Šta je novo?

Koja ploča za Ryzen 2600 i još par pitanja

Drafer

Poštovan
Učlanjen(a)
29.01.2017
Poruke
519
Poena
70
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 2600
Matična ploča
Gigabyte B450 AORUS M
RAM
2x8GB DIMM DDR4 2400MHz Patriot CL17
GPU
Inno3D GeForce GTX 1660 Super 6GB Twin X2
Storage
Seagate Barracuda 1TB + SSD M.2 128GB Patriot Scorch NVMe
Zvuk
Asus Xonar DGX
PSU
Thermaltake Smart RGB 600W
Kućište
MS industrial cyclops V
Monitor
AOC Q3279VWFD8
Miš & tastatura
A4Tech Bloody Q81, RAMPAGE KB-R90 ORION
Ostale periferije
UPS Mustek 800EG, 85
Mobilni telefon
Xiaomi Mi 11i
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Planiram da menjam matičnu ploču i procesor, verovatno ću uzeti Ryzen 2600 i neku ploču za njega, ali da mi ostane RAM memorija stara - Memorija DIMM DDR4 8GB 2400MHz Patriot CL17
Dakle, u Emmi pošto mi je najbliža prodavnica nemam baš veliki izbor matičnih ploča, pa da čujem vaše mišljenje.
Ne bih opet neku mini ATX jer imam RX 560 i muzičku karticu pa ventovi nemaju mnogo vazduha, a piše da moje kućište podržava full ATX pa sam zato izabrao ovu:
Asus AM4 Prime B350-Plus

Neću ništa overklokovati pa mi ne treba neka nabudžena ploča, već obična na kojoj će mi sve raditi, dakle stara RAM memorija, grafička RX 560 i muzička kartica Asus Xonar DGX
Pa da čujem vaše mišljenje, da li je OK ova ploča ili neku drugu da uzmem, ali ne mnogo skuplju
Takođe da čujem da li može da mi ostane staro napajanje, 500W Raidmax RX-500XT. Trebalo bi da može po onom kalkulatoru, ali opet bolje je da pitam.

Evo čisto da vidite na slici kako je na mini ATX stanje kod mene, zato bih izbegao tu veličinu sada

 
Ova ploča je u pitanju, Gigabyte AM4 B450 AORUS M
Čitao sam da se ssd m.2 i greje baš kao radijator, a ova ploča ima hladnjak za njega.
Problem je što je RX 560 veliki kao cigla pa će da prekrije i taj hladnjak i ssd pa će biti još toplije.
Dobra stvar je što sam otkrio da moje kućište ima napred jedan ventilator pa ću ga sutra spojiti da malo hladi, slučajno sam danas video kablove sakrivene...
200a2a611fab960d4d605f6b6cf28b1c.jpg


Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Mora neki kuler i da izvlaci vazduh, samo guranjem vazduha u kuciste ne dobijas puno (pravis jos veci haos). Ja nemam problema sa mojom RX 470 i pod punim opterecenjem ne vrte se ventilatori na MAX. Ali drzim bocnu stranu otvorenu dok ne promenim kuciste. Ako ja nemam problem sa mojom grafickom koja je jaca od tvoje ne verujem da se to greje preterano osim ako nije puna prasine i ne vodis racuna o svojim komponentama.
 
"Tower" cooler za procesor, pošto on tera vazduh pozadi - ka napolje iz kućišta, a ne od gore ka procesoru, pa da topao vazduh onda ide bočno od procesora i greje ostale komponente, ostajući u kućištu.

Ventilatori kućišta: dole i napred (u donjem delu kućišta bolje) po jedan ventilator da ubacuju vazduh, a gore i pozadi (u gornjem delu kućišta) po jedan da izvlače.

Ako se stavlja "samo" dva - onda po jedan dole i jedan gore prvo.

Krajnja mera, ako ni to ne pomogne, bočni ventilator koji duva na komponentu koja se i dalje previše greje. Taj bočni će malo remetiti vazdušnu struju koja ide od donjeg/prednjeg dela ka gornjem/zadnjem (ako se postave ventilatori kako sam opisao). Njega bih ostavio za kraj, ako baš mora.
 
Nema prašine, novi su delovi. Prošle nedelje sam prodao ploču i procesor koji su tek na pola garancije, a usisavam redovno i nemam decu da dižu prašinu. Primetio sam da ko ima decu ima i prašnjavo kućište.

