Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Poz. Nisam baš čitao temu i ne razumem se u klime a prvenstveno bih uzeo neku koja bi mogla normalno da greje. Nemam izolaciju, mada uradiću spušteni plafon gde ću staviti vunu. grejao bih oko 24m2 što nije puno, ali ne znam šta bi tu najbolje vršilo posao a da nije preskupo. Čisto sumnjam da bih mogao da izdvojim više od 70.000.
Svaka pomoć i savet su dobrodošli.
Hisense energy pro plus.
 
Cena je skoro pa ista. Hisense zvuči bolje kao ime i verovatno je efikasnija
Stavljate me u dilemu ili možda bude i trileme haha
 
Ovako, nisam termoinzinjer ali ako sam dobro racunao to je ovo za kucu od 145m2 bez izolacije , puna opeka, blok + malet ima bolje karakteristike jer temp moze da se prenosi samo gde ima materijala a ne kroz supljine

Pogledajte prilog 402787


na 15c da nam u kuci bude 24c bez izolacije imamo oko 8kw toplotnih gubitaka tj toliko nam toplote treba da bi odrzavali tu temp od 24c.

Jedan stepen vise ili manje je ogromna razlika. Nekome ce biti dovoljno 22c

Pogledajte prilog 402769
Posto klima na 15c ima super efikasnost grejanja i lagano moze da pravi 8kw toplote od 2kw struje 2x24x30=1440kw
Sa blokom je 1100kw mesecno

plus ostatak potrosnje ulazi najverovatnije u crvenu zonu pa sam stavio 1800kw.
Pogledajte prilog 402781
Manje od 1t peleta


na 10c da u kuci bude 24c

Pogledajte prilog 402770

Ovde mozemo da racunamo 3kw x24x30 = 2160kw za mesec dan
Sa blokom je 1500kw mesecno

Pogledajte prilog 402771
mesecna cena za grejanje sa ostalim racunima oko 300e = 1 tona peleta (koliko pojede objekat bez izolacije peleta to tek treba izracunati)


na 5c da bi imali 24c u kuci

Pogledajte prilog 402772
ovde je pitanje da li je moguce racunati da klima baca 1:4 jer dosta klima ima racunanje na 7c u specifikacijama, tako da racunam 1:3 struja:kw
5*24*30=3600
Sa blokom je 2800kw mesecno

Pogledajte prilog 402773
dodamo jos 10k za ostatk kuce

Pogledajte prilog 402776

Oko 2.5t peleta

Od 0 stepeni neizolovan objekat jede struju i tada bas nije isplatovo.

Svi se hvataju -15stepeni i bez izolacije.
Posto sam imao klimu i pre izolacije koristio sam je na tajmer od 7-14h jer kotao nije mogao da izvuce noc.

Nesto najgore je kada se probudite a vama je u kuci 18-20c. Zenama bude bas hladno.

Klima je radila u dnevnoj preko dana dok se neko ne organizuje i zalozi kotao.

Nekome ce biti dovoljno da klima radi samo 6 sati uvece od 18 -24h kada je temp 15c napolju

Poenta je da nije 29c leto i odmah zima sa nula stepeni.. do te nule ima dosta dana koji se krecu u rasponu od 5-20c kada je u kuci hladno/hladnjikavo bez grejanja.
U tom periodu klime su solidan izbor ako planiramo da stavimo izolaciju za 2-3godine .

Pogledajte prilog 402783
prosecno srednja vrednost za feb je 2.5c, za novembar 7.5c i iz toga mozemo da predpostavimo da feb ce tesko izvuci klima bez izolacije ali nov je ok.

Moramo da se grejemo pa moramo. Ako planiramo promenu grejnog tela, ne vidim veliki problem da se uzmu klime pa izolacija nakon.
Moze da bude problem ako se klima uzme koja ima sirovu snagu,kada se taj prostor propisno ušuška,mislim da će poremetiti njen algoritam i da neće raditi isto u razlicitim uslovima.
 
Pitao sam ljude koji rade profesionalno izolaciju, nema nikakve vlage sa vunom jer vuna dise. Vlaga se pojavljuje kada se izolacija radi sa stiroporom jer zidovi ne disu. Inace nakvec gubitak toplote je oko prozora i na plafonu jer topao vazduh ide na gore, tako da je bitno staviti vunu preko ploce na tavanu.
Ako lozim na 3 mesta po 2m drva a klima mi po prostoriji nece pojesti sigurno vise od 4000-5000din.
Stiropor je isto paropropustan. Stirodur nije.
 
Moze da bude problem ako se klima uzme koja ima sirovu snagu,kada se taj prostor propisno ušuška,mislim da će poremetiti njen algoritam i da neće raditi isto u razlicitim uslovima.
1693385731762.png
Da, zato je po meni najbolje planirati a ne raditi od danas do sutra.
Primer -5c sa izolacijom od 10cm ako nju planiramo.
Mislim da vecina proidvodjaca ima negde napisano kako se ponasa na -5. Za balkan to je sasvim dovolljno za racunanje da bi nasli neki optimum snage.
 
