Šta je novo?

Koji distro probati?

Ko voli Unix-like varijantu, moja preporuka je da proba Alpine Linux. https://distrowatch.com/table.php?distribution=alpine

Posle Slackware-a, koji mi je i dalje primaran, prvi put da naletim na ovako dobar distro, terminal-based, jako brz, veoma lako i brzo se konfigurise, minimalizam, namenjen je za servere, ali naravno moze i GUI. Malo ga jos testiram, unikatan je, koristi 'APK – Alpine’s unique package manager', moze na RPi.
 
Ovo nije Unix like OS jer koristi Linux kernel. Ovo je samo još jedna od milion GNU/Linux distribucija koja ne koristi SystemD. FreeBSD, NomadBSD, OpenBSD su Unix Like distroi, to jest nisu Linux nego Unix.
 
Da, tako je, znam da nije, nego me jaaako podseca na Unix-like distoe kao sto su ovi koje si naveo, ukljucujuci i Slackware, pa sam u tom smislu i napisao "Ko voli Unix-like".
 
Probao sam malo Mint u VBox-u i odlično izgleda. Osim što ne radi 3D akceleracija, vidim da se žale ljudi na vbox zbog toga.

Izgleda mi kao najbolji OS/okruženje za linux početnike.
 
Ja sam prešao na QEMU + virgil3D za testiranje distribucija. 3D akceleracija bi trebalo da radi bez problema.
Preko libvirt mi ne radi virgil, ali za sve ostalo, kao što je cpu pinning, pokretanje hook skripti i GPU passthrough se pokazao dobro.

Složio bih se sa tobom da je dobar za početnike, možda bih dodao i PopOS.
 
Pozdrav, vidim da koristis ili si koristio Funtoo, ako ti se on dopao, njihova dev ekipa je otisla i razvijaju LiGurOS. Funtoo trenutno razvija samo Danijel Robins, ali on je imao neke upitne odluke pa su se razisli.

Za momke iz LiGurOS-a imam samo reci hvale, dobri i razumni ljudi koji su uvek pomogli kad je zatrebalo. Ako te zanima, baci pogled https://liguros.gitlab.io/ :)
Оно што ми се допада код Funtoo-a јесте да је смањено компајлирање.
LigurOs има неки скромни stage3 oд 300 мегабајта, па ако одлуче да направе неко графичко окружење, покушао би. Овако, радије не бих, јер се све своди на целодневно инсталирање из сорса, што ми и није нешто занимљиво. И на крају крене наопачке.
Aли хвала, значи ми у сваком случају као предлог за non-systemd.
 
Sta koristite na novijem hardveru (R5 3600 + 5700 XT)? Ubuntu 21.04 mi zabode ponekad, skroz ukoci ekran. Uglavnom radi stabilno, retko se desava.

Uhvatila me neka manija za Linux-om, nikad ga nisam koristio, Windows me je dobro sluzio, ali zbog izlaska 11-ce rekoh da drmnem dual boot :D

Tako je pocelo, sada na laptopu za posao imam ZorinOS 16 Core, na jednom 13-15 godina starom laptopu sam stavio ZorinOS 15.3 Lite 😂
 
Izgubićeš dosta vremena, ništa nećeš dobiti, i na kraju ćeš se opet vratiti na Windows. Spasi sebe nepotrebnog gubljenja vremena. Instaliraj Windows 10 i uživaj.
 
Sta koristite na novijem hardveru (R5 3600 + 5700 XT)? Ubuntu 21.04 mi zabode ponekad, skroz ukoci ekran. Uglavnom radi stabilno, retko se desava.
U teoriji - nešto što ima što noviji / najnoviji kernel.
Arch linux npr.
Da ti bude lakše da kročiš na Arch Linux zemlju, kreni sa nekim od instalera poput:
Endavour OS, AnArchy installer (bukvalno goli Arch), Arco Linux D (sam biraš u verovatno najbogatijem instaleru šta da se instalira).
 
