Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Mislim da cu na kraju uzeti

Vivax ACP-12CH35AERI+​

Hisense je na papiru dobar ali nesto mi ne uliva poverenje. Razmisljam za whirpool znam da su nekada bili dobri.
Prelistas forume i nadjes forum sa najmanje komentara na odredjenu marku. Ako ljudi nekomentarisu znaci nema ni problema🤣🤣
 
Ali ih nažalost ima vrlo malo.
Opusteno, jako je jednostavno. Samo fino vakumiraj i savekaj da vidis dali ce manometar padati. Ako ne, onda pustaj plin i pali na hladjenju... Poslije samo skini crijevo sa ventila za vakumiranje i dok da odsarafis izace malo plina. Tad obavezno sa rukavicama, zna da "oprzi" kozu. Sto brze to uradis da sto manje izadje plina. Poslije kad bude radila za svaki slucaj napravis sapunice ( ako nemas sondu za plin ) i stavis na sastave da vidis za svaki slucaj dali ce izlaziti mjehurici. To zanci da pusta plin.
Ja nisam profi ali sam ugradio dosta klima, zbog licnog opisa posla cesto sam i sa monterima klima pa sam i dosta naucio oko montaze.
 
Neka je sa srecom, podeli slike nakon ugradnje (y)
 
Ljudi gde je najbolje montirati spoljasnju jedinicu, tu gde sam uokvirio dolazi unutrasnju ( naravno sa druge strane) s tim sto tu ima sirine 1.8m i mogu da se igram sa tim pod uslovom da pomerim zvono koje se nalazi unutra ali i pored toga ima mesta od zvona prema prozoru ( mozda bolje da ne diram zvono) nego gde spoljasnju, da li je montirati levo od ulaznih vrata gde je zub ali bice na otvorenom ili pored njih iznad prekidaca ili na terasi terase ili gde vec......Pogledajte prilog 402170Pogledajte prilog 402172Pogledajte prilog 402173
Za sta ces primarno koristiti klimu?
Ako je hladjenje, vidi da ne bude negde da je na suncu stalno (ako moze). Ako je grejanje, vidi da ne bude na udaru direktnog vetra i da ne kisne. U oba slucaja je neka blaga zavetrina korisna. Ne a ne bude vise od 5m udaljena, a pozeljno je i 3m, sa dobro ususkanim cevima. Ne vidi se skroz sa ove slike gde bi se to moglo staviti
 
Za sta ces primarno koristiti klimu?
Ako je hladjenje, vidi da ne bude negde da je na suncu stalno (ako moze). Ako je grejanje, vidi da ne bude na udaru direktnog vetra i da ne kisne. U oba slucaja je neka blaga zavetrina korisna. Ne a ne bude vise od 5m udaljena, a pozeljno je i 3m, sa dobro ususkanim cevima. Ne vidi se skroz sa ove slike gde bi se to moglo staviti
Mozda je najbolje ovde ali i tu je na udaru, nemam mnogo izbora jer je prozor desno, koristicu klimu iskljucivo za grejanje i po potrebi leti za hladjenje.IMG_20230826_235944.jpg
 
Pretrazivaon sam forum ali nisam nasao neke podatke o ovoj Hisense klimi Hisense v Pie. Ima li nekih posebnih mana zbog kojih bi je trebalo zaobici? Sluzila bi za hladjenje stana od 39 kvadrata, i vrlo retko dogrevanje kada je prelazni period pa ne radi centralno grejanje…
 
Preci na grejanje na pelet sa cvrstog goriva, a bez prethodno uradjene izolacije, pri tom imajuci u vidu potrosnju sa i bez izolacije, kao i cenu peleta, moze samo lud covek. Klima moze da ima opravdanje samo zbog daleko jeftinijeg kw dobijenog iz elektricne energije od onog iz peleta, ali ni tu nema opravdanja jer izolacija smanjuje troskove u toku godine za vise od 30%, a o komforu, kao i o ''kulturi rada'' grejnih tela na izolovanim objektima, suvisno je govoriti. Kuca se ne gradi od krova, vec od temelja.
 
