Šta je novo?

Koji distro probati?

Za sada debian 11 dobro radi na serverima, kod mene Proxmox i Openmediavault. Ako imamo potrebe za GUIjem ipak Mint Cinnamon.
 
kakav je mint debian edition ? nisam ga odavno probao a sad na m1 u skorije vreme i nema izgleda da hocu 😅
 
Ja nazalost nisam ni probao LMDE, uglavnom je klot Linux Mint i to dobro radi na ihaha masina.
 
@adachi sve sto ima Debian, generalno ne moze da bude lose. Iskreno, ja bih se pre opredelio za to nego za ubuntu derivate :)
 
pa ubuntu mi se nikad nije nesto svidjao mada sam sve moguce varijante probao

doduse nekad sam instalirao minimal buntu i nakalemio dev verziju elementary distroa al ovako klasican ubuntu ne znam dal brze instaliram ili obrisem 😅 tako i za linux mint jedino sto mi se tu svidjalo je cinnamon al me cinjenica da je lts bas odbijala a tad lmde nije bas bio ispeglan
 
Artix linux. Симпатичан rolling дистро. Одличне опције да се инсталира оно што се жели, може се кренути од нуле и добити функционалан систем.
Нешто као Gentoo aли да заиста ради инсталација са минимал диска.
kakav je mint debian edition ? nisam ga odavno probao a sad na m1 u skorije vreme i nema izgleda da hocu 😅
Systemd систем. Некако је пао у сенку, тј. не труде се око нових издања. Хтео сам да га пробам, али све неке старије верзије. Бацили се људи на Ubuntu. Похвала, када смо код Ubuntu-a, што постоји минимал опција приликом live инсталације.
 
Rocky 8.4 Stable, fino radi. Videcemo oko te obecane podrske do 2029. Kada bi ga napravili da v8 moze do 2029. da dobija update a da s moze upgrade na svake 2 godine kao Debian bio bi najbolja stvar u serverskom svetu.li tesko da community ekipa moze tako nesto podrzati.

Za GUI potrebe je najbolji elementary i ostace dok gnome tim ne naprave normalnu gnome ediciju. elementary trosi memorije ko i one bunsen labs budzevine u idle modu, uz internet browser trosi manje. Meni GUI treba samo zbog internet browsera. Midori zaavrsava posao a trosi jako mao resursa.

Sve ovo u VM ofkors. Za VM server bi stavio Rcky ali su trenutno windows serveri zbog kolega. Proteracu i besan Linux server, ima vremena. Kod partnera insistiram na linux serverima mada opet isti problem, na deset win only admina dodju dva koji znaju koristiti Linux.
 
Artix linux. Симпатичан rolling дистро. Одличне опције да се инсталира оно што се жели, може се кренути од нуле и добити функционалан систем.
Нешто као Gentoo aли да заиста ради инсталација са минимал диска.

Systemd систем. Некако је пао у сенку, тј. не труде се око нових издања. Хтео сам да га пробам, али све неке старије верзије. Бацили се људи на Ubuntu. Похвала, када смо код Ubuntu-a, што постоји минимал опција приликом live инсталације.
To je binary based distro, dakle Arch based distro bez systemd-a. Ima poseban repo i posebne systemd-free pakete. Stvarno ne vidim razlog da ga neko koristi pored dobro podržanog Arch-a. Ako je samo zbog drugih init sistema, a ne systemd-a koji je onda trenutno najkompletniji, onda razumem, ali u tom slučaju bih svakako koristio Void ili Gentoo.
 
Додао бих да може да користи Aur пакете, а такође има и подршку за Arch репозиторијуме, тј. може да користи и њихове апликације. Предност Artix-a је велика доступност разног софтвера који се врло лако инсталира.
Void ми се допао, али нема софтвер који ми одговара. За просечног корисника изузетна дистрибуција, добар избор софтвера и лака доступност, препоручујем за инсталирање.
Gentoo ми је увек правио неке проблеме, па сам одустао од њега.
Arch сам раније покушавао да инсталирам, али ми је у старту баговао, тако да нисам ни успевао да га инсталирам.
Барем је тако било са Arch architect и сличним програмима, као да драјвери за wifi нису подржани, али дуго нисам радио са њим па не знам да ли се нешто побољшало или не.
У међувремену сам прешао на systemd-free дистрибуције.
Void има тај лагани апдејт који ми се допада (инсталира се са диска старог више од шест месеци и повуче апдејт без проблема, (што се за Gentoo и Gentoo деривативе не би могло рећи)). Void има основни кернел и два бекап кернела (као код Федор. Нисам га користио дуже, не знам колико је стабилан, али први утисак је свакако одличан.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, ne možeš očekivati da na rolling distribuciji ne radiš update 6 meseci i da sve prodje bez problema.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, ne možeš očekivati da na rolling distribuciji ne radiš update 6 meseci i da sve prodje bez problema.
У питању је било инсталирање са званичног iso који је старији од 6 месеци. То на Void-u може, а Gentoo већ после месец дана лако може да прави проблем.
 