Izgubićeš dosta vremena, ništa nećeš dobiti, i na kraju ćeš se opet vratiti na Windows. Spasi sebe nepotrebnog gubljenja vremena. Instaliraj Windows 10 i uživaj.
Ne bih W10 vracao, dosadio mi je. Mozda probam W11 kada bude stabilan da koristim za sve namene, trenutno ga koristim samo za gaming.
U teoriji - nešto što ima što noviji / najnoviji kernel.
Arch linux npr.
Da ti bude lakše da kročiš na Arch Linux zemlju, kreni sa nekim od instalera poput:
Endavour OS, AnArchy installer (bukvalno goli Arch), Arco Linux D (sam biraš u verovatno najbogatijem instaleru šta da se instalira).
Hvala. EndeavourOS mi deluje kao naredno nesto sto bih probao deluje kao dobar balans izmedju jednostavnosti instalacije i novije tehnologije. Samo moram da proverim da li sve od softvera sto mi je potrebno radi na Archu.
 
Ne bih W10 vracao, dosadio mi je. Mozda probam W11 kada bude stabilan da koristim za sve namene, trenutno ga koristim samo za gaming.
Dosadio a? Ehhhhh...

Nadam se da ti je jasno šta prelazak na Linux podrazumeva? U startu moraš da promeniš "Windows način" razmišljanja. Imaćeš manji FPS u igrama. Neke igre neće raditi. Ako nisi dobro upoznat sa materijom, neke probleme nećeš uspeti da rešiš bez obzira što si na internetu našao rešenje koje provereno radi. Open Office i Libre Office nisu adekvatna zamena za MS Office. Gimp nije adekvatna zamena za Photoshop. RGB ploče, grafičke, miševi, tastature, i led kontroleri imaju jako ograničenu podršku ili je nemaju uopšte. Neki uređaji kao što su štampači, skeneri, WiFi kartice, BlueTooth dongle, ne rade uopšte jer ne postoje drajveri za Linux niti ih kernel podržava. Nebih da te obeshrabrim, ali ovo su samo neke stvari kojih trebaš biti svestan pre nego što su uputiš u rupetinu bez dna.

Probaj neku Live distribuciju bez instalcije. Pa ako ti sve radi, onda instaliraj i koristi.
 
@alex303

Dual boot mi ne gine svakako. W11 za gaming + Linux za rad na glavnoj masini, ne mastam uopste da cu se igrati na Linuxu. To sam vec podesio i zadovoljan sam kako radi, za Linux sam izdvojio oko 250GB, za Windows 750GB. Nisam preterano upoznat sa materijom, na fakultetu smo malo radili u xUbuntu OS-u i piskarali neke bash skripte pre nekoliko godina. Terminal mi nije stran, koristim ga povremeno i za Git.

MS Office ne koristim odavno, presao sam na Google Docs i Sheets i progledao, mada i to retko koristim. Obradu fotografija/videa nisam nikad radio. RGB opremu nemam niti mi je u planu da je kupujem. Stampace, skenere trenutno nemam niti su mi u planu :D

Svestan sam da UX nije kao na Windowsu, to mi je ok, jer ideja mi je da mi sluzi iskljucivo za rad (programiranje), gde cak i Ubuntu/ZorinOS imaju solidno bolje performanse (brze otvara projekat, dosta kraci build time takodje).
 
Jedno pitanje, zasto dual boot i potencijalno komplikovanje, pored mogucnosti virtuelne masine? Po meni je to samo stvar navike.
 
Sta koristite na novijem hardveru (R5 3600 + 5700 XT)? Ubuntu 21.04 mi zabode ponekad, skroz ukoci ekran. Uglavnom radi stabilno, retko se desava.

Uhvatila me neka manija za Linux-om, nikad ga nisam koristio, Windows me je dobro sluzio, ali zbog izlaska 11-ce rekoh da drmnem dual boot :D

Tako je pocelo, sada na laptopu za posao imam ZorinOS 16 Core, na jednom 13-15 godina starom laptopu sam stavio ZorinOS 15.3 Lite 😂

Na AMD konfiguraciji je najbolje da koristiš distro koji ima redovan update kernela i mesa gpu drajvera.
Rolling:
  • Arch based (EndeavourOS ili ArcoLinux)
  • OpenSuse Tumbleweed
  • Vanilla Arch, ali pokušaj bez dodatnih installera, koristi official way. Digni VM i eksperimentiši, pa kad budeš siguran onda pređi.
Point release:
  • Fedora (biraj spin po želji). Respin imaš ovde, to su osveženi iso fajlovi sa novim verzijama paketa.
 
