Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Ja isto što više čitam sve se više gubim. Uvek postoje i za i protiv preporuke.
Juče sam uzeo Asus TUF gaming B550 plus wifi II i Ryzen 5 5600 ali kad sam sklopio računar bios pišti (ne vidi grafiku)
Napajanje je Thermaltake smart SE 630W i kako čitam nije nešto kvalitetno - na prethodnoj ploči B450 tomahawk max i ryzen 2600 sve je radilo (osim povremenih restarta od kad sam ubacio 3060TI).
Sad je pitanje koje napajanje uzeti 10000-15000 max.
NAPAJANJE 650W CHIEFTEC GPX-650FC, POW ER UP, 80 PLUS GOLD, fully modular - 10900 din

CHIEFTEC PPS-650FC 650W - 13699

Neko FSP Hydro
Ili neko treće ???
Po mogućstvu da je dostupno u radnjama jer Gejming ne može da čeka :) :) :) :)
 
Poslednja izmena:
Probaću da naručim za sutra, valjda će biti na lageru.
Jel ima još nešto da vredi ako ovo ne bude ?
 
Kod ovih prvih nemaju, ali ima 750 za manje više koliko je 650 kod drugih.
 
Našao Asus rog strix 650w gold poslednji komad, baš gde sam juče bio za ploču i pocesor😁😁😁
13900 din
 
Koja je razlika između:

Seasonic Focus GX 750
Seasonic Focus+ 750

S tim da Focus+ ima Gold i ima Platinum.

Ima nekih videa sa "Rattling noise" na ovim Focus GX.

I šta je za preporuku ako se pored njih ubace i:

Evga G3 750W SuperNova
Corsair Cx Builder 750M
Asus ROG Strix 750
Adata XPG Core Reactor 750

Corsair RM650 PSU Blows up
Corsair ended up refunding me for the failed PSU and other destroyed components.
 
Biraj između Fractala i Corsaira.
Blago naginjem Fractalu pošto ga imam i odličan je, ima bolje kablove i trebalo bi da je tiši pošto piše da je u pitanju novija verzija Corsaira koja je manje tiha od stare (2018).
Corsair je i dalje dobar i tih, nećeš pogrešiti ni sa njim. Ako si neodlučan, gledaj koje ima dužu garanciju, recimo...
 
Focus + ne radi sa zahtevnim grafickama. Focus GX je naslednik sa ispravljenim problemom, promenjenim/unapredjenim stampanim kolom
Hvala, to me zanimalo. Inače prodavac mi je naknadno rekao da od ovih 750W za koje sam ovde pitao nema ni jedno (iako ih sve ima na stranici :confused:), već ima samo upravo taj Seasonic Focus GX 750.
Planirao sam Corsair RM650 (njega takođe ima) koje bi mi bilo dovoljno, nego me samo kopka da li bi zbog eventualne "buduće proširivosti" bilo možda bolje ići na neko pristojno 750W. Nudio mi je 850W i to Asus Rog Strix i Adata Core Reactor, ali 850W je već overkill. Meni nekako djeluje da je i 650W dovoljno za širok spektar sadašnjih GPU + CPU kombinacija, ali to je samo laička procjena.
Razlika između Corsair RM650 i Seasonic Focus GX 750 je nekih 30€ (nije problem), samo što za Corsair znam da je dosta dobar, upravo taj imam sada u računaru više od 7 godina, za Focus GX ne znam kako se pokazao.
 
Adata XPG Core Reactor 650W (110 €)
Adata XPG Core Reactor 750W (135 €)
Adata XPG Core Reactor 850W (150 €)

Ima i skuplji Asus ROG Strix 850W (171 €).

Zašto na Amazonu Adata XPG Core Reactor ima vrlo malo ocjena i komentara, dok Corsair, Seasonic, Asus Rog Strix imaju mnogo?
Kakav je taj Core Reactor? Osim što vidim da na testovima kažu da je bučan na većim opterećenjima (ali kažu da je na uobičajenom opterećenju od oko 400W nečujan).
 
Zato što malo ljudi kupuje ADATA napajanja, nisam ni znao da ih prave.
 
@Vader

@MegaSkot

Adata XPG Core Reactor serija je jedna od najboljih serija ikad proizvedenih, zaslugom sefa R&D u Adata-i, XPG-u, koji je prethodno radio u Bitfenix-u i zasluzan je za Formula Gold i whisper M serija napajanja.

barabar covek sa sefom R&D Corsair-a jonnyGURU-om i sefom R&D u be quiet!-u.

Top 3 coveka za napajanja na svetu najverovatnije trenutno.

na primer novo XPG Fusion ce biti prvo napajanje sa GaN tranzistorima, i XPG je trenutno jaci od svih drugih i bice prvi na trzistu sa tom tehnologijom, koja ima, odnosno to Fusion napajanja ima potencijal da obori Corsair AX1600i sa trona najskupljeg/napajanja sa najacim/najmodernim tehnologijama i delovima.

cak je originalno XPG Fusion trebalo da bude prvo Dijamantsko napajanje na svetu, ali imaju nekih problema, ne zna se da li ce uspeti Cybenetics Diamond da ispune, mozda samo Titanijum nazalost.
 
Poslednja izmena:
Uzeo je cene sa KP, koje naravno nisu azurirane
 
U pitanju je BiH, olx.ba, nešto kao KP. Prodavac mi je maloprije potvrdio da ga ima, a on čak i drži ažurne cijene, za garanciju je rekao da nije siguran da li je 3 ili 5 godina, provjeriće.
 
Koje slabije napajanje za konfiguraciju bez grafičke kartice, za recimo 5600G i 16/32 rama, par hdda, ali to i nisu potrošači? Da je kvalitetnije, recimo bronzano.
 
Valja li cemu GAMDIAS 650W 80 Kratos P1-650G? u prilici sam da ga uzmem za manje od 4k. na tier listi je stavljeno pod tier c speculative.
 
Poštovani,

Planiram da promenim grafičku karticu, Aorus RTX 3080 10G za Aorus 3090 24GB.
Trenutno koristim EVGA 750W G3 Gold napajanje i sve radi perfektno, tiho, hladno, ali zbog prelazka na jaču karticu mislim da je bolje da kupim nešto još malo jače.
Imam u ponudi EVGA 850 P5 Platinum napajanje, što bi trebalo da je dovoljno za moju konfiguraciju (R9 5900X, 4x16GB RAM, buduća RTX 3090 1x M.2, 2x SATA HDD, CM PL360 Flux, 4 ventilatora)?????
Moja iskustva sa EVGA napajanjima su zaista dobra, tako da bih ostao pri istom brendu,

Hvala unapred!
 
Nazad
Vrh Dno