerstvo, polozis prijemni i budes pri vrhu, pa ti kazu da nema mesta i ako si ti sve uredno platio i polozio
onda te smeste na neki skroz drugi master za koji nisi morao da spremas knjigu od 350 strana uopste, a koji nisi ni hteo... za to vreme i dalje primaju studente na onaj prvi master, ali svoje koji su zavrsili fon, pa cak i ako su losiji


sto se tice toga sta je it, a sta nije, nemoj meni to da pricas, nemam ja problem sa time
za mene je it ono sto je definisano da je ta grana racunarstva, nista drugo
 
Poslednja izmena:
@probzotor, razumijem u potpunosti, nažalost u mom gradu to nije slučaj, kao ni u cijeloj BiH, možda jedino Američki Univerzitet u Sarajevu da je ozbiljniji privatni fakultet mada ni za to nisam siguran.
 
Kod nas u firmu je došlo par "inženjera" sa tog Američkog u Sarajevu... Žali pare i vrijeme koje su tamo potrošili.
 
@probzotor, razumijem u potpunosti, nažalost u mom gradu to nije slučaj, kao ni u cijeloj BiH, možda jedino Američki Univerzitet u Sarajevu da je ozbiljniji privatni fakultet mada ni za to nisam siguran.


ma i kod mene i ako je prolaznost manja, opet ne mozes da postanes programer
program je computer science i naucices sta je predvidjeno time... neces uciti nikakav frejmvork ili nesto novo ne daj boze XD
onda dodju studenti na razgovor za posao, a oni ih izresetaju pitanjima o dizajn patternima, metodologijama, tehnologijama, itd...
ko nije radio sam, dzabe, nece znati da se snadje

ja sam se prijavio za jednu praksu skoro u firmu zuhlke, ali iskreno, nisam znao da ne rade mobile nesto
ja bas ne volim javu i znam je onoliko koliko se to uci na fakultetu i na kursevima sto su u paketu oracle academy, a tamo u firmi se radi java
na razgovoru su me pitali koje sam dizajn paterne radio i ja sam rekao ono sto sam radio: mvc, mvvm, ali to nije bio odgovor koji ih je zadovoljio, jer oni nisu mislili na strukturalne, vec na behaviour paterne i ako su rekli samo dizajn paterni... mada koliko ja znam sve su to dizajn paterni
posto nisam radio to sto njima treba i sa moje i sa njihove strane je bilo jasno da nema smisla da se vodi razgovor dalje i lepo smo popricali o raznim stvarima vezanim za software inzenjerstvo

ono sto je mene zaintrigiralo je sto su pomenuli kako imaju studente koji su dosli sa fona i ostalih fakulteta i koji su bez problema odmah poceli da rade...
sad, znajuci brdo ljudi sa fona i sta rade na fakultetu, ne znam koja je generacija fonovaca to dosla u tu firmu, jer je od moje generacije jedino neko ko je radio sam javu i posvetio se tome, mogao da ostavi dobar utisak...

postaje problem to sto cak i za praksu, traze da i ako nemas mozda prakticno iskustvo, imas teoretsko znanje, kao da imas, i ako bi trebalo da to dodje jedno sa drugim
studenti zavrsavaju fakultete i onda se ne zaposle u struci ili gule sami posle fakulteta neke kurseve ili rade besplatno godinu dana u firmama kako bi nesto naucili, jer im fakultet nije pruzio dovoljno...

i to je stvarno tuzno i veliki je problem... da ja nisam isao u macolu na swift kurs, ne bih znao nista potrebno da budem programer, posto je kod mene bio akcenat na teoretskim predmetima computer science-a, poput organizacije i arhitekture racunara, digitalne logike, vlsi, mreznog racunarstva, algoritama( dobro eto ovo bar), raznih matematika itd...

od tehnologija i generalno programiranja smo radili samo javu... c necu da racunam, jer on ide uz algoritme i vide je edukativnog karaktera
sto se tice jave, opet je to bila vanila java, nikakvi frejmvorci, nista posebno i radjena je dva semestra

onda kada je trebalo da se radi python u okviru skript programiranja, to je smandrljano kroz neke vezbe, a za ostala programiranja koja su uglavnom bila pravljenje aplikacija u android studiju, imali smo zadatke da sami pravimo projekte, pa ko je sam naucio, naucio je, jer racunari na fakultetu nisu mogli da se izbore sa android studiom... imali smo izbor da radimo i ios ko ume, tako da sam ja radio ios projekte

sve osim programiranja je bilo fenomenalno(sve ono sto sam gore naveo od oblasti), ali neko ko je hteo da bude programer, sigurno nije zadovoljan posle mog fakulteta, a znam da nije ni posle mnogih drugih drzavnih fakulteta i visih skola

onda se ana brnabic drzne da izadje pred ljude sa nekom prekvalifikacijom gde se za cetiri meseca postaje programer i zaposljava za 1200e kako ona kaze
 
Poslednja izmena:
Naravno ima tu svega i svačega kosi se par stvari na relaciji praksa/posao i školovanje.

