Koji distro probati?

Alukard

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
08.09.2016
Poena
48
Ni meni nije zanimljiv, ne bih rekao da ga toliko hvale. Veći je problem što koristi stariju Ubuntu bazu (18.04). Development je isto spor.

Pop_OS (možeš da biraš iso sa nVidia drajverima) ili Linux Mint Cinnamon su odlični za početnike. Manjaro nije ništa stabilniji od vanilla Arch sistema, ako ne znaš da ga održavaš, veća je šansa da nešto pukne (jer nisi ti "gradio" sistem)

Solus je ok distro, ali je spor development i ograničeni su. Mali je community, nisu nešto pouzdani.
Sto se Manjara tice nikada problem nisam imao,bas upeglan distro, iako imam 10+ godina iskustva koriscenja Linux distribucija kao primarni os smatram da je manjaro ok za pocetnika

adachi

Flash Drive
Učlanjen(a)
27.08.2016
Poena
18
ali ako se koristi redovno cim se ne upali po par meseci zna malo da za brljavi sa updateovima. Ali nikad neki break koji bi zahtevao reinstall OS.

Space Beer

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poena
63
To je mana rolling distribucija - skoro svaki dan neki update, i uglavnom se nađe neki koji zahteva restart servisa/računara

adachi

Flash Drive
Učlanjen(a)
27.08.2016
Poena
18
Da li je neko probao Mageia 8 ? Uvek izgleda lepo a zavrsi KaO niche distribution

SuperStarr

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.07.2002
Poena
48
Hteo da probam kao VM ali sam odustao na dugačkom procesu instalacije. :)
Navikao sam na Calamares.

adachi

Flash Drive
Učlanjen(a)
27.08.2016
Poena
18
ja sam trenutno na bigSur pa me mrzi da palim VM a stari laptop me izdao (tj hdd). Ima mi neki smek mageia kao i PCLinuxOS al nikako da to poguram kao daily 😅

mifune21

Flash Drive
Učlanjen(a)
09.02.2017
Poena
18
Kako web sajt posmatra linux, tj ako se otvori nesto preko firefox-a sa linuxa da li je to isto kao da si otvorio preko windowsa i firefox-a taj sajt? Jer sam primetio da neki sajtovi mi rade sporije, a na nekim ne rade sve opcije preko linuxa, sad dal je izbagovalo nesto ili ne, ne znam?

SuperStarr

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.07.2002
Poena
48
Ja sam primetio samo druge fontove kada je Linux+FF u pitanju (vs. Win+FF) i ne znam kako to da rešim. :)

krmeljar

Flash Drive
Učlanjen(a)
12.12.2020
Poena
8
Pa u 90% slucajeva je sve isto, bilo je jedno vreme da si morao da menjas user agent u chrome da bi ti radio web skype ili tako nesto ne secam se

mifune21

Flash Drive
Učlanjen(a)
09.02.2017
Poena
18
znam da na nekom poker sajtu nije hteo da mi ubaci novac preko skrila, kad sam stisnuo nije mi otvarao novi prozor za ubacivanje novca, i ja onda udjem preko chroma na mobilnom i ubacim sve najnormalnije....

dolmen

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
28.10.2017
Poena
18

Space Beer

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poena
63
Ima Igor nekoliko tekstova/tutoriala na temu fontova

Što se FF tiče, može se desiti da ne koristi GPU akceleraciju, u zavisnosti od hardvera, distribucije i drajvera koji se koriste. Ali opet, i to se ne primećuje golim okom, osim ako nije reč o browser igrama

Zile995

Super Audio CD
VIP član
Učlanjen(a)
01.04.2014
Poena
38
FreeType2 poseduje ClearType subpixel rendering.
Arch i OpenSuse, pretpostavljam i Ubuntu, imaju omogućen ClearType (Arch od oktobra prošle godine, OpenSuse od 2018. godine), za ostale ne znam.

Preporučuje se da uključite i LCDFilter za ekrane sa RGB pixel layout-om kako bi dobili bolji font rendering (LCD filter test):
Bash:
sudo ln -s /etc/fonts/conf.avail/70-no-bitmaps.conf /etc/fonts/conf.d
sudo ln -s /etc/fonts/conf.avail/10-sub-pixel-rgb.conf /etc/fonts/conf.d
sudo ln -s /etc/fonts/conf.avail/11-lcdfilter-default.conf /etc/fonts/conf.d

No bitmaps samo ako ne koristite bitmap fontove.

Fontove koje možete probati:
  • Liberation Sans
  • Inter (jedan od omiljenih)
  • Public Sans
  • Open Sans
  • Lato
  • Roboto
  • Ubuntu

Vrh Dno