Preci na grejanje na pelet sa cvrstog goriva, a bez prethodno uradjene izolacije, pri tom imajuci u vidu potrosnju sa i bez izolacije, kao i cenu peleta, moze samo lud covek. Klima moze da ima opravdanje samo zbog daleko jeftinijeg kw dobijenog iz elektricne energije od onog iz peleta, ali ni tu nema opravdanja jer izolacija smanjuje troskove u toku godine za vise od 30%, a o komforu, kao i o ''kulturi rada'' grejnih tela na izolovanim objektima, suvisno je govoriti. Kuca se ne gradi od krova, vec od temelja.
Posto je metar drva da se pocepaju oko 12000din trenutno
Za 50tak kvadrata kuće koja se greje na šporet nije bitno da li je oktobar ili januar ode minumum mesecno 2m što je oko 24000din mesečno. Da ih isto kosta struja.. Greje se na dugme.

Znaci po tebi ljudi koji razmišljaju o klimi nikako ne treba da je kupe nego da ih zima svake godine kosta oko 1000e dok ne skupe za izolaciju koja je trenutno oko 15e samo ruke po m2.

Pri tome svaki dan donesi odnesi drva i ovisti pepeo.

Da li se ti grejes na drva sada i imaš takav stav ili si imao dovoljno para da investiras u izolaciju i klimu istovremeno?

Klima moze da fino pomogne oktobar novembar februar mart.. To je 4 meseca.. Ali ne.. Ovde se samp propagira ili izolacija ili ostani na drvima.. A nemamo nijedno iskustvo da je neko došao na forum i napisao "uzeo sam dobru klimu za grejanje i zazalio sam.. Vracam se na drva"

Stan bez izolacije 👆
 
Posto je metar drva da se pocepaju oko 12000din trenutno
Za 50tak kvadrata kuće koja se greje na šporet nije bitno da li je oktobar ili januar ode minumum mesecno 2m što je oko 24000din mesečno. Da ih isto kosta struja.. Greje se na dugme.

Znaci po tebi ljudi koji razmišljaju o klimi nikako ne treba da je kupe nego da ih zima svake godine kosta oko 1000e dok ne skupe za izolaciju koja je trenutno oko 15e samo ruke po m2.

Pri tome svaki dan donesi odnesi drva i ovisti pepeo.

Da li se ti grejes na drva sada i imaš takav stav ili si imao dovoljno para da investiras u izolaciju i klimu istovremeno?

Klima moze da fino pomogne oktobar novembar februar mart.. To je 4 meseca.. Ali ne.. Ovde se samp propagira ili izolacija ili ostani na drvima.. A nemamo nijedno iskustvo da je neko došao na forum i napisao "uzeo sam dobru klimu za grejanje i zazalio sam.. Vracam se na drva"

Stan bez izolacije 👆
Kakvih 12.000, kad? Toliko nije ni u decembru a zna se kad se ogrev obezbedjuje? Metar drva bez cepanja je ovog leta pao na 6 do 7k dinara iz razloga sto su seljaci kalirali na malini i uopste vocu ove godine, ali nije to poenta, vec da grejanje neizolovane kuce klima uredjajima, a da pri tom za prosecnu kucu sa 2 etaze od 120 m2 treba minimum 4 klima uredjaja, jesu baceni novci, kako po pitanju opremanja, tako i po pitanju cene za utrosenu elektricnu energiju. Ovde se uglavnom prica o grejanju sa jednom eventualno dve klime i to uglavnom stanova, a ne dvospratnih kuca od 150 i vise m2 sa vise uredjaja, te se ne uzima u obzir koja je konacna cena ugradnje-opremanja, kao ni kolicina utrosene elektricne energije, niti se uzima u obzir kvalitet grejanja. U tom smislu nikad grejanje klimama nece biti kao grejanje radijatorima ili podnim grejanjem, bez obzira da li je u pitanju izolovani ili neizolovani objekat. Godinama sam grejao neizolovani objekat, i za svo to vreme nije mi padalo na pamet da razmisljam o alternativi cvrstom gorivu sve dok taj isti objekat nisam izolovao, a opet poucen iskustvom drugih ljudi, koji su to iskustvo platili na tezi nacin, kroz racune za struju i /ili pelet.
 
