Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ukoliko TA peci punis samo po jeftinoj tarifi, nema skoro nikakve ustede, uzevsi u obzir da je cena jeftine 4 puta manja od skuplje tarife. Kada ne bi bilo skupe i jeftine tarife, imalo bi smisla zameniti TA peci, u suprotnom ne. U najboljem slucaju bi bio na istom sto se racuna tice, ali investicija se finansijski ne bi isplatila.
Slicno sam pitanje i ja postavio proale.godine..slican sam.odgovor i dobio.za sobu od.10-11kv.Jedino.prodati Ta za nekik 150..uloziti nekih 250€.ali sto kaze baxman sem slobidnih 2kv.prostora.sobe i malo.estetike nebi ustedeli na struji..Mozda ali mozda bi bilo.ustede ako je.npr.decija soba..pa je.to dete pola.dana.van stana-kuce,sobe..Ali.opet.sve je.to pod.znakom?
 
Na sta konkretno mislis? Na potrosnju?




Pa u Nisu sam, iskreno se ne secam kad je zadnji put bila bas jaka zima - ove godine skoro da nije ni bilo snega.
A ovo je potrosnja u hladnim danima. Ni jednom ih ove godine nisam pustao da akumuliraju vise od 3 sata nocu.
Ja sam u djecijoj sobi prije klime imao konvektor za dogrijavanje koji sam na hladnoci palio pocesto, bar 4-5 sati dnevno x 2 kw. U prelaznom sam ga palio ujutru i pred vece po sat, sati po i tu je trosilo znaci 5-6 kw dnevno.
Ovako mi sad izgleda dnevna potrosnja na 12h grijanja te sobe (prosjek 2 kw dvevno)
Screenshot_2023-04-28-07-17-36-417_com.tuya.smart.jpg
 
Molim vas za pomoć pri izboru klime, da to odradim pre letnje histerije :)
Potrebna mi je samo za hlađenje prostorije od oko 20m2 (spojene dnevna i kuhinja (ne kuva se mnogo))
Severno orijentisan, stančić nov, odlična izolacija.
Interesuje me i ovo, spoljna jedinica bi bila na terasi, leđa u leđa sa unutrašnjom, ali i ako je uvučena ter. kada kiša pada baca na tu stranu, tu su i vrata od terase i prozor, ne može se ništa otvoriti dok pada kiša! Da li to smeta spoljnoj jedinici? To je ćošak pa bi mogla da se postavi i na drugi zidić, znači bočno od unutrašnje (a opet, ne znam da li je možda to nepravilno).
Što se novca tiče, ne mora najjeftinije, pa da bude "koliko para toliko muzike" nego najmanje što može ali za nešto korektno, što će raditi posao.
Ja znam samo da postoje inverter i on-off i ništa više. :)
Pročitala sam pola teme, ništa ne razumem te specifikacije koje navodite, ali sam zaključila da je mnogo bitno pravilno postavljanje! Interesuje me da li ja sama treba da nađem majstora (kako... koga...?!) ili npr servis kome pripada model koji kupim ima obavezu i da to uradi, hmmm...?
Molim vas dajte neke predloge, odgovorite na pitanja, totalan sam laik! Samim tim što sam žensko, velike su šanse da majstor isfušeri montažu, pa ako neko ima i predlog za stručnog, korektnog majstora, mnogo bi mi značilo. Novi Sad je u pitanju.
Mnogo hvala unapred :)
 
