Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

@mitar1982 da li se to crevo lako menja i skida? koja mu je cena?
Лако се и скида и мења, не знам за цену али не може бити скупо, обично пластично црево.
Колико видим на оној слици, клима стоји ниско уз зид и може слободно да цури испод кад греје.
 
Posto je metar drva da se pocepaju oko 12000din trenutno
Za 50tak kvadrata kuće koja se greje na šporet nije bitno da li je oktobar ili januar ode minumum mesecno 2m što je oko 24000din mesečno. Da ih isto kosta struja.. Greje se na dugme.

Znaci po tebi ljudi koji razmišljaju o klimi nikako ne treba da je kupe nego da ih zima svake godine kosta oko 1000e dok ne skupe za izolaciju koja je trenutno oko 15e samo ruke po m2.

Pri tome svaki dan donesi odnesi drva i ovisti pepeo.

Da li se ti grejes na drva sada i imaš takav stav ili si imao dovoljno para da investiras u izolaciju i klimu istovremeno?

Klima moze da fino pomogne oktobar novembar februar mart.. To je 4 meseca.. Ali ne.. Ovde se samp propagira ili izolacija ili ostani na drvima.. A nemamo nijedno iskustvo da je neko došao na forum i napisao "uzeo sam dobru klimu za grejanje i zazalio sam.. Vracam se na drva"

Stan bez izolacije 👆
Slazem se sa tobom. Ja se grejem na drva, ako radi kotao za parno treba mi 40m kvalitetnih drva a kod nas je cena 9000din m, moja secem svake godine unazad 20god tako da vise nema sta da secem. Ako ne radi parno onda se lozi na 3mesta po 2m drva mes. to je 6 metara drva. Ja ne verujem da ce klima u spavacoj sobi da potrosi vise 4000din mes. a da lozim ode 18000din mesecno.
 
Pa tu su negde ista klasa, slicne tezine i spoljasnja.
Haier kazu da ima
Mitsubishi kompresor, ali na klimi je retko kada kompresor problematican, pa to malo sta znaci.
Unutrasnja nema kerefeke koje imaju Haier i Hisense, pa bih birao Hisense.
Ne znam koji je kompresor kod Rewi modela,ali po specifikaciji i Rewi i original Haier mogu da isporuce do 5,2kw toplote max.
Pretrazivaon sam forum ali nisam nasao neke podatke o ovoj Hisense klimi Hisense v Pie. Ima li nekih posebnih mana zbog kojih bi je trebalo zaobici? Sluzila bi za hladjenje stana od 39 kvadrata, i vrlo retko dogrevanje kada je prelazni period pa ne radi centralno grejanje…
Bolje za 43 hiljade da uzmes hi comfort model.
 
Pozdrav, da li ova klima moze da pregura sobu od 10m2 preko zime bez dodatnog grejnog tela? Soba ima dva zida koja su izlozena vremenskim uslovima. Jedan zid je debljine 50cm cigla-cigla, sta je izmedju ne znam. Drugi zid je sa PVC prozorom debljine 30cm.


Uporedio sam je sa DAIKIN FVXM35F/RXM35M i deluje mi da je Daikin samo tisi ali zato duplo skuplji.

Sta mislite?

 
10 kvadrata može da zagreje bilo koji inverter bez problema.
 
25c da odrzava konstantmo uz fan na min?
Ako radi non stop sigurno može. Ali mi ta klima koju si linkovao ne deluje tiho po specifikacijama 34db(min) ako je tačno. Ima klasičnih klima koje su tiše za te pare, ako ti je tišina prioritet.
 
po prioritetu bih ovako bilo.

1. da pregura zimu sama bez dodatnog grejnog tela
2. tisina
3. idealno bi bilo da je parapetna, ali krastavac ako nema u nekoj mormalnoj ceni onda klasicna.
4. jedino sto moguda nadjem kod nas da su parapetne su ova hokkaido i daikin. Ima li sta drugo?
 
Jel pravio neko odvode sa grejacima?

