Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Poceo je vent da toroce na Asus ROG Strix 850W, koje je sve vreme stajalno na hibridnom modu i verovatno je bio felerican od samog pocetka (napajanje staro 7 meseci) ali kako nije prelazilo onih 40% TDP nije se ni ukljucivao. Culo bi se tu i tamo medjutim juce je bas krenuo da tandrce dovoljno glasno da se cuje sa sve slusalicama na glavi. Odneto je na reklamaciju i cekam sada sledecu nedelju. Nisu me pitali pri reklamaciji da li zelim zamenu ili popravku, posto bih svakako izabrao zamenu ali kako svi govorite da je korektna radnja racunam da tu nece biti problema. Posto tog napajanja vise nema u ponudi ja bih onda uzeo povrat novca i odmah bi pazario drugo napajanje, mislio sam da uzmem FSP HYDRO G Pro 850W Gold ali sam otvoren za predloge koji su tu u okviru tih ~18k dinara.

Imam isto tako, ali staro 10 meseci i moj vent radi non stop. Ništa se ne čuje. Tako da mislim da je vent u pitanju.
 
Pa da li ce ti neko vratiti pare posle toliko vremena? Da je 7 dana pa ajde, ali 7 meseci, mislim da ce zamenu da ti ponuda ako ne moze da se popravi. Daj Boze i kes, onda mozes da biras.
Pa popravka moze samo ako se ja izricito izrazim da zelim popravku a ja bih zamenu, medjutim ako ne bude bilo zamene uzmem povrat novca tj. odmah tu kupim drugo napajanje u istoj radnji, tehnicki ni ne uzmem pare.

edit: @VLaK ma vent je 100% kada ga ukljucim da radi na onaj taster pozadi, da nije u hibridnom rezimu tandrce ko traktor, kako ga prebacim u hibridni polako prestane (posto se iskljuci), ali za razliku od napajanja u drugom racunaru tu se ne cuje onaj sum vazduha (kada radi u fullu) tako da mislim da se on obrce jako sporo a i frekfencija tandrkanja nije velika zato sam i tripovao da je nesto drugo sve do juce :D
 
Ja nemam pojma da li vent radi na 100% uvek ili prilagođava broj obrtaja opterećenju (naravno kada je uključen da radi non stop). Oseti se da vazduh struji. Uglavnom kod mene se ništa ne čuj dok radi.
 
Koja je razlika izmedju FSP Hydro G Pro gold i Hydro PTM Pro platinum, oba iste snage 750w i cene
 
Pozdrav svima,

planiram neki upgrade u toku godine i proverim čisto radi reda da li bi trebalo i napajanje da se menja, i skapiram da koristim od 2010. Chieftec CFT-600-14CS (bez ikakvih problema), tako da sam odlučio da prvo promenim napajanje. :)

Uz navedeno napajanje se trenutno koristi AsRock B450M Pro4 / Ryzen 5 5500 / RX 6600 / 2x 16GB 3200MHz/ 3x 3.5" HDD / 1x M2 1TB / 2x 12mm kuleri,
planira se upgrade na neku AM5 ploču, uz verovatno Ryzen 5 8600 (ili nešto slično) a grafička nešto tipa 3060/3060Ti/4060/4060Ti/RX6700xt,
tako da gledam neko kvalitetnije 650-750W napajanje koje opet ne nameravam da menjam oko 10 godina, modularnost je plus ali nije ključna i ne bi voleo da je bučno,
budžet od oko 70-90e.

Listajući ovu temu par drugih, za oko mi je zapalo par napajanja, šta mislite na koje da idem obzirom na ono što meni treba ili ako ima neka bolja alternativa?

-CORSAIR RM Series RM650 650W
-SEASONIC G12 GM-750 750W (ili 650W)
-SEASONIC B12 BC 750W (ili 650W)
-DEEPCOOL PK750D 750W
-BE QUIET! System Power 10 750W

Hvala.
 
