Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pozz ljudi.
U petak su mi ugradili 3x VOX iva 1 btu12.
Danas sam upalio jednu da radi i radila je oko 3 sata. Mogu vam reci da sam prijatno iznenadjen da je Vox u drugom satu rada potrosnju spustio na 450w. Sobu od 16m2 je vas lepo zagreao, a u hodniku je bilo prijatno. E sada, danas napolju nije bilo hladno, ali obzirom da su u ponedeljak najavili -1 ujutru, ostavicu je u nedelju ceo dan i noc pa cu da vidim potrosnju.
 
Nego....što smo neki narod bože me sačuvaj. Juče mi bili iz elektrodistribucije po prijavi građana da kradem struju. Pregledali, izvinuli se i otišli. Šta se desilo?
Neko je video moj račun za struju i sobzirom da znaju da se grejem na klime prijavio me telefonom da se grejem na struju a da imam mali račun. Račun za prošli mesec sa umanjenjem mi bio 7000.
I tako, bili videli i otišli....
Elektro distribucija ima softver koji targetira za proveru sve koji više meseci uzastopno imaju znatno manju potrošnju nego inače. Verovatno je to u pitanju, a ne prijava građana.
Meni su takođe dolazili (smanjio sam osetno potrošnju sa novom belom tehnikom) i samo su tražili poslednji račun da vide ocitano stanje. Posle nekog vremena slučajno videh da sam jedini u zgradi dobio novo brojilo , a računi su i dalje niski...
 
Prijatelju kakav crni softver, pa u dispečerkom centru ne znaju kad nestane struje dok građani ne prijave telefonom nestanak konkretno mesto i za ulice, tek onda izlazi ekipa. Nije Srbija Beograd na vodi. Ovo je bila klasična telefonska prijava, rekli mi da je anonimna prijava......Ilija Čvorović u akciji hahaha.
 
Zdravo svima. U trenutku sam kupovine zidne klime. Posto mi je to klima koja ce biti nakacena na gredu koja je 25cm visine, a ispod te grede ide prozor. Idealna bi bila podplafonska klima, al je ona bar duplo skuplja u odnosu na obicnu zidnu klimu. Pitanje moje je da li ima koja zidna klima da ima kondenz pumpu u sebi?
 
Kondenz pumpa se ugrađuje posebno teško da ima neka klima sa pumpom u sebi.Da li bi mogla podna ili parapetna ako manje košta od podplafonske.
 
Sto se mene tice moze i podna i parapetna, samo da vrsi posao i da bude efikasna. Pogotovu sto ce mi to biti klima za grejanje i hladjenje.
Ta klima bi bila na hodniku, znaci moze da bude 18 ili 24 btu, samo da bude efikasna u radu i pri malim temperaturama. Moja zamisao je bila 24 ili 18 kmta, medjutim, kako imam samo 25cm grede (a te klime su 28cm po visini) to je prosto nemoguce... A u spavacim sobama i u dnevnom boravku bi bile klime Fujitsu 12kmta ili 12kmcc.
 
Što se tiče podnih ima Fujitsu LVCA09/12/14.
 
Jel one imaju istu funkciju i na plafonu, tj da li imaju pumpu u sebi za kondenz?
Sta mislite i o ovim modelima?

ABYG18LVTB​

ABYG24LVTA​

FVXM50F/RXM50M​

FDEN40VF​

FDEN50VF​

FVXM50F​

FVXM35F​

FHA35A​

 
Poslednja izmena:
Pumpa za kondenz ide jedino ako nije moguće prirodnim padom iz unutrašnje jedinice drenirati vodu napolje.Da li je kod tebe takva situacija.
 
Pumpa za kondenz ide jedino ako nije moguće prirodnim padom iz unutrašnje jedinice drenirati vodu napolje.Da li je kod tebe takva situacija.
Tako je, kod mene je ta situacija da ne moze prirodnim putem kondenz ici napolje. Zato sam i mislio prvo neku zidnu klimu da li postoji neka verzija sa pumpom. Na kraju, ako nema onda moram ici na parapetne, podplafonske ili bilo koje druge sto imaju pumpu u sebi.
 
Nisam siguran ali mislim da klime ni podne ni plafonske nemaju pumpe za odvod ugrađene proveri kod prodavaca.Pumpe postoje u prodaji i mogu da se montiraju za sve klime.Bitno je da nađeš model klime koji ti odgovara a pumpa nije problem nikakav.
 
Ako je tako ja bih najpre uzeo zidnu klimu, pa uzeo pumpu za nju, naravno ako je moguce ugraditi.
 
Znači ti bi na tu gredu montirao KMTA/CC12 ako sam dobro razumeo.Koliko je greda udaljena od plafona.Možda je i moguće ima na onom metalnom nosaču na koji se kači unutrašnja jedinica dosta rupa za pričvršćivanje na zid.Kod osamnestice je veći taj nosač.Isti je za 07/09/12.Zato me zanima koju bi klimu na gredu montirao.To bi mogao i neki majstor da pogleda ima više načina da se montira unutrašnja jedinica mogu da se spuste i nosači sa plafona ako treba.Znači za dobrog majstora ništa nije nemoguće.
 