Servis koji sam nasao pravi odvode sa grejacima, a za Amber kaze da moze da napravi tacnu (jer ne curi na jednu rupu nego iz cele spoljasnje, tacna takodje sa grejacima) i time resi odvod grejanja i hladjenja. Kaze da se grejaci povezuju na spoljasnju i da se pale samo na minusu i samo povremeno, tako da ne uticu previse na potrosnju.
 
Jel pravio neko odvode sa grejacima?

Servis koji sam nasao pravi odvode sa grejacima, a za Amber kaze da moze da napravi tacnu (jer ne curi na jednu rupu nego iz cele spoljasnje, tacna takodje sa grejacima) i time resi odvod grejanja i hladjenja. Kaze da se grejaci povezuju na spoljasnju i da se pale samo na minusu i samo povremeno, tako da ne uticu previse na potrosnju.
Koji je to servis?
 
Slazem se sa tobom. Ja se grejem na drva, ako radi kotao za parno treba mi 40m kvalitetnih drva a kod nas je cena 9000din m, moja secem svake godine unazad 20god tako da vise nema sta da secem. Ako ne radi parno onda se lozi na 3mesta po 2m drva mes. to je 6 metara drva. Ja ne verujem da ce klima u spavacoj sobi da potrosi vise 4000din mes. a da lozim ode 18000din mesecno.
Mozda ti odu januar i decembar ali ostali meseci ce sigurno biti manji nego drva...
 
Mozda ti odu januar i decembar ali ostali meseci ce sigurno biti manji nego drva...
Ma neka ostali budu 4000din jan i feb neka budu i 8000din opet je bolje.
Zagreje brzo, nema dima, nema pepela, uvece hladne sobe. Vidim da ovde na svakoj klimi se nadje neka mana, nista nije savrseno ali ipak mi zivimo u srbiji gde je prosecna plata ustvari minimalac tako retko ko moze i zeli da da 1000e za klimu ako moze da kupi za 40000-50000 neka radi dok ne istekne garancija i super.
 
Ja probah amber na grijanju na medium-low od 26 do 30 za 15 minuta. Svih 15 minuta lagano rasla potrosnja od 300w do 600w i tu su se podigla krilca u polu zatvoreni polozaj. Otvorih prozor i nakon toga ponovo spusti krilca. Daje zestoko topao vazduh.
Na termostatu odrzava temperaturu 30,4 stepeni. Nije realno ocekivati da modulira u ovim ljetnjim uslovima na trecem stepenu grijanja?
 
Ako radi non stop sigurno može. Ali mi ta klima koju si linkovao ne deluje tiho po specifikacijama 34db(min) ako je tačno. Ima klasičnih klima koje su tiše za te pare, ako ti je tišina prioritet.
To sam htio reci, pre glasna.. ipak premal prostor za takvu buku.
Ja probah amber na grijanju na medium-low od 26 do 30 za 15 minuta. Svih 15 minuta lagano rasla potrosnja od 300w do 600w i tu su se podigla krilca u polu zatvoreni polozaj. Otvorih prozor i nakon toga ponovo spusti krilca. Daje zestoko topao vazduh.
Na termostatu odrzava temperaturu 30,4 stepeni. Nije realno ocekivati da modulira u ovim ljetnjim uslovima na trecem stepenu grijanja?
Javi se kad bude preko -10 😉
 
Ljeto kao ljeto ali kad dodje zima tad se pokaze dali je bio izbor dobar.
Evo i moje greske pri kupovini, ustvari negativnih rezultata na dnevnoj bazi.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-08-27-23-10-29-256_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2023-08-27-23-10-29-256_com.google.android.apps.photos.jpg
    49.2 KB · Pregleda: 71
  • Screenshot_2023-08-27-23-10-17-128_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2023-08-27-23-10-17-128_com.google.android.apps.photos.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 71
  • Screenshot_2023-08-27-23-10-04-486_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2023-08-27-23-10-04-486_com.google.android.apps.photos.jpg
    122.8 KB · Pregleda: 71
po prioritetu bih ovako bilo.

