Šta je novo?

Koji distro probati?

Ni meni nije zanimljiv, ne bih rekao da ga toliko hvale. Veći je problem što koristi stariju Ubuntu bazu (18.04). Development je isto spor.

Pop_OS (možeš da biraš iso sa nVidia drajverima) ili Linux Mint Cinnamon su odlični za početnike. Manjaro nije ništa stabilniji od vanilla Arch sistema, ako ne znaš da ga održavaš, veća je šansa da nešto pukne (jer nisi ti "gradio" sistem)

Solus je ok distro, ali je spor development i ograničeni su. Mali je community, nisu nešto pouzdani.
Sto se Manjara tice nikada problem nisam imao,bas upeglan distro, iako imam 10+ godina iskustva koriscenja Linux distribucija kao primarni os smatram da je manjaro ok za pocetnika
 
ali ako se koristi redovno cim se ne upali po par meseci zna malo da za brljavi sa updateovima. Ali nikad neki break koji bi zahtevao reinstall OS.
 
Da li je neko probao Mageia 8 ? Uvek izgleda lepo a zavrsi KaO niche distribution
 
Hteo da probam kao VM ali sam odustao na dugačkom procesu instalacije. :)
Navikao sam na Calamares.
 
ja sam trenutno na bigSur pa me mrzi da palim VM a stari laptop me izdao (tj hdd). Ima mi neki smek mageia kao i PCLinuxOS al nikako da to poguram kao daily 😅
 
Kako web sajt posmatra linux, tj ako se otvori nesto preko firefox-a sa linuxa da li je to isto kao da si otvorio preko windowsa i firefox-a taj sajt? Jer sam primetio da neki sajtovi mi rade sporije, a na nekim ne rade sve opcije preko linuxa, sad dal je izbagovalo nesto ili ne, ne znam?
 
Ja sam primetio samo druge fontove kada je Linux+FF u pitanju (vs. Win+FF) i ne znam kako to da rešim. :)
 
Pa u 90% slucajeva je sve isto, bilo je jedno vreme da si morao da menjas user agent u chrome da bi ti radio web skype ili tako nesto ne secam se
 
znam da na nekom poker sajtu nije hteo da mi ubaci novac preko skrila, kad sam stisnuo nije mi otvarao novi prozor za ubacivanje novca, i ja onda udjem preko chroma na mobilnom i ubacim sve najnormalnije....
 
Ima Igor nekoliko tekstova/tutoriala na temu fontova

Što se FF tiče, može se desiti da ne koristi GPU akceleraciju, u zavisnosti od hardvera, distribucije i drajvera koji se koriste. Ali opet, i to se ne primećuje golim okom, osim ako nije reč o browser igrama
 
FreeType2 poseduje ClearType subpixel rendering.
Arch i OpenSuse, pretpostavljam i Ubuntu, imaju omogućen ClearType (Arch od oktobra prošle godine, OpenSuse od 2018. godine), za ostale ne znam.

Preporučuje se da uključite i LCDFilter za ekrane sa RGB pixel layout-om kako bi dobili bolji font rendering (LCD filter test):
Bash:
sudo ln -s /etc/fonts/conf.avail/70-no-bitmaps.conf /etc/fonts/conf.d
sudo ln -s /etc/fonts/conf.avail/10-sub-pixel-rgb.conf /etc/fonts/conf.d
sudo ln -s /etc/fonts/conf.avail/11-lcdfilter-default.conf /etc/fonts/conf.d

No bitmaps samo ako ne koristite bitmap fontove.

Fontove koje možete probati:
  • Liberation Sans
  • Inter (jedan od omiljenih)
  • Public Sans
  • Open Sans
  • Lato
  • Roboto
  • Ubuntu
 
Neki Manjaro za preporuku, unapred zahvalan.
 
Manjaro i3 je zanimljiv samo mi se ne svidja odabir Softwar-a npr palemoon za browser al dobro uz malo cackanja moze se prilagoditi
 
Koju verziju? Meni je LXQT najbolje lightweight okruženje, odlična zamena za korisnike kojima treba OS za stare računare, a i navikli su na WinXP. Lubuntu/LXQT ima
  • normalan start meni
  • multiple-desktop okruženje (koje se menja skrolom miša)
  • quick launch
  • dobar task bar (ima neophodne opcije)
  • system tray
  • notifikacije
  • cliboard manager
  • dobar file manager
  • dropdown terminal :D

Zapravo, rekao bih da je to 2. najbolje okruženje za PC, u rangu sa Win10. A konkretno, Lubuntu je bolje skockan nego opensuse+lxqt kombinacija. I na sve to, sa 3 taba u FF-u, otvoreni Writer dokument, FM, terminal - zauzeće memorije je 1GB

Nije ni XFCE loš (držao sam Xubuntu par godina na staroj kanti), ali ne izgleda mi bolje od LXQT-a, a zahteva više resursa
Probao sam Elementary 6 (u VM-u) i ne mogu ja to. Vidim da i Win 11 sve više liči na Mac OS. Ne znam zašto ljudi misle da svim korisnicima odgovara isto okruženje, da im ne treba taskbar koji ne čine samo ikone, da im ne treba system tray, da im ne trebaju prečice na desktopu... U redu je da to bude podrazumevano, ali zašto se ne nude opcije da korisnik promeni sve po svojoj želji. Zašto neko misli da bolje od mene zna šta meni treba?