Aha, nisam bio dobro razumeo, pa ok ali što se Gentoo tiče koliko je star ISO nije bitno uopšte, on služi samo da se bootuje sistem i ima par alata za pravljenje particija, mount , chroot i slično. Bitan je stage3 a on se osvežava svake nedelje ili dve, tako nešto ali nije sigurno stariji preko dve nedelje, drugim rečima tokom instalacije ne možeš da se zezneš nikako što se tog dela tiče. Kasnije nakon instalacije i korišćenja ako ne radiš dugo update, može da bude problem, ja recimo nisam imao te situacije pa ne znam ali vidjao sam postove gde ljudi nisu radili update i godinu dana, imaju problem ali čini mi se da je uvek bio rešen uz pomoć drugih korisnika, jer naravno ako ne poznaješ dovoljno dobro Gentoo nećeš moći sam to da središ.
Source based distro je problematičniji od binary distroa po tom pitanju, jer mnogo faktora je u igri.
 
Мислим највише на Calculate Linux као дистро базиран на Gentoo дистроу. Увек нешто брља са апдејтом.
Покушавао сам да инсталирам ExGent који је био стар око месец дана, али катастрофа је како се све забрља када се повуче апдејт. Тражио сам помоћ на њиховом форуму, рекли су ми да постоји неки теоријски начин са stage3 aпдејтом...
Једноставно не иде, превише живаца за премало крајњег ефекта, барем за мене.
Funtoo рецимо није лош, али не прави XFCE варијанту. Али и ту брљави па не види wifi картицу ако се инсталира као "чист" Funtoo.
Једино да инсталирам нпр Funtoo gnome, па онда преко њега још XFCE oкружење, па да уклоним Gnome, aли у пракси се то показало као мало вероватна опција.
Тако да Void i Artix за сада изгледају солидно, мада су се мени у пракси јако добро показао MX Linux. Не знам да ли сада има све апликације које ми требају, али је раније био стабилан и добар, једино што није rolling дистрибуција.
 
Za početnike predlažem Zorin OS.

Veoma je sličan Windowsu.
Prošle godine sam sa Windowsa prešao na Zorin OS i brzo sam se snašao.
 
Мислим највише на Calculate Linux као дистро базиран на Gentoo дистроу. Увек нешто брља са апдејтом.
Покушавао сам да инсталирам ExGent који је био стар око месец дана, али катастрофа је како се све забрља када се повуче апдејт. Тражио сам помоћ на њиховом форуму, рекли су ми да постоји неки теоријски начин са stage3 aпдејтом...
Једноставно не иде, превише живаца за премало крајњег ефекта, барем за мене.
Funtoo рецимо није лош, али не прави XFCE варијанту. Али и ту брљави па не види wifi картицу ако се инсталира као "чист" Funtoo.
Једино да инсталирам нпр Funtoo gnome, па онда преко њега још XFCE oкружење, па да уклоним Gnome, aли у пракси се то показало као мало вероватна опција.
Тако да Void i Artix за сада изгледају солидно, мада су се мени у пракси јако добро показао MX Linux. Не знам да ли сада има све апликације које ми требају, али је раније био стабилан и добар, једино што није rolling дистрибуција.

Calculate jeste baziran na Gentoo ali je binarna distribucija, kao i Sabayon recimo.
Gentoo je Gentoo, derivati su posebna priča, Gentoo ima ozbiljan i veliki tim developera, kao i korisnika, naspram derivata sa timom od obično jednog čoveka ili svega par ljudi.
Ako koristiš neki od derivata ne možeš da kažeš da zapravo koristiš Gentoo.
Isto je i sa Archom, ako si na Manjaru onda si na Manjaru, nisi na Archu, iako tebi više prija da misliš da si zapravo na Archu, ne mislim na tebe lično nego generalno.

Funtoo je od svih derivata najpribližniji Gentoo , ali opet, to je drugi distro kako god.

Sve u svemu, imam i ja par mašina gde mi radi Gentoo ali služe više za skladištenje podataka i kao serveri, ne radim update na njima jer su za internu upotrebu i nema potrebe da bilo šta updejtujem, mašina koju koristim svakodnevno za rad je takodje Gentoo i nju updejtujem svaki dan, možda preskočim neki dan jer zaboravim, ne vidim zašto ljudi ne bi radili update svojih mašina koje koriste za svakodnevni rad, desktop mašina dakle.
Što se instalacije tiče i zastarelog ISO-a to je već problem developera te distribucije i pomenutog Voida.

Fokusiran sam na Gentoo jer sam isključivo na njemu već 7 godina, ništa drugo nisam koristio :)
 
Gentoo je samo zajeban ako propustis nekoliko update-a portage, onda je bas bilo zajebancije. Naravno, odrzavao sam ga i ja na serverima, ali je i dalje to preveliko cimanje u odnosu na Debian/Ubuntu, barem meni sada iz ove perspektive.
 