Nije se nikada grejao ali sada se skupilo više delova na minijaturnoj ploči 24x24cm (a grafička je kao cigla). Dakle napred imam filter za vazduh i ventilator za koji nisam ni znao da postoji, a nazad gore napajanje izvlači topao vazduh i gura napolje. Ne bih preteranu buku da pravim, ali videću do leta da li će se grejati. Do sada sa i3 6100 se nije ništa grejalo

bc6c51e4d87c7d71f032f757fc950208.jpg


32ad7c818c7ccd2f0ad53481f295a652.jpg

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Bolja su kućišta gde je napajanje na dnu. Uvlači sebi odmah hladan vazduh (i izbacuje ga napolje).

Kod tvojeg napajanje dobija već ugrejan vazduh iz kućišta.

Za prašinu zavisi:
Što više stoji kućište, to manje prašine kupi.
Što je viši sprat, to bolje.
Zeleni pojas pored kolovoza ispred kuće/zgrade isto puno znači.
Uz spremanje, naravno - tepih, još ako se ne čisti dobro je nezgodan. Druga krajnost je parket koji se redovno briše...

Deca su tu najmanji problem. Eventualno zbog manje vremena i brige za spremanje i izduvavanje prašine. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Juče sam sastavio komp, imam problema svakih sat vremena, plavi ekran.
Nisam nikada voleo windows 10, uvek mi je bio kilav, nikad duže od nedelju dana ga nisam koristio, a probam ga od kada se pojavio,
juče ga stavim i stalno se nešto zabrlja... ali nije to bitno, tako će raditi dokle god budem imao windows 10.

Prvi problem je bio kada sam ga doneo kući da ne vidi hard diskove, pa smo ga moj prijatelj (i vaš sa foruma) i ja čerečili.
Greškla je bila što sam kupio SSD M.2 memoriju jer je on isključio sve sada portove.
Gore na slici desno se vide dva sata porta, tamo su bili ubodeni kablovi, kasnije smo ih stavili nazad, tamo ima još četiri pa opet neće pa premeštaj, vadi i jedva proradi, ali dvd rom mi opet ne radi.
Moraću stari SSD da iščupam pa na njegovo mesto da ubodem dvd.
Da li neko zna kakav redosled ovde ide, ovo nije normalno?
Trebaće mi i neka preporuka za veće kućište, jedva smo ga sklopili, skoro da nam je pinceta trebala.
 
Ti se namuci kao Damjanov zelenko sa tim kompom i ja malopre pusti komp u rad napokon, stigao mi danas monitor napokon, trenutno vrsim update win 10, inace imam skinutu verziju neku staru sa njihovog sajta pa ima dosta update, kupio na ebay kljuc za 5 dolara, activirao i sad cekam da zavrsi update pa da se pozabavim sto mi ne vidi hard od 1tb, isto ubo novi ssd i na njega nov win, vidi mi komp ssd i dvdrw a ne vidi hdd, pa cu posle da vidim u biosu da nije nesto iskljuceno.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Ne valja ovo đubre, moraću da ga vratim.
Em sto mu ne rade sata slotovi, nego ne mogu da koristim Windows od plavih ekrana, ponekad svakih pet minuta mi se gasi.
Flešovao sam bios, menjao mesta ram memoriji, instalirao novi Windows... Ne znam šta ne valja osim što znam da je AMD problem i Windows 10, uvek sam sa njima imao problema ali ne baš toliko kao sada

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
RTFM :smash:

Seriozno, nešto nije u redu čim imaš toliko problema, ljudi stalno sklapaju mašine sa tim komponentama. Nešto mi govori da ti i drugar ne radite nešto kako treba...

sad cekam da zavrsi update pa da se pozabavim sto mi ne vidi hard od 1tb, isto ubo novi ssd i na njega nov win, vidi mi komp ssd i dvdrw a ne vidi hdd, pa cu posle da vidim u biosu da nije nesto iskljuceno.

Da ti HDD nije formatiran kao MBR a SSD kao GPT?
 