Radi mala,ladi 50 m2 lagano.
 

Prilozi

  • IMG20230827110244.jpg
    IMG20230827110244.jpg
    351 KB · Pregleda: 90
Suzio sam izbor na Hisense Energy Pro Plus i Vivax REWI. Koja je "jača i kvalitetnija"? Odgovara mi cena od ~60k.
 
Dobro si me podsetio da iskljucim, ostavio sam jutros Lucu sa otvorenom prozorom, a nisam gajbi do ponoci, tacno bi mi svukla jedno 10kW 😂
Eto za sta je wifi dobar, kada si pogubljen :)
Par dana tako sa je iskljucim i otplatio sam pola investicije za wifi prijemnik.
Suzio sam izbor na Hisense Energy Pro Plus i Vivax REWI. Koja je "jača i kvalitetnija"? Odgovara mi cena od ~60k.
Gde si nasao Energy Pro Plus za 60k? Zar ona nije oko 80?
Trebalo bi da su slicne snage, ali bih radije isao na izvorni proizvod, u ovom slucaju Hisense.
Kao sto bih radije uzeo Haier Flexis na kome je rewi zasnovana.
 
Poslednja izmena:
Na ePonudi, pretpostavljam da je izvor pouzdan. Nije problem, poručiću Hisense ukoliko je bolja, ali mi Rewi odlično zvuči jer kažeš da je zasnovana na tom Haier modelu, jedino me to zbunjuje i stavlja u rebus šta uzeti.
 
Pa tu su negde ista klasa, slicne tezine i spoljasnja.
Haier kazu da ima
Mitsubishi kompresor, ali na klimi je retko kada kompresor problematican, pa to malo sta znaci.
Unutrasnja nema kerefeke koje imaju Haier i Hisense, pa bih birao Hisense.
 
Ok, eto neka bude da si ti presudio pošto ja nisam mogao haha. Džabe da tražim dalje, tipa Fujitsu itd kad mi je ovo dobra cena i vidim da spoljašnja ima 33kg (Hisense).
 
Vox IHD12 za 45.600 RSD posle popusta koji dobijam preko firme, ili Gree Pular eco plus 51800 rsd? Ne bih isao preko toga sto se tice budzeta.
Vox ima 5 godina garancije Gree 2.
Gree dolazi sa setom za ugradnju, ne znam koliko mi to smanjuje troskove ugradnje.

Fokus je na grejanju samo da napomenem, izolovan prostor 28 kvadrata.
 
Poslednja izmena:
Lg12EQ juce na 38 stepeni za 2 sata je ohladila 50 kvadrata izolovanog prostora 8 ica stiropor i drvena stolarija u kuci nikoga nije bilo mesec dana zatvorena kuca, kad smo usli 26c je bilo unutra, od 17h do 19h je spustila na 22 stepena, da sam je ugasio u 19h i u 4 ujtru otvorio prozor, bilo je prijatno za spavanje.
Mogu da je uporedim samo sa vox Iva1 modelom, lg je jaci izduv i tisa je na low fan modu, potrosnju ne znam nisam imao sa cim da merim a spoljna jedinica je glasnija na lgu kad radi na max verovatno zato sto je manja i takodje lg ima krilca levo desno swing preko daljinskog i svasta nesto od opcija.
 
IMG_20230827_174210074.jpgIMG_20230827_174214204.jpg
gotovo,nemoj te da zamerite za krive zidove, ipak je stara kuca,spolja ce viti stiropor stavljen. Klima ubija kako duva,ne mozemo da sedimo ,dok se naviknemo 🤣
 

Prilozi

  • IMG_20230827_152651719.jpg
    IMG_20230827_152651719.jpg
    320.2 KB · Pregleda: 95
Скини онда црево са спољне јединице, или спреми џезву да заливаш кад заледи.
 
@mitar1982 da li se to crevo lako menja i skida? koja mu je cena?
 
Vrh Dno