Daleko od toga da je Lubuntu savršen, ali mi se čini da ima manje nedostataka nego bilo koji drugi OS, bar kada je reč o spremnosti sistema odmah nakon instalacije :d Bukvalno jedino što sam promenio je da taksbar ne grupiše iste programe i da prikazuje programe samo sa aktivnog dektopa. I naravno detailed view u file manageru. Na svakom drugom sistemu/okruženju moram više stvari da menjam.
 
Pa probaj nešto drugo ako ti to ne odgovara. Imaš stotine različitih distribucija. LXDE/LXQT se ni meni ne sviđa. Probaj neki distro sa KDE Plasma Ili Gnome.
 
verzija 20.04 lts, ma nije da mi ne odgovara, nisam mnogo zahtevan po estetici interfejsa nego to sto vec ima ne radi

npr ne moze da se ubaci program u quick launch u taskbar, bar ne za 15 min pokusavanja, a ne planiram 2 ipo sata da investiram u to, nema obican task manager sa grafovima za cpu, ram, disk, ima neki poludovrseni koji na desni klik izbacuje tooltip sa porukom "in development", na settings prozorima checkboxovi su razbacani nisu poravnati, dosta prozora su odsecene kontrole u dnu nisu dostupne, kad se promeni rezolucija raspored kontrola i ikona se istumba skroz, ikone na desktopu ne mogu da se stave uz desnu ivicu bar 100px, tooltipovi se zaglavljuju po menijima...

sve ovo sam nasao za 15 minuta bez da sam trazio, jednostavno sam pokusao da ga koristim

hteo sam sto laksi ubuntu lts distro za koriscenje u virtualboxu
 
Dodavanje u QL može samo prevlačenjem iz menija. Htop je odličan sistem monitor :d Za ostalo ne znam šta da ti kažem. I ovakav kakav je, izgleda mi funkcionalnije od svih gnomova, panteona, budževina i sl.
Jedino fali windows snapping, za to treba izmena xml fajla
 
Poslednja izmena:
verzija 20.04 lts, ma nije da mi ne odgovara, nisam mnogo zahtevan po estetici interfejsa nego to sto vec ima ne radi

npr ne moze da se ubaci program u quick launch u taskbar, bar ne za 15 min pokusavanja, a ne planiram 2 ipo sata da investiram u to, nema obican task manager sa grafovima za cpu, ram, disk, ima neki poludovrseni koji na desni klik izbacuje tooltip sa porukom "in development", na settings prozorima checkboxovi su razbacani nisu poravnati, dosta prozora su odsecene kontrole u dnu nisu dostupne, kad se promeni rezolucija raspored kontrola i ikona se istumba skroz, ikone na desktopu ne mogu da se stave uz desnu ivicu bar 100px, tooltipovi se zaglavljuju po menijima...

sve ovo sam nasao za 15 minuta bez da sam trazio, jednostavno sam pokusao da ga koristim

hteo sam sto laksi ubuntu lts distro za koriscenje u virtualboxu
Pa ako želiš nešto veoma lagano za resurse probaj neki distro sa xfce. Recimo Manjaro ili MXLinux. Ja trenutno koristim MX, veoma kompletan distro
 
Taj Zorin mi nikada nije bio jasan, $40 za besplatan distro, dobiješ za tu lovu neke layoute i teme, smešno.
Pitam se ko to plaća i zašto.
 
Taj Zorin mi nikada nije bio jasan, $40 za besplatan distro, dobiješ za tu lovu neke layoute i teme, smešno.
Pitam se ko to plaća i zašto.

Pa plaćaju ljudi da bi autori održavali distro i nastavili sa daljim radom. Nemoj na to da gledaš kao plaćanje, to je više kao dobrovoljna donacija.
 
Jasno je meni to, ali to se radi na druge načine, Elementary beše je imao da biraš sumu koju hoćeš da doniraš kada skidaš ISO sa njihovog sajta, Ubuntu takodje, ne znam da li je i dalje tako ali rekao bih da jeste, pa onda Patreon i drugi servisi itd.
Način je ovde kod Zorina bizaran.
 
Nazad
Vrh Dno