Ja samo na mintu ili ubuntu 20 ubacim noviji kernel, barem je tako za potrebe GUI servera na kojima se vrti g serija ryzena
E sad sa eksternom grafickom nemam pojma.
 
Hvala svima na pomoci. Resio sam da probam EndeavourOS u dual boot pored W11, kada se budem nakanio 😄
Jedno pitanje, zasto dual boot i potencijalno komplikovanje, pored mogucnosti virtuelne masine? Po meni je to samo stvar navike.
Iskreno, nije mi pao na pamet VM. Nije losa ideja da napravim svoj snapshot koji mogu podignuti bilo kada jer meni uglavnom trebaju iste aplikacije. Doduse, potrebno mi je 30-40 minuta za svezu Linux instalaciju zajedno sa aplikacijama i nalozima, pa ne znam koliko se isplati tako nesto 😁

Takodje, nisu mi potrebne funkcionalnosti oba sistema u isto vreme, a instalirani su na NVMe SSD-u tako da je boot time minimalan i za Windows i za Linux.
 
VM ne može da radi kao sistem instaliran direktno na HW. Najbolje performanse sam dobio preko "Gnome Boxes" kada sam probao neki Ubuntu na Arch-u. Takođe i W10 može da bude upotrebljiv ali ne za svakodnevni rad. No na to može da utiče i HW koji sam koristio, npr W10 je sama instalcija trajala preko 2h na VirtualBox-u, dok se na VMWare lako instalirao ali performanse nisu bile zaodvoljavajuće.
Najbolja stvar (za totalnu tranziciju na Linux) je (iz mog iskustva) zasebni SSD za svaki sistem. :)
 
Imam samo jedan M.2 slot na ploci, a ne bih da zrtvujem brzinu niti Windowsa, niti Linuxa, pa su mi trenutno na zasebnim particijama na 1TB NVMe disku.
 
Ok, naravno da ne moze biti isto, slazem se. Ali recimo VMware Fusion na MAC-u to jako dobro radi.
Ja uvek preporucujem barem za neko prvo vreme igranje na virtuelnoj masini, u suprotom u redu. Takodje vise preferiram zasebne diskove koje odvajaju sisteme od bootloader-a (kada je to moguce) :).
 
Takodje vise preferiram zasebne diskove koje odvajaju sisteme od bootloader-a (kada je to moguce) :).
Upravo to!
@ivanbass1 Najjednostavnije je otkačiti Win SSD dok se instalira Linux i potom ga ponovo zakačiti / ubosti a odabir sistema birati nekom prečicom koju gotovo svaka ploča ima (npr F8 prilikom paljenja da se izabere odakle da butuje).
 
Trenutno je u sistemu samo taj jedan SSD, ne bih radio downgrade na SATA disk, kada budem menjao plocu onda ce biti propisni dual boot na dva NVMe diska 😎
 
Sta koristite na novijem hardveru (R5 3600 + 5700 XT)? Ubuntu 21.04 mi zabode ponekad, skroz ukoci ekran. Uglavnom radi stabilno, retko se desava.

Čudno, Ubuntu 20.04 LTS mi je radio savršeno na 5600X i RX560.

Linux u VM nije loša opcija - jedino što mene lično nervira jeste da miš i scroll istovremeno ne rade u VM - što je posledica VmWare i VBox-a.
 
Ne bih W10 vracao, dosadio mi je. Mozda probam W11 kada bude stabilan da koristim za sve namene, trenutno ga koristim samo za gaming.

Hvala. EndeavourOS mi deluje kao naredno nesto sto bih probao deluje kao dobar balans izmedju jednostavnosti instalacije i novije tehnologije. Samo moram da proverim da li sve od softvera sto mi je potrebno radi na Archu.
Nemoj EndeavourOS . Bolje anarchy instaler.
 
Sta koristite na novijem hardveru (R5 3600 + 5700 XT)? Ubuntu 21.04 mi zabode ponekad, skroz ukoci ekran. Uglavnom radi stabilno, retko se desava.