Poslednja izmena:
Molim vas za pomoć pri izboru klime, da to odradim pre letnje histerije :)
Potrebna mi je samo za hlađenje prostorije od oko 20m2 (spojene dnevna i kuhinja (ne kuva se mnogo))
Severno orijentisan, stančić nov, odlična izolacija.
Interesuje me i ovo, spoljna jedinica bi bila na terasi, leđa u leđa sa unutrašnjom, ali i ako je uvučena ter. kada kiša pada baca na tu stranu, tu su i vrata od terase i prozor, ne može se ništa otvoriti dok pada kiša! Da li to smeta spoljnoj jedinici? To je ćošak pa bi mogla da se postavi i na drugi zidić, znači bočno od unutrašnje (a opet, ne znam da li je možda to nepravilno).
Što se novca tiče, ne mora najjeftinije, pa da bude "koliko para toliko muzike" nego najmanje što može ali za nešto korektno, što će raditi posao.
Ja znam samo da postoje inverter i on-off i ništa više. :)
Pročitala sam pola teme, ništa ne razumem te specifikacije koje navodite, ali sam zaključila da je mnogo bitno pravilno postavljanje! Interesuje me da li ja sama treba da nađem majstora (kako... koga...?!) ili npr servis kome pripada model koji kupim ima obavezu i da to uradi, hmmm...?
Molim vas dajte neke predloge, odgovorite na pitanja, totalan sam laik! Samim tim što sam žensko, velike su šanse da majstor isfušeri montažu, pa ako neko ima i predlog za stručnog, korektnog majstora, mnogo bi mi značilo. Novi Sad je u pitanju.
Mnogo hvala unapred :)
Sto se hladjenja tice svaki inverter, pa i najjeftiniji ce zavrsiti posao, grejanje je ono gde su razlike velike i bitne. Cak se moze reci, gledaj da ti je unutrasnja lepa na oko i to je to :) . Naravno da su skuplje i bolje, ali ne treba previse davati novca ukoliko ce biti iskljucivo za hladjenje. Spoljnoj jedinici nece smetati kisa, iako je uvek bolje kada ima zavetrine, svakako su napravljene da budu izlozene spoljnim uticajima. Ledja u ledja nije nista strasno, jer se instalacija uradi tako sto cevi budu namotane iza spoljne jedinice (3m minimum). Sto se tice servisa zavisi od proizvoda, neki traze da to bude iskljucivo njihov ovlasceni servis, dok kod drugih to nije bitno.
 
Proleter mi je preporučio fujitsu LLCE 12, da li znate da li ih ima još negde osim u cool shop-u i inelektroniku pošto vidim da negde izbacuju da su to stari modeli?
Da li znate jel mora njihov ovlašćeni servis da vrši montažu ili bilo koji servis(zbog garancije) i ako su stariji modeli kakvo je stanje sa rezervnim delovima u slučaju servisa?
 
I ja bih da ugradim kod sebe Fujitsu LLCE12, da li neko može da preporuči servis (Beograd) za ugradnju? (može na PM ako ovde nije dozvoljeno)
Hvala
 
Pozdrav. Treba la bi mi neka povoljnija klima za sobu oko 16-17 kvadrata samo za hladjenje i eventualno kad su ovako sveziji dani malo da ugreje. Sta danas valja od tih povoljnijih, ne mora biti inverter? Jel i dalje vazi da je midea zlatna sredina? Vidim da se u temi spominju i neke vox klime. O cemu treba voditi racuna kod kupovine? Da li je devetka dovoljna za ovu kvadraturu ili ipak dvanestica? Hvala unapred na odgovorima.
 
Dovoljna je 9tka ,vox odlican za to što ti treba.
 
Cao, potrebna preporuka za inverter klimu koja ce da hladi dnevnu sobu oko 30 kvadrata i eventualno neko dogrevanje u prelaznom periodu. Neka jeftinija varijanta bi bila pozeljna
 
Koliko bi izdvojio za klimu max?Od tih jeftinijih klima Vivax Aeri ili Vox.
 
ovo mu dodje kao Euro standard kod kola....
ne proizovidi se vise automobili sa euro2 ili 3 standardom ali se zato voze uveliko

nece se ukinuti gas ( ako pitas za dopunu ) vec novi uredjaji bazirani na njemu
Neće se ukinuti gas R410, samo se neće proizvoditi više tamo gde će biti zabranjen, pa će ga biti manje u ponudi i cena će da mu raste. Logično. Droga je skupa iz istog razloga.
 