Moj multi je izveden tako da nema spoljnih cevi, sve odmah ulazi unutra i najdalja cev je oko 7-8m, jedna je 5m i treća je 3m.
Naravno da na drugom kraju kuće imam jednu posebnu inverter jer nikako nisam želeo da vučem po 20m cevi kroz celu kuću.
Tačno je da multi ne spušta ispod 500w kada radi jedna jedinica, ali grejanje mi rade sve jedinice i kada uporedim potrošnju multi sa posebnom jedinicom, multi u proseku troši 10% manje struje kada rade sve jedinice.
TP vazduh-voda ima više cevi i princip rada je isti kao vazduh-vazduh samo što se toplota preko izmenjivača predaje vodi i ne vidim da ima problema zbog cevi, ne vidim da se mnogo kvari i stavlja se jdna za celu kuću.
 

Hisense KE35MR0E Hi-Comfort 12K​

Vivax COOL ACP-12CH35AERI+​

Vivax ACP-12CH35AESI PRO​

Dvoumim se izmedju vivax aeri i hisense ne znam koja je bolja, tj brend.​

 
Montirana LN, super radi za sada.
7m cevi.
 

Prilozi

  • IMG_2209.jpeg
    IMG_2209.jpeg
    210.7 KB · Pregleda: 121
  • IMG_2210.jpeg
    IMG_2210.jpeg
    243.5 KB · Pregleda: 123
  • IMG_2211.jpeg
    IMG_2211.jpeg
    209.8 KB · Pregleda: 121
Montirana LN, super radi za sada.
7m cevi.
Kako te ne bi žao da je nakačiš na ovaj zid, koliko sam razumeo, sređuješ kuću, zar nije ovo trebalo da se okreči prvo? :)
Inače, podsetio si me zašto mi nije legao LN - ne mogu da svarim glossy plastiku nikako i nigde. 🥴 A da je zver od klime, to stoji.
 
Bila je nazad nekoliko godina oko minus 10 i to čak desetak dana. Što nije smetalo kod oca u 20ak kvadrata Vivax 12 da drži toplo da bude u kući koja nije izolovana i sa starim prozorima. Ali se čula kao avion kad uzlijeće.
Jeste znala jutarnja temp da se spusti na oko -5 i koji stepen nize... i to kad bi naisao sibirski talas. A dnevna sigurno nije isla ispod nule, eventualno oko nule. Evo meteogram iz februara 2012. kad je u pg danima padao snijeg i kad je napadalo preko 60cm snijega
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-08-30-13-32-55-796_com.mi.globalbrowser.jpg
    Screenshot_2023-08-30-13-32-55-796_com.mi.globalbrowser.jpg
    90.3 KB · Pregleda: 109
e ne smijem garantovati, ali bilo je nešto hladno baš. za podgoričke prilike dobro hladno. a snijeg inače i ne pada ispod nekih -5,6C
 
Pitao sam ljude koji rade profesionalno izolaciju, nema nikakve vlage sa vunom jer vuna dise. Vlaga se pojavljuje kada se izolacija radi sa stiroporom jer zidovi ne disu. Inace nakvec gubitak toplote je oko prozora i na plafonu jer topao vazduh ide na gore, tako da je bitno staviti vunu preko ploce na tavanu.
Ako lozim na 3 mesta po 2m drva a klima mi po prostoriji nece pojesti sigurno vise od 4000-5000din.
Ma vlaga se pojavljuje zbog stvaranja hladnih mesta a ne zbog izolacije, i nije tacno da stiropor nije paropropusni, jeste ali ima manju propustljivost od vune. Ti koji su ti to rekli neka kupe termo kameru pa neka ti pokazu koja je boja na njoj na mestima gde je uradjena unutrasnja izolacija pa ce ti biti sve jasno. A boja je zelena i mestimicno zuta, plava je znak da je tu hladno mesto, a crvena da ga nema, pa onda ide narandzasta, zuta i zelena. Meni je izolacija 10cm stiropora pa nemam nigde vlage jer je odradjena prakticno na svim mestima koji su kriticni za pojavu hladnih mesta uz kombinaciju stirodurom, na coklu, ivicama, ispod terase, na coklu terase tamo gde je spoj razlicitih materijala. Naravno da se kuca mora provetravati a ako to ne radis onda ce ti se vlaga stvoriti svejedno da li je izolovan ili neizolovan objekat.
 