Kod nas Computer Science programi u školama uče uglavnom to što i jeste opisano samom disciplinom, između ostalog i programiranje, ali pošto je ono samo jedno od dijelova koji čine disciplinu nije jedino njegovano, glupo je ljude učiti frameworke i konkretne alate jer zašto bi to radili? Zar nije logičnije naučiti ljude kako da razmišljaju i koriste temelje programiranja, strukture podataka, algoritme za sortiranje (a činjenica je da ogroman broj programera ne zna jedan algoritam za soritiranje da implementira i to je velika sramota) i uglavnom na fakultetu te to i nauče. Ljudi koji primaju programere nakon faksa treba da se fokusiraju na te elemente znanja, a ne uzeti i u konkursu nabrojati milion alatki pa kad vidim da se traži tipa Webpack, Gulp, Grunt itd. i da je to neminovno, a ovamo koga boli uvo što ti ne znaš šta je Quick Sort, a hoćeš da budeš programer. Neko ko zna ove temelje lako će on da nauči kako da konfiguriše webpack, ali neko ko je preskočio nešto što se zove "Strukture podataka" biće veselo da se sa krova vraća na nenapravljen temelj.

Naravno na fakultetima postoji problem da će studenti možda i naučiti sve ovo, ali veliki broj njih to zaboravi jer ih natovare kao magare pa im sve ispari do sljedećeg ispita. Postaje ovo smiješno jer svi traže neke gotove radnike, misleći da će student izaći sa fakulteta kao da su tamo imali predmete "Javascript frameworks", "Production web servers", a ne "Matematika I" i "OET 22".

Znam brdo ljudi koji su završili ETF i prosto nisu mogli da se zaposle kao programeri, imaju diplomu ali praktično znanje je veoma bitno, zato rade u školama kao profesori informatike ili nekih elektrotehničkih predmeta i slično.

Sad šta daleko najveći problem sa fakultetima je to što oni uglavnom imaju predmete koji su poznati kao "filteri studenta", uglavnom je to matematika ili OET i tu se vrši selekcija studenata i ko ne može to da položi i da odere kožu ne može ni biti to što se već bude sa tim završenim fakultetom. Dok god se selekcije vrše, a ne osposobljavaju studenti da budu kasnije pravi stručnjaci od ovog nema ništa, a do tad ko ima živaca ima i knjiga i dokumenta pun mu internet pa ako već neće da dere kičmu za nekog drugog neka sam iskoristi to što zna, nije nemoguće.
 
Poslednja izmena:
Znači ni taj ne valja. Nema šta. :D
Naravno da je tako jer kod nas je koncept "privatnog" školstva najveća legalna crna ekonomija. Privatnim školama je dozvoljeno da uzimaju ljudima pare, a da im prodaju bukvalno ništa, osim papira sa zvanjem ispisanim boldovanim fontom 36 u zlatnoj boji :)

Najzanimljivije je to što ovu ekonomiju svesrdno podupiru upravo oni koji dobiju NIŠTA jer time valjda zadovolje neke svoje komplekse.

Problem je samo kada se neko ko stvarno ima želju da nauči nađe u toj sredini...
 
Svojim očima sam vidio da je "rad" kojim se polaže ispit HTML forma, nešto CSS-a i dvije linije JS koda. I to je ispit više godine koji se polaže tim praktičnim radom bez testova i sranja.

Iza svakog (doslovno) privatnog univerziteta stoji neki političar, to je neka osnovna struktura.
 
Ova tema je za zakljucavanje.
Za posao administratora mreze ili programera ne treba fakultet.
Fakultet treba inzenjerima i istrazivacima.
Vama za programiranje treba srednja skola gde se uce osnovni pojmovi, da se zainteresujete se za jednu oblast u programiranju, posle srednje neki kursic za smernice kako da ucite kome je to potrebno i udri tutorijalima na youtube i cao zdravo.
Fakultet sluzi za "shirinu obrazovanja" i on je namenjen ne za Vas shljakere, kodere, admine, vec za Vaseg sefa vodje cele ekipe.
 
Poslednja izmena:
A ovaj kurs ministarstva vol.2, jel ima neko od prvih 100, da prenese iskustvo?