Tako je, nakon sync database-a prvo se uradi update portage-a pa onda ostatak.
Cimanje je u svakom slučaju, ne kažem da nije zajeban, ali može da se reši svaka situacija, treba truda u tim situcijama ali izvodljivo je.
Nije samo fazon da nakon toliko vremena uradiš update i da očekuješ samo da lupiš Enter i da bude sve gotovo.
btw ne znam recimo Arch da se ne radi update 6 meseci kako bi to izgledalo.
 
Za Arch postoji Arch_Linux_Archive. Pomoću arhive možemo odraditi inkrementalni update paketa, nekoliko meseci odjednom dok ne dođemo do poslednjih verzija paketa. Naravno treba srediti mirrorlist, keyring, pacnew config fajlove i pratiti arch linux news za rešavanje nekih konflikta ako je to potrebno.

Inače update-ovati jednom mesečno takav rolling sistem je malo, predstavlja pravi security problem, a i pošto se brzo ispravljaju neki bug-ovi sa novim verzijama paketa, propuštamo dosta toga.
 
Poslednja izmena:
Ako koristiš neki od derivata ne možeš da kažeš da zapravo koristiš Gentoo.
Слажем се. Када кажем да Gentoo прави проблеме то значи да инсталацијом из stage 3 не види моју wifi карту па морам да одустанем од инсталације.
Ако инсталирам чист Gentoo у виду ExGent дистрибуције, ако је та дистрибуција стара месец дана, могу да се поздравим са апдејтом јер је то посао - летњи дан до подне, а резултати мени нису задовољавајући. Тј. ништа што не могу добити са другом дистрибуцијом.
У сваком случају допада ми се Gentoo, само је више серверски орјентисан а разни layeri ми не омогућавају да инсталирам софтвер који ми треба.
 
Drzati source based distro na serveru je mazohizam. Kul je za tinkering i distro building ali za server nije. Tebi na serveru treba stable verzija softvera, ne taze i najnovija. Nijedan cloud service provider ne nudi te tinkering distro image.
 
Source based distro je tu nebitan, bitno je da li je server stable ili rolling.
Po defaultu Gentoo je inače stable, jedna linija u config fajlu i više nije stable.
Ako je taj koji održava server upoznat sa Gentoo i kako on funkcioniše, nema tu mazohizma.
 
Zna se vrlo dobro šta su serverski distroi, ne treba izmišljati toplu vodu.
 
Ima li neko neku preporuku za automatsku instalaciju ZFS-a na dva diska na UBuntu 20.04 recimo? Nisam uspeo nigde da nadjem
 
Ima li neko neku preporuku za automatsku instalaciju ZFS-a na dva diska na UBuntu 20.04 recimo? Nisam uspeo nigde da nadjem

Ubuntu installer ti pri instalaciji nudi ZFS fajl sistem, nije ništa komplikovano. Ali imaj u vidu da je ZFS podrška eksperimentalna i problemi su mogući. Meni je nadavno napravilo pičvajz što automatski instaler pravi vrlo mali bpool na kome je /boot, pa odjednom nije bilo mesta na disku za automatske apdejte, a ja ne znam gde se sav prostor deo. Na kraju sam ručno brisao snapshot-e da napravim mesta na bpool, jer garbage collector nije ljudski odradio posao.
 
Мислим највише на Calculate Linux као дистро базиран на Gentoo дистроу. Увек нешто брља са апдејтом.
Покушавао сам да инсталирам ExGent који је био стар око месец дана, али катастрофа је како се све забрља када се повуче апдејт. Тражио сам помоћ на њиховом форуму, рекли су ми да постоји неки теоријски начин са stage3 aпдејтом...
Једноставно не иде, превише живаца за премало крајњег ефекта, барем за мене.
Funtoo рецимо није лош, али не прави XFCE варијанту. Али и ту брљави па не види wifi картицу ако се инсталира као "чист" Funtoo.
Једино да инсталирам нпр Funtoo gnome, па онда преко њега још XFCE oкружење, па да уклоним Gnome, aли у пракси се то показало као мало вероватна опција.
Тако да Void i Artix за сада изгледају солидно, мада су се мени у пракси јако добро показао MX Linux. Не знам да ли сада има све апликације које ми требају, али је раније био стабилан и добар, једино што није rolling дистрибуција.
Pozdrav, vidim da koristis ili si koristio Funtoo, ako ti se on dopao, njihova dev ekipa je otisla i razvijaju LiGurOS. Funtoo trenutno razvija samo Danijel Robins, ali on je imao neke upitne odluke pa su se razisli.

Za momke iz LiGurOS-a imam samo reci hvale, dobri i razumni ljudi koji su uvek pomogli kad je zatrebalo. Ako te zanima, baci pogled https://liguros.gitlab.io/ :)
 
Nazad
Vrh Dno