Poslednja izmena:
Namestio sam, hdd od 1 tb nije imao dodeljeno slovo, pa sam mu rucno dodao F i sad je sve ok.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Ja sam opet danas dva puta ubacio novi Windows, radio je oko 5 sata bez problema i evo sad opet svakih 5 minuta imam plavi ekran.
Ne znam više šta da radim.
Ako ga nosim na reklamaciju biću bez njega mesec dana i još će da ustanove da je sve ispravno
80f2d3920a3b506a56380235b8b4c0ae.jpg


ad676e546f666d41906ddf847117fa65.jpg

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Skini WhoCrashed i on ce ti reci sta crashuje.

Odakle skidas Windows? Ako nisi, skini Media Creation Tool od MS-a i napravi preko njega bootabilni USB, pri instalaciji obrisi sve one stare sistemske particije(one male) kao i C. Nakon instalacije sistema drajvere za LAN i zvuk skini sa sajta proizvodjaca ploce, AM4 chipset drajver sa AMD sajta. Odradi i bios update ako nisi.
 
sve sam to uradio odavno, update biosa juče, windows 10 sam skinuo preko tog programa pre mesec dana, drajvere sa zvaničnog sajta skinuo, mislim da je to normalno za AMD, pisao sam ja to na forumu pre mesec dana da neće biti dobro...

Probaću sad sa tim WhoCrashed programom.
 
Nešto bih rekao da ne odrađuje clean install sa sve formatiranjem C drajva...

Brza pretraga te IRQL greške kaže da je mahom zezancija sa drajverima i da se često dešava kod migracije starog sistema na novi...

Ne znam, nedavno kad sam prešao na Win 10 LTSC jedini drajver koji sam instalirao sa sajta ploče je Realtekov za zvuk. Možda i INF drajver za chipset, ne sećam se. Sve ostalo je Windows sam našao...i sve radi ok.
 
Poslednja izmena:
novi windows sam stavio i to nekoliko puta, pa repare, pa reset windowsa... nisam klonirao diskove.
A pisalo je u vezi memorije nešto, svaki put piše drugo

bc888668944edb848188c53d690d9815.jpg
 
Jesi li formatirao particiju na koju ide Windows prilikom instalacije? Mani reset, repare...instalacija od nule uz format.

ne znam šta bi moglo da zeza, može da se desi da je nešto s RAM-om...
 
Jesam formatirao, prvi put nisam, ali posle sam i to uradio.
Nema šta nije bilo, malo pre se ukočio pa neće ni miša da pomeri, ma ništa ne valja.
Sada testiram memoriju preko Windows memory diagnostic tool, za sada piše da nema greške.

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Probao sam i to dok mi nije dosadilo, ima 4 slota pa sam probao nekih 6 kombinacija, radije bih se ubio nego da opet to radim.
Sutra ću zvati call centar u Emmi pa neka oni vade oči sa njime. Nisam od utorka izlazio iz sobe, samo se nerviram oko đubreta

d79de149eeb102f820560ad6333ac4dd.jpg
 
Poslednja izmena:
evo, onaj program uhvatio nekoliko plavih ekrana, ali to meni ništa ne znači. ne prošlom kompu je radila ova memorija dobro, ali ovo je amd pa se mnogo očekuje

On Sat 24.11.2018. 00:37:45 your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\WINDOWS\Minidump\112418-14406-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x1B1040)
Bugcheck code: 0x1A (0x61948, 0x11E118, 0x1, 0x11E118)
Error: MEMORY_MANAGEMENT
file path: C:\WINDOWS\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that a severe memory management error occurred.
This might be a case of memory corruption. This may be because of a hardware issue such as faulty RAM, overheating (thermal issue) or because of a buggy driver. This problem might also be caused because of overheating (thermal issue).
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.



On Fri 23.11.2018. 23:56:27 your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\WINDOWS\Minidump\112318-15484-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x1B1040)
Bugcheck code: 0x1E (0xFFFFFFFFC0000005, 0xFFFFF801559CED37, 0x0, 0xFFFFFFFFFFFFFFFF)
Error: KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
file path: C:\WINDOWS\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that a kernel-mode program generated an exception which the error handler did not catch.
This might be a case of memory corruption. This may be because of a hardware issue such as faulty RAM, overheating (thermal issue) or because of a buggy driver.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.