Sent from my x600 using Tapatalk
 
bio danas na sajmu zaposljavanja

u glavnom, fon otvara sva vrata

skoro svaka firma kada kaze sta trazi, prvo kaze fon, pa onda sve ostale fakultete

neki broj firmi sapne da ne prima studente sa privatnih fakulteta

naravno, fakultet je obavezan

iz endave pitaju odmah da li si zainteresovan za placenu praksu, ja reko da sam poslao vec cv kada su imali otvoren konkurs, ali nisam dobio odgovor

malo firmi na sajmu je imalo mobile department, a skoro ni jedna od onih koji jesu, ne radi ios... kazu da je to usled nedostatka seniora, pa ne bi imao ko da nadgleda prakse i juniore
mada svi navodno pocinju sa mobile pocetkom 2018. i radice i ios

ponuda za bekend ima koliko hoces, frontend nesto manje, ali ima i toga

najvise se trazi java/c#
 
Poslednja izmena:
u glavnom, fon otvara sva vrata

skoro svaka firma kada kaze sta trazi, prvo kaze fon, pa onda sve ostale fakultete

neki broj firmi sapne da ne prima studente sa privatnih fakulteta

otvara vrata i pored desetak ekonomsko-menadžerskih predmeta?

ETF i MATF(I) mogu da batale posao...

da šapnemo Fejsu i Guglu da menjaju, otprilike, tuce programera sa RAF-a...:p
 
otvara vrata i pored desetak ekonomsko-menadžerskih predmeta?

ETF i MATF(I) mogu da batale posao...

da šapnemo Fejsu i Guglu da menjaju, otprilike, tuce programera sa RAF-a...:p
[emoji23][emoji23]

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
otvara vrata i pored desetak ekonomsko-menadžerskih predmeta?

ETF i MATF(I) mogu da batale posao...

da šapnemo Fejsu i Guglu da menjaju, otprilike, tuce programera sa RAF-a...:p


to sam samo preneo situaciju sa sajma

ne moje misljenje

veliki broj firmi je bukvalno u fazonu: "FON?! - Dobrodosao!"
 
Poslednja izmena:
U Ljubljani (uzimam primjer jer je nama blizu) su Computer Science izbacili sa elektro fakulteta i napravili zaseban "Fakulteta za računalništvo in informatiko". Mislim koji će vrag nekome ko studira Computer Science OETi, elektronike i slično?

Kod nas se to pod hitno mora raditi ako misle da proizvedu kvalitetne stručnjake na ovom polju, a ne enciklopedije opštih elektotehničkih predmeta.
 
Poslednja izmena:
Ma za svakoga ko ima 3 čiste i malo talenta za tehniku i matematiku OET i Elektronike su osrednji ispit. To svakako nije razlog za izbacivanje IT sa ETF-a
 
u svakom slučaju, sa takvih skupova treba preneti šta se dogadja, kakvi su trendovi (bez obzira što su možda neobični)...
ma naravno..

i pazi ovo, neki ne primaju studente koji su zavrsili privatne
i onda odes i uradis master 1 godinu na fonu i odjednom si u prici
 
Takozvano pranje diploma. Mada zivimo u kapitalizmu, bitnije je sta znas da radiš, a ne sta si završio.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
pa trebalo bi, ali eto i dalje je bitno da si zavrsio drzavni, lako ces nauciti
ali privatni, ne baki

i oni koji nemaju tu politiku da ne primaju sa privatnih, postaju zatvoreni kada kazes da je u pitanju privatni
ne moras ni da im kazes koji

mene konkretno interesuje samo mobile i to ios uglavnom

koliko znam ios se ne uci na fakultetima
 
Poslednja izmena:
^^ Kao sto je neko napisao, ako se ova tema nastavi dalje u ovom pravcu onda joj sledi zakljucavanje. Ti si opsednut skolama, i bavis se prosloscu, i ponavaljas istu stvar po ko zna koji put. Pa sta ako nemamo u Srbiji nijedan kasvetan IT program? Imas na internetu dostupno sve sto ti je potrebno, ako nekoga zaista zanima on ce sam sesti i istrazivati.

Sto se tice teme privatni u odnosu na drzavni fakultet... Naravno da je mnogo manja verovatnoca da ce osoba koja upisuje privatni fakultet, iz razloga da se sto manje muci, stvarno zagrejati stolicu. Na drzavnom moras da radis, nema precica, na privatnom je ono sto zvecka najbitnije. Takav tip osobe koji upisuje nesto samo da bi se sto manje mucio u zivotu nema strpljenja, nema zivaca.
 
Nazad
Vrh Dno