Ja sam na tu gredu da stavim nesto jace, nesto kao 24 kmta ili 18 kmta jer mi je to hodnik i spratni deo koji bi da grejem i hodnik u prizemlju. A u sobama i dnevnom boravku sam mislio da stavim 12 kmta ili kmcc. Ispod te grede, 35cm nize se nalazi prozor i krilo za otvaranje, tako da sve sto budem spustao nize necu moci prozor otvarati. Znaci na to mesto ne smem stavljati nista sto prelazi 28-29cm max. A sama klima 18 ili 24 je 28cm visine..
 
Evo uputstva za KMTA18/24 tu ima podataka pa neka pogleda neko stručan za montažu da li je i šta moguće.
 

Prilozi

  • fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg18kmta-aoyg18kmta-design-technical-manual.pdf
    1.5 MB · Pregleda: 8
Ovako gledano mislim da ne postoji nacin za pumpu, sem da se napravi nesto improvizovano pored klime, al to ne bih radio nikako. Gledajuci i listajuci sajtove naleteh na jako zanimljiv komad plafonske jedinice Haier. Radi se o modelima AC71S2SG1FA 24btu i AC50S2SG1FA 18btu odlicnih karaktersitika, a cenovno skoro isto kao sto bi platio 24kmta ili 18kmta. Ne znam sto je toliko brend ovde kod nas toliko zapostavljen Haier i slabo ko ga spominje, kada je to jedan prezobiljan brend koji traje godinama. Druga stvar sto me zaista raduje je to da ne stede recimo ni na softwerskom resenju, sto uz svaki skoro model ima integrisan wifi. Dok kod svih drugih marki samo nas dzepare na kojekakvim modulima i sitnicama. Ozbiljno razmisljam da umesto pomenutih klima za sobe 12kmta uzmem sledece modele Haier-a koje su mnogo povoljnije od drugih A brendova. Na sve uredjaje ide garancija 5 godina.
AS35XCAHRA
AS50TDDHRA
AS50XCAHRA
AS35TAMHRA
AS25TADHRA
AS35XCAHRA
AS68TEMHRA
AS50TDDHRA
AS50PDAHRA
 
Hoces da kazes da je Haier u rangu Vivax, Vox brendova koji dobijaju no name uredjaje i lepe svoje nalepnice?
 
Ne znam odakle si ali za iskusta sa Haierom najbolje da proučiš iskustva korisnika iz Hrvatske, tamo je taj brend jako zastupljen. Jedan moj poznanik ga ima i n nema pritužbi al ne znam dal se razume u materiju. Odnosno dal može da prepozna kvalitetan rad klume ili je za njega sve to isto. Pre mitsu sam gledao Haiera i shvatio da oni koji vrede i koštaju skoro kao japanci al servisna podrška i rezervni delovi nema, pa sam odustao od tog brenda. Hrvatska je druga priča, tamo je Haier regulisan.
 
Neke modele Haier klima je testirao eurovent.Imaju Hitachi kompresore.Jedan model ima Mitsubishi Heavy kompresor.
 
Neke modele Haier klima je testirao eurovent.Imaju Hitachi kompresore.Jedan model ima Mitsubishi Heavy kompresor.
Da li znas mozda gde ima taj test od euroventa? Imaju Hitachi i Toshiba kompresore…
Istog sam misljenja za Haier. Mislim da je to stari brend, al samo bez dobrog uvoznika za Srbiju da bolje modele predstavi. Al nikako da su lose klime i da ih uporedjujemo sa Vivax, Voc, Bergen, Galanz i drugim klimama nizerazrednim.
 
Imam dva Haiera, Flexis 18 i Thundru 12 sa 7 godina garancije. Flexis je sa Mitsubishi kompresorom, Thundra sa Hitachi. U modele se ugradjuje jos i Panasonicov kompresor. Nisam nikada grejnu sezonu odradio sa njima, vec dok sam imao CG ranije su vise bili za nocnu varijantu, da odrzavaju kada se ugasi CG. Jako su stedljivi, ne znam dal mi je u osnovi dolazio mozda 600-700 din max racun za struju vise, ali nisam nikad merio, plus je radilo iskljucivo po jeftinoj struji. Spoljne jedinice su toliko necujne da ne znas da li rade ako ne stavis ruku da osetis vibraciju (auto mode, plus su na gumicama kod mene). Po specifikacijama deluju kao jako dobri uredjaji, opet nemam iskustva za celu grejnu sezonu sa njima da tvrdim tako nesto :) U defrost ne ulaze cesto, to mi ostalo u secanju. Za hladjenje nema greske, zadnji sprat jugo-zapad, 80m2 hlade ko od sale (ok izolovan) i racuni su u julu i avgustu bili po 1000 dinara veci nego redovni.

