Šta je novo?

Koja navigacija za auto?

Santa

Čuven
Učlanjen(a)
03.01.2003
Poruke
1,515
Poena
675
Znači potrebno mi je:

Dobre mape (pre svega Beograd i veći gradovi u Srbiji), Bluetooth handsfree, dobar POI manager (biće mi potreban veći broj tačaka sa svojim opisom, koje ću sam unositi).

Zasada su mi se svideli Mio c520 i iPaq 316. Čini mi se da sa Garminovim uređajima dolazi dosta manje mapa, tako da je i to jedan od faktora koji je bitan. Naravno, i za ostale uređaje me takođe zanima šta će biti sa mapama, da li je update mapa besplatan, i tako dalje.

Hvala vam unapred na predlozima.
 
Sa Garminom možda dolazi manje mapa, ali Infotim jedini razvija mape za Srbiju, tako da se mapa Srbije konstantno poboljšava. Takođe, jednom kupljen SCG Route (sada ide verzija 1.6) može da se dopunjuje sa novim mapama Srbije. Garmin jeste skuplji od konkurencije, ali... Imaš npr. Garmin Mobile XT koji dolazi na SD kartici i koji možeš da koristiš sa bilo kojim GPS enabled uređajem - čitaj mobilni, PDA, laptop + BT prijemnik...

Neki modeli su ti trenutno na sniženjima, tako da obrati pažnju (npr. pojedini iz Nuvi 200 serije)...
 
Bluetooth?

Koliko videh galeb ga nema, a ni nuvi 200?
 
Poslednja izmena:
Takođe, jednom kupljen SCG Route (sada ide verzija 1.6) može da se dopunjuje sa novim mapama Srbije. Garmin jeste skuplji od konkurencije, ali... Imaš npr. Garmin Mobile XT koji dolazi na SD kartici i koji možeš da koristiš sa bilo kojim GPS enabled uređajem - čitaj mobilni, PDA, laptop + BT prijemnik...

Ako se ne varam poslednji update mape je 1.5. Ako je izasao 1.6 molim za informaciju gde moze da se nabavi......
 
Nije još, ali se najavljuje uskoro...
 
Mislio sam da će ipak više ljudi izneti svoje utiske :) No nema veze, u narednih nekoliko dana ću se odlučiti za model i proizvođača.
 
Mislim da nas ima mnogo više koji navigacione softvere koristimo na pocket PC uređajima, ili telefonima, ti tražiš zaseban uređaj. Verovatno je to razlog zašto se malo ljudi javilo.
 
U svakom slucaju, ako ti je primarna mapa Beograda i Srbije, razmisli o nekom od jacih Garmin modela, posto se kod njih ipak najvise znacaja pridaje kod azuriranja i tacnosti mapa za nas region....
 
Garmin modeli su skupi, i kada ti zatreba neka dodatna mapa moras da platis
moja preporuka: prestigio
mozda ime bas nije zvucno, ali je odnos kvalitet/cena odlican. o pokrivenosti Srbije necju ni da pricam jer je ODLICNO odradjena

ovde imas dva modela: http://yu.prestigio.com/products/GPS

tu moze spogledati i njihove karakteristike, jedan kosta 16.000 a drugi 20.000 i vrede svaki dinar,
ovaj manji je kupio burazer, a ovaj vecji njegov ortak.

pakovanje je full, garancija je dve godine, sirf III star, u paketu se dobija, CD sa mapa, olovkica, USB kabl, eksterna antena, punjac za auto, kucni punjac, vakuum drzac

od mene topla preporuka
 
Covek lepo rece da su mu bitne mape, a kome je to vazno za podrucje Srbije, nema drugi izbor nego Garmin. Samo Garmin mape valjaju.

Kao sto neko vec rece, XT verzija softvera se dobija na MicroSD kartici i moze se koristiti na PDA, i mobilnim telefonima a radi i sa GPS prijemnicima koji nisu Garmin. To praktično znači široku mogućnost izbora uređaja na kome će se mapa koristiti, a PDA se sam nameće kao univerzalno rešenje.
 