Uhvatila me neka manija za Linux-om, nikad ga nisam koristio, Windows me je dobro sluzio, ali zbog izlaska 11-ce rekoh da drmnem dual boot :D

Tako je pocelo, sada na laptopu za posao imam ZorinOS 16 Core, na jednom 13-15 godina starom laptopu sam stavio ZorinOS 15.3 Lite 😂

Zdravo Ivane,

Ako ces vec da se upustas u bol i patnju kao sto je GNU+Linux, onda mogu da ti preporucim Void GNU+LInux. Koristim ga na slicnoj konfiguraciji kao tvoja, jedino imas bolju graficki kartu od mene (RX 470).

Kao sto je neko pre mene rekao, ne ocekuj da ce biti lako i da ce sve da radi i da pritom radi kako treba. Koliko god neki ljudi vikali da igre i slicne stvari rade na GNU+Linuxu podjednako dobro kao na Windowsu ili bolje, to jednostavno nije istina.

Godinama koristim GNU+Linux kao jedini sistem i posle puno vremena i nerviranja, zadrzao sam se na Voidu. "Rolling release" distro, ima skoro sve sto bi prosecnom korisniku trebalo i radi lepo. Imao sam, mislim jedan problem na samom pocetku ali je to bilo do mene, otkako sam namestio, samo apdejtujem i radi bez problema. Jedino sto mi je malo "dosadan" jer ne moram nista da cackam zato sto je stabilan, ali je to realno plus.

Dakle, ocekuj da ces se malo pomuciti i da ces morati makar neke osnove da naucis kako bi koristio takav sistem. U suprotnom, ne preporucujem da se upustas u to jer ce ti samo ogaditi celu tu pricu.
 
Ti bi njega odmah na non-systemd distro sa malom zajednicom :)

VM ne može da radi kao sistem instaliran direktno na HW. Najbolje performanse sam dobio preko "Gnome Boxes" kada sam probao neki Ubuntu na Arch-u. Takođe i W10 može da bude upotrebljiv ali ne za svakodnevni rad. No na to može da utiče i HW koji sam koristio, npr W10 je sama instalcija trajala preko 2h na VirtualBox-u, dok se na VMWare lako instalirao ali performanse nisu bile zaodvoljavajuće.
Najbolja stvar (za totalnu tranziciju na Linux) je (iz mog iskustva) zasebni SSD za svaki sistem. :)
Ne može, tačno, jedino ako se pinuju jezgra i prosledi grafika, onda je near baremetal. I da Gnome Boxes je bukvalno front end za Qemu-kvm zato i ima dobre performanse.
 
Zar stvarno primećuješ razliku između SATA i NVMe diska?
Uglavnom u tome da se brze otvaraju aplikacije, projekti. Svakako i nemam drugi SSD trenutno u PC-ju, mozda uzmem neki od 250-500GB za Linux ako prebrodim sto bi bio SATA 😁
 
@ivanbass1 Primetio sam isto da se Android Studio projekti brže otvaraju na NVMe-u, čak i na linuxu brže build-uje projekat :)

Trenutno, kao i ti, koristim jedan isti NVMe disk za dual boot, dakle win10 i linux dele istu /boot EFI particiju (ako je posebna particija poželjno je da je veličine 256-512MB) i posle više od godinu dana nijedan Windows update nije upropastio GRUB bootloader, linux kernel i initframs image, ili obrnuto da je GRUB obrisao Windows loader. Za prvi EFI entry treba biti postavljen neki loader, poput GRUB-a ili rEFInd-a, a za drugi Windows loader. Dozvoliš isto da svaki sistem periodično trimuje (na svakih 7 dana je default na linux-u) mount-ovane particije koje native-no prepoznaje.

I naravno, bolje je da je svaki sistem na posebnom disku sa ESP particijama. U tom slučaju je bolje da se koristi EFISTUB (umesto GRUB-a ili bilo kog drugog bootloadera) i direktno da se učitava linux kernel image ili windows loader preko prečice na tastaturi (F11 npr.) Svaki entry može da se menja pomoću efibootmgr u linuxu, a mogu i da se dodaju potrebni kernel parametri :)
 
Nazad
Vrh Dno