Neće se ukinuti gas R410, samo se neće proizvoditi više tamo gde će biti zabranjen, pa će ga biti manje u ponudi i cena će da mu raste. Logično. Droga je skupa iz istog razloga.
Ako kupiš kvalitetan uredjaj (japanac), ako ti serviser kvalitetno ugradi (vakuumira i sve ostalo odradi kako treba), dopunjavanje ne bi trebalo ni da bude potrebno. Meni su "servisirali" neke dve on-off klime posle 15 godina (obe kvalitetne) i to se svelo na čišćenje spoljnih jedinica. Gasa je bilo koliko treba i rade još uvek. Jednu sad skidam i poklanjam rodjaku, a stavljam inverter Daikin FTXF (nadam se tako dobroj ugradnji).
 
Jel moze neko da mi kaze koja je bolja od ove dve klime jer planiram da uzmem jednu od njih. Vox IFX12-SCCT ili Vox iva1
 
Pozdrav ljudi ,koju klimu za pocetak kupiti da greje 100 kvadrata. Iz dnevne sobe duva u hodnik u kojem su dve sobe. Pa kada vidim kako funkcionise dokupio bih jos jednu, dve klime po potrebi.
 
Ima li izolacije oko tih 100 kvadrata.Teško je jednom klimom grejati toliki prostor možda ako je bez pregrada otvoren ali stan teško.Koliki je budžet za klime.Ili postavi neki nacrt stana sa rasporedom prostorija.
 
Pozdrav ljudi, samo da vam javim da još ništa nije rešeno u vezi klime koju sam reklamirao. Dogovorio sam se sa ljudima u Elcomtrade-u da bih uzeo Daikin umesto Midee. Nudili su mi 12icu Midea Xtreme, ali smatram da će tek ona katastrofalno raditi u maloj sobi od 10ak kvadrata. Tražio sam da doplatim za Daikin 9ku, ali kažu da trenutno nemaju nijednu na stanju. Mail-om su mi naknadno odgovorili da će javiti kada budu dobili dozvolu za uvoz Daikin klima (postoji navodno neki problem sa državom). Ne znam da li me farbaju, ali ću definitivno čekati koliko god je potrebno samo da mi skinu ovo ***** od Midee Xtreme sa zida.

Moja iskrena preporuka svima je da ne rizikuju sa ovom klimom.
 
Pozdrav ljudi ,koju klimu za pocetak kupiti da greje 100 kvadrata. Iz dnevne sobe duva u hodnik u kojem su dve sobe. Pa kada vidim kako funkcionise dokupio bih jos jednu, dve klime po potrebi.
Nijednu jer to tako ne moze, kao sto ne bi mogao ni jedan radijator da greje 100m2.
 
Pozdrav ljudi, samo da vam javim da još ništa nije rešeno u vezi klime koju sam reklamirao. Dogovorio sam se sa ljudima u Elcomtrade-u da bih uzeo Daikin umesto Midee. Nudili su mi 12icu Midea Xtreme, ali smatram da će tek ona katastrofalno raditi u maloj sobi od 10ak kvadrata. Tražio sam da doplatim za Daikin 9ku, ali kažu da trenutno nemaju nijednu na stanju. Mail-om su mi naknadno odgovorili da će javiti kada budu dobili dozvolu za uvoz Daikin klima (postoji navodno neki problem sa državom). Ne znam da li me farbaju, ali ću definitivno čekati koliko god je potrebno samo da mi skinu ovo ***** od Midee Xtreme sa zida.

