Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Da vam prenesem svoj slučaj, prosto mi je neverovatno da je to moguće.. ali izgleda da je tako.

Imamo u kući neku staru Vortex klimu, 15 - 20 godina, koju sam hteo još odavno da promenim ali sve nešto razmišljam kako lepo radi (hladi, čak i greje na ovim 'zimskim' temperaturama), ali rekoh ajde da je ne diramo, da ne bacamo pare..
Račun za struju je godinama u nazad 5 - 6 hiljada dinara mesečno. Stigne račun za prethodni mesec 30 hiljada. Svi u čudu. Računi ispravni, očitavanja ispravna, nema greške.
Međutim, klima nešto prestala da radi, neće ni da počne sa radom (grejanjem), kada se upali lampica defrost treperi ali ne kreće da radi svoje regularno.
Imam analogno brojilo (koje se vrti). Pogasim sve moguće potrošače i izvučem klimu iz struje, brojilo stane. Vratim samo kabal od klime u utičnicu, klima odradi neku svoj ritual i ostane ugašena - brojilo se vrti kao ludo.

Sve u svemu, razlika u potrošnji mi je bila veća tačno za 1500kw => / 30 dana / 24 sata = tačno 2 kWh.
 
Au, bas te zakopala lepo...dobro je pa je samo mesec dana.

@djalf Nije valjda takva modulacija i na hladjenju? Ili pricas za grejanje samo?
Ako je tako, onda je to bas lose jer sa 380W ona na hladjenju vise ne radi nego sto radi 🤨
 
Evo mene opet,upravo su mi legle pare za povraćaj urrđaja,čekam još povraćaj za ugradnju. Danas su pustili nalog za uplatu i danas je leglo.
 
Kakvo je vaše mišljenje o LUCA 07?
Koristim LUCA 12 više godina i prezadovoljan sam ali ne znam koliko sedmica ima dodirnih tačaka sa snažnijim modelom. Razmišljam o dodavanju još jedne manje klime u sobu od 14m2.
 
U nekoliko postova se piše o modelu Luca07 ja ne mogu da nađem nigde info o prodaji,ceni itd.Ima je u multisplit varijanti samo.
 
Da ima je po toj ceni sad sam našao.Ne bi trebalo da je loša ne znam da neko ima 07 na forumu najčešće imaju dvanestice.9.5 kg teška unutrašnja 23 spoljašnja jedinica.Kod mene je 24kg spoljašnja jedinica KMTA12 teška.
 
@LukasP
Ti izgleda nisi čuo Z5500 uživo?
Nisam krastavac. A bezveze je otisla rasprava u vece razmjere nego sto je trebalo, ja sam prvi kriv, mada mislim da smo svi pomalo u pravu/krivu. Mocni su zvucnici ali da vuku dosta vuku :) Izvinjavam se sa moje strane, posebno oko zvucnika.
Gledam na vox sajtu te pojedine nove modele, spoljna jedinica 18kg
Bas sam skoro pricao sa monterima koji su me ugradjivali klime oko tih malih i laganih vanjskih jedinica.
Te klime odrađuju posao za hladjenje bez problema (ako je prostorija normalnih dimenzija) a grijanje u toplijim podnebljima gdje nema velikih hladnoća i minusa. Kada stisne zima prečesti su defrosti i sve efikasnost sve manja i ne mogu baš iznjeti posao primarnog grijanja. Npr Hisense 12ka energy pro plus je 35 KG vanjska
 
Vox IJF12 sa integrisanim wifi-jem i 5 god garancije je u plavom hangaru 39k. Nije loša ponuda, dok još nije krenulo letnje ludilo.

Jel ima neko iskustva sa ovom klimom?

Uzeo bih 2 komada neceg jeftinijeg za 2 sobe, od 16 i ~20 m2.
Ove godine sam se grejao na Fujitsu LMCE12 u dnevnoj sobi + 2 TA peci u ovim ostalim sobama (prizemna samostalna kuca, nova PVC stolarija, izolacija 5cm, izolacija na plafonu vuna 10-15cm, pod bez izolacije).
Potrosnja je bila po 1400-1500 KWh mesecno uz svo kuvanje, bojler i ostalu opremu...
Da li bi imalo smisla da zamenim TA peci sa necim ovakvim?
 
Jel ima neko iskustva sa ovom klimom?

Uzeo bih 2 komada neceg jeftinijeg za 2 sobe, od 16 i ~20 m2.
Ove godine sam se grejao na Fujitsu LMCE12 u dnevnoj sobi + 2 TA peci u ovim ostalim sobama (prizemna samostalna kuca, nova PVC stolarija, izolacija 5cm, izolacija na plafonu vuna 10-15cm, pod bez izolacije).
Potrosnja je bila po 1400-1500 KWh mesecno uz svo kuvanje, bojler i ostalu opremu...
Da li bi imalo smisla da zamenim TA peci sa necim ovakvim?
Ukoliko TA peci punis samo po jeftinoj tarifi, nema skoro nikakve ustede, uzevsi u obzir da je cena jeftine 4 puta manja od skuplje tarife. Kada ne bi bilo skupe i jeftine tarife, imalo bi smisla zameniti TA peci, u suprotnom ne. U najboljem slucaju bi bio na istom sto se racuna tice, ali investicija se finansijski ne bi isplatila.
 
