Šta je novo?

Koji distro probati?

Ja sa druge strane ne vidim ama baš nikakvu potrebu da kompajliram softver iz izvorng koda ako je proizvođač napravio paket ili repo za isti :D Npr.
https://www.gog.com/game/aragami
https://www.3ds.com/products-services/draftsight-cad-software/free-download/
https://signal.org/download/
https://github.com/haiwen/seafile-user-manual/blob/master/en/desktop/install-on-linux.md
Posbeno što je meni DE osnovni razlog za izbor softvera, pa mi je tako svejedno da li koristim Fedoru, Arch ili Debian ako je na svakom GNOME. Srećom, sve ih je više u AppImage ili Flatpak obliku

Praktično jedini razlog zašto ne koristim Ubuntu jeste što KDE verzije (Kubuntu ili KDE Neon) nisu 100% kompatibilni sa Ubuntu repoima i/ili programima koji se pakuju za njega. Ali ako u 18.04 verziji bilo koji od njih bude bolji od Leap 15.0 po tom pitanju, onda nemam izbora :)
 
Koliko je "bezbedno" instalirati nove programe u debian 9.4?
Po pitanju stabilnosti.. Ipak bih voleo da neke programe imam u poslednjoj verziji..
A i nisam bas strucan za kompajliranje iz izvornog koda.. Od 100 pokusaja, mozda svega 5 uspesnih..
 
Ne bih ti preporucio da pravis od Debiana Frankendebian tj. da dodajes testing repoe ako nemas dovoljno iskustva sa Linux sistemima. To je jedan od manje elegantnih nacina da se dodje do rolling distribucije. Arch je em laksi em stabilniji od vecine tih testing budzevina Debiana jer je osnovni Arch rolling za sve isti dok svako moze da zbudzi sopstvenu verziju testinga. Neko drugi se brine o tvom rolling Arch sistemu, tvoje je samo da ga osvezavas i da vodis racuna da nije doslo do greske od strane onih koji ga odrzavaju a to se radi tako sto procitas changelog pre svakog osvezavanja sistema a obicno ti ispise i pri samom osvezavanju gde je nastala greska ako do nje dodje (meni se problem desio jednom u prethodne dve godine).

Po stabilnosti stable Debian je kralj ali je Arch Linux najstabilniji rolling, uz Void Linux. Manjaro je manje stabilan sistem od Archa i Voida. Rolling Debian je na licnu odgovornost, ako znas sta radis neces imati problema ako ne znas unistices sistem za par dana.
 
A što je Manjaro manje stabilan od Archa? Arch je stabilan defintivno, 3 godine nisam imao problema. Al sad bih hteo Manjaro da ganjam malo :)
 
Манџаро има неке своје додатке па то можда мало промени стабилност. Иначе и он може да ради као Дебиан, постоје нестабилна, тестна и стабилна верзија. Прва је нешто као Арчи по питању апдејта док стабилна касни можда месец дана.

Ја користим Арчија, мада је Манџаро ту због груба али га повремено и пробам и немам неке замерке. На компу је још и Кубунту (тј сви поменути у неколико облика) и углавном не трошим више дистроа. Имам места за још десетак али сада немам времена да убацујем још неке.

Кога мрзи да се петља са инсталацијом Арчија (или неће да користи скрипту као што ја радим) онда увек препоручим Манџара као мало проширену и лакшу варијанту.
 
Ja sam bas bio srecan kad sam video Manjaro, zato sto mi to deluje kao dobitna kombinacija, kao da je neko uzeo Arch i uradio sve sto sam ja hteo umesto mene :) I onda sam tu ustedeo vreme, i uzivam u njemu radeci neke druge stvari. Samo sto mislim da cu generalno imati problema zbog 4k ekrana, ali videcemo.
 
Ja koristim Fedoru i bas sam zadovoljan. Ranije sam bio na Debian 8 ali sam imao problema sa starijim paketima (neke aplikacije su trazile novije pakete) a nisam hteo da prelazim na test granu pa sam presao na Fedoru i nisam se pokajao. Sve radi kao podmazano.
 
Ja sam bas bio srecan kad sam video Manjaro, zato sto mi to deluje kao dobitna kombinacija, kao da je neko uzeo Arch i uradio sve sto sam ja hteo umesto mene
Отприлике, постоје још неки слични који олакшавају инсталацију али су мени деловали несигурно. Хм, Netrunner је једно време правио своју Кубунту и Манџаро копију па су одустали од свега и прешли само на Дебиан ... али су од скоро вратили RR па и они могу да буду занимљиви.

И опет, нема разлога да се један дистро мења другим и тако проба, мени је најбоље да имам све који ме занимају на харду и по потреби пробам један па други. Тако лакше поредим. Једино што троше мало простора на харду али је то ваљда данас небитан детаљ.

Управо се спремам да набацим нови Убунту, нови Кубунту и поменути Netrunner колико да их оверим.
 
Ja koristim Fedoru i bas sam zadovoljan. Ranije sam bio na Debian 8 ali sam imao problema sa starijim paketima (neke aplikacije su trazile novije pakete) a nisam hteo da prelazim na test granu pa sam presao na Fedoru i nisam se pokajao. Sve radi kao podmazano.

Fedora i dalje daje samo 6 meseci podrske za najnovije verzije sistema ?
 
Da, ali meni to ne smeta. Uvek idem na poslednju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kako da zabutujem sa usba ako mi je iskljucen UEFI u biosu?
Ne vidi stick uopste kad hocu da butujem.
 