1. da pregura zimu sama bez dodatnog grejnog tela
2. tisina
3. idealno bi bilo da je parapetna, ali krastavac ako nema u nekoj mormalnoj ceni onda klasicna.
4. jedino sto moguda nadjem kod nas da su parapetne su ova hokkaido i daikin. Ima li sta drugo?
1. Može
2. Bolje neka druga klima koja je tiša
3,4. Za parapetne ne znam, uglavnom su skuplje nego klasične za sličnu jačinu

Ovde je za te manje prostorije preporučivana ova Daikin klima, ima sigurno i korisnika koji mogu da napišu iskustva sa njom
 
Kakvih 12.000, kad? Toliko nije ni u decembru a zna se kad se ogrev obezbedjuje? Metar drva bez cepanja je ovog leta pao na 6 do 7k dinara iz razloga sto su seljaci kalirali na malini i uopste vocu ove godine, ali nije to poenta, vec da grejanje neizolovane kuce klima uredjajima, a da pri tom za prosecnu kucu sa 2 etaze od 120 m2 treba minimum 4 klima uredjaja, jesu baceni novci, kako po pitanju opremanja, tako i po pitanju cene za utrosenu elektricnu energiju. Ovde se uglavnom prica o grejanju sa jednom eventualno dve klime i to uglavnom stanova, a ne dvospratnih kuca od 150 i vise m2 sa vise uredjaja, te se ne uzima u obzir koja je konacna cena ugradnje-opremanja, kao ni kolicina utrosene elektricne energije, niti se uzima u obzir kvalitet grejanja. U tom smislu nikad grejanje klimama nece biti kao grejanje radijatorima ili podnim grejanjem, bez obzira da li je u pitanju izolovani ili neizolovani objekat. Godinama sam grejao neizolovani objekat, i za svo to vreme nije mi padalo na pamet da razmisljam o alternativi cvrstom gorivu sve dok taj isti objekat nisam izolovao, a opet poucen iskustvom drugih ljudi, koji su to iskustvo platili na tezi nacin, kroz racune za struju i /ili pelet.
Okolina bg-a 12000 din da ti neko dotera i iscepa drva. Starija zena sa dve cerke u ne izolovanom objektu.
Uzeli REWI klimu za grejanje na moj nagovor da probaju ovu sezonu. Ali da neko slusa ljude sa ovog foruma reko bi im ne isplati se , mucite se jos koju godinu dok ne sakupite za izolaciju.

Sta je to za vas, ruke za izolaciju 15e/m2 bez materijala..sa vasim primanjima ,tamo 2035 ima da se grejete ko gospoda na dugme.
A do tada vam kazu gospoda sa izolacijom i klimama da ne prelazite na iste jer se ne isplati..bice vam veci racun u kada stegne zima jedno 2 meseca (dec i jan) za 5000din mesecno nego sa izolacijom, lakse vam je unosite drva, lozi kotao i cisti pepeo, cekate da se razgore drva kad se vratite kuci sa posla... nego da platite tih 5000...stvarno se ne ispalti..tako kazu na forumu ..

To sto su ljudi mislie da ce da ustede exteremno na klimama pa pljuju na sve strane bez izolacije nije to to..to je njihov problem... neko samo zeli da udje u kucu posle posla koja nije kao frizider
 
1. Može
2. Bolje neka druga klima koja je tiša
3,4. Za parapetne ne znam, uglavnom su skuplje nego klasične za sličnu jačinu

Ovde je za te manje prostorije preporučivana ova Daikin klima, ima sigurno i korisnika koji mogu da napišu iskustva sa njom
Cop 3,79....
Zar nemislis da je ovo zaista prenisko?
 