On Fri 23.11.2018. 23:30:10 your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\WINDOWS\Minidump\112318-20750-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x1B1040)
Bugcheck code: 0xA (0x5623, 0x2, 0x1, 0xFFFFF8062DF1F065)
Error: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
file path: C:\WINDOWS\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that Microsoft Windows or a kernel-mode driver accessed paged memory at DISPATCH_LEVEL or above. This is a software bug.
This bug check belongs to the crash dump test that you have performed with WhoCrashed or other software. It means that a crash dump file was properly written out.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.



On Fri 23.11.2018. 23:24:15 your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\WINDOWS\Minidump\112318-15000-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x1B1040)
Bugcheck code: 0x1E (0xFFFFFFFFC0000005, 0xFFFFF8046A660D37, 0x0, 0xFFFFFFFFFFFFFFFF)
Error: KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
file path: C:\WINDOWS\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that a kernel-mode program generated an exception which the error handler did not catch.
This might be a case of memory corruption. This may be because of a hardware issue such as faulty RAM, overheating (thermal issue) or because of a buggy driver.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.
 
Najbolje bi bilo da daš nekom iskusnijem da pregleda tu tvoju konfiguraciju. Moguće je da je ploča neispravna pa će ti za eliminaciju trebati druga da to ustanoviš. Može biti i do memorijskih modula, tek na kraju bih posumnjao na procesor. Za 20+ godina imao sam 1 neispravan AMD procesor.
 
Procesor u 99% slucajeva ima dva stanja, radi i ne radi, a u 99.9% od tih 99% je stanje radi, izuzev slucajeva gde je spaljen overklokom, udarom groma i sl.
 
Probao sam i to dok mi nije dosadilo, ima 4 slota pa sam probao nekih 6 kombinacija, radije bih se ubio nego da opet to radim.
Sutra ću zvati call centar u Emmi pa neka oni vade oči sa njime. Nisam od utorka izlazio iz sobe, samo se nerviram oko đubreta

Evo kako bi trebalo staviti memorije:



959debce786531747e9cec5d3efd4b15.jpg


Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Nisam rekao da je neispravan procesor nego uopšte, sa AMD da ću imati problema jer je AMD, nisu dobri sa drajverima, nestabilan je, kod intela nisam nikad imao ovakvih problema, a sa amd jesam i ranije mada ne baš ovakvih problema ali uvek je bilo nešto.
To sam pisao još pre mesec dana da očekujem kada nešto kupim da to i radi, a kod AMD to nije baš tako, možda neke ram memorije neće da rade na ploči gde je amd...

Na ovoj slici u vezi memorije nisam ništa zaključio probao sam svakako da ih stavim u 1+2, 1+3, 1+4 (ovako kada stavim sistem vidi samo 8GB), 2+3, 3+4... Uvek bude pre ili kasnije plavi ekran koji mi na kraju pokvari ceo Windows pa onda kreće nova instalacija, a nekad bude plavi ekran i na svež Windows, valjda samo update i drajvere pokupi i već ne valja.
Treba sa nekim programima da ga testiram pa da znam da li se optereti ram ili šta je već
 
Poslednja izmena:
Stavio sam sada u 2 i 4, piše da imam svih 16GB, onda sam zaboravio, mislim da sam onda stavio u 1 i 4 kada je radila samo jedna memorija.
Videću kako će sad raditi.
Čak i da radi ovo, opet mi ne radi DVD rom u bilo koji slot da ga ubodem od mogućih 6
 
Poslednja izmena:
Ako ploča ima više od 4 SATA porta, onda oni (5. i 6.) dele magistralu sa m.2 slotom. To važi za B350/B450 ploče, mada treba proveriti konkretan model. U suštini, kome ne treba više od m.2 + 4xSATA, nema oko čega da brine

Sa teme o b450 plocama.

Da li si proverio QVL za plocu i prema istom uzeo memoriju?
 
Znam to, čitao sam ranije, ali od 6 slota baš da ni na jednome ne radi dvd to je baš čudno.
Uradnji u Emi su mi ga sklapali pa nije radio ni jedan hard disk pa sam se setio da sam to pročitao ovde i uključio sam kablove od hardova sa druge strane ploče (ima još 4 tamo)
i tada je sistem video samo jedan hard pa sam kombinovao u druge sata portove dok nije video dva, kasnije sam isključio jedan pošto je stari ssd od 60GB, na njegovo mesto uključio DVD rom i opet ne radi
sada mi je samo hard disk ukjučen i onaj M.2 SSD
 
Nazad
Vrh Dno