Moja iskrena preporuka svima je da ne rizikuju sa ovom klimom.
Питање онако, ти си уградио климу и рекламирао је. Како иде ракламација за уградњу.
Пре 10ак година је лик купио климу, уградио је, после неког времена је рекламирао. Рекламација је прихваћена али је морао да плати поново уградњу и скидање неисправне климе.
Продавнице немају своје мајсторе него ти дају списак па ти бираш кога ћеш звати за уградњу.
 
Nije problem da klima ugreje 100m2, koliko je problem sto su to 3 sobe i hodnik.
Bolje makar i 3 najjeftinije klime uzeti, nego jednu da duva kao uragan i opet ne uradi nista, a onda jos vise da se smrznes cim zatvoris vrata.
Da je jedna prostorija, postoji koliko hoces klima koje to mogu da ugreju sa ok izolacijom.
Ja grejem ~80m2 sa jednom Gree Amber 12icom.
 
Max do 45 000 a moze i nesto jeftinije

Питање онако, ти си уградио климу и рекламирао је. Како иде ракламација за уградњу.
Пре 10ак година је лик купио климу, уградио је, после неког времена је рекламирао. Рекламација је прихваћена али је морао да плати поново уградњу и скидање неисправне климе.
Продавнице немају своје мајсторе него ти дају списак па ти бираш кога ћеш звати за уградњу.
Ja sam reklamirao klimu početkom meseca,nije radila ni 6 meseci. Reklamacija je uvažena,vraćen mi je novac za uređaj,urađena demontaža o njihovom trošku,još uvek čekam povraćaj novca za montažu klime.Sve je urađeno u roku od nekih 2 nedelje
 
Питање онако, ти си уградио климу и рекламирао је. Како иде ракламација за уградњу.
Пре 10ак година је лик купио климу, уградио је, после неког времена је рекламирао. Рекламација је прихваћена али је морао да плати поново уградњу и скидање неисправне климе.
Продавнице немају своје мајсторе него ти дају списак па ти бираш кога ћеш звати за уградњу.
Procedura je sledeća: prvo moraš da zoveš onoga ko ti je ugradio klimu da dođe i iskontroliše da li je sve po propisu. Ako majstor utvrdi da nema propusta u ugradnji, onda zoveš uvoznika koji šalje svoje radnike da takođe provere klima uređaj. Ako utvrde da je klima neispravna, a trudiće se da te uvere da klima normalno radi, onda imaš mogućnost da dobiješ novac nazad ili da dobiješ novi uređaj. Ne moraš da pristaješ na popravke ako je klima uređaj ugrađen pre manje od 6 meseci. Ne bi trebalo da ponovo traže novac za ugradnju jer sve to spada u reklamaciju. Već si jednom platio ugradnju, njihov problem je što klima uređaj ne radi kako bi trebalo.
 
Pozdrav ljudi ,koju klimu za pocetak kupiti da greje 100 kvadrata. Iz dnevne sobe duva u hodnik u kojem su dve sobe. Pa kada vidim kako funkcionise dokupio bih jos jednu, dve klime po potrebi.
Evo skice drugari, ako je nejasna recite u kom programu bolju da napravim.
Izolacija je odlicna i spolja i iznutra, prizemlje je u pitanju(kuca na dva sprata). Probao bih prvo sa klimama jer mi to trenutno finansijski jedino odgovara (gas je oko 700e prikljucak i 4000e ugradnja...) Budzet je nekih 1200-1500e za pocetak.
 

Prilozi

  • C1A8512B-7E53-4C0E-9554-C785C0A30EBE.jpeg
    C1A8512B-7E53-4C0E-9554-C785C0A30EBE.jpeg
    52.2 KB · Pregleda: 53
Poslednja izmena:
Meni jedino što pada na pamet prema ovoj skici, jeste jedna u dnevnu na gornji zid da duva ka ulaznim vratima. Ako su vrata od sobe 3 otvorena moglo bi da pasivno greje i nju. A za sobe 1 i 2 moraju posebne klime.
Znači 3 klime minimum. Moje mišljenje.
 
Nazad
Vrh Dno