Sa ta pećima lakše uđe u crvenu zonu
 
Ukoliko TA peci punis samo po jeftinoj tarifi, nema skoro nikakve ustede, uzevsi u obzir da je cena jeftine 4 puta manja od skuplje tarife. Kada ne bi bilo skupe i jeftine tarife, imalo bi smisla zameniti TA peci, u suprotnom ne. U najboljem slucaju bi bio na istom sto se racuna tice, ali investicija se finansijski ne bi isplatila.
Peci su povezane na smart prekidace pa tako bukvalno moduliram potrosnju u zavisnosti od vremenske prognoze za sutra. Uglavnom su se punile po 3 sata nocu i nikad nisu izduvavale u toku dana, znaci 2x3x4KW = 24 KWh mi pojedu obe peci za 24 sata. Za to vreme Fujitsu nije presla preko 9 KWh za 24 sata ove zime... ne znam sta je pametno.
 
Peci su povezane na smart prekidace pa tako bukvalno moduliram potrosnju u zavisnosti od vremenske prognoze za sutra. Uglavnom su se punile po 3 sata nocu i nikad nisu izduvavale u toku dana, znaci 2x3x4KW = 24 KWh mi pojedu obe peci za 24 sata. Za to vreme Fujitsu nije presla preko 9 KWh za 24 sata ove zime... ne znam sta je pametno.
Ako bi zamenio obe peci sa 2 klime, neka svaka klima potrosi po 7 kWh dnevno - 3 skupe i 4 jeftine, to izadje ekvivalent od 32 kWh jeftine (4+4+(3+3)*4). Smanjio bi ukupnu potrosnju u kilovatima, ali kao sto sam rekao finansijski bi u najboljem slucaju bio na istom ili bi usteda bila statisticka greska.
 
Jel ima neko iskustva sa ovom klimom?

Uzeo bih 2 komada neceg jeftinijeg za 2 sobe, od 16 i ~20 m2.
Ove godine sam se grejao na Fujitsu LMCE12 u dnevnoj sobi + 2 TA peci u ovim ostalim sobama (prizemna samostalna kuca, nova PVC stolarija, izolacija 5cm, izolacija na plafonu vuna 10-15cm, pod bez izolacije).
Potrosnja je bila po 1400-1500 KWh mesecno uz svo kuvanje, bojler i ostalu opremu...
Da li bi imalo smisla da zamenim TA peci sa necim ovakvim?
Nesto tu nije dobro....
 
24 KWh mi pojedu obe peci za 24 sata
Da li je ovo potrosnja preko citave sezone- prosjek ili je veca u hladnijim mjesecima?

Da li su jake zime kod tebe ?

U svakom slucaju mislim da bi ti klime manje trosile.
Najveca usteda bi trebala biti u prelaznim periodima kada bi ti klime trosile po par kw dnevno a recimo u decembar, januar i februar po lupam, 8-9-10kw.

Jedino imas trošak od investicije u klime ali to sam znas da li si u stanju ili ne.

Ja kad ulazem u nesto kuci ne gledam nikad da to moram sto prije otplatiti vec da li dobijam na necemu, bio to konfor ili neki psiholoski momenat :)
 
Ako bi zamenio obe peci sa 2 klime, neka svaka klima potrosi po 7 kWh dnevno - 3 skupe i 4 jeftine, to izadje ekvivalent od 32 kWh jeftine (4+4+(3+3)*4). Smanjio bi ukupnu potrosnju u kilovatima, ali kao sto sam rekao finansijski bi u najboljem slucaju bio na istom ili bi usteda bila statisticka greska.
Imamo bi i hlađenje leti plus mnogo manju potrošnju u prelaznim periodima, kao i bolju disipaciju toplote i manju opasnost da se neko(ako ima klinaca) opeče kao i zauzetak životnog prostora.O ružnoći TA da i ne govorimo.
 
Imamo bi i hlađenje leti plus mnogo manju potrošnju u prelaznim periodima, kao i bolju disipaciju toplote i manju opasnost da se neko(ako ima klinaca) opeče kao i zauzetak životnog prostora.O ružnoći TA da i ne govorimo.
Tako je dobio bi hladjenje leti, ukoliko mu je potrebno u navedenim prostorijama. I zauzimaju prostor, to je cinjenica. Sto se tice prelaznog perioda, svakako ima manju potrosnju i sa TA pecima, jer nece raditi koliko rade kad je zima.
 
Nesto tu nije dobro....
Na sta konkretno mislis? Na potrosnju?


Da li je ovo potrosnja preko citave sezone- prosjek ili je veca u hladnijim mjesecima?

Da li su jake zime kod tebe ?

Pa u Nisu sam, iskreno se ne secam kad je zadnji put bila bas jaka zima - ove godine skoro da nije ni bilo snega.
A ovo je potrosnja u hladnim danima. Ni jednom ih ove godine nisam pustao da akumuliraju vise od 3 sata nocu.
 
Na sta konkretno mislis? Na potrosnju?




Pa u Nisu sam, iskreno se ne secam kad je zadnji put bila bas jaka zima - ove godine skoro da nije ni bilo snega.
A ovo je potrosnja u hladnim danima. Ni jednom ih ove godine nisam pustao da akumuliraju vise od 3 sata nocu.
Nije klima za tebe,računaćeš previše 🤣
 
Na sta konkretno mislis? Na potrosnju?




Pa u Nisu sam, iskreno se ne secam kad je zadnji put bila bas jaka zima - ove godine skoro da nije ni bilo snega.
A ovo je potrosnja u hladnim danima. Ni jednom ih ove godine nisam pustao da akumuliraju vise od 3 sata nocu.
Ima smisla,ne znam zasto se opterecujes sa klimama?
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-04-26-18-52-20-32_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2023-04-26-18-52-20-32_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    79.6 KB · Pregleda: 46
Racunajuci koja je temperatura kada TA peci akumuliraju samo 3 sata dnevno, klime na istoj toj temperaturi ima da se ubiju od dosade i mislim da ce i racun biti znatno manji.
 
Nazad
Vrh Dno