Lg12EQ juce na 38 stepeni za 2 sata je ohladila 50 kvadrata izolovanog prostora 8 ica stiropor i drvena stolarija u kuci nikoga nije bilo mesec dana zatvorena kuca, kad smo usli 26c je bilo unutra, od 17h do 19h je spustila na 22 stepena, da sam je ugasio u 19h i u 4 ujtru otvorio prozor, bilo je prijatno za spavanje.
Mogu da je uporedim samo sa vox Iva1 modelom, lg je jaci izduv i tisa je na low fan modu, potrosnju ne znam nisam imao sa cim da merim a spoljna jedinica je glasnija na lgu kad radi na max verovatno zato sto je manja i takodje lg ima krilca levo desno swing preko daljinskog i svasta nesto od opcija.
manja id ive dosta?
Bas me zanima kako ce da bude zimi ponasanje, ako se setis da ih uporedis
 
To sam htio reci, pre glasna.. ipak premal prostor za takvu buku.

Javi se kad bude preko -10 😉
-10 nije nikad zabiljezeno u pg ni kao jutarnja temperatura da ja znam. Uzeo sam amber samo zato sto nemam izolaciju. Obicno je kod nas 10 stepeni. Vala ce moci i bez izolacije dobacati jos makar 10 stepeni bez mucenja i nadam se bez neke drasticne potrosnje 😂
 
IgaBiva da malo pojednostavimo ovo oko težine spoljne jedinice.

Kolika bi težina, po vašem mišljenju, spoljašnje jedinice bila minimalna za klimu?

Da ne uzimamo direktno i konkretno vezu sa brendom/nalepnicom na uređajima i da li su Japanski ili Kineski proizvođači ili neki njihovi podbrendovi.

Ako možete navesti po veličini unutrašnje jedinice: 7-ca, 9-ka, 12-ca, 15-ca, 18-ca, 21-ca, 24-ka itd.
Svaki odgovor i opis bi bio od najveće koristi.
Ovde sam pročitao negde da su barem teške od 30kg pa naviše.
Napisao sam da jedan od pokazatelja može da bude težina spoljne jedinice (jednostavan pokazatelj za laike koji je poprilično pouzdan). I napisao sam da uporedite te podatke. Naravno, poredite jedinice istog kapaciteta (9-ku sa nekom drugom 9-kom, 12-icu sa 12-icom). I naravno da budu iste tehnologije (inverter sa inverterom). Uporedite. Ja sam uočio baš veliku razliku izmedju VOX-ovih 12-ica inverter (16 i 18 kg spoljna) i Daikinovih 12-ica (26 i 28 kg spoljna). Zavisi od modela, ali razlike su velike, a i jedan i drugi proizvodjač obećavaju skoro iste karakteristike. Pri tome, možete na forumu da pročitate da neka klima greje na minus 15, ali provodi mnogo vremena u defrostu pa se prostorija ohladi. Znači greje, ali ne greje dovoljno dobro, troši previše struje itd. Na neku drugu nemaju zamerke.
Što se brendova bele tehnike tiče, bez želje za reklamiranjem i bez ikakve koristi, objavio sam jedan post koji se bazira na višegodišnjem iskustvu kao prodavca bele tehnike direktno i neposredno povezanog sa servisom (u okviru iste firme), tako da su tamo "informacije iz prve ruke" o kvalitetu i trajnosti brendova zasnovane na broju ozbiljnih kvarova, cenama popravki, dostupnosti servisa i delova itd. Prodavali smo i servisirali sve brendove od najjeftinijih do luksuznih, tako da sa dobrom podlogom u iskustvu ponovo tvrdim da jeftinog kvaliteta nema i da skupe prevare ima. Zato se dobro informišite šta kupujete.
 
Coldej kada si uzelo LG, da li si grejao zimi sa njom?
Lg je uzet pre 5 godina kod roditelja mojih nalazi se u Mladenovcu sto se tice grejanja kratko sam ga koristio je li zimi nisu u kuci toj vec u gradu gde je grejanje na gas. Ali dolazili smo u januaru u kucu negrejanu upalimo klimu i zalozimo vatru i sasvim fino zagreje dok se sporet razgorii.
Dosta vise smo je koristili za hladjenje jaci izduv ima od npr Vox Ive, a buku mi je tesko uporediiti spoljnje jedinice jel se Vox nalazi u gradu a Lg u kuci na selu koja je usamljena pa je bas tiho. Inace unutrasnja je tisa na Lg i duva jace bar za 20%
 
Nazad
Vrh Dno