Poslednja izmena:
Oh, btw, Corsair RMe sa ispravljenim kontrolerom za ventilator (nema vise coil whine), su spremna za proizvodnju. Druga vrsta kliktanja je vec "sredjena"

jonnyGURU ce reci lot code brojeve za od kad krecu sredjena, trenutno ne zna
 
Ja il' sam gluv ili ne cujem. Sve sam iskljucio u kuci, ali nista :D
 
Fractal je odlican, Tier A napajanje, nesto su na discord-ima par puta pricali, da imaju vece reklamacije od proseka, al nista konkretno, niti kod nas se nisu nesto mnogo zalili ljudi, niti je % reklamacija bio veliki na ipon-u

+ to je vise bilo poredjenje kvaliteta fabrika, ~1-2% reklamacija na gresku fabrike je prosek, a kad oni pricaju povecane reklamacije to racunaju 2%-5%. Za kupca koji ima garanciju kompletno nebitno.

Ironicno najace Corsair AX-1600 ima povecan broj reklamacije od proseka, nesto malo iznad 2% xD
 
Poslednja izmena:
Znam da je nezahvalno pitanje, ali ga moram postaviti.

Neki i5 treće generacije i rx580, koje je najjeftinije napajanje koje to može da "tera" ?

Sam računar će biti minimalno korišćen, tako da mi treba preporuka za nešto baš osnovno što se neće odmah samospaliti. 😅
 
Pozdrav,
treba mi napajanje za:
  • Gigabyte A520M H
  • Ryzen 3 4300GE
  • 2 x nvme
  • 1 x ssd
  • 2 x 8gb 3200
Napajanje bih kupio u G prodavnici s obzirom da imam vaučer od 3k. Šta biste preporučili da je pouzdano i tiho?
 
Pozdrav,
treba mi napajanje za:
  • Gigabyte A520M H
  • Ryzen 3 4300GE
  • 2 x nvme
  • 1 x ssd
  • 2 x 8gb 3200
Napajanje bih kupio u G prodavnici s obzirom da imam vaučer od 3k. Šta biste preporučili da je pouzdano i tiho?
Ako ne planiras nista da dodajes, onda ovo? Ako ces da dodajes, uzmi jace od 500w, koje je skuplje za 1000din.
 
CHIEFTEC TASK SERIES TPS-500S 500W ili
FSP HEXA+ PRO 500W - PPA5008500
 
Imaš i FSP Hydro Pro 500W sa 5 godina garancije.
 
Pozdrav,
treba mi napajanje za:
  • Gigabyte A520M H
  • Ryzen 3 4300GE
  • 2 x nvme
  • 1 x ssd
  • 2 x 8gb 3200
Napajanje bih kupio u G prodavnici s obzirom da imam vaučer od 3k. Šta biste preporučili da je pouzdano i tiho?

Što više razmišljam mislim da bi najbolje bilo da uzmem Deepcool PF500 500W. I ono ima 5 god. garancije, a trenutna cena u G je 300 din. manja nego najjeftinije na e-ponuda. Sačekaću još do sutra ako se neko javi sa komentarom.
 
Pozdrav,
treba mi napajanje za:
  • Gigabyte A520M H
  • Ryzen 3 4300GE
  • 2 x nvme
  • 1 x ssd
  • 2 x 8gb 3200
Napajanje bih kupio u G prodavnici s obzirom da imam vaučer od 3k. Šta biste preporučili da je pouzdano i tiho?

Eto, možda i naučim nešto o napajanjima. Ispravite me ako grešim ali gore predloženi chieftec i Deepcool spadaju u tier E - to avoid. FPS hexa, koji sam ja ničim izazvan ubacio kao opciju, je tier C ali "speculative position". Najbolje se kotira predlog člana @ppredrag - FSP Hydro Pro 500W - tier C. Trenutno mi je on izbor, mada bih najviše voleo da se javi @Dogzilla i kaže mi šta da radim😃
 
FSP Hydro Pro 500W je kod mog klinca u masini. Gura 12100f, rx 6600 i 5 ventilatora bez problema. Ima ga za 1500rsd manje u radnji na A, ali posto imas kupon od 3000rsd izadje jeftinije u G.
 
Nazad
Vrh Dno