Elem, nakon višednevnog razmišljanja, ipak sam se na kraju odlučio za jedan drugi uređaj, bolje reći najjeftiniji 4,3" uređaj sa pristojnim izgledom. Radi se o Galeb GND 002 uređaju :)

Nećete ga pronaći na site-u Galeba, a ni Google Vam neće pomoći. Naime radi se o uređaju kompanije MAG, sa oznakom GS 4020 sa logo-om Galeb Group.

Specifikacije na http://www.gps.mag-digital.com/Channels/Products/showDetail_02_GS4020_B.asp

Za razliku od gotovo svih novih GPS uređaja, GND 002 nije baziran na SiRFStar III čipu, već meni potpuno nepoznatom MStar. Preciznost je po meni sasvim zadovoljavajuća, a po rečima g. Danijela (korisnik sa benchmarka), nema neke velike razlike u preciznosti (ukoliko grešim, molim da me ispravi).

Za ovih par dana korišćenja, sasvim sam zadovoljan, osim dve mane na koje me je Danijel i upozorio.

Prva je nosač uređaja za auto koji deluje jako krhko, i nije dovoljno dobrog kvaliteta.
Druga je možda malo čudnija, naime iako uređaj sa gornje strane ima prekidač On/Off, kao i taster sa simbolom za isključivanje?? , pritisak na taj taster samo isključuje pozadinsko osvetljenje, tako da slučajnim pritiskom na touchscreen možete aktivirati neku od opcija. Prilično čudno, međutim verujem da se može ispraviti u nekoj od revizija firmware-a.

EDIT: Dok sam pisao moje utiske, pronašao sam dosta bolji i tačniji review :D

Galeb GND 002
 

Prilozi

  • galeb.jpg
    galeb.jpg
    119.7 KB · Pregleda: 463
Poslednja izmena:
@Santa
Osetljivost je odlicna, a preciznost zadovoljavajuca. MStar ima osetljivost od 161 db - to je u stvari minimalni nivo signala koji moze da prati i odrzi GPS fix. Po mojim testovima ovo jeste tako sto ga cini poprilicno osetljivim u losim uslovima prijema. Doduse to jesu reflektovani signali i treba razlikovati osetljivost od preciznosti. Preciznost je zadovoljavajuca. Veliki plus je cena uredjaja koja je u klasi 3.5 inchnih uredjaja.
Sto se tice firmware-a za taj uredjaj - moguce je da ce to biti ispravljeno u nekoj novoj reviziji - ali to treba sacekati.
 
Hvala na brzom odgovoru, sve u svemu funkcionalnost uređaja me potpuno zadovoljava, POI manager radi svoj posao oslično (to je već stvar software-a), a i DiVX filmovi rade besprekorno, što me je zaista iznenadilo :)

BTW, bluetooth ću ipak uzeti zasebno :)

E da, još jedno pitanje, na koji način je moguće pristupiti samom operativnom sistemu? :)
 
Poslednja izmena:
Kakve mape ima taj Galeb za Srbiju?
Da li mogu da se porede sa Garminovim?
 
Mislim da svi kažu da su Garminove mape najbolje (nažalost nisam ih koristio), a na Galebu su karte Srbije 2007.07, od Contrasta (plan plus), u principu su ok :)
 
na zalost meni se dizajn garminovih mapa kao i ceo meni u opste ne svidja (prethodno sam koristio tomtom pa mi je mozda ostala navika) ali u pitanju je samo stvar ukusa

koliko sam mogao da vidim sa gore postavljenog linka, cini mi se da ovaj uredjaj koristi iGo mape, bas kao i prestegio koje su odlicne.

meni se nikako ne svidja sto nema sirf III star, smatram da je to jako bitno, i nikad nebih zeo uredjaj bez tog prijemnika

inace koja je cena bila?
 