Ne znam odakle si ali za iskusta sa Haierom najbolje da proučiš iskustva korisnika iz Hrvatske, tamo je taj brend jako zastupljen. Jedan moj poznanik ga ima i n nema pritužbi al ne znam dal se razume u materiju. Odnosno dal može da prepozna kvalitetan rad klume ili je za njega sve to isto. Pre mitsu sam gledao Haiera i shvatio da oni koji vrede i koštaju skoro kao japanci al servisna podrška i rezervni delovi nema, pa sam odustao od tog brenda. Hrvatska je druga priča, tamo je Haier regulisan.
 
Imam dva Haiera, Flexis 18 i Thundru 12 sa 7 godina garancije. Flexis je sa Mitsubishi kompresorom, Thundra sa Hitachi. U modele se ugradjuje jos i Panasonicov kompresor. Nisam nikada grejnu sezonu odradio sa njima, vec dok sam imao CG ranije su vise bili za nocnu varijantu, da odrzavaju kada se ugasi CG. Jako su stedljivi, ne znam dal mi je u osnovi dolazio mozda 600-700 din max racun za struju vise, ali nisam nikad merio, plus je radilo iskljucivo po jeftinoj struji. Spoljne jedinice su toliko necujne da ne znas da li rade ako ne stavis ruku da osetis vibraciju (auto mode, plus su na gumicama kod mene). Po specifikacijama deluju kao jako dobri uredjaji, opet nemam iskustva za celu grejnu sezonu sa njima da tvrdim tako nesto :) U defrost ne ulaze cesto, to mi ostalo u secanju. Za hladjenje nema greske, zadnji sprat jugo-zapad, 80m2 hlade ko od sale (ok izolovan) i racuni su u julu i avgustu bili po 1000 dinara veci nego redovni.


Na mom objektu od jedne veletrgovine je postavljen Haier VRV klima i ljudi su prezadovoljni kako to odradjuje. Al opet nije merilo VRV i kucna upotreba. Svaka cast za opis, izgleda onako obecavajuce. Realno je i 5 godina garancije dovoljno. Jos da ima neko da se javi ko je upotrebljavao preko grejne sezone i stvar resena, U oko mi je zapalo njihovo softwersko resenje, interfejs preko telefona, wifi konekcija Na pragu sam da uzmem onda sve od Haier-a, da ne kupujem onda Fujitsu 3 komada 12KMTA/LMCC.
 
Da li znas mozda gde ima taj test od euroventa? Imaju Hitachi i Toshiba kompresore…
Istog sam misljenja za Haier. Mislim da je to stari brend, al samo bez dobrog uvoznika za Srbiju da bolje modele predstavi.
Bas,tako.Vidjao sam njihove klime stare po 20 rade jos.Kod nas je razlika u ceni po 200 evra i vise nego u Cg.Testove imaju na stranici et-a.
 
Da li znas mozda gde ima taj test od euroventa? Imaju Hitachi i Toshiba kompresore…
Istog sam misljenja za Haier. Mislim da je to stari brend, al samo bez dobrog uvoznika za Srbiju da bolje modele predstavi. Al nikako da su lose klime i da ih uporedjujemo sa Vivax, Voc, Bergen, Galanz i drugim klimama nizerazrednim.
Generalno je brend na mnogo visem nivou ali je slabo i stidljivo zastupljen u Srbiji. Tek sada je poceo lagano da se probija i nije jeftin i mislim da to ljude odbija da uzmu Haier koji kosta npr kao LG ili Samsung (bela tehnika npr).
 
Na mom objektu od jedne veletrgovine je postavljen Haier VRV klima i ljudi su prezadovoljni kako to odradjuje. Al opet nije merilo VRV i kucna upotreba. Svaka cast za opis, izgleda onako obecavajuce. Realno je i 5 godina garancije dovoljno. Jos da ima neko da se javi ko je upotrebljavao preko grejne sezone i stvar resena, U oko mi je zapalo njihovo softwersko resenje, interfejs preko telefona, wifi konekcija Na pragu sam da uzmem onda sve od Haier-a, da ne kupujem onda Fujitsu 3 komada 12KMTA/LMCC.
Možeš da kupiš klime koje su ti pristupačne i za koje smatraš da su dobre.Mogu da ti kažem da su Fujitsu klime sigurno kvalitetnije mada opet na tebi je da odabereš.Fujitsu možeš da upoređuješ sa Japanskim proizvođačima.
 
Poslednja izmena:
Možeš da kupiš klime koje su ti pristupačne i za koje smatraš da su dobre.Mogu da ti kažem da su Fujitsu klime sigurno kvalitetnije mada opet na tebi je da odabereš.Fujitsu možeš da upoređuješ sa Japanskim proizvođačima.
Ja nisam uporedjivao Haier sa Fujitsu, vec sam rekao da ne moze da se poredi Haier sa Vox, Fox, vivax i takotim brednovima. A poredio sam samo sto se tice wifi opcije, sto su svi to nekako sakrili i sto se u 2023 jos uvek kupuju wifi dongle adapteri.
 
Nazad
Vrh Dno