Da li ulaziš u boot menu, pa ga ni onda ne vidi?

When a computer is starting up, the user can access the boot menu by pressing one of several keyboard keys. Common keys for accessing the boot menu are Esc, F2, F10 or F12, depending on the manufacturer of the computer or motherboard. The specific key to press is usually specified on the computer's startup screen. The boot menu allows a user to select what device to load an operating system or application from as the computer is booting.

Kod mene je opet to F11 taster, a viđao sam i ploče gde stiskaš F9.
 
Ma da,probao sam svasta,ne vidi ga uopšte. Kad ukljucim uefi onda butuje ali meni treba da zabutujem bez uefija. Kod mene je f9 ali imam opciju samo da zabutujem sa usb-a i onda kaze da nije nasao boot media. Kada ukljucim uefi onda imam nekoliko opcija.
Inace hard je MBR. Da li bi u resenju ovog problema pomoglo da zamenim hard sa ssd hardom?
 
Poslednja izmena:
Да није флешка само uefi па је само тако и види?
 
Вероватно јесте чим се види само када је укључен на компу. Како си правио флешку? Ја на компу имам и gpt и mbr хард, укључен uefi а када бирам шта да стартује, покаже и uefi и non-uefi инсталацију флешке.
 
Formatirao je pa je onda spalio preko unetbootin-a.
Kako bih trebao da je formatiram da radi i na non-uefi?
Je l bi mi mozda ssd resio problem? Da bacim ovaj stari hard i kupim ssd.
 
Не користим unetbootin али вероватно има у подешавањима или код прављења да се подеси једно или друго или оба. Иначе у линуху користим SuseImageWriter који долази уз Манџара па га набацим и на Арчија а на Пенџерима rufus. Кад мало размислим, за овај први и нема подешавања а опет направи оба.

У овој причи не значи нови диск, исто би било, мада у сваком случају нови (а и стари) могу да буду uefi.
 
Probacu danas da preformatiram fles pa javljam da li je uspelo. Ako mi je novi hard uefi onda ne bih trebao da imam problema?
Ranije sam resio ovaj problem tako sto sam zabutovao iz uefija,i u instalaciji kad sam delio disk napravio novi partition table i stavio da bude gpt i onda je radilo. Ali to mi unisti sve podatke a sada nemam taj luksuz.
 
Ne znam,kako to da proverim i sredim?
Preformatizuj USB, imas gparted pa prebrisi sve sa USB i stavi novu particionu tabelu MSDOS na USB i vodi racuna da to sto radis bude sa USB. Unetbootin nema nikakvih opcija i on ti je zeznuo USB, odavno je prevazidjen.
 
Poslednja izmena od urednika:
Bolje probaj sa Etcher pošto radi i validaciju medija(možda je vrisnuo fleš pa nije butabilan?). AppImage aplikacija, kad skineš gde hoćeš odatle ga i pokreneš.
 
Pozdrav, koristim Fedoru 27 i Gnome i ne uspevam da namestim sledecu stvar. Imam fullHd monitor i laptop sa 4K ekranom i hocu da namestim da se samo na laptopu slika skalira (npr 200%) a da na monitoru ne (da ostane 100%). Kada promenim skaliranje za laptop, to se dodeli i monitoru pa je neupotrebljivo. Da li neko zna da li ovo moze da se izvede?
 
@Alukard

Zaboravih da dodam da neke ploče neće da zabutuju kad ubodeš u USB3 pa probaj i u 2ku. Možda si te "sreće"...
 
Hvala svima,uspeo sam preko rufusa. Izgleda da je unetbootin zeznuo flesku.
 
Jedno pitanje, aktivirao sam nvidia driver za grafičku i nakon restarta ne mogu da se ulogujem u sistem,nakon logina samo je crni ekran i tako stoji. Pokusavao sam da udjem u rikaveri da deaktiviram drajver ali nisam uspeo. Ima li neko ideju sta da radim? Ubuntu 18.04 je u pitanju.
 
Pitaj na onoj temi "savet za grafičku" ljude koji preporučuju isključivo nVidia grafike za linux

Koja grafika je u piptanju? Odakle si instalirao drajver? Je l' nisi uspeo da uđeš u recovery mod ili nisi u njemu uspeo da isključiš drajver
 
Integrisana grafika na laptopu,neka nvidia bezvezna. Instalirao sam drajver iz Additional Drivers opcije u samom sistemu. Usao sam u rikaveri mod,ali mi nudi samo opcije da popravim greske,da proverim disk i da butujem normalno. Ne startuje sistem u rikaveri modu vec nudi tekstualne opcije kao resenja
 
Ako se ne loguješ automatski i dolaziš do login prozora odaberi opciju "Ubuntu" ne "Ubuntu on Wayland" ili alternativno iz recovery moda dodaj kernelu parametar
Kod:
nvidia-drm.modeset=1
da uključiš KMS podršku.

(jbni GDM/MDM šta im je opet trebao? ::mad:)
 
Probao sam da prebacim na Ubuntu ali nemam tu opciju kod logina.
Probacu iz rekaverija ovu komandu. Nikad mi se nije desilo da mi drajver za graficku ovako zezne stvar.
Inace desavalo mi se i na open-source i na nvidia drajveru da mi kada probudim laptop iz sleeo moda nekoliko sekundi,oko 15-20, treperi ekran. Kao da je los drajver za grafiku. Zato sam i prebacio na nvidia. Je l se ovo treperenje desavalo jos nekome?
 
Nazad
Vrh Dno