Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Pozdrav. Pošto su im gotovo iste cene kod nas, koje je po vama bolje napajanje: Seasonic M12II EVO 520 ili Gigabyte G750H? Može i preporuka za neko treće do 9000 din.

G750H dok je na raspodaji po toj ceni nema bolje kupovine. Njegova cena je posledica smanjene traznje za minig napajanjima i dosta je ispod nabavne cene uvoznika.
 
Pozdrav,
planiram da kupujem kompjuter sklapao sam neke jeftine za mene solidne komponente samo ne znam da procenim snagu napajanja pretpostavljam da treba biti 650W ili 750W?

Intel Core i5-8600K 3.6GHz
Asus TUF H310M-PLUS GAMING
Kingston HYPERX 2400MHz CL15 - HX424C15FB/16 DDR4, 16GB
Gigabyte nVidia GeForce GTX 1060 WINDFORCE OC, GDDR5 192bit, 6GB
SSD Kingston SA400S37/240G 2.5, SATA III, 240GB

Hvala.
 
^ Ne mozes da overklokujes CPU na toj ploci, tako da je bacanje para ako uzmes K procesor.

intel-motherboard-chart-100754377-large.jpg


Sto se napajanja tice, "kvalitetnih" 550W bi ti bilo sasvim dovoljno - https://seasonic.com/focus-plus-gold
 
Meni 6700k na 4.6ghz i klokovana 1070(konf koja mi je prikazana) ne prelaze nikada 350W.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Neo Eco :)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Zna li se šta je spakovano unutra?

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Posedujem vremesni racunar Asus P5Q PRO ploca, Core 2 Quad 9650 procesor, Nvidia GT930 graficku I ostalo da kazemo standardno hdd, otpika, yvucna karta dva dodatna ventilatora itd. Imam napajanje Chieftec GPS-350EB-101A 350W, sto mnogi kazu "staro dobro". E sad, da li je to dovoljno napajanje za ovu konfiguraciju? Meni racunar radi normalno, samo sto se ponekad desi da na sekund slika bude crna i onda se vrati i sve normalno radi. Sad ne znam da li moze da bude do napajanja. Nikad se ne resetuje i ne deluje mi da je napajanje vruce. Na raznim kalkulatorima po internetu racunao sam koliko mi navodno trose komponente i uglavnom je tu kao negde oko 370W. Spremam sam da kupim novo napajanje ako je potrebno pa mi recite da li bih trebalo to da ucinim, da li je postojece po vama dovoiljno ili nije? Sta bih mogao da kupim od kvalitetnih napajanja za ovu konfiguraciju? Hvala.
 
Vec neko vreme razmisljam da zamenim napajanje koje mi je delovalo preslabo za masinu iz potpisa, cak sam i u ovoj temi jednom vec pitao za savet ali nekako sam to uvek odlagao zbog drugih stvari jer je guralo kako tako.
Juce je nesretni chieftec eksplodirao i izbio osigurac u toku rada, srecom, sem frontalnih usb3.0 portova koji ne rade ali ne mogu biti siguran da je zbog toga, izgleda da nije povuklo nista drugo sa sobom.

Sa obzirom da je proslo dosta vremena od kad sam trazio savet ovde da li se nesto promenilo?
Koje je najbolje napajanje trenutno koje se moze kupiti kod nas ili kod madjara u rangu od nekih 50-70 evra?

Vidim da se preporucuje ovaj seasonic gold od 550w ali mi je mnogo da dam 100evra a neku opciju za uvoz iz nemacke nemam. Napajanje bi guralo klokovan fx procesor, 7870 grafiku i ssd, hard i sce ostalo sto ide uz to a u buducnosti ako bi se menjale komponente nikad ne bi bilo nista jace od trenutnog mid range racunara sa jednom grafikom.


Sent from my E6653 using Tapatalk
 
Po cemu su pomenuti modeli seasonic i antec napajanja su bolji izbor od fsp hexa napajanja kako bi opravdali razliku u ceni?

Procitao sam u jednom postu da fsp napajanja imaju japanske kondezatore, da li je to slucaj i sa seasonic i antec modelima?

Pozitivno se pricalo ovde o EVGA B seriji napajanja, kakvo je ono izbor u odnosu na ostale i generalno jel ima jos neki predlog i kako bi medjusobno rangirali ova napajanja?

Takodje da li da ih trazim u domacim maloprodajama ili kod madjara?

Ne volim kada me muka natera ovako na brzinu da kupujem bilo sta pa sam mozda malo dosadan kako bi napravio sto bolji izbor i sto pre seo za racunar ponovo :)

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Cena je deluje dobro ali po racunu iz oglasa i komponentama na njemu deluje kao da je iz rudnika napajanje. Nemam nacina da proverim da li je sve sa napajanjem u redu jer nisam iz Loznice i nemam razloga da verujem coveku na rec.

Da li je taj gold standard dovoljno bitan da se isplati rizika u odnosu na novo napajanje sa bronze standardom?

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
Tako nekako i ja razmisljam.

E sad posto bi zeleo vec sutra da porucim napajanje ako je moguce koji od tri predloga koja sam dobio predstavlja najbolji izbor ako boljeg predloga nema. Koliko vidim razlika u ceni je dovoljno mala da ne bude odlucujuci faktor.

FSP HEXA 85+ 550W (650w verziju sam nasao samo)
Antec NE550C
Seasonic SS-620GB

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
Seasonic bi bio first choice, ali sastavljao sam skoro komp sa FSP HEXA 85+ 650W napajanjem i mogu ti reći da su izuzetno kvalitetna (OEM proizvođač napajanja koji polako sada ulazi u retail vode) tako da nećeš pogrešiti sa ta dva koje god da uzmeš. Jedino što nisu modularna pa ćeš morati malo da se namućiš oko sakrivanja kablova, pošto ih ima ;)
 
Nazad
Vrh Dno