18900 RSD (imaš i na linku koji sam ostavio test).
 
Mio P560

Ja sam od skora uzeo Mio P560 i testiran u 2 voznje sa iGO softverom, trenutno prckam sa instalacijama koje cega, mislim da je xtra stvar ali za nekih 10 dana ce biti neki veci opis ;)
 
Sa Garminom možda dolazi manje mapa, ali Infotim jedini razvija mape za Srbiju, tako da se mapa Srbije konstantno poboljšava. Takođe, jednom kupljen SCG Route (sada ide verzija 1.6) može da se dopunjuje sa novim mapama Srbije. Garmin jeste skuplji od konkurencije, ali... Imaš npr. Garmin Mobile XT koji dolazi na SD kartici i koji možeš da koristiš sa bilo kojim GPS enabled uređajem - čitaj mobilni, PDA, laptop + BT prijemnik...

Neki modeli su ti trenutno na sniženjima, tako da obrati pažnju (npr. pojedini iz Nuvi 200 serije)...

Pa ne bih bas rekao da Infoteam razvija jedini mape za Srbiju koliko ja znam za IGO/MioMap software mape za srbiju potpisuje Contrast koji inace radi i PlanPlus i mape su im prilicno dobre ... plus veca dostupnost mapa ( doduse ne na legalan nacin ) a i cena...
A to sto se tice tih kombinacija mobilni + BT ili laptop i GPS prijemnik za kola su cista glupost . Uzmi lepo neki PNA (personal navigation assistat) i neces pogrešiti
 
@ ZAK

mislim da gresis kada kazes " cista glupost " ,) ja recimo imam MIO P560 i Garmin, iGO, i MIo navigaciju ( TomTom nema dobre mape za Srbiju pa nisam hteo da se zezam a Route66 takodje ) ... neke radi probe neke koje mislim da zadrzim ...

Sve rade, gps radi isto ako ne i bolje od PNA uredjaja + ostale pogodnosti ... cik da te vidim da stavis iGO i Garmin na jedan PNA ;)

reci ' cista glupost " dodje iz neznanja ili iz zlobe ,)

p.s. znam da ce neki reci " a sto iGO i MIO zajedno kad je to isti softver : . . pa reko cisto da probam da vidim kako funkcionisu vise softvera na jednoj masini ..
 
Poslednja izmena:
@KOLOS

Proveri cenu i na linku koji sam ostavio. Prilično je pala cena. :)
 
o proizvodima iz galeba sve najgore, nista vise nista manje. pozdrav
 
Bas lepo od tebe sto si nam i objasnio zasto...:d

I ja isto hocu da uzmem neku navigaciju, razmisljam o Garminu. Vidim podeljena su misljenja.
 
Garmin ima redovan update mapa za Srbiju i Crnu Goru juce izasla verzija 1.6, mapa evrope na sd kartici je oko 18000. Po meni ozbiljnije je izrade od ovih Galeb,Crypton,Prestigio resenja ali sa njima dobijas mapu cele Evrope ili ako ne dobijes lako se mozes snaci. Najbolje da pogledas u Infoteamu imas dva ukljucena Garmina za testiranje,takodje dosta uredjaja imas u radnji kod Arene.Od ovoga sto imas kod nas da kupis Garmin,Mio najbolji pa par mesta pa svi ostali.
 
Zavrsavamo uporedni test GPS uredjaja dostupnih kod nas: nadam se da ce za desetak dana biti online posto u petak jos uzimamo Prestigio modele. Ko ne zuri moze da saceka, i nama je jako stalo da dodjemo do odgovarajucih resenja...
 
Da li ce se u tom uporednom testu naci i Panasonic GP50N, koji je sobzirom na karakteristike i cenu, interesantan uredjaj.

poz
 
Iako je to ruzno reci, ako vec imate solidan mobilni najpametnije je koristiti Garmin. Em je fenomenalno precizan, em je definitivno najjeftinije resenje (za one sa plicim dzepom). Nokia LD-3W GPS prijemnik kosta samo 6000 dinara i prakticno je to sve sto vam treba...
 
Nazad
Vrh Dno