Pogledajte prilog 402794
Da, zato je po meni najbolje planirati a ne raditi od danas do sutra.
Primer -5c sa izolacijom od 10cm ako nju planiramo.
Mislim da vecina proidvodjaca ima negde napisano kako se ponasa na -5. Za balkan to je sasvim dovolljno za racunanje da bi nasli neki optimum snage.
Kada sam planirao da radim izolaciju, u startu sam hteo stiropor 10 i bio sam ubedjen da je kada jos stavim 10 na plocu, uz novu stolariju da je to ful. Sve dok mi gradjevinski inzenjeri nisu izracunali toplotne gubitke kuce, te sta je minimalno, sta optimalno, a sta najbolje. Minimum je po tome sada 10cm stiropora na zidove za kuce koje su na brdu odnosno koje nisu zaklonjene drugim objektima, a optimalno 12, dok je 15 cm stiropora minimalno za plocu. Ja sam vec ranije obracunao koliko mi treba stiropora 10 za zidove i plocu i kupio bez obzira sta su oni pricali. Oni imaju jos kompleksniji kalkulator, te da li ima ostatak stare fasade ili su zidovi goli, da li je perlit, ako je cigla koja je i da li je cigla ili cigla i po, koja vrsta bloka, kolika je kubatura objekta, da li je krov izolovan. Pri tom racunaju i koliko stiropor gubi svojstvo zbog uv zraka, ma svasta nesto.
 
Kako te ne bi žao da je nakačiš na ovaj zid, koliko sam razumeo, sređuješ kuću, zar nije ovo trebalo da se okreči prvo? :)
Inače, podsetio si me zašto mi nije legao LN - ne mogu da svarim glossy plastiku nikako i nigde. 🥴 A da je zver od klime, to stoji.
Ne, kuca je renovirana, ovo je u stanu :)
Ovde tek sledece godine krecim, pa sam zato i uzeo crnu umesto bordo koja mi je inace dosta lepsa ali mi se nikako ne uklapa.
Jeste delom glossy, ali je to neki nestandardan 3d sloj, gde je neka tekstura crnog drveta ispod, pa preko providna plastika koja imitira staklo.
Ne mogu to da uhvatim na kameri, ali probacu barem malo.
 

Prilozi

  • IMG_2225.jpeg
    IMG_2225.jpeg
    306.5 KB · Pregleda: 75
  • IMG_2226.jpeg
    IMG_2226.jpeg
    230.5 KB · Pregleda: 60
  • IMG_2227.jpeg
    IMG_2227.jpeg
    266.6 KB · Pregleda: 59
  • IMG_2228.jpeg
    IMG_2228.jpeg
    278.8 KB · Pregleda: 63
Vidim da ovde stvarno ima ljudi koji se razumeju u materiju.
Imam jedno pitanje vezano za klimu ali pokretnu.
Naime, u proleće i leto mi treba povremeno zagrevanje. Nije da se lozi kotao a opet hladno deo dana.
Zato sam se odlučio za klimu ali pokretnu jer nemam uslova za onu na zidu.
Šta mislite o modelu BEKO BP209H POKRETNA KLIMA
Dnevna soba je 30m2.
Ne treba da bude vruće već samo da zagreje, tipa na 20stepeni.
 
Imam i ja jedno pitanje, više je tehničke prirode. Klima Midea (dvanaestica), postavljena pre nekih 15 godina sigurno, nikada servisirana, dopunjavana itd. Redovno čišćena pre početka sezone hlađena i to je sve. Još uvek dobro hladi, u prelaznom periodu lepo i dogreva.
Pre par godina spoljna jedinica je postala dosta bučna. Preko dana je još i izdržljivo, ali ako radi i noću to bruji cela kuća i nema spavanja.
Da li je neko imao sličan problem i na šta obatiti pažnju?
 
Vox ima odlicnu funkciju antifungus kad ugasite hladjenje minut dva upali grejanje osusi izmenjivac i ugasi se pozdravljam sto nema npr Lgs12eq koji je dosta bolja kima.
 
Nije vivax kvalitetniji ni bolji od Vox-a.
Imam oba i grejem sa njima od 2018-te,sa vox-om nikad problema nisam imao.
Vivax hoce da luduje ponekad,zaboravi da iskluci,ukljuci,daljinski ne reaguje pa se mora cupati iz struje,
na minusima kompresor radi kao traktor.
na minusima kompresor radi kao traktor
Који Вивакс? Модел.
 
Vox nažalost ima samo iva1 model koji je odlican za taj novac i gde je vivax AERI+ njegov suparnik u tom cenovnom rangu.

"kvalitetnije" klime kao sto je REWI, AEEI Pro, AEYIs... Vox nema u ponudi nažalost.

Na multisplit VIVAX ima 5g garanciju dok vox 2g.

Ne kažem da je bolji vivax.. Samo deluje da imaju bolju ponudu trenutno.
 
Meni se dopala ova "aeei pro" zbog cene i njena moć grejanja je veća od rewi i hisense koje ste mi već preporučili. Da li bi ona stvarno bila jača ili ne?

U suštini najviše vučem ka hisense modelu koji je valjda proveren uređaj i